Súdán
(složitá země)

Často se mi stává, že uvíznu v archivu, prohlížím si fotky a trošku sním a trošku se snažím vzpomenut, jak to bylo doopravdy a baví mě, jak se to doopravdy časem mění. Jestli k lepšímu nebo horšímu? To ponechám mudrcům jako je třeba Jaroslav Dušek nebo můj oblíbenej Paulo Coelho, tedy experty na zdánlivě jednoduché pravdy. Teď to ale bylo trochu jiné, protože místo v archivu fotek jsem uvízl v deníčku, kterej jsem si v Súdánu psal a odněkud se na mě vykulil. Musím se přiznat, že to po sobě skoro nedokážu přečíst, jak to je naškrábaný a pak taky nerozumím těm různým zkratkám, který se tak trochu podobají Enigmě. Můj vlastní soukromej těsnopis se mnou vyjebává. Nevadí mi to.
Pod vlivem toho nečitelnýho deníčku jsem se ponořil do jedné složky, kde bylo pár fotek z té podivné země. Není jich moc a stojí za prd. V Súdánu se mi fotilo blbě.

Akce na nás padla někdy v roce 1992 nebo tak nějak, čili v době, kdy už pár let komouši o cestách do zahraničí nerozhodovali a už jsem svým osobním profilem nikoho nesral a neprovokoval. To mi umožnilo poznat pár zemí a trošku si užít vedra, exotiky a zajímavejch vůní. Pan cibulář je z města Sennar.

Poblíž města Sennaru byl kdysi dávno postavenej středovlnnej vysílač a my jsme ho měli s kolegou Petrem opravit a zmodernizovat. Byl v děsným stavu, ale to není tak zajímavý, v děsným stavu bývaly skoro všechny český vysílače. Obsluha si na děsnej stav zvykla velmi ochotně, hlavně aby byl vařič na čaj a co hulit.

Přijeli jsme po relativně dobré silnici relativně slušným auťákem, kterej řídil relativně solidní řidič. Hlídal nás dost ujetej zřízenec ministerstva informací? To je jedno, byl to politruk tělem i duší a brzo nám došlo, že nemá hlídat nás před lupiči a teroristy, ale má dohlížet na to, abysme nic špatnýho neviděli, a když už se tak stalo, měl za úkol nám to z hlavy vyžvanit srandovně debilní angličtinou. Bylo příjemný, posílat ho česky do prdele. Důležitej byl úsměv na tváři, aby nabyl dojmu, že jeho přednášku chápeme správně. První pokus na ubytování neprošel u mýho kolegy Petra, protože se mu nelíbili hlodavci volně pobíhající po dřevěnejch chodbách místního hotelu. Nakonec nám nabídli jeden baráček mezi třtinovejma polema, kterej kdysi dávno pro sebe postavili holandští experti na cukrovary.

Poměrně značnou část pobytu jsme trávili v Chartúmu ve starým anglickým hotelu. Tuhle holku jsem si vyfotil přes zavřený vokno mýho pokoje. Ve svým velkým a temným pokoji jsem měl na podlaze prsní kůstku z pečenýho kuřete a jak jsme se na misi vraceli zpět do hotelu, tak se kůstka vždycky někam posunula a z toho jsem vydedukoval, že se v mým pokoji uklízí. Jsem model, kterýmu takový prkotiny nevadí ani ve vícehvězdičkovejch hotelích. Z deníčku jsem vyčetl, že mě v Chartúmu děsně moc bolel zub a popisoval jsem si v něm jak vypadá místní zubařská péče. Vzpomínám si, že jsem jednoho zubaře na ulici v hlavním městě viděl. Měl tam stoličku, na ručníku vyskládaný kleště a kladívka. Ani nebyly nijak zrzavý. Lavor s vodou, na nohách vietnamky a děravý triko. Raději jsem zub přemluvil, aby přestal bolet a po návratu jsem si ho nechal spravit.

Sennar je městečko, kudy vedou železniční koleje téměř nefunkční železnice. Na začátku Sennaru vybudovali poměrně dávno (1915-1924) přehradu. Byla to stavba velice důležitá, protože řešila problém s vodou pro zavlažování. Je postavená na Modrým Nilu a byla často zdrojem mezinárodních půtek a hádek kvůli zadržování vody nejdelší řeky světa (6650 km). No a všichni, co podél Nilu žijou přece mají právo si řeku a její vodu přivlastnit. Dohody v těchto zemích fungujou spíš divně. A bacha, píšu městečko, ale ono to bylo hlavní město státu Sennar. Oni jsou na město pyšní, žije tu asi 150 tisíc lidí.

Před nedávnem se rozhodli, že původní hráz prodlouží a zvýší, takže z přehrady tak vznikla údajně nejdelší přehrada světa. Dlouhá je 25 kilometrů. Podél přehrady vede železniční trať (jedna kolej) A vlaky tu nejezdí. Téměř nejezdí. Já jsem jeden viděl, chtěl jsem si ho vyfotit, ale hlídač mi v tom zabránil. V přehradě po dostavění někdy v roce 2012 zadržovali asi 7 milionů kubickejch metrů vody. Hráz kvůli tomu museli zvednout až o 68 metrů. Modrej Nil má rád volnost a byl by rád dravej, jenže mu furt někdo něco staví do cesty. Ve vodách Nilu je tolik sedimentů, že když mu tam postavíte přehradu, tak ji zasviní hlínou tak moc, že množství zadržený vody klesne o víc než třetinu. Ten samej problém prej mají i s Asuánskou přehradou. Megalomanství tu dělá dalekosáhlej bordel. V Asuánu kromě elektřiny vyrábí i úrodnou hlínu. Všude plavou na umělejch ostrovech obrovský bagry, bagrujou sedimety, dopravujou je na břeh a náklaďákama rozváží podél Nilu, aby bylo v čem pěstovat obilí a mrkev. Dřív, dokud si Nil dělal všecko po svým, distribuoval úrodnou hlínu sám a zadarmo. Dvakrát ročně při nilskejch záplavách.

Náš domeček se skrýval v přerostlé třtině. Jet autem z města k domku bylo někdy složitý, protože všechny ty hliněný cesty mezi poli byly stejný a kdo si má pamatovat, že po sedmé odbočce zahnout doprava, po jedenácté doleva a po třetí zase doleva. Často se najednou někdo vynořil cukrovýho pralesa na mezku, usmál se na nás a zase někde zaplul.

Hlavní silnice mezi poli. Dole jezdí fára a traktory, nahoře je chodník. Holky nosí všecko na hlavách, furt se jen drze usmívají a chodí bosky.

Lesů, vlastně přesněji stromů tu je málo, topit se dá čímkoliv. Po sklizni tu je materiálu docela dost.

Překvapilo mě, jakej tu je cvrkot. Sousedskej pokec.

Nejen holky si pokecaly, i mezkové si měli co říct.

Tahle hlavní "dálnice" byla poměrně bezpečná i v období něžných dešťů. Při pořádným lijáku to nešlo.

A opět jsme zpět V Chartúmu, prsní kost se posunula o další 4 milimetry (píše se v deníčku).

V noci trošku sprchlo a náš řidič se s úsměvem idiota zahrabal do bahna, vylezl ven, sedl si na zem, vyndal místní cigarety značky Sennar - asi ze sena, píšu v deníčku - usmívá se, mhouří oči a nekomunikuje, protože neumí anglicky. Neklid mýho kolegy mírní typicky arabským pohybem prstů v obrácené hrstičce, která znamená klídek, klídek, - šuwej, šuwej. Je mu to úplně u prdele a mně taky. Kolega se vyzuřil a šel spát na zadní sedadla auta.

V dáli jeden strom.

Tenhle chlapík má zajímavou funkci. Je hlídačem zatáčky. Ale proč? A je to pravda? To vám nepovím. Mám to v deníčku.

Vypadá vyrovnaně, impozantně a sošně. Kolik má roků?

Po několika hodinách v bahně si nás našli kluci z jedné vesnice poblíž. Tamtamy fungujou.

Třtina je dobrá i na stavbu místních vilek.

A další strom. O moc víc jich tu není.


I ten dobytek navzdory vychrtlosti a vystouplejm žebrům vypadá spokojeně a nenasraně.

V Sennaru na jednom z tržišť jsem objevil garáž s nápisem Baťa. Asi nějaká místní pobočka na vietnamky.

Za čtyři hodiny tudy projel traktor, tak jsme ho přemluvili, aby nás odtáhl na vysílač.

Navštívili jsme i Port Sudan, důležitý město s obrovským přístavem, kde překvapivě kotví mraky hodně načinčanejch jachet. Zbohatlíci tu mají dobrý a hlavně levný zázemí.

Autobus, kterej nás sem přivezl, vypadal docela zajímavě.

Nevím, co je na tom pravdy, ale zbytky staveb prej jsou palác královny ze Sáby.

Nejzajímavějším postřehem z téhle hodně exotické země bylo to, jak málo se tu lidi mračí.

Královna se Sáby si tu užívala, ale místňáci jí palác rozebrali, aby si mohli postavit svoje chatrče. Mně se ten palác líbí i v tomhle abandonským módu.

Tady jsem si trošku pofotil, protože se mi podařilo svým hlídačům uprchnout, což, jak jsem se pak od řidiče dozvěděl, je hrozně nasralo. Ano ten náš politruk byl jeden z mála, kdo se uměl mračit.

Z rozebranýho paláce si můžete, když jste šikovní, postavit takovejhle luxusní likusák.

"Nejčistší perla, královna všech králů, lvice z kmene Juda, vyvolená Jahveho, z boží milosti panovnice nad dnem i nocí, vládkyně nad pohybem nebeských těles a dárkyně úrodné vody,“ zkrátka královna ze Sáby, když putovala do Jeruzáléma, tak právě tady nějakou dobu pobejvala a ten barák pro ni vystavil moudrej král Šalamoun. Já nevím, ono to asi tak nebylo, ale hezky se mi to poslouchalo. Znáte historiky, jak ověřit, že vám nekecají? A to ještě zdaleka nevládla světu Umělá Inteligence, která umí taky pěkně kecat. Například ChatGPT 3,5 mi o královně ze Sáby řekl: "Královna ze Sáby, známá také jako královna ze Sáby a královna z jižní Arábie, je postava, která zaujímá důležité místo v biblických i koránských textech. Její příběh je plný tajemství a dobrodružství, což z ní činí jednu z nejzajímavějších postav starověké historie."

Myslím, že bych si tu pár dní rád pofotil v klidu a ne na úprku.

Zvědové mě napráskali a hlídači našli. Politruk vyzvídal, co jsem všechno viděl a jestli jsem nefotil, ale nedostal mě do úzkejch, odkoukal jsem něco od mísťnáků a jen jsem se na něho přiblble usmíval a kýval hlavou. Pomohlo to, přestal vyšetřovat. Ale neusmíval se.

Všichni se tu nějak snaží přežívat.

Benzínka.

Vyžraný tržiště. Zbylo už jen pár posledních melounů.

Předměstí Port Sudanu.

Tady je vidět zcela náhodou to slavné uklidňující gesto. Ta ruka nahoře bez člověka. Důležitý je tou rukou kývat nahoru a dolů, hlavně to musí být pomalu a k tomu přihodit úsměv. Když to na tebe udělá taxikář, kterýho sis objednal, abys stihl letadlo a ty na tom děsně silným slunku bez stínů sedíš na kufru 5 hodin (mobily nebyly) a letadlo ti uletí, chce se ti ze začátku fackovat, ale mně se podařilo to docela od nich slušně odkoukat. Možná mi jen pomáhalo to, že tak trochu mám v genech se nerozčilovat. Ale chápu, že rtuťovitý zápaďáky to musí vytáčet. Kromě toho slavnýho šuwej, šuwej používají ještě jeden výraz. Je poněkud časově konkrétnější než ono "pomalu, klídek". Výraz zní "Bukra" zítra, ti pravdomluvnější říkají "Baden bukra" pozítří. Ale i ti většinou kecají a bejvá to báden, báden bukra. To většinou už žádný letadla neletí.

Vyhořel obrovskej šestikilovoltovej transformátor plnej nezdravýho minerálního oleje. Kluci v něm mejou součástky vylágrovanejch motorů a máchají si v tom klidně ruce a šahají na ksicht.

Mezi třtinovými plantážemi jezdí takovejhle autobus a spojuje jednotlivý vesnice.

Koček tu není málo.

Zase pár dní ve starým dobrým anglickým hotelu. V Chartúmu žije asi 6 milionů lidí, to je docela hodně. Město stojí na soutoku Modrýho a Bílýho Nilu. Název prej získal podle úzkýho pruhu země mezi oběma Nily. Khartúm prej znamená trubka. Ale znáte lidi, hezky se ty pohádky poslouchají. Chartúm je vlastně trojměstí, proto tu je tolik milionů lidí. Samotnej Chartúm na jihu a na severu ještě Omdurmán a Bahri. Můj nejpitomější zážitek z Chartúmu byl, když jsem si chtěl vyfotit přes řeku, jak barevně voháknutí lidi čekají na loď. Vytáhl jsem Nikona a něco mě šťouchlo do žeber na zádech, otočím se a za mnou stojí asi osmnáctiletej poďobanej kluk s kalašnikovem. Prst na spoušti, druhej v nose a kroutil hlavou, že jako tohle ne. Sklopím foťák, on kalašnikova. Usměju se, zvednu foťák, zvedne kalašnikova. Seru na hrdinství, nemám zbraně rád a jsem posera, jen si ty barevný fleky pořádně vypálím do hlavy. Za několik let se tahle (ne)fotka stane jednou z těch nevyfocenejch fotek v knize "Výstava nevyfocených fotek v Rudolfinu". Ještěže umím fotit i bez přístroje. Dokonce to je o hodně levnější než s přístrojem.

Nejen koček. I psů je tu poměrně hodně. Jsou zanedbaní, vychrtlí, často plní boláků. Ve smečkách jsou vlezlí a drzí. Naučili mě místní, že je dobrý se ohnout jako pro kámen, že na tohle arabskej pes reaguje správně a dá pokoj. I klacek je dobrej.

Náš autobus na autobusovým nádraží.

Jeden meč nestačí. V dnešní době je to v Súdánu nesrovnatelně složitější a nebezpečnější. Za mě to, ve srovnání s dneškem, byl ráj na zemi. Ráj prošpikovanej kalašnikovama. Škoda, že je ten deníček tak málo čitelnej, asi se do něho podívám zase.

,

podpis




Moje sestra Alena svačí černej krém na boty.


OKOLO TERASY ROZKVETLA PO MNOHA LETECH

vistárie. Nejdřív se tvářila, že kvetení nemá v plánu,
loni dokonce vypadala, že to zabalí úplně.
Je to predátor a ke všemu údajně celá jedovatá. Voní omamně,
je krásná, ale až začne opadávat, to bude binec…

Ten se zamete, horší je to s Jirkovým terasovým skladištěm.
Zatím se pokusil debordelizovat aspoň něco, ale vypadá to
na delší čas. Jenže já mám nejmíň co kecat, kdybych vyfotila svoje
skladiště a hory nezařazených not, mezi kterými se už ledacos ztratilo,
byl by z toho podobnej pocit.


Repertoár pověšeného prádélka na dvoře v přízemí
ledasco naznačuje, začínají přípravy, palce bude potřeba
držet neustále, ale hlavně v červnu!


I před domem se vistárie vytáhla, lidi si ji fotí…


Ta paráda jí vydrží sotva týden, mezitím už vyhání šlahouny
a hledá další prostor, kde by se zabydlela.

DO MORAVSKÉ ZEMSKÉ KNIHOVNY NÁS POZVALI
ještě 9. dubna, abychom předvedli ukázky z Hrabala.
Přišlo tolik lidí, že bylo potřeba přinášet další židle a to
je vždycky radost.
Tentokrát vystoupili druháci sami bez hostů a byli výborní.
Předvedli kousky z Automatu Svět, Ostře sledovaných vlaků,
Obsluhoval jsem anglického krále...


Ivo Krobot zastoupil Bolka Polívku.
Mezi diváky byla spousta přátel, Jaro Majerčík nám
poslal fotky, moc děkujeme!
Ve spolupráci s choreografem Davidem Strnadem vytvořili
studenti pořadová cvičení se strýcem Pepinem a dokonce
i pivovarský komín z Postřižin!


Mezi scénkami zazpívali pár věcí Jiřího Bulise a zakončili
písní Kamarádi pánů S+Š.
Příjemný večer uzavřel sám režisér a pedagog Ivo Krobot
povídáním a osobními vzpomínkami na pana Hrabala.


Klidně by se s tím dalo jezdit po gymnáziích, určitě by to
Hrabala mladým přiblížilo. No jo, ale néni čas...

Dada a spol.

Skrytá tvář české literatury: Petr Čichoň


Spolek Básníci v Česku herců Lukáše Riegera a Michala Bumbálka uvádí cyklus večerů živé poezie zaměřených na tvorbu významných duchovně orientovaných básníků dvacátého století a současnosti.

Další z večerů, na kterém přivítáme básníka Petra Čichoně, proběhne v úterý 16. 4. 2024 v 19.30.

Účinkují: Petra Lorenc, Petr Erhart, Michal Bumbálek, Lukáš Rieger
Úvodní slovo: Petr Čichoň
Film: Petr Baran a Viktorie Pavlíčková
Hudba: Dada Klementová

Vstupné: 150 Kč
Studenti a senioři: 80 Kč
ZTP, ZTP/P: 80 Kč
Studenti a pedagogové uměleckých škol: 40 Kč

Bývalá káznice na brněnském Cejlu, Bratislavská 249/68, 60200

Projekt vznikl za finanční podpory statutárního města Brna.


Petr Čichoň
* 23. června 1969, Ostrava

Vystudoval architekturu na Vysokém učení technickém a Masarykově univerzitě v Brně - od roku 1998 zde vede vlastní architektonický ateliér. V letech 1993–1998 působil jako redaktor v nakladatelstvích a literárních časopisech Votobia, Vetus Via a Host. V devadesátých letech patřil k neformálnímu společenství křesťansky orientovaných literátů sdružených kolem básníků Jiřího Kuběny, Jaroslava Erika Friče a Jiřího Veselského. Jeho generačními souputníky jsou Miroslav Balaštík, Tomáš Reichel, Martin Stöhr a Pavel Petr.

Pro Čichoňovu lyriku z devadesátých let je charakteristická stylizovanost souznějící s tehdejší renesancí dekadentní estetiky a snaha o návrat k písňovým kořenům poezie. Spirituální tematika je u něj výrazně erotizována, akcentuje iracionalitu a zvukové asociace – používá rým, aliteraci, asonanci i hláskovou instrumentaci. Některé texty své prvotiny Chilia (1995) publikoval s notovým záznamem. Počínaje sbírkou Villa diabolica (1998) přikládá ke svým knihám hudební nosič s vlastní pěveckou interpretací. V elegicky laděné dvojjazyčné sbírce Pruské balady / Preussische Balladen (2006) se tematicky posouvá od dosavadní nadčasovosti k historickému vnímání pohnutých dějin Slezka. Vícejazyčná je i jeho zatím poslední sbírka Borderline Frau (2021), v níž své básně překládá nejen do němčiny a dalších středoevropských jazyků, ale také do hebrejštiny a arabštiny – tematicky se v ní zabývá existencí hranic v širším pojetí. Je rovněž autorem dvou románů: Slezský román (2011) a Lanovka nad Landekem (2020).

Zdravím přátele brněnské Kytarové Besedy!
Zvu Vás o5 na naše pravidelné muzicírování do šipkového klubu M13, v podpalubí domu na Veveří 46 (mezi Gorkého a Konečného nám).
Hrajeme ve čtvrtek 18. dubna 2024 od 19:00 do 22:00. Přijďte včas, ať nic nezmeškáte, neboť jsme dost dobří. Účinkující budou Jiří Hála, Aleš Kvapil, Honza Svoboda, Milan Marčišák, Jura Červinka, Jirka Posker, Aleš Bubeníček, Norbert Tomek. Je nás tedy hodně, tak doufám, že přijdete taky, ať máme komu hrát a zpívat. A jako vždy: vstupné není, dobrá společnost a nápoje však ANO! Těšíme se na vás!
(PS: zahájili jsme již nepravidelná nedělní hraní na Zelném rynku, viz 3 připnuté fotky ze včerejška.)
Za BKB Jiří Hála.

Milý příznivci  koncertů v našem soukromém klubu v Lomnici, máme radost, že se k nám vrací naši přátelé a přiváží s sebou zase svoje přátele.
Libor Šmoldas  je v Lomnici už skoro jako doma,  vystupoval tu už několikrát  s různými kapelami  a také doprovázel svého otce Ivo Šmoldase při jeho talkshow.
Protože je toto koncert na sezení,  máme omezený počet míst,  a proto doporučujeme rezervaci. 
 těšíme se na viděnou
Pavlišovi

Barbora Pavlišová
Terra incognita
T: 724775396

Nové výstavy představí zvukovou, objektovou a instalační tvorbu s přesahy do biologie, ekologie a dalších věd


Jarní blok výstav Domu umění bude ve znamení zvuku a jeho mezioborových přesahů nejen do výtvarného umění, ale i nejrůznějších vědeckých odvětví. Zatímco mezinárodní skupinová výstava Beyond the Sound bude v horním patře k vidění od 5. dubna do 14. července, v Galerii Jaroslava Krále v přízemí ji doplní nejprve společný projekt Sláva Krekoviče a Csilly Nagy, který na začátku června vystřídá výstava Tomáše Šenkyříka. Společná vernisáž nových výstav proběhne ve čtvrtek 4. dubna od 18:00.

BEYOND THE SOUND

Zvukové umění se v souvislostech západní avantgardy objevovalo v průběhu celého dvacátého století a v současnosti zažívá i díky rozšíření nových technologií mimořádný rozvoj. Jana Winderen, Raviv Ganchrow, Gil Delindro, Ioana Vreme Moser, Evelina Domnitch + Dmitry Gelfand, Interspecifics a ::vtol:: představí aktuální podobu této mezioborové umělecké disciplíny a zaměří se na zprostředkování běžně neslyšitelného, neviditelného a měnícího se světa - ať už je tím myšlen svět rostlinný, pod vodou, zemí nebo třeba v atmosféře. Výstava se koná v rámci multidisciplinárního festivalu FAUN, jehož koncertní část se uskuteční v termínu 12. a 13. dubna 2024 v Domě umění města Brna a divadle Husa na provázku.

SYMBIONTI 2.0

Symbionti 2.0 jsou pokračováním staršího projektu Csilly Nagy a Sláva Krekoviče z roku 2021. Jejich formální podoba je inspirovaná mořskými houbami druhu Porifera a cílem je prozkoumat vztahy mezi člověkem, životním prostředím a technologiemi. Jádro výstavy tvoří propojené interaktivní keramické objekty, které na základě specifických dat, jako je okolní teplota, tlak vzduchu, obsah CO2 a UV záření, algoritmicky transformují zvuky ze společné a volně dostupné webové databáze - jakési kolektivní paměti, obsahující přírodní i civilizační záznamy.


foto Csilla Nagy, Slávo Krekovič: Symbionti

BRNO ART WEEK

V rámci Brno Art Week 2024 se budou v Domě umění a Domě pánů z Kunštátu konat tyto události:
středa 24. 4. od 18:00 - Milan Guštar a Slávo Krekovič: Audiovizuální performance
pátek 26. 4. od 17:00 - Rádio Gotika
sobota 27. 4. od 14:00 - Zvuky nádvoří Domu pánů z Kunštátu

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY A PŘEDNÁŠKY

úterý 3. 4. od 17:00 - Jimena Mendoza: Cuerpo V - komentovaná prohlídka s autorkou a kurátorkou Marikou Svobodovou
pátek 5. 4. od 17:00 - Artist Talk: Raviv Ganchrow

Zdravím přátele Brněnské Kytarové Besedy!
Zvu Vás o5 na naše pravidelné muzicírování do šipkového klubu M13, v podpalubí domu na Veveří 46 (mezi Gorkého a Konečného nám, máme to tam po 14 dnech).
Hrajeme ve čtvrtek 4. dubna 2024 od 19:00 do 22:00. Přijďte včas, ať nic nezmeškáte, neboť jsme dost dobří. Účinkující budou Jiří Hála, Aleš Kvapil, Honza Svoboda, Milan Marčišák, Jura Červinka, Jirka Posker, Aleš Bubeníček. Je nás tedy hodně, tak doufám, že přijdete taky (ať máme komu hrát). A jako vždy: vstupné není, dobrá společnost a nápoje však ANO! Těšíme se na vás!
Za BKB Jiří Hála.

Dobrý den!
Budu moc ráda, když nám pomůžete s propagací. Děkuji!!!
S pozdravem Jana Šubrová

Vedoucí ÚS ÚK KJM
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Kobližná 4
601 50 Brno
Tel. 542 532 140
Mob. + 420 732 552 581
www.kjm.cz
www.facebook.com/kjmbrno