Olina krade
(vodu na hajzlu)

Když jsem smolil minulé číslo, pokusil jsem se popřemýšlet, o čem by mohlo být to další. Nějaká témata mě napadla, ale hned jsem je zas zavrhoval, což je jen jiný výraz pro zapomnění. Matně si pamatuji, že to mělo být tak trochu o jídle, o nějakejch dobrůtkách a specialitkách. Během týdne se to samo začalo štelovat a každou chvilku se můj týdenní život o to jídlo šmrncal. Třeba i to, jak jsme si k jídlu udělali vařené brambory a k tomu jedno jelítko a jednu jitrničku. Já jsem měl jelito nalevo a jitrnici napravo a jedl jsem je střídavě. Olina třeba to měla stejně, ale prvně snědla jelito a pak jitrnici, protože Olina, co má raději, to sní dřív. Jirka měl jelito napravo, ale snědl prvně jelito, a to proto, že má raději jitrnici. A on jí prvně to hnusnější. Já jsem vzorný a nezákeřný všežravec, který nedělá rozdílů, a proto jsem to střídal. A kromě toho se neumím rozhodnout, jestli prvně sním to horší, anebo to lepší. Přestože jsem takto vzácně šedivě v konzumaci nudný, stává se mi často, že mi nevyjdou všecky potřebné ingredience na talíři, což třeba kamarádka Šárka ani Hanka nikdy nespletou a sousta jim vychází s matematickou přesností. Poslední kousek brambůrky, poslední troška omáčky, poslední masíčko. Čistej talíř.


Zamilovaná paprika

Já se snažím o to samé, ale někde dělám chybu. Moje žrádelní GPS je nějaká rozvrtaná, takže většinou posledním soustem bývá suchej kus knedlíku. Ale když jím doma, tak se mi to nestane, má geniální panička nikdy nerozdá všecko, vždycky toho naklohní víc, takže se dá pomaličku přidávat toho, co zrovna na talíři zmizelo. Kdybyste nedali pozor, brzy skončíte pod stolem s nafouklým břichem plným Karkulky.
Další s jídlem spojený okamžik bylo, že jsme si s Olinou koupili lístky na divadelní představení U Hitlerů v kuchyni od Arnošta Goldflama. Je to báječná hra a o jídlo tam jde taky. Hitler ve hře zmasakruje máslovou bábovku a pak rozdává Göringovi a Goebelsovi lentilky, aby si mohli nacvičit sežrání cyankáli pro nepravděpodobný případ prohry. Domluvili jsme se s Olinou, že se sejdeme až v divadle, měl jsem jakejsi kšeftík.


Romadůr optimista

Olina dorazila se svoji oblíbenou příšernou taškou, která s ní prošla celé Irsko a kdoví jaké další zamě. Taková příšerná brašna, jak vak na vodu nějakýho mongolskýho pastevce. Ta brašna je tak zajímavá, že se za Olinu styděla i naše kamarádka Blanka, která s Olinou po tom Irsku putovala. Tak s touhle taškou dorazila na balkon divadla v Dlouhé. Taška byla těžká a něco z ní kapalo. Upozorním na to a Olina se přiznala, že kradla vodu na hajzlu v divadle, protože u nás doma prej neteče voda. A jestli bysem se raději nevykadil tady v divadle. Přišlo mi to blbé, neumím kadit na povel, jen ráno po probuzení. Olina odnášela z divadla tři krabičky vody. Jedna ukapávala. Měli jsme na čaj. Ale když jsme dorazili z divadla domů, voda už tekla. Než jsme se dobabrali z nádraží, překřížila nám cestu parta divočáků. Bylo jich 15. Poslední bylo malé prasátko. A to uznejte, to je také jídlo.


Veselý hermelín

V pátek jsem šel s kamarádama na oběd do Fraktálu, ale v poslední chvíli to zalomili a skončili jsme o hospodu dřív, kam chodím celkem nerad, protože tam mají jen picy, špagety a umělohmotné kuře. Ale protože jsem přece všežravec k výběru celkem lhostejný, nic jsem neřekl a dal jsem si ty nejnudnější špagety na světě, kterejm v televizi Nova říká chytrý Babica Aglijo Oglijo. Byly posypané sýrem a nudné jako Alois Jirásek. Jenže, a to je hodně proradné, Jirásek mi připadal nudnej, dokud jsem chodil do školy, a proto jsem ho pak nikdy nečetl. Tuhle jsem se v antiku koukal na krásné vydání Starých pověstí českých, začetl se a beru zpět. Žádná nuda. Ale ty špagety jo, ty byly jak Jirásek z gympla (tenkrát za mýho mlada se tomu zrovna říkalo SVVŠ). Ale protože jsem všežravej, chutnaly mi.


