Lofoty 2022-1
(V září za polární září)

Popis letošní cesty po norském souostroví Lofoty vybíhajícím jako ostruha do Atlantiku začnu posledním odstavcem posledního dílu popisu cesty po Korsice na podzim roku 2020: „Obvyklá otázka, co bude příště. No jestli se budeme moci legálně pohybovat i za hranicemi vybraného domovského okresu (covidové krizové opatření – pozn. aut.), pak máme v plánu kvůli nákaze odložené týdenní pěší putování po řece Ploučnici navazující volně na vysoko hodnocený trek po Té Mži. Mělo-li by to být za hranice státní, pak bych se vydal nejspíš na nějaké místo, kde ještě neznají, co je republika česká zač. To vypadá na Antarktidu nebo Západní Samou, hlavně co nejdál od Evropy.“

Některé plány se naplnily, některé málo ovlivnitelné podmínky se změnily zásadním způsobem do plusů i mínusů, což si každý může zjistit třeba v novinách, i když ne ve všech stejně. Putování kolem Ploučnice z Liberce do Děčína se uskutečnilo až letos na jaře, tedy posunuté o další rok. Mezi hlavní důvody patřilo, že jsme s Álou podnikli zdánlivě snadnou rekonstrukci přístavby domu ve Slaném, která se poněkud zkomplikovala. Mimo jiné o ploužení po Ploučnici jsme spolu s redaktorem podrobně referovali na stránkách VP. (viz cestovní deníčky)

Z rozličných pohnutek měla mít letošní výprava za hranice všedních dnů následující parametry:
- méně než 3 týdny,
- ne přes půl zeměkoule,
- nikoli vražedné tempo.

Splnění prvních dvou se dá ověřit snadno, jak dopadl ten třetí budeme rozkrývat postupně v následujícím popisu cestování a už teď mám obavu, že u jednoho dílu nezůstane. 

Jako u mnohého, hranice toho, co patří a nepatří k Lofotám (Lofotům?), nejsou jednotné. Vidíte, že ani nevím, jak se to má správně napsat. Možná by bylo lepší nazývat je původním jménem Lofotr (což je starý název ostrova Vestvågøy) nebo místním modernějším Lofoten. Znamená to „rysí noha“ a je to v jednotném čísle. Co se hranic týká, je asi potřeba rozlišovat hranice geografické a administrativní, protože jinak to moc dohromady nehraje. Mapy.cz třeba ohraničují Lofoty tlustou červenou čarou sledující úžinu Raftsund mezi ostrovy Austvågøy na západě a Hinnøya východě. Hned vedle v textu ale k nim přiřadí i jižní část ostrova Hinnøya, zatímco wikipedie přiřazuje severní část ostrova Austvågøy k sousednímu souostroví Vesterály (jakožto administrativní součásti obce Hadsel), a to včetně turisty oblíbeného Trollfjordu. Nemá dost smysl se v tom hrabat, protože bychom narazili na mnohé další překvápko. Třeba jsme si relativně příznivé klima zde zdůvodňovali existencí teplého Golfského proudu. Ten se však cestou od americké pevniny rozdělí, a jeho severní větev pokračuje dál pod jménem Severoatlantský. Ten je ale také teplý, takže je to celkem jedno až na podezření, že globální oteplování způsobuje jeho zpomalování, a to je průšvih. 

Ještě krátce k norštině. Píše se, že ve 14. století morová epidemie vyhubila celou norskou společenskou elitu. Tím zmizela i norština jako písemný jazyk a nahradila jí velmi podobná dánština, z níž Norové nepřevzali jen značně odlišnou výslovnost. Nyní má spisovná norština dvě podoby, a to nynorsk („nová norština“) a bokmål („knižní řeč“). Kromě toho se užívá mnoho lokálních dialektů natolik odlišných, že si někdy Nor z jihu nemusí s Norem ze severu rozumět. Není divu, když ta norská nudle měří na délku vzdušnou čarou kolem 1700 kilometrů. A to nezahrnuje Špicberky ani ostrov Jan Mayen. Pro nás nezvyklé znaky jsou å, ø a æ. Zde je stručný klíč k výslovnosti v uvedeném pořadí [o], německé či švédské [ö], normální [e], pouze před „r“ se vyslovuje jako otevřené [æ/ä] (příkladem je jméno hlavního města Svolvær). To ovšem není vše, protože například o čtou [u], takže hlavní město celého Norska čtou [Ušlu]. 

Souostroví leží převážně 2 až 3 stupně zeměpisné šířky nad severním polárním kruhem a žije zde na ploše 1227 km² přibližně 24 tisíc obyvatel. Počet ostrovů se udává číslem 80, ovšem bez dalšího upřesnění je to údaj zbytečný, neboť z některých míst je najednou vidět desítky malých ostrovů, z nichž dokonce některé mizí a znovu se objevují s přílivem a odlivem. Rozdíl hladin na Lofotách je kolem 2,5 m. Nejvyšší vrchol je Higravstind (1148 m n. m.). Ještě vyšší je Moysalen (1262 m n. m.), kolem kterého jsme projížděli od letiště v Narviku, formálně ale leží mimo Lofoty.

Dost zdlouhavých nudných úvodů. Lofoty zdobí hlavně krajina, ať zamlžená, zamračená nebo ozářená sluncem pohybujícím se v danou roční dobu znatelně níže, než jsme zvyklí z domova. Možná právě ten efekt dlouhých stínů přispívá k mimořádnému dojmu, který ve mě zdejší krajina zanechala. Snad některé fotky toho budou dokladem. 

Sestava tentokrát byla stejná jako na Korsice: Ilona v roli hlavního organizátora a ideologa; Alena, Petr, Jan jako vděčná posádka. Startovali jsme z Prahy 14. září 2022 dopoledne za deštivého nevlídného dne a za dopravní kalamity v celé Praze. Naštěstí časová rezerva byla dostatečná k tomu, abychom na letišti byli včas. Přestupovali jsme v Ušlu na vnitrostátní let do Harstad/Narviku. Jsou i bližší letiště přímo na Lofotách (Svolvær, Leknes), ovšem s více než dvaapůlkrát kratší dráhou a jinými nedokonalostmi oproti Narviku. Přes několik přípravných schůzí se plán mimo nepřesunutelných událostí (první nocleh, rybaření, chata Munkebu) operativně dotvářel i v letadle a prakticky po celou dobu zájezdu, hlavně podle předpovědi počasí a částečně podle předpovědi šancí spatřit na obloze polární záři. K tomu se vrátíme někdy později.

Vyzvedli jsme objednané auto, se kterým se budeme příští dva týdny přesouvat, a hned zamířili do prvního ubytování v Bogenu, nedaleko od letiště. Okna ložnic obrácená bez překážek k hladině Ofotfjordenu, zálivu Norského moře, přímo vybízela k ostražitosti nepropásnout první polární záři. Jenže spát se musí, a tak spíše náhodou jsme někdy kolem půlnoci mohli pozorovat na obloze nezaměnitelné světelné efekty. Zaprvé jsme neměli srovnání, jestli je to průměr nebo něco extra, zadruhé jsme nebyli ještě technicky připraveni, takže jsme si sice mohli udělat čárku, jako že jo, ale fotografický výsledek byl chabý.

Ráno jsme vyjeli nejprve k nejsevernějšímu místu celé trasy u mostu Tjelsundbrua, který spojuje pevninu s ostrovem Hinnøya, a dál po pobřeží, přes mosty a skrze tunely směr Svolvær. Ještě před mostem jsme při zastávce u vody mohli vidět zajímavé živočichy, třeba zbytky barevných ježků nebo vyplivnutou medúzu, rostliny i šutry. 

Ve Svolværu bez nějakého velkého otálení jsme rovnou vyrazili k jedné z velkých atrakcí města a okolí, zahrnované obvykle do TOP7, TOP10 (neplést s TOP09) nebo jiných top výčtů míst, která se nesmí minout. V této lokalitě jsou to vlastně místa dvě. Nižší je horolezecká záležitost Svolværgeita – svolaerské Kozí rohy, dvojice věží – rohů (Storhorn a Lillehorn) na strmé skalní špici. Mezi věžemi je 1,5 metru široká propast, která se dá přeskočit a také se přeskakuje, jak si každý může dohledat na internetu. Dobrý je komentář popisující přeskok z vyššího Storhornu na nižší Lillehorn, při němž si přeskakující může zároveň prohlížet městský hřbitov o 300 metrů níže.

O významu tohoto fenoménu svědčí to, že se přeskok dostal až na kanálový poklop, což jsem jako jejich fotolovec beze zbraní nemohl opominout.

Protože jsme horolezecké ambice už dlouho neměli, směřovali jsme kolem Geity na vyšší kopec jménem Fløya (590 m) poskytující nepřeberné množství výhledů do všech stran. Nenechme se zmást pocitem, že se některé fotky opakují. Je to jen zdánlivé, liší se od sebe výškou, ze které se fotilo, osvětlením, mraky na obloze. Všimneme si například, že vrata doku – tedy takové podivné šedivé vysoké budovy u vody – jsou při cestě na kopec otevřená a při sestupu zavřená (měli po šichtě, tak šli domů). Nebo se mi to prostě tak líbilo, že jsem si nemohl pomoci. Vrcholovou pyramidku na poslední fotce ve skupině jsme si z bezpečnostních důvodů odpustili narozdíl od těch mladších a pružnějších nebo též méně zodpovědných a méně vystrašených.

Na první fotce v další skupině jsou vidět v moři dva ostrovy, které si svou chvíli slávy mají užít následujícího dne (viz příště). Menší je Storskrova se svými malými satelity a ten větší vlevo Litlmolla. Nezdá se to, ale nejvyšší kopec na něm přesahuje nadmořskou výšku 500 metrů, to jest přibližně stejně jako místo, ze kterého je vyfotografován. V pozadí je norská pevnina za zálivem Vestfjorden s významným sídlem Bodø (trajekty, letiště s dráhou dlouhou dokonce přes 3,8 kilometru, atd.). 

Plánek výstupu se nápadně podobá záznamu Stopaře.

Po nákupu v místním marketu zbývalo už jen dojet do nepříliš vzdáleného místa noclehu. 

Zítra (příště) je v plánu organizovaný rybolov, od něhož si slibujeme významné úspory při obstarávání potravy.

Honza K.

podpis

Reklamní banner s vazbou na hlavní fejeton.
Překvapivá výslovnost hlavního města (viz výše) dělá z banneru nesrozumitelný paskvil.

Kladenská klaka

Něco z Brna (bohužel v příbuzenstvu): "Na ČéTé my nekókáme, tam lžó! "

VE ČTVRTEK PŘI VSTUPU DO KAVÁRNY PRAŽSKÉHO HOTELU CENTRAL
jsme se trochu lekli.
Kavárna prý funguje jen na snídaně pro hotelové hosty!
Naslibovala jsem kamarádům, že s námi zažijí nejen podvečer s povídáním o Janu Skácelovi,
ale budou si u toho ještě objednávat kafe a jiné dobroty.
První cca dvě hodiny to tak nevypadalo, v hotelu nefungovala ani restaurace a tak jsem si musela pro kafe v kelímku doběhnout do nejbližší hospody.
Postupně jsme se aspoň domluvili k oboustranné spokojenosti s příjemnou manažerkou Simonou
a mohli si nachystat klavír a zvuk podle vlastního uvážení.
Kavárna má dva prostory, velkej a malej. Pěkně jsme oba propojili v očekávání, že snad přijdou lidi.
Jirka měl hodně práce s přípravou zvuku, ale všechno jsme zvládli i se zkouškou.


A lidi přišli, i Pavel - ten mně slíbil natočit dvě písně a taky to splnil! Nejen to, dokonce se chopil foťáku a zdokumentoval nás při akci.


Asi hodinu před začátkem přišel i jeden z členů PEN klubu, pan Chýle a otevřel bar, takže si lidi opravdu mohli dávat slíbené pochutiny!
Prostor byl příjemně zaplněný na obou stranách, lidi byli vstřícní a Jiří Pavel Kříž vyprávěl zajímavě.


Olda Smysl a Romča Horáková zpívali moje písně na Skácelovy texty tak, že jsem z nich měla
upřímné radovanec!


Fakt jsme si ten podvečer užili!


Lidi za námi dokonce pak chodili a říkali, že to byl jeden z nejpěknějších večerů PEN klubu,
kterej zažili.
Tak nevím, zní to příjemně a jestli to tak aspoň pro někoho bylo, mám radovanec ještě větší!
Příště dodám reportáž z Jubilejního koncertu sboru Musica da camera, konal se v brněnském Besedním domě hned na to v sobotu.

Dada a spol.

