[CNW:Counter]
e-mail

Šalinou
(směr Golden Gate Bridge.)

Naposledy jsem obešli piery až do čísla 39 a pak honem domů za Honzou. Ještě nebyl doma z práce, tak jsem chvíli relaxovali a až dorazil, zavedl nás do nějaké východní hospůdky na specialitky, který má rád a nám to taky chutnalo. A ještě na pivo do pivního bárečku. Tohle by u nás snad ani hospodou nikdo nepojmenoval, ale přesto šlo o hospodu vyhlášenou. Podávali nejmíň 8 druhů piva a hlavním přínosem té hospody je, že se každej týden mění repertoár, jen to pivo, které získalo nejvíc bodů se prodávalo i v dalších týdnech. A na dvorku měli varnu a zkoušeli vařit i svoje modely. Dobrý pivo.

Honza bydlí, teda teď už ne, protože se odstěhoval dlouhou jízdou na kole přes pár státu do Colorada, ale o tom slíbil naspat fejeton sám. No ale v době, kdy jsme v SF byli bydlel ve čtvrti Mission. Je to čtvrť věhlasná hlavně svejma výtvorama na zdech. Tyhle murales se objevujou v kdejakým bedekru. Žije tu i víc bezdomáčů než v jiných čtvrtích. Asi proto, že zdi, u kterých si budujou svá krabicová sídla jsou veselejší.

Ráno jsem s Olinou zjistili, že v lednici není nic k jídlu, tak jsem vyrazili nakoupit na Market street. Sympatická ulice. Koupili jsme si mlíko a sejry a chleba a šli si udělat snídani.

A pak jsme si zařídili dobití kryplkaret - clippercart, to něco jako pražská lítačka, akorát se dobíjí v drogérii a dá se dobíjet libovolným množstvím dolarů. Jízda jakýmkoliv hromadným dopravním prostředkem stojí něco přes dolar a dá se na to jet 90 minut. Systém si sám pozná, kdy byla kryplkarta přiložená. Celkem vychytanej systém. A starý lidi, což je od 65 to mají levnější. A ještě starší a mrzáci zadarmo.

Vyfotili jsme se s Olinou selfíčkově bez tyčky.

SF má většinu baráků dřevěnejch a nizkejch. A dodržujou jednotnou linii svou rozmanitostí.

Dokonce jsem našel na chodníku i south beach i s rybama.

A protože v SF není moc zima, vlastně ani vedro moc ne, je potřeba se o kytky trochu starat. Tenhle stromek zasypávají ledem. Vona je poblíž kavárnička a když je třeba novej led, starým se zalejvají okolní stromky.

Papírový noviny jsou taky na ústupu jako všude ve světě, ale když už se distribuujou, tak v kastlíkách, hodíš drobný a vypadnou, teda spíš si je vyndáš, noviny. Kupodivu to není nijak zvlášť zneužívaný a už léta to funguje. V Praze se o to teď taky pokusili. Pražskej deník je v jakýmsi igelitovým pytlíku na zastávkách MHD a u nich kasička na zámek. Moje zkušenosti jsou takové, že pytlík je prázdnej a kasička taky. Na všech zastávkách, na kterých jsem se vyskytoval. Dalo by se z toho možná odvodit, že za to můžu já. Ale je to jinak. Tenhle systém distribuce tiskovin u nás nefunguje a fungovat ještě dlouho nebude. No a mezitím papírový noviny zaniknou.

Už od rána se chystají některé hospůdky na poledne, mají uklízeno, ubrusy čisté, příbory naleštěné.

Naše posníďaňová siesta.

Vyrážíme ke GGB. Jedeme úžasně starou dřevěnou šalinou, která fakt funguje. A prej to není rarita, V SF jezdí všecky modely. Dopolední jízda šalinou je příjemná i osazenstvem. Staří pánové a dámy jedou z nákupů a nebo nakoupit, čile spolu hovoří. A docela jim je i rozumět. Tihle dva pánové si vyprávěli o Izraeli.

Šalina je fakt celá dřevěná.

Kromě světýlek, ty jsou moderní úsporné. A votvírání dveří je na motorek.

Šalina si to hlučně rachotí přes celou MarketStreet a pak po Embarcaderu.

Za molem číslo 39 má smyčku a jede zase zpátky.