Nádraží Běchovice

A nejlepší na těch špagetách bylo to, že byl pátek a já jsem se už těšil, jak si užiju volného víkendu, kdy nikam nemusím a nemám žádné extra povinnosti.


Blíží se hladovka, bude úplněk

U vláčku jsme se potkali s Olinou, jela od maminky, měla svou odpornou vozilku, tašku na kolečkách z hlubokýho totáče. Myslím, že si ji kdysi vyhrabala z nějakýho kontejneru, má to taková vyčvachtaná kolečka a nejde zapnout a je červená. Vevnitř je papírová krabice kartonová, aby to drželo trochu tvar, výška držátka je vypočtena tak, že třeba já s ní nedokážu jet bez nehody. Desetkrát za jízdu si s ní přejedu přes paty, pak si ji tím vytrhnu z ruky, taška spadne, vypadne rohlík nebo jabko, sesbírám to, Olina mě zpraží pohledem a jedem dál. A když jsme se tak pěkně sešli, že jestli mám u sebe prachy, že mi musí něco ukázat, ať se jdu podívat, že je ještě čas, že to stihnem. A odvlekla mě do takového krámku u nádraží.


K děckám v Austrálii si přišel do domečku dvoumetrovej krásnej hroznýš....


... pro velkou krysu.


Každej přece něco musíme jíst...


...nebo ne?

Dřív tam byla masna s takovejma dvouma veselejma kulatejma řeznicema, teď to má Marokánec a prodává tam arabské dobrůtky. Zima jako sviňa, obsluhoval v bundě, černé olivy měly husí kůži a bulgur se třásl zimou. Olina koupila loupaný boby a libanonskou chalvu s čokoládou a ty vyděšený černý olivy a ještě nějakej kuskus. A já zase marockej zelenej čaj. Chlápek byl milej, to dovedou dobře, jsou to prostě vzorní obchodníci. Jako taxikáři ve vlastní zemi nic moc, ale v krámcích jsou báječní. Marokánec se Oliny zeptal, jestli umí polívku z bobů po marokánsku. Neuměla a tak jí do tajů marocké kuchyně rychle zasvětil. Zaplatil jsem pár stovek a šli jsme zas na vlak. Přejel jsem si na nástupišti přes patu vlastní Olininou taškou, olivy vyskočily skoro ven, ale zachytily se igeliťáčkem o nefunkční zavírátko. Olina se moc těšila na to, jak ty boby po marocku zpracuje, a byla na to tak natěšená, že se do toho pustila ještě večer.


Cestička k nádraží


Rokytka

To rozpálíte na pánvi olej a hodíte tam boby (jsou už oloupané z obchodu). Až to začne ukrutně vonět, tak to zalejete vodou a dlouho dlouho na mírno vaříte. Přidáte kumín (to je arabskej kmín, podle mýho je divokej) a trošku kurkumy, sůl. Podle Marokánce se to pak má eště rozmixovat. No tak jo, docela dobrá byla, ale žádnej zázrak. Příště prej boby přes noc Olina namočí, abychom nespotřebovali tolik energie.
A to už byla sobota. Úplňková, a když je úplněk, tak to já nežeru. Nic. Olina sice vyhrožovala, že udělá na sobotu segedín, ten já moc rád, ale pak to změnila a snědla nějaké zbytky od matky, protože pro koho by vařila. Jirka odjel do Ústí nad Labem pomoct kamarádce s jakousi instalací na její výstavě. Oživit mušle. Musel si kvůli tomu udělat ze všech těch počítačovejch zbytků v garáži jeden stroj, kterej tam bude fungovat po celou dobu konání výstavy. Segedín dělala Olina až neděli. Máme segedín moc rádi. Akorát nějakej zmetek vypotřeboval smetanu, a já to nebyl. Vyšetřovala Olina. Takže Jirka. A protože Honza už maká v Irsku, na něho už nic nesvedeme.


Nějak nesymetrickej dům

V neděli ráno jsem dostal chuť na děsně slané rybičky, které Olina přivlekla od maminky. Takové sardinky, které byly naložené v krustě soli, děsně slané to prý bylo, tak to z toho vydolovala, umyla a skovala do oleje. I pak to kroutilo tlamou. Tak tohle jsem si chtěl dát k snídani, ale Olina řekla, že to je kravina, když mám prázdnej žaludek. Než se s ní dohadovat, nedal jsem si je. Jen čaj a kousek chleba s máslem. Měl jsem si asi dát jen jeden vlašskej oříšek.


Divné zvíře


Hovnivál a tanečnice

K obědu segedín bez smetany. Vynikající. Ale ještě před tím ta páteční polívka. Ale vůbec to nebylo to, co v pátek. Olina tu polívku značně demarokanizovala, přidala uzeninu, sušený rajčátka a trochu papriky. Teprve teď se z polívky stal malej smaragd. Na večeři kašlu, dám si jen marockej zelenej čaj s marockou zelenou mátou a v noci sním ty poslední dvě děsně slaný sardinky, aby nestrašily v naší zenové ledničce starej, již nejen sám sebou plesnivej sýr niva.


Nudná krása

p.s. Když jsme spolu sami s Olinou obědvali ten segedínek bez smetany, zkusil jsem si, jak by mi šlo brblání (to mi totiž furt nějak nejde, nevím, kde dělám chybu, věk už na to přece mám), že jako segedín bez smetany, kdo to kdy viděl, že takhle mi to prostě nemůže chutnat... Olina na to jen řekla: „To doufám, jak jinak bych ti měla zkazit radost ze života.“ A šla se dívat na svůj obskurní pořad Rady kozlíka šikuly.


3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k posrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého štěpána, které mi poslali již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Jan NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17)
jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)

210x297

  • Vajgl z doutníku Winstona Churchilla byl vydražen za 4000 liber
  • Argentinská prezidentka Cristina Fernández doporučila vepřové maso jako náhradu Viagry. Jak informovala agentura Reuters, prezidentka a její manžel poté, co pojedli vepřové, strávili nanejvýš uspokojivý víkend.
  • Přibližně měsíc trvalo policii v americkém městě Portland, než chytila zákeřného kadeřníka. Mladík vždy nastoupil do autobusu městské hromadné dopravy a vybral si místo za mladou dívkou s dlouhými vlasy. Když se nikdo nedíval, ostříhal jí vlasy splývající přes opěradlo. Nyní je obžalován ze sexuálního obtěžování a čeká ho podrobné psychiatrické vyšetření.
  • Časopis Reader´s Digest uveřejnil zákony z 19. století, které ve Velké Británii dosud nikdo nezrušil a podle kterých můžete být i dnes pokutováni. Například pokutu pět set liber můžete dostat za to, že půjdete po ulici a ponesete žebřík, vědro, vanu nebo dokonce soudek. Stejné pokuta vás čeká, pokud jste se na maškarní párty oblékli za námořníka a ráno si kostým nesundáte. Pohrdáte totiž ozbrojenými silami a námořnictvem Jejího Veličenstva.

  • Běžky jsem nesehnal, prej jsem se zbláznil, když chci běžky z bazaru v době, kdy Praha leží pod sněhem.
  • V neděli jsem si byl zaběhat v lese. Docela to klouzalo, ale jak jsem již několikrát přiznal, klouzání já rád!!!!
  • Bibi oslavila své osmé narozky
  • A v pondělí má narozky náš Jenánek z Gůgla

australia
3B+H+M vzhůru nohama

Další hlášeníčko

 

Ahoj vsichni,

Oslavili jsme Bibistine narozeniny. Nejprve v ten spravny den na plazi Watego kousek od Byron Bay, staveli jsme piskove hrady, ktere nakonec skoncily tvořením vodnich kanalu a prepoustecich prehrad, pak jsme si ogrilovali obed na veřejných grilech, kterých je tady po Australii strasna spousta. Jen se zmackne tlačítko a uz to hreje... Bibi dostala stribrny prstynek, takovou barevnou tkanicku na prebirani a baterku na dynamo, zakrouti se takovou packou a baterka sviti...
Dalsi den Bibi pozvala svoje kamarády do parku ve vesnici Chanon, kde to s nima chtela radne oslavit. Vedro bylo vlhce lepkave. Australsky pojem o case je poněkud jiny, nez by se Cechovi mohlo zdat. Zacatek oslavy mel byt ve 3 hodiny, takze ve 3 tam byly 2 maminky, z toho jedna je Nemka a druha Danka. Prvni Australanka prisla ve 3:40... pak se pomalu zacaly trousit dalsi. Bibi se rozplyvala nadšením. Pak se obloha zacala podivne mracit. Tak jsme jeste rychle stihly zorganizovat hledani pokladu. Pokladova krabice byla schovana v korune stromu, kam musela Bibista vylezt a sundat ji. Docela se to povedlo. No a pak byla obloha jeste tmavsi a hrozivejsi. Jeste jsme stihli nakrojit dort a pak se to spustilo. Vitr, dest, kroupy, oblaka se honila desive rychle a v dalce byl zeleny prach, coz byva v místních zeměpisných sirkach předzvěst tornáda. Mackali jsme se pod malou striskou a koukali na tu smrst, mokri, Bibista se v tom humbuku nerusene jala rozbalovat darky od kamarádek. Nekteri odjeli, nekteri zustali. Blizko mista, kde jsme byli, bylo spousta vyskokych stromu. Par maminek si preparkovalo sve vozy nekam jinam, jako kdyby to tusily. Pak se zvedl vitr jeste vic a zacaly padat ze stromu vetve jako zrale hrušky. Jedna vetev spadla primo na misto, kde jeste pred 5ti minutama stalo auto jedne maminky. Na oslave byla i moje kamarádka Lina s 3 mesicni holcickou. Kdyz uz byly obe promokle na kost, tak se Lina rozhodla, za radeji pojede domu. Prijela autem az k te strisce, pod kterou jsme se tisnili. Prinesla jsem ji holčičku, a kdyz ji davala do autosedačky, tak ji na aute pristala obri vetev. Nastesti ta tezka strana vetve spadla na kapotu a tam, kde byla Lina, dopadlo jen listovi. Tak zas Lina popadla svou holčičku a utikaly pryc. Vetev se od auta odrazila a spadla na zem, kde stala jina holčička Minie. Te to podrazilo nohy a ona spadla na zem. Chudera se strasne lekla a dostala z toho sok. A jak vrestela, tak tim sokem nakazila jeste dalsi dve holky, ktery pak kvilely, ze se boji. Tak jsme nechali všechny veci tak jak byly a utikali jsme se schovat po jinou strisku u takového domu, kde nebylo moc stromu. Z dalky vypadalo Linino auto, jako kdyby mu udelala misto garaze Týpí a hezky do nej zajela. Koukal jen zadek auta. Pak jeste asi 10 minut prselo, ale pomalu to ustavalo, pak se dokonce mracna roztrhala a opatrne vykouklo slunicko. Pri bource to silene bleskalo a bylo to hrozne zajímavý videt, jaky všechny mozny tvary a intenzitu ty blesky maji....
Kdyz to ustalo, tak jsme sli vydolovat Linino auto. Bylo k tomu potreba 2 urostlych chlapu. Teprve po te, co Lina videla, jak ta vetev byla tezka, tak se ji roztrasly kolena. Vsechno dobre dopadlo a myslim, ze oslavu Bibistinych narozenin nikdo dlouho nezapomene. Doma jsme pak osusili darky, prezily to kupodivu vsechny. Zacala skola, zda se, ze i Bibi i Borisek jsou spokojeni. Autobus stavi primo na kopci, zadne jezdeni, krasa...
Zdravime.

Helča + 3B + M

Máma: Borísku, chceš taky něco napsat babičce a dědečkovi?
Boris: Jo, ale až tady dodělam tohleto dělání, protože se na to musím moc soustředit a už tam není místo na nic jinýho.



BaselitzGalerie Jakubská
Výstava LÁSZLÓ KUTAS - bronzové sochy

BaselitzGalerie České pojišťovny
Výstava LUKÁŠ MIFFEK - ROCK NA VSI
5. 2. 2010 - 21. 3. 2010

BaselitzGalerie hlavního města Prahy - Městská knihovna
ZDENĚK SÝKORA 90 19. 2. 2010 - 2. 5. 2010
Výstava k devadesátým narozeninám Zdeňka Sýkory představuje tohoto českého umělce především jako malíře, který se již více než padesát let systematicky věnuje zkoumání jazyka výtvarného umění. Výstava ukazuje celoživotní dílo Zdeňka Sýkory jako soudržný celek s vnitřní logikou a jeho samotného jako malíře, který bez ohledu na momentálně používaný systém nebo výtvarnou metodu vždy bezprostředně vyjadřuje totéž – úžas z přírody a radost ze života.

BaselitzGalerie Hollar
Oldřich kulhánek - grafika, kresby 10. 2. 2010 - 7. 3. 2010
BaselitzGalerie Josefa Adamce, Obec křesťanů v České republice
JÜRG BUESS: JMELÍ - ROSTLINA MEZI NEBEM A ZEMÍ 14. 2. 2010 - 28. 3. 2010
Výstava fotografií jmelí. Autor je spolupracovníkem Sdružení pro výzkum rakoviny - Hiscia, antroposofického vědeckého institutu v Arlesheimu (Švýcarsko).
BaselitzGalerie La Femme
Cherchez La Femme: novinky a to nejlepší z depozitáře 1. 2. 2010 - 28. 2. 2010
malby, kresby, grafiky, plastiky na téma žena jako nekonečná inspirace, převážně od českých současných umělců, jak renomovaných, tak výtvarníků mladé generace. Jmenujme například: B. Jirků, M. Chabera, M. Rittstein, O. Zoubek, P. Vlček, P. Nižňanský, M. Malina, Z. Tománek, M. Jiránek, I. Titor, T. Hřivnáč, L. Kuklík, E. Mansfeldová, H. Purkrábková, E. Šebíková, A. Born, J. Mžyk, V. Brunton, Tylek, Z. Janda, A. Kupčíková, D. Krejbich, J. Jirovec a mnoho dalších
BaselitzGalerie Moderna
Josef Váchal ''Ve víru temnot'' 25. 2. 2010 - 28. 3. 2010
Výstava Josefa Váchala /1884 - 1969/ významného českého grafika, malíře a spisovatele, kterého charakterizuje fantastická představivost grafika básníka, snílka a vizionáře, je nevšední a vynalézavý, ironizuje a vysmívá se, karikuje a satiricky šlehá. Navštívíte-li GALERII MODERNA na Masarykově nábřeží, můžete se přenést alespoň na chvíli do mystických krajin, vírů, temnot, vnitřní krásy a pomíjivosti okamžiku, tak jak to viděl Josef Váchal

Baselitz Vladislav Merhaut: Grafik Vladimír Boudník
Jako pendant ke knize Tomáše Mazala Spisovatel Bohumil Hrabal vychází ve stejné grafické úpravě a opět i s mnoha fotografiemi kniha o „něžném barbarovi“ Vladimíru Boudníkovi. Boudníkův přítel Vladislav Merhaut je bezpochyby největším znalcem jeho života a díla a do této knihy vložil vše, co se mu o něm za celý život podařilo zjistit. Kniha je tak současně bohatě dokumentovaným životopisem i průvodcem po jeho jedinečném literárním a zejména grafickém díle.
Vydalo nakladatelství Torst.


prd Jazzový kytarista, skladatel a člen Organic Quartetu Ondřeje Pivce Libor Šmoldas vydává své druhé album nazvané In New York On Time. Album je složené ze Šmoldasových skladech v kombinaci s instrumentálními aranžemi šlágrů z muzikálu My Fair Lady. Nahrávky byly pořízeny v New Yorku, a to ve spolupráci se špičkovými hráči, jimiž jsou klavírista Sam Yahel, spoluhráč Joshuy Redmana, Norah Jones nebo Madeline Peyroux, legendární kontrabasista českého původu George Mraz a bubeník Jeff Ballard, známý v poslední době především jako člen kapely Fly a Tria Brada Mehldaua. Ve dvou skladbách se vokálně zapojila Šmoldasova žena Zeurítia.
  • Spatřil jsem v psích očích prchavý výraz pobaveného pohrdání a jsem přesvědčen, že psi si v podstatě myslí, že lidé jsou blázni.“ (John Steinbeck)
  • V pátek, 5. února se od 17:30 bude v kině Ponrepo konat slavnostní křest sborníku Markéta Lazarová – studie a dokumenty, spojený s projekcemi filmů o Františku Vláčilovi.
  • Kina:
    2.2. Aero – Filmový klub – Dům k pověšení (režie: Emir Kusturica, VB/It./Jug., 1988, 136 min. Komedie) (Sugestivní freska o střetu dvou kultur, dvou pohledů na život. Filmová projekce s besedou.) (18:00)
    5.2. – Aero – Filmový klub –
    Fish Tank (režie: Andrea Arnold, VB/Nizozemsko, 2009, 123 min. Drama) (Mladá Mii se v těžké době dospívání ostře střetává se světem ldí, společností, v níž je každý sen ostře znetvořen a kde se z každého konkurzu na tanečnici vyklube spíše nabídka práce ve striptýzovém baru.) (18:00)
    5.2. – Aero – Filmový klub –
    Panika v městečku (režie: Stéphane Aubier, Bel./Luc./Fr., 75 min., Animovaný) (V městečku zvaném Panika, na dohled od farmáře Stevena a jeho ženy Jeanie, žijí v jednom domě Kovboj, Indián a Kůň. Nerozlučná trojice přátel prožívá bizarní dobrodružství.) (20:30)
    1.-2.2. – Evald – Kawasakiho růže (režie: Jan Hřebejk, ČR, 2009, 100 min. Drama) (Za každou lží se skrývá pravda a za ní pravda ještě hlubší. Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany?) (17:00, 19:00, 21:00)
    1.2. – Kino 35 –
    Dívej se jak muži padají (režie: Jacques Audiard, Fr., 1994, 96 min. Drama) (Po neúspěšné policejní akci upadl inspektor Mickey do komatu. Jeho kamarád Simon byl na místě, ale nemohl zasáhnout. Simon se rozhodně vydat se sám po stopách pachatelů.) (19:00)
    3.2. – Kino 35 –
    Hodina pohádek (Hodina pohádek je hodinka pro děti, pro radost ze shledání a z poslechů příběhů v češtině i ve francouzštině. Hodinka na to se bát nebo se bavit, kreslit, smát se a zpívat.) (16:00)
    3.2. – Městská knihovna –
    Muž z Londýna (režie: Béla Tarra, Fr./Něm./Maď., 2007, 132 min. Drama) (Maloin pracuje jako noční strážce v přístavu, kde ho z pravidelného pracovního rytmu vytrhne zločin a on se stane jeho nepřímým spolupachatelem.) (19:00)
    2.2. – Oko –
    Cabriiny noci (režie: Federico Fellini, It., 1957, 110 min. Drama) (V pestrém rejstříku žen ve Felliniho filmech zaujímají nepřehlédnutelné místo prostitutky. Cabria se mezi nimi ovšem vyjímá a výrazně odlišuje. Do Cabriiných nocí vložil nejsubtilnější citové polohy, sahající až k hranici slzavého dojetí.) (20:30)
    3.2. – Oko –
    Bilý šejk (režie: Federico Fellini, It., 1952, 86 min. Komedie) (Felliniho režijní debut je parodickou komedií, v níž si slavný tvůrce dělal legraci z populárních fotorománů 50. let, v nichž nabízely ženské časopisy čtenářkám pravidelnou porci „báječné“ romantiky.) (20:30)
    4.2. – Oko –
    Silnice (režie: Federico Fellini, It., 105 min. Drama) (Jméno hlavní hrdinky Gelsomina se stalo pojmem, jenž vstoupil do povědomí filmového publika na celém světě natolik, že odsunul název filmu až na druhé místo. Giulietta Masinová ve výjimečném hereckém výkonu obdařila postavu charismatickou aurou, která povznesla prostoduchou vesnickou dívku zaprodanou hrubiánovi Zampanovi na symbol absolutního dobra a nevinnosti.) (20:30)
    1.2. – Ponrepo – cyklus Buñuel-Que viva Mexico! –
    Na větrné hůrce (režie: Luis Buñuel, Mexiko, 1953, 85 min. Dobrodružný) (Adaptace klasického gotického románu o mladé ženě, její lásce, zradě na oddaném milenci a jeho kruté pomstě.) (17:30)
    2.2. – Ponrepo – Přehlídka albánského filmu –
    Mao Ce-tung (režie: Besnik Bisha, Albánie, 2007, 91 min. Komedie) (Zdrojem bizarního humoru této balkánské komedie je albánská realita, jak ji v roce 1970 vnímal předák romské komunity.) (17:30)
    3.2. – Ponrepo – cyklus Buñuel-Que viva Mexico! –
    Řeka a smrt (režie: Luis Buñuel, Mexiko, 1954, 86 min. Drama) (Na mexické vesnici řádí dědičné šílenství krevní msty bez konce, rituál živený absurdními zvyky a nevzdělaností. Kdesi daleko existuje jiný svět...) (17:30)
    5.2. – Ponrepo – cyklus Buñuel-Que viva Mexico! –
    Susana (Tělo a ďábel) (režie: Luis Buñuel, Mexiko, 1950, 80 min. Drama) (Spojením základních pravidel mexického melodramatu s ostře kritickým pohledem španělského emigranta bylo dosažené zvláštního dodatku ve vývoji žánru, který byl tehdy na vrcholu.) (20:00)
    1.2. – Světozor – Dokumentární pondělí –
    Pahrbek český (režie: Lucie Králová, ČR, 2009, 58 min. Dokument) (Film o zrodu a podobě současné české architektury na vrcholu Sněžky, v extrémních podmínkách nejen klimatických, ale i drsných vztahů v bývalých Sudetech.) (20:30)