Vážení přátelé, příbuzní, kamarádky a kamarádi.
Dovoluji si Vás pozvat na večer s kapelou Frank Zappa Quartet (FZQ) do brněnské hudební hospůdky Stará Pekárna (Štefánikova 8). Koncertík se koná v sobotu 3.12.2022 od 20:00 hodin. Přijďte si nás poslechnout a podpořte naše muzikantské adventní snažení. Uslyšíte Zappu v nefalšovaném valašském provedení.
Přikládám plakátek na vytisknutí (magnetkem na ledničku). Vstupné je na místě 130,- a v předprodeji nebo jako SMS ticket za 100,- Kč.
https://www.smsticket.cz/vstupenky/31715-frank-zappa-quartet
Je dovoleno přeposlat tento mejlík Vašim známým. Zappova hudba prospívá zdraví! Budeme velmi rádi za vaši účast. O přestávce si popovídáme u piva.
Za kapelu FZQ - Jiří Hála.

Po krátké pauze ožije Dům umění města Brna novými výstavami

Předposlední měsíc roku bude ve znamení příprav nových výstav jak v Domě umění, tak v Domě pánů z Kunštátu. Poslední výstavou z letního bloku, kterou lze v těchto dnech ještě navštívit, jsou Osobní mytologie - ideální příležitostí bude například středa 9. listopadu, kdy od 18 hodin proběhne komentovaná prohlídka. Tato událost bude zároveň symbolickým rozloučením, jelikož výstava bude v Domě pánů z Kunštátu k vidění již jen do 13. listopadu. První nové výstavní projekty pak přinese konec měsíce, kdy budou v úterý 29. listopadu v 18 hodin slavnostně zahájeny výstavy Mileny Dopitové a Pavla Preisnera a Svatopluka Sládečka.

MILENA DOPITOVÁ: PŘÍŠTÍ ZASTÁVKA JE NA ZNAMENÍ
30. 11. 2022 - 19. 3. 2023
kurátorka: Martina Pachmanová
Multimediální projekt Mileny Dopitové reflektuje otázky udržitelnosti pevné kulturní, národní a etnické identity, jejich možnou komunikaci a spojování. Tematizuje ambivalentní povahu lidské existence v postindustriálním, konflikty zmítaném světě, která osciluje mezi touhou po diverzitě a strachem z neznámého. Ve vizuálně silném aranžmá výstavy klade před diváka dilema, zda setrvat v rozjeté, pohodlné a zdánlivě bezpečné jízdě, anebo s rizikem nebezpečí vystoupit, vykročit do neznáma, odpoutat se od zaběhnutých stereotypů a pokusit se na novém místě hledat nové cesty ke skutečnosti, k sobě samotnému i ke druhým.

PAVEL PREISNER, SVATOPLUK SLÁDEČEK: O OTCÍCH, KTERÝM DĚTI POMÁHAJÍ VYRŮST
30. 11. 2022 - 19. 3. 2023
kurátor: Rostislav Koryčánek
Naléhavé otázky spojené s prožíváním otcovství jsou tématem výstavy, která spojuje dva dlouholeté zlínské souputníky - malíře Pavla Preisnera a architekta Svatopluka Sládečka. Oba umělci důvěrně znají tvorbu toho druhého, navzájem se ovlivňovali a o své tvorbě diskutovali, což vytvořilo důležitý bod v koncepci výstavy. Ke zvolenému tématu otcovství se pak každý z nich staví ze své specifické pozice - Pavla Preisnera zastupují obrazy ze série, která vznikala více než tři roky, a Svatopluk Sládeček vytvořil objekt, který bude prostorovým pandánem vystavených obrazů a fyzickým prožitkem otcovského údělu.


Pro další důležité informace o Geniu noci klikněte sem.

Vážení adresáti,
po delší době jsem se opět "rozhoupal" k organizaci hudební akce. V sobotu 10.12.2022 spolupořádám s Městským kulturním střediskem v jeho sále tzv. Den svobodného jazzu v Tišnově, a to na počest 40. výročí prvního tišnovského koncertu Free Jazz Tria Olomouc v roce 1982. Na akci postupně vystoupí: Emil Viklický (piano) & Petr Dvorský (kontrabas), Free Jazz Trio Olomouc a kvartet Wróblewski, Janoušek & Co.
Doufám, že Vás pozvání na tuto akci zaujme a že se při ní osobně potkáme. Budu se samozřejmě ještě připomínat a informovat Vás i o předprodeji, jakmile bude spuštěn.
Těším se na Vás!
Václav Seyfert st.