Když potřebuje nastoupit někdo s omezenou hybností, řidič velmi ochotně dělá vše pro to, aby se cestující cejtil jako v bavlnce, nekompromisně vyžene lidi z definovanýho místa v šalině, pomůže mu dovnitř a umístí ho na správným místě. Pak se teprve jede. Klídek a pohodička, žádný nervy.

Tenhle pán sice vypadá, že je typickej produkt mekáče místního, ale je to host ne Německa.

Selfíčka jsou ale ve všech zemích podle stejnýho předpisu, neboli Vorschriftu,

Jak se asi jmenuje disciplína, když nefotím na ulici, ale v šalině? Na ulici tomu říkají streetphoto. Asi Elektrichleline Bilder.

Od pieru 39 jich je ještě pár směrem ke Golden Gate Bridge. Je to oblíbená destinace a i obchodní aktivity jsou vyladěné spíš pro turisty. A nebo kuřáky doutníků.

A samozřejmě všude kola a kola a koka kola.

Hospůdky tu chtějí být originální a proto skoro všecky mají u vchodu stejnýho jednonohýho a jednorukýho kapitána Achaba.

Všude je znát, že jdeme po nábřeží.

A když už nemůžeš dál, můžeš se válet po chodníku, nikomu to nevadí.

Když se vysereš na lov pokémonů, dostaneš v hospodě slevu 10 %.

Kalifornie je dost potrhlá a svobodná země bez svazujících předpisů a tak je těžké poznat, jestli třeba tohle I v nápisu je schválně nakřivo, nebo jestli je to jen šlendrián. ale vypadá to dobře.

Vešli jsme do obchodu s kraby.

Učím se pilně barvu.

I svou Roušovnu jsem si vyfotil barevně.

A další Achab. Originální.

Piér, kde je k vidění něco ze staré lodní techniky. Letos jsme tam nešli, byli jsme tu v roce 2013.

Kousek pláže přímo ve městě.

Poznat, kdo je bezdomáč a kdo baťůžkář je náročné. Většinou se to pozná podle značky batohu.

Slanej vzduch je umělec.

Další něco jako kanál. asi fakt budeme muset vydat knihu kanálů.

Učím se barvu.

U téhle sympatické hospody vyprávění zase stopnu. A někdy příště...

podpis


To je voser, co?

Foto: Milan

 
Surreálný zlodějíček se opět hlásí do služby.


A.Č. volá svému šéfovi, že už jede z toho autoservisu a šéf jí na to odpověděl:
"Už zase něco se psem?"

Dobrý den,
prosím, pomozte Post Bellum. Patnáct let dokumentujeme osudy pamětníků 20. století. Ve sbírce Paměť národa máme přes 5000 nahrávek, většinu z nich jen v audio podobě. Pomozte nám pořídit špičkové kamery, abychom mohli za jedinečnými osudy vyrazit do terénu, a také nové datové úložiště na nahrávky. Celé nás to bude stát "jen" 700 000 korun, ale věřím, že když každý přispěje alespoň malou částku, podaří se nám to. Dar můžete poslat (a vybrat si za to malou odměnu) na https://www.hithit.com/pametnaroda

Proč kamery potřebujeme? Video nahrávky dokážou lépe uchovat vzpomínky v celé šíři. Tvář pamětníka a emoce, které při vyprávění prožívá, jsou důležitou součástí jeho svědectví. Prostě žijeme ve vizuálním světě, kde prostá audio nahrávka už neobstojí... Videa mají široké využití - výrobu atraktivních výukových materiálů pro děti a studenty, filmů, televizních dokumentů, pro použití na sociálních sítích i v mediích. Třeba proto, aby se minulost nedala snadno překrucovat.

Bude skvělé, když budete výzvu šířit dál mezi své známé a kamarády, třeba prostřednictvím Facebooku.
Moc Vám děkuji a přeji krásné Vánoce,
Mikuláš Kroupa
Ředitel Post Bellum, o.p.s.

Ahoj všem v tomto předvánočním čase!
Posílám inspiraci... ať už jen por vás ke shlédnutí nebo inspiraci na hezký dárek pro někoho ve vašem okolí. Někteří jste se možná s těmito malbami už přese mě setkali, někteří ne. Posílám odkaz na nepálské malby Mithila z úžasného centra pro ženy v Janakpuru u indických hranic v Nepálu, kde jsem před pár lety byla a které neuvěřitelným způsobem podporuje ženy. Mithila je oblast v Nepálu, která má specifický výtvarný projev...typ kresby a malby jako jsou na obrázcích...až egypstky profilní portrétování, černá linie kolem motivů, zdobné bordury kolem celých obrázků a taky průhledné náhledy dovnitř (věcí, domů, letadel). Mě tam prostě uchvátily! :)
Posílám odkaz, kde najdete malby rozdělené podle velikosti (někdy existují stejné v různých velikostech). Taky tam jsou informace o centru a autorkách a malbách, sice v angličtině, ale je to moc hezký a zajímavý...a pak tam taky najdete pár zbylých šperků z tibetsko-nepálské dílny...
http://gabykolcavova.rajce.idnes.cz/
Ať už se jenom pokocháte nebo zjistíte, že bez některých nemůžete žít :) nebo že je to zrovna skvělý vánoční (nebo svatební!...taky tam jsou :) dárek pro někoho blízkého, doufám, že vás potěší...pokud byste některé chtěli, tak se dají převzít buď osobně v Brně nebo ráda pošlu poštou (u těch nejmenších maleb vychází poštovné na cca 40 Kč a větších do 80 Kč).
Když byste měli pocit, že by se ty Mithila malby nebo šperky mohly líbit někomu dalšímu, klidně šiřte.
Mějte se svátečně!
...g...

Vážení přátelé,
srdečně Vás zveme na náš tradiční Vánoční koncert v pondělí dne 26. 12. 2016: odpoledne v 16,00 hodin v kostele sv. Augustina na nám. míru 7 v Brně, nebo večer v 19,00 hodin v kostele sv. Gotharda v Modřicích.
Těšíme se na setkání a přejeme spokojené prožívání Vánoc.
Smíšený sbor Kantiléna, za všechny účinkující

 

 

 

 

 

 


BIG LIGHT, Dům umění města Brna, 7. 12. 2016 - 12. 3. 2017

SOŇA ZPÍVALA

hned po návratu ze Slovenska v brněnské galerii Třináctka.
Přišli kamarádi, kteří měli v pondělí večer čas a Pavel fotil.


Jirka opět jemně nazvučil a hrálo se nám příjemně.


Vytáhly jsme po dlouhé době i šansony a zjistily, že některé písně nestárnou, bavilo nás to.


Zdá se, že se bavili i naslouchající.


Galerie Třináctka je malá, vytvořená z bytu a tak působí zaplněně, i když nepřijde moc lidí.


Soňa pozvala Lucku, aby si s ní zazpívala Jehličí od pánů Suchého a Šlitra.


Byla to veliká síla! Kateřina Dubovcová, která galerii vede, měla radost.

V PROSTĚJOVĚ V NÁRODNÍM DOMĚ

jsme v sobotu hráli Hodinku na Štědrý den. Měli jsme ssebou foťák, ale Jirka vyfotil jen vánoční náladu na náměstí.


Přišlo na nás asi 160 diváků, v Prostějově mají Bulise rádi.
Uvidíme, jak to bude v Praze, to budeme Hodinku hrát naposled, na festivalu Divadla v Dlouhé. Ještě pošlu pozvánku.

ADVENTNÍ KONCERT V PALÁCI GAMBRINUS

měl neuvěřitelně nádhernou atmosféru. Ani jsme nečekali takovou účast, přátelé to u Pavlišů krásně zabydleli.


Před našimi studenty vystoupila statečná šestka, kterou si pro tentokrát nazvali "Nezvaná kapela".

Je to vlastně zúžený LSDa (Lomnický sbor disharmonických amatérů) a zpívají výborně, je vidět, že je to baví.
Pak nastoupili naši druháci s vánočním repertoárem a byli přijati s nadšením.
Dalibor pomáhal Jirkovi se zvučením a taky fotil.

Mám slíbené fotky, ale zatím nic neposlal. A tak mám zatím jen dvě fotky po koncertě, víc jsem nějak nestihla.


Třeba bude něco příště...
V Lomnici napadl sníh, za okny byla Ladovská zima jako na objednávku, někteří řidiči měli i nepříjemný zážitky s ledovkou. A naši studenti se po koncertě krásně vybláznili na sněhu, aspoň budou mít na co vzpomínat.
Přejeme krásné vánoce a děkujeme všem, kteří přišli na koncerty!

Dada a spol.