  • Filmové festivaly:)
    2.-7.2. – Michael Haneke – filmy: Starší i nové filmy klasika současného filmu, Praha, Kino 35 (info:
    http://www.ifp.cz/Focus-Michael-Haneke)
    do 31.5. – Projekt 100 (info:
    http://www.projekt100.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    1.2. - Agharta – Andrea Keller Quartet (21:00)
    2.-3.2. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
    7.2. – Agharta – Robert Rovina Group (21:00)
    1.-2.2. -
    Blues sklep – By-pass Jazz Band (21:00)
    3.2. – Blues sklep – Jan Steinsdörfer Q (21:00)
    6.2. – Blues sklep – Tony Blues Band (21:00)
    2.2. -
    Jazz club U staré paní – Jan Spálený & A.S.P.M. (20:30)
    3.2. – Jazz club U staré paní – Ondřej Kabrna – Power & Plaz Trio (20:30)
    4.2. – Jazz club U staré paní – Emil Viklick7 Trio (20:30)
    7.2. – Jazz club U staré paní – Beata Hlavenkov8 Trio (20:30)
    1.2. –
    Jazz Dock – Petr Zelenka Trio (22:00)
    2.2. – Jazz Dock – Andrea Keller Quartet (22:00)
    3.2. – Jazz Dock – Tutu Puoane Quartet (22:00)
    7.2. – Jazz Dock – Face Of The Bass (22:00)
    1.2. –
    Metropolitan jazz club – Milan Vítina Trio (21:00)
    1.2. –
    Reduta – Jazz Farma (21:30)
    2.2. – Reduta – Matěj Benko Trio (21:30)
    3.2. – Reduta – Urban Quintet (21:30)
    4.2. – Reduta – Volf Jazztet (21:30)
    5.2. – Reduta – Emil Viklický Trio (21:30)
    2.2.
    – Stará Pekárna, Brno – Behind the Door (20:00)
    3.2. – Stará Pekárna, Brno – Krdel divých Adamov (20:00)
    6.2. – Stará Pekárna, Brno – Tres Quatros Quintet (20:00)
    3.-4.2. –
    U malého Glena – Rene Trossman Band (21:30)
    5.2. – U malého Glena – Vojtěch Eckert Trio (21:30)
    4.2. –
    Ungelt – Rock ´N´ Roll Gang Tonyho Škráška (21:15)
    7.2. – Ungelt – Big Fun Blues Band and Petra Studená (21:15)
  • Hudební festivaly:
    1.-6.2. – Jazsix, Praha (info:
    http://www.kastan.cz)
  • Kluby - cizina:
    „Jazz je lidová hudba věku strojů.“ (Paul Whiteman)

    2.-5.2. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Frank Sinatra Jr. (19:00, 21:30)
    2.-4.1. – Blue Note Milan, Itálie – Paolo Fresu Quintet (21:00, 23:00))
    1.2. - Blue Note Washington, USA – Michael Marcus Quartet (20:00, 22:30)
    5.-6.2. – Twins Jazz, Washington, USA – Rolando Matias and Afrorican Ensemble (20:00)

    1.-2.2. - Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Christian Scott (20:30)

  • Tanec a experimentální divadlo:
    Tanečníci jsou atleti Boha.“ (Albert Einstein)

    1.2. – Divadlo Ponec, hostuje DOT 504 – Holdin´ Fast (Sen o touze a závislosti, v němž těla klesající pod vzájemným tlakem a tíhou podávají svědectví o vášni a intenzitě. Představení je výsledkem spolupráce prvního českého plně profesionálního tanečního souboru DOT504 s Jozefem Fručkem a Lindou Kapetaneou, uznávanou choreografickou a taneční dvojicí.) (20:00)
    2.2. – Divadlo Ponec, hostuje DOT 504 –
    100 Wounded Tears (Příběh o sedmi postavách, vytahujících z našich útrob ďábla za ocas a předvádějící jej v jeho plné rafinovanosti. Zbabělost chudáka, ponížení královny, ublížení kočičce. Drsné představení, drsnější i v tom, že se nejedná o fikci, ale zobrazuje skutečný svět za rohem, kam nemáme odvahu se podívat.) (20:00)
    1.2. – Městská knihovna, hostuje Company ProART –
    Short pieces (Komponovaný večer choreografií zahraničních autorů, které byly vytvořeny pro Compani ProART či Junior ProART Company.) (20:00)

  • Divadla:
    „Jsme takoví, za jaké se pokládáme nebo takoví, jak o nás mluví naši přátelé? Umění je pro to metaforou.“ (Yasmina Reza)

