Ve Whangamomoně chcípl pes
(Nový Zéland poprvé)

Při neschopnosti napsat něco kloudného o výletu na Nový Zéland vytloukám klín klínem a předkládám takzvané střípky, tedy jeden ze střípků z tohoto zájezdu. Není to na první pohled nic šokujícího a exotického, ale opakovaně se ujišťuji, že na mě toto místo svým ospalým poklidem nějak niterně zapůsobilo a vzpomínám na něj možná častěji než na některé profláknuté pecky.
Cestou od centrální oblasti Severního ostrova se sopkami, gejzíry a bublavými bahny do regionu Taranaki na západě jsme projížděli asi 150 km málo obydlenou krajinou plnou travnatých kopečků obkroužených teráskami ovčích stezek, s ojedinělými farmářskými staveními.

Projede se ´hobití dírou´, tj. uzoučkým tunelem pro jedno auto

a někde uprostřed cesty leží obec Whangamomona. Založena v roce 1895 byla vzkvétajícím střediskem farmářské oblasti spojeným silnicí a železnicí s lidnatějšími regiony.


teď tu aspoň jezdí hybrid mezi autem a drezínou

Svého času tu bylo 30 obchodů, několik kostelů, skladiště, policejní stanice atd. Obec dne 1.11.1989 (takže letos v listopadu budou také slavit „dvacítku“ jako my?) vyhlásila nezávislost na Zélandu na protest proti převedení z nějakého okresu do jiného, když toto přeřazení přispělo již tak probíhajícímu úpadku dříve prosperující obce na rušné cestě. O tom, jak moc je teď rušná, vypovídá název oné cesty „Forgotten World Highway“.


Sídlo republiky je v současnosti v jediném místním hotelu,

kde kromě historie, fotek místních prezidentů a členů ragbyového týmu mužů i žen předvádějí výborné jehněčí s kaší ze sladkých brambor a local beer. Můžete si tu nechat dát razítko do pasu, koupit si pas nebo si koupit tričko se státním znakem, který je hodně podobný našemu (hle, další podobnost s ČR). Jen ve kvadrantech jsou místo lev, pták, lev, pták celkem srozumitelnější objekty, a to: šipky a zkřížená tága, hod sekyrkou na terč, ragbyová branka s míčem a kolovrátek se zkříženými pletacími jehlicemi a klubíčkem.

Obcí vede naučná stezka o 12 zastaveních kolem chátrajících stavení (obchod, pošta, radnice), z nich některá byla klasifikována jako NZ historické dědictví.

No nevím. Hřiště na rugby je těsně vedle hřbitova – drsná hra.

Jen jednou v roce na svátek republiky v lednu se zvýší počet obyvatel ze 40 až na 40 tisíc. Svátek je spojen s různými pařbami a prezidentskými volbami, proběhne jen stručná kampaň (všichni se asi rychle zlejou pivem) a k právu hlasování o osobě prezidenta nemusíte být místním občanem (tady se podobnost s ČR už trochu rozchází). Ekonomiku republiky hodnotí jedna z webových stránek stručně: „Je tu hospoda, kavárna a garáž, ale farmáři tvoří základ. Turistika začíná mít na hospodářství pozitivní účinek“. Na jiné stránce je fotka prázdné ulice s komentářem: „Hlavní ulice za typického dne“ (a tam nikdo). Já tomu říkám, že ve Whangamomoně chcípl pes

Jo a jedno volební období tam prý byla prezidentem koza. Je to možné?



Honza Kurka

pozn. redakce: Proč by to možné nebylo? Stačí se dobře koukat a vysokofunkčníchzvířátek najdeme i u nás dosti.



Fňuky fňuky Arizóna Texas!

 

Dr+spol. 12.4. 2009

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš