Lofoty 2022-4
(KPČ)

Písmena KPČ zjednodušeně v sobě shrnují skoro všechno, co na zájezdě nesouvisí s funěním do kopce nebo příjmem potravy. Jedná se o kulturně-poznávací činnost. Pro někoho nudné nutné zlo, pro jiné vrchol zájezdu. KPČ nabízí i pragmatickou možnost tolerovaného fyzického odpočinku nebo úkryt před deštěm.

Tørrfisk muzeum
S muzeem sušených tresek v městečku Å jsme byli hotovi brzo. Navzdory všem informacím o otvírací době bylo beznadějně closed.

Muzeum z továrny na olej z tresčích jater
Å ovšem disponuje i dalšími dvěma muzei. Jedno z nich má oficiální název ´Cod liver oil factory museum´, což se podle mě dá chápat jako muzeum pojmenované v nadpisu. Provázela nás zde mladá Ukrajinka, její výklad byl zajímavý a angličtina srozumitelná. Jediná fotka, na které jsem jí zpětně mezi ostatními objevil, je naneštěstí rozmazaná. Přes jistou počáteční nechuť ke komentované prohlídce jsem průběžně zcela měnil názor a nakonec děkoval souhře okolností, které nás sem přivedly. Tedy počasí a kulturněji založeným kamarádům.

Začátky rybářského průmyslu před více než stoletím zde nebyly žádná idyla, chudší rybáři přespávali pod převrácenou lodí (tedy samozřejmě na břehu) a nejen z historických fotografií z muzea je zřejmé, že lov místy přecházel v masakr.

Jak jsme se dozvěděli, sezóna lovu a sušení je od ledna do dubna, sušení probíhá díky mrazu a větru. U některých postupů se tresky solí, u jiných ne. Jako produkt jsou sušené tresky prý hodně oblíbené například ve Španělsku a Portugalsku, ale i v Nigérii a západní Africe. Sušení jako způsob konzervace je šetrný k prospěšnému obsahu potravy. Jak je ovšem tento proces zdlouhavý a pracný, tak je podobně nelehký i návrat ze stavu sušeného do stravitelného. Ta sezóna lovení a sušení se týká tresek obecných, které se připlouvají vytřít z Barentsova moře. To jsou tresky migrující, statnější, údajně čipernější, chutnější. Celoročně je možné ulovit tresku stacionární, která je línější a tučnější. Z toho je možné odvodit, jakou že jsme to vylovili a měli k večeři, což nás ovšem nerozhodilo nejen proto, že jsme neměli srovnání. Přestože se sušenými treskami jako vyhledávanou komoditou se obchoduje přes tisíc let a v některých oblastech světa je jídlo z nich považováno za lahůdku, nepociťoval jsem při konzumaci tresčích čipsů ani jídla zvaného bacalao zvláštní nadšení. Asi takhle: termín ´mám žízeň jako sušená treska´ znám odjakživa, bez jídla ze sušené tresky jsem se až do letoška obešel, a nadále to tak nejspíš zůstane.
Muzeum mělo působivou atmosféru, lana, sítě, skleněné bóje v pleteném kabátku, pomůcky (harpuny) k lovu velryb i jejich kosti a mnoho dalšího. Jen strašlivý místní démon s dřevěnými prsty byl trochu dětinský a ta sušená ryba, jak žere nebo dáví jinou sušenou rybu, vypadala trochu strojeně.

Výrobna rybího oleje z tresčích jater, zde používaného univerzálně na všechno možné včetně nátěru domků rorbu, nijak zvlášť nevoní. Stejně jako výrobní postup zahrnující převáření ve dvouplášťových nádobách působí dost odpudivě. Naproti tomu výsledný produkt v podobě čiré olejovité tekutiny, známého zdroje vitamínu D, je dokonce docela chutný. V dalších budovách muzea je fungující stará pekárna nebo i pošta s figurínou zaměstnance, kterého každý druhý příchozí pozdraví, než si všimne jeho skutečného stavu.

Nakonec jsme propršený den strávili příjemně, a hlavně, získali jsme plno nových poznatků, které jsme odjeli probrat do dočasného domova v kolonii rorbu zvené Lilleeid. Ovšem až poté, co jsme navštívíli další objekt právem zahrnovaný do KPČ, tedy jednu ze čtyř solitérních prodejen alkoholu Vinmonopolet na Lofotách umístěnou v nedalekém městě Leknes.

Eggum
Pláž v blízkosti malé obce Eggum nabízí dvě, tedy vlastně tři zajímavosti. První je pozůstatek druhé světové války, radaru, kterým Němci v letech 1943 a 1944 sledovali zásobovací konvoje do Murmansku pro snazší koordinaci jejich napadání.

Druhou je socha, oč nenápadnější co do velikosti, o to zajímavější. Představuje vlastně prostorový patvar, který se z různých směrů pohledu jeví jako hlava mnoha podob. Kdo rozhodl, že jich má být až 16, nevím. Každopádně přechody jsou plynulé, a co je ještě obraz hlavy, a co rozšlápnuté mičudy, je nanejvýš subjektivní věc. Tvůrcem je Švýcar Markus Raetz a dokončil jí v roce 1992. Třetí pozoruhodností je jezero Nedre Heimredalsvatnet nedaleko od pobřeží. Takových jezer je tady mnoho, u tohoto je však tabule s nápisem: „Volné rybářské místo. Je zde tak mnoho ryb, že se neostýchejte pomoci nám udržet množství pstruhů na zdravé úrovni.“ Možná jsem neměl udávat přesnou lokalizaci tohoto loviště, aby se sem nezačaly hrnout davy. Je ovšem otázkou, kolik je ve skutečnosti čtenářů tohoto neseriózního týdeníku, resp. kolik z nich rozumí češtině a zároveň rybaří.

Přes zastávky na dalších zajímavých místech pobřeží jsme směřovali do muzea Vikingů v blízkosti archeologického naleziště Borg. V jednom Zapadákově cestou mě na rozpadajícím se betonovém soklu něčeho, co připomínalo malé pódium, zaujal vybledlý sprejovaný nápis ´VELKOMMEN DEEP PURPLE´. Zřejmě jen zbožné přání fanouška, asi tu koncert neměli, ale za návštěvu nejen toto místo stojí.

Lofotr
V Borgu bylo objeveno velké vikingské obydlí z druhé poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu. V rekonstruovaném objektu s délkou 83 metrů a šířkou 8,5 metru, který je součástí rozlehlého muzea Lofotr, si může návštěvník udělat představu, v jakých podmínkách tehdejší obyvatelé žili. Velká část stavby byla vyčleněna pro hospodářská zvířata.

Co mě mimo jiné zaujalo? Dlouhatánský gobelín s výšivkami připomínajícími výstavku obrázků klientů mateřské školky „U labutí“ ve Slaném, jimiž zdobí čas od času plot u budovy. Jiní vyšití koně, které jsem nevyfotil, za sebou táhnou moderní bydlik na kolečkách.

Dřevořezby v rozverném stylu: chlápek omotán hady hraje nohou na jakousi loutnu; na další pak nevidím jako úplně podstatné, že postava v zelené čapce s úchylným potěšením propíchne chudáka napravo (ostatně Vikingové nebyli nikdy popisováni jako lidumilové), zajímavý je ten detail s únikovým východem. Jen mám obavu, jestli je možné touto cestou třeba při požáru unikat, jestliže u sebe nemám meč. Tak jsme si práci s ním rychle vyzkoušeli. Pro každý případ.

Severská či skandinávská kosmologie. Nesnažím se do tohoto složitého světa proniknout hlouběji, proto jsem si z informačních zdrojů muzea stanovil pro popis limit 12 co možná nejvíc holých vět. Doufám, že mi Vikingové nepřijdou vyčinit.
1. Způsob chápání světa lze pochopit pomocí tří kruhů.
2. Asgard ve středu je domovem bohů a místem "světového stromu" známého jako Yggdrasil.
3. Jako spojnice nebe, země a podsvětí Yggdrasil čerpá vodu ze zdroje zvaného Urdova studna.
4. Midgard obklopující Asgard je domovem lidí.
5. Za Midgardem leží Utgard, zrádné kraje táhnoucí se směrem ven až na okraj světa.
6. Tam sídlí síly chaosu a Jotuni, různorodé seskupení obrů.
7. Lidé v Midgardu žijí v neustálém oboustranném napětí mezi mocnými silami.
8. Daleko mezi mohutnými oceány leží obrovský Had Midgard, stvoření strašlivé, zároveň zásadní pro udržení pořádku ve vikingském světě.
9. Had Midgard drží vesmír pohromadě tím, že se zakousne do vlastního ocasu.
10. Odin, vládce všech bohů, stvořil svět společně se svými bratry.
11. Ragnarok je kosmická katastrofa, rozpad společenského řádu a boj bohů proti jotunským obrům.
12. Po Ragnaroku se však hovoří o novém světě s novými generacemi bohů a novým lidstvem.
Originální zobrazení Ragnaroku (olej na plátně) od Igora Filippova je možné pořídit přímo na muzejní výstavě za pouhých 16 tisíc norských korun, neboli NOKů (nazaměňovat s gnocchi). Následuje pohřební výbava pro odeslání nebožtíka na moře a ještě dramatický pohled z dálky na ústřední stavení muzejního komplexu.

Areál muzea Lofotr dosahuje až k břehům blízkého jezera s replikou vikingské lodě. Rozměrově je nenápadná, takže na rádoby stylových fotografiích jen obtížně zakrývá vedle stojící člun s benzínovým pohonem. Co ovšem stylové je, je název lodi Vargfotr (vždycky je tam buď lof nebo fotr) napsaný starým runovým písmem. Ovšem pozor, runy podobné písmenu F jsou dvě. Jedna má praporky nahoru (jako u názvu muzea Lofotr), jmenuje se Fehu, druhá praporky dolů a název Ansuz. Takže vlastně nevíme, jestli se Vargfotr nečte nějak jinak. Suchý dok na poslední fotce ovšem zaručeně zůstává suchým dokem. Tím obrazně uzavíráme muzeum v Borgu.

Ostatní
Další úspěch s focením kanálového poklopu (hned před muzeem) zobrazující tentokrát nějaký hutní provoz, v horní části tovární budova, dole výrobky – ingoty, či co.

Kdo se pozorně podívá na následující fotku, najde několik postav vyzbrojených stativy a jinými fotografickými potřebami. Protože víme, že Foto Škoda pořádá zájezdy na zajímavá místa s možností pořídit pod odborným dohledem zajímavé snímky (a jednoho takového účastníka mířícího do Norska jsme potkali na letišti v Praze), vžilo se na našem výletě pro všechny podobné skupiny (bylo jich několik), s nimiž jsme se potkali, pojmenování Škodováci. Netřeba zaměňovat se zaměstnanci firmy Škoda v Plzni, kteří se připojili ke generální stávce v listopadu 1989, kterážto událost je považována za významnou nejen v tamním regionu.

Na tomtéž pobřeží je možné nalézt několik geologických útvarů zvaných Dračí oko. Ve skalní vaničce v dosahu vln uvízne kámen, který vláčen všesměrnými vodními proudy hloubí si postupně svoji kulatou pastičku a tím si stále zhoršuje šanci na únik. Výsledek působí tajemně, a kdyby draci existovali, myslím, že by jejich oko vypadalo přesně takhle. Další výtvor ve tvaru kamenného srdce už přírodního původu není, prozradila ho kovová trubka jako spojení s podstavcem. V klidu tedy můžeme odjet k poslednímu noclehu v Lilleeidu.

Dodatek k dílu 3: v jednom informačním místě jsme narazili na plastický model oblasti Lofotodden nasjonajpark v jihozápadní části ostrova Moskenesøy. Tak jsem do fotografie domaloval cestu z chaty Munkebu na Hermanna.

Dodatek k hlavě mnoha hlav: s výtvorem vzdáleně podobným hlavě na pláži Eggum je možné se setkat v Bordeaux před budovou velkého divadla. Hlava se jménem Sanna je ale velká jako několik lidí nad sebou. Tím, že je plochá, stačí ke změně pohledu na ní z určitého směru jen minimální změna stanoviště. Intéressant.

Možná sem ještě patří zmínit, že se zřejmě tak usilovně zabývám Lofotami, až se mi empatický notebook sám v Outlooku a Wordu přecvrčkoval do norštiny. Stačí, že jsem poznal, o jaký jazyk se jedná, nemíním se jakkoli dále v norštině angažovat. Jako amatér to ale s rychlým návratem k češtině nemám úplně samozřejmé. Naštěstí se po dvou dnech počítač sám přenastavil zpět při pravidelné aktualizaci software. Tím je KPČ formálně vytěženo, příště bude zase většinou funění do kopce, vyjasníme si ale, co je Lofotruna.

podpis


Beru Báru, Helču a Lucku do loutkovýho divadla. (možná 1983)

Tak nám osvobodili Babiše, paní Millerová. Je tedy velká šance, že budeme jeho nesrozumitelné kňučení i nadále celý rok monitorovat.

ŠESTÝ LEDEN SE LETOS VYVRBIL
DOCELA NAPÍNAVĚ

a zas je o čem psát.
BUCH aneb Black Uganda Choir si na ten den naplánoval výroční koncert a požádal pana Jiřího
o nazvučení.
Dopoledne odjížděla Petra s Ninou a Jonem zpět do Německa a poslali z vlaku Jirkovi gratulační foto.

Měla jsem v plánu udělat hodně práce a večer jít na koncert.
Z toho prvního předsevzetí nebylo nic - rozbolela mě hlava tak, že nešlo dělat nic a tak jsem spala a spala a spala. Dokonce jsem si nebyla moc jistá ani účastí na koncertu, ale nakonec mně to nedalo
a jela jsem busem do Obřan.
Dobře jsem udělala!
Jirka s Daliborem už měli nazvučeno, veškeré nečekané problémy vyřešili a všechno fungovalo!


Znělo to parádně!


Je to až k nevíře, tito lidi spolu zpívají 30 roků!!!
V prosinci měli k tomuto úctyhodnému výročí první koncert, nazvali ho Best of... a uvedli
na něm podle vlastních uvážení opravdu to, co si ctěné publikum nejvíc žádá, případně to,
co sami zpívají nejraději. Best of jsme tenkrát nestihli, ale Ivan Holas prozradil, že tříkrálový
koncert bude Rest of..., takže uslyšíme "ty zbytky".
Spoustu věcí jsem neznala a žasla!
Jó, amatéři! Ale šlape jim to, mají spoustu chytrých textů (zřejmě hlavně díky Ríšovi Lankovi),
vtipných aranží (za ty může asi převážně Tomáš Drtílek) a zpívají s výrazem!
Je vidět, že na sobě makají! Tvoří hodně společně a je to znát.


Netvrdím, že to byl dokonalý a technicky bezchybný výkon. Strécovské situace se vyskytly,
ale to k tomu přece patří!
Prostě mě to bavilo. A publikum nápodobně!

Dokonce i hlava mě přestala bolet a byla jsem ráda, že jsem tam vypravila.

Zatímco Jirka s Dalibůrkem balili, lidi se sesedli uprostřed sálu, objevili se spříznění hráči
i s nástroji a hrálo se, zpívalo, mudrovalo a dobře bylo!


Je vidět i na této "večírkové" části, že mají o čem hrát a zpívat.


Krásná bublina v této bláznivé době a potřebná!
Už jen ten kontrast, když jsme si šli pro pivo a chleba se škvarkovou pomazánkou do přilehlé hospody.
Televize na plný pecky, kravál - a v sále fakt příjemná, inspirativní atmosféra.
Díky za to!!!


Vypravili jsme se s Jirkou přespat do hotelu, který stihnul ještě před akcí zařídit, šli jsme
za svitu úplňku a sledovali maloměřické křivé komín. Asi o půlnoci jsme došli na místo
a pan Jiří se jal odemykat hlavní dveře. Nikde nikdo, recepce prázdná a klíč sice do zámku
pasoval, ale nefuungovalo to. Zkoušela jsem já, zkoušel on, nic.
Telefon nikdo nebral.
Už jsem si představovala tu dloooouhou cestu zpět a nocleh asi v autě bez spacáku, když tu
náhle Jirka objevil další klíče! Ty už pasovaly... Spletl si je v kapse s klíči od sokolovny.
Spalo se dobře a docela dobře i vstávalo.
Hned za řekou jsme objevili krásný zahradní Coffee!


V hotelu snídaně nebyla a tak to bylo nečekaně příjemné překvapení.
Nejrůznější nápoje, výborná káva, dokonce domácí koláče a francouzské palačinky!
Sem bych chodila, kdybych bydlela v Obřanech.


Po parádní snídani jsme kráčeli k sokolovně nakládat věci a potkali tři krále, chyběl jim ale
ten třetí. Nebo druhej?


Zatímco jsem řešila krále, Jerka si všiml zajímavýho vozítka.


No a pak už jsme nakládali aparaturu a já jsem si mohla vyfotit místo včerejšího konání.

Takový způsob slavení narozenin pana Jiřího se mně docela zamlouval.
Ale pozor!
Dnes ráno, pod vlivem gratulační smršti chytil Jirka inspiraci a sepsal stížnost!

9. 1. 2023 v 11:14
Věc: stížnost
Jako zástupce skupiny oslavenců
postižených brzkým příchodem Tří králů musím vyjádřit svůj nesouhlas
s naprosto nevhodným termínem,
který si tito protagonisté
zvolili ke svému příchodu do našich končin!
Člověk zotavující se po sérii těžkých ran
způsobených adventními kulturními zvyky,
vánoční gastronomií,
nevhodným zimním počasím spojeným s kluzkým terénem,
nedostatkem slunečního svitu,
silvestrovským běsněním,
uklízením obalů z vánoční nabídky
či zbytků z ohňostrojů a podobnými komplikacem,
je místo zaslouženého odpočinku stižen nutností čelit pokračování oslav týkajících se další periodické události, kterou ani sám nezpůsobil, vystavující jej ve zmíněném nejtěžším ročním období pokračování výše popsaných negativních vlivů v jen mírně pozměněné podobě!
Navíc jde o děj označovaný každý rok narůstajícím pořadovým číslem, které se stává stále méně akceptovatelným samotným subjektem a tím méně vhodným
ke zveřejnění!
Navrhuji zrušit tento svátek i s jeho důsledky
anebo přinejmenším přeložit jej na vhodnější roční období!
Za pozornost děkuje

JéKá

V neděli 8. ledna došlo k nečekanému jevu - konečně jsme naložili zelé, které nám Petr zakoupil
a dodal loni v říjnu!


Čistila jsem a krájela hlávky, výsledek: čistý řez do palce.
Jirka krouhal s podobným výsledkem, odnesl to vršek prsteníčku.
Naštěstí až ke konci této dlouze připravované činnosti.
A zelé už bublá! Všechno jde...

Dada a spol.

P. S. TETA LUCÍÍÍ DODALA TO SPRÁVNÉ Tříkrálové foto:


Toník s kámošem a Johanka se zúčastnili a zvládli to s óbrovskó siló!

Přátelé,
srdečně vás zvu na další přednášku o Florencii.
Florencie se pro mne stala závislostí a bez každoročního pobytu se neobejdu. Za několikeré návštěvy objevuji její fascinující příběh, kde umění je každodenním chlebem a zajímavých historických souvislostí je jako hrachu. Nestačím se stále podivovat, že co krok to stopa po něčem velmi významném, které pak ovlivnilo evropské dějiny.

Zmíním se o legendárním Michelangelovi a dobrodružném konci jeho života, o kterém se nemluví. Nebo o mýtu záhad kolem Mona Lisy, kdy zkoumání jejího úsměvu je holý nesmysl, ale překvapením je sám obraz a také nové výzkumy na téma da Vinciho potomků.
Krom všeho si možná odpovíme na otázku, co má společného Český Krumlov s Florencií a že v Praze najdeme významné pozůstatky po samotných Medicejských.
--
Barbora Pavlišová
Terra incognita
T: 724775396

Vážení adresáti,
dovolte, abych Vás pozval na závěrečnou část poslechového seriálu STŘÍPKY Z MOZAIKY NAŠEHO BIGBÍTU, která se uskuteční v úterý 24. ledna 2023 od 19,30 hodin v brněnské Staré Pekárně.
Audiovizuální cyklus STŘÍPKY Z MOZAIKY NAŠEHO BIGBÍTU se uzavírá posledním 10. dílem, v něž pojem "náš" není výjimečně myšlen jako "český" ani "československý", nýbrž jako "středoevropský". V části nazvané Rock made in lido-demo se budeme věnovat převážně rockové hudbě z Maďarska a Polska, kterou v 70. a 80. létech minulého století poslouchala tehdejší mladá generace s nefalšovaným nadšením. Zazní skupiny jako Locomotiv GT, Omega, Syrius, Hobo Blues Band, uslyšíte rovněž Czeslawa Niemena, Marka Grechutu, kapely SBB, Breakout či Budka Suflera a krátce se podíváme i do tehdejší NDR a Rumunska.
Budu velice potěšen, pokud se tohoto večera zúčastníte a těším se na Vás.
Václav Seyfert

Skrytá tvář české literatury:
Zdeněk Rotrekl
+ komentovaná prohlídka bývalé Káznice na Cejlu v Brně

V roce 2023 uvádíme další cyklus večerů věnovaných významným českým básníkům, tentokrát s tvorbou pěti duchovně orientovaných básníků dvacátého století a pěti současných autorů souznějících s jejich dílem. Projekt Básníci v Česku herců Michala Bumbálka a Lukáše Riegera vzniká ve spolupráci s projekty Káznice žije spolku Tripitaka a Básníci v káznici spolku Odjinud.

Zveme vás na první z letošních večerů tohoto cyklu v úterý 10. 1. 2023 v 19.30, tentokrát se setkáme nad tvorbou básníka Zdeňka Rotrekla, jehož stejnojmenná kniha vznik celého projektu inspirovala.

Mimořádně jsme do programu večera od 18.15 zařadili hodinovou komentovanou prohlídku běžně nepřístupného areálu bývalé káznice s průvodcem Martinem Koplíkem. Pozor, kapacita prohlídky je omezena, rezervujte si prosím místa předem na basnicivcesku@gmail.com.
Káznice, Bratislavská 68, Brno
Účinkují: Lukáš Rieger, Michal Bumbálek, Ondřej Dvořáček, Hana Tomáš Briešťanská
Úvodní slovo: Jana Uhdeová uvede film Petra Barana a Petra Francána Nezděné město
Hudební doprovod: Pavel Čeněk Vaculík
Komentovaná prohlídka káznice: Martin Koplík

Vstupné: 150 Kč (studenti, senioři 80 Kč)
Vstupné s prohlídkou: 280 Kč (studenti, senioři 150 Kč)

Zdeněk Rotrekl
(1. 10. 1920, Brno - 9. 6. 2013, Brno) byl básník, prozaik a publicista, několikanásobný disident a člen sdružení politických vězňů.

Na jaře 1949 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu s vysokoškolskými funkcionáři mu prokurátor navrhl trest smrti – rozsudek soudu zněl doživotí. Ve vězení strávil třináct let – propuštěn na amnestii v roce 1962. Byl intenzivně činný v několika disidentských skupinách, stal se zakládajícím členem výboru sdružení politických vězňů K 231 a působil v několika redakcích (Obroda, Akord, Lidová demokracie, Proglas, List pro literaturu).

Do literatury vstoupil trojicí básnických sbírek, ve kterých se snaží postihnout značně expresivním veršem transcendentální rozměr veškerého bytí: Kyvadlo duše (1940), Kamenný erb (1944), Pergameny (1947). V letech 1948-89 mu byla publikace znemožňována – vycházel však v samizdatech nebo v zahraničí: Hovory s mateřídouškou (1978), Nezděné město (1978), Malachit (1978). Výrazným jazykovým experimentem je sbírka Basic Czech (Grammar) (1979). Základní devizou Rotreklova básnického světa je neustávající zápas o identitu křesťana ve světě totalitní ideologie.

Literárněhistoricky významným činem se stal soubor biografických medailonů katolických spisovatelů a intelektuálů pronásledovaných komunistickým režimem Skrytá tvář české literatury (1987).

 

NĚKDY SE MNE PTAJÍ přátelé neboť
s jinými se už zase nestýkám co to
je vlastně ta poezie a píše-li se
s es nebo zet

Trvají dost dlouho ty otázky a mne
napadlo optat se jich co to
je dech a mrkání víček

Až potom jsem jednou seděl u Čápa
a měl v ruce tu uvzlykanou školní úlohu
Zdeňka Tomáše stáří devět let
Začínala

Vítr je když

a už mně pomalu svítalo neboť

Poezie je když kormorán
zapomene svá křídla na jižním útesu
a touží nazpět
Poezie je když květinářky na Zelném trhu
odnášejí neprodané mečíky
které nikdo nechce
Poezie je když se anděl odnaučí
mávat neviditelným větrem
a vytvoří studánku krve
aby se to znovu naučil
Čili musí přijít oslice
namočit čumák do té studánky
a trknout pána rohem
pokud ovšem nějaký má
Stává se totiž že

A v tom to vězí
U Čápa což je několik kroků
na přemýšlení
od bytu Ivana Blatného
který v Domu naděje (House of hope)
v Ipswichi (England)
v této chvíli neuvěřitelné kýchnul
asi jako já
když cítím dřevomorku
(Kost je jenom převtělené dřevo)

19.38 SEČ, zapomenutý říjen