    3.2. – ABC – Yasmina Reza: Třikrát život (režie: Milan Schejbal) (Neobyčejně dráždivá groteskní komedie současné francouzské autorky. Hra míjení se, o chtění domluvit se i o snaze bořit zajeté koleje života, hra o touze po tom, co nemáme, ale chceme a nikdy nemůžeme mít, hra o životě viděném jakoby pod lupou.) (19:00)
    4.-5.2. – ABC –
    Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    4.-5.2. – Dejvické divadlo –
    Petr Zelenka: Teremin (režie: Petr Zelenka) (Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní hudby. Věnováno Robertu Moogovi.) (19:30)
    1.-3.2. – Divadlo Archa –
    Václav Havel: Odcházení (režie: David Radok) (Poslední a dosud neinscenovaná hra Václava Havla patří díky své aktuálnosti i umělecké náročnosti k nejsledovanějším premiérám letošního roku.) (20:00)
    2.2. – Divadlo Komedie –
    Ladislav Klíma: Utrpení knížete Sternenhocha (režie: David Jařab) (Groteskní drama o lásce a nenávisti doslova až za hrob.) (20:00)
    7.2. – Divadlo Metro na Národní třídě –
    Tennessee Williams: Skleněný zvěřinec (režie: Jan Novák) (Ne každá matka snese zrcadlo, ve kterém místo svého obrazu vidí vlastní děti. Zjistění je často šokující.) (19:00)
    3.2. – Divadlo pod Palmovkou - Komorní činohra na Malé scéně –
    David Gieselmann: Pan Kolpert (režie: Martin Vokoun) (Odborník na chaos Ralf a jeho přítelkyně Sára pozvou manžele Molovy na večeři, na kterou není nic nachystáno...) (19:30)
    5.-6.2. – Divadlo Ungelt –
    Keith Waterhouse: Jeffreymu je šoufl (režie: Julek Neumann) (Tragikomický příběh o slavném britském žurnalistovi a alkoholikovi Jeffreym Bernardovi.) (19:55)
    7.2. – Divadlo Ungelt –
    Pierre Palmade, Christophe Duthuron: Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Jevištní roadmovie o útěku dvou žen.) (19:55)

 

Do tajů a kouzel složité kuchyně výuky muzikálového herectví nahlédl náš zvědavý hejbací objektiv. Snímek ukazuje, kterak před vystoupením procvičuje paní profesorka Dada se svými studenty rytmizaci některých náročnějších gest.

MK

No takto tetino

No takto tetino,
situácia mojej euroosoby je takého druhu, že sa čudujem, že vôbec píšem,lebo ma postihol jeden zo smrteľných hriechov - lenivosť! No takto tetino a strécu (ak nemá tiež ten syndróm ako ja), a vidíš, už aj modzog vypína,lebo práve vypla mikrovlnka a posteľ mám na vzdialenosť 146 cm. Zostavujem nové ONÉ, ktoré bude delové, ale práve preto to tak dlho trvá, lebo chcem všetkých prispievateľov "prasáka" tromfnúť. Bude to niečo na štýl p.g. Hrabala, ale ja ku glosám bežných ľudí nebudem pridávať žiadnu fabuľu. A stréc ať už pomalu chladí domácí pívo, ať to do léta stihne,já tentokrát určite přijedu asi i s vnučkou!Keď tak pozerám predchádzajúcu vetu, chybu tam nevidím, aj keď aj čeština od čias, keď som ju bežne používal, sa vyvíjala.
Jedným pozdravom z rangu "Dobrý deň" z budúceho ONÉ sa rozlúčim :
DLHO ŽITE!

p.s.
Ďaľšie odhaľovanie zo skvostného budúceho diela ONÉ je spoplatnené podľa zákona 11.paragraf.5 článok 10,zbierky zákona 568, uverejnený v Novom čase,Čase a Nadčase, schválenom v Slov. parlamente dňa 10.1.2010 jednomyseľne, všetkými Ficoposlancami, a to výške, ktoré určia tabuľky vykonávajúceho predpisu, vydaného najneskôr v marci (březnu) 2020! Odhad legislatívnych expertov je 5€ za vetu. A nerobte si z toho srandu! To je vážne!
Čafte!

 


Chvála bláznivosti...

Protože Janna Vera slavila tento víkend sedmdesátiny, chtěli jsme jí zajet osobně pogratulovat. Myslím, že to byl Petr Sedlák, kdo prohlásil: „Když někdo jede přes 30 hodin tam a zpět, aby na místě strávil 20 hodin, z toho 8 hodin spánku, co si o něm myslet?“.
Přesto nebyl problém za tímto účelem naplnit auto. V pátek okolo 2:00 hod. nás vyjelo pro Janneho do německého Göttingenu z Brna šest (Dada, Jerka, Petra, děd Miloš, Žofka a Petr). Janne na místě připravil přímo hodovní snídaňooběd, neboli brunch.

Göttingen je krásné město příjemné velikosti, všude se dá zřejmě dojít pěšky. Padal sníh, trochu mokrý, pesimisté tomu prý říkají déšť se sněhem. Asi stojí za to přijet na návštěvu v době, kdy je tam zeleno a kvetou kytky. Viděli jsme sochu už nevím koho, který si, chudinka, ani nemohl utřít kapičku u nosu. Kachny šlapou naboso ve sněhu a když už nic nekvete, tající sníh se postará o výzdobu jiným způsobem.
Z Göttingenu jsme po prohlídce města a průběžném odpočinku pana Jiřího (řídícího vozidlo tam i zpět) pokračovali dál do holandského Groningenu.

Cesta až k oslavenkyni trvala díky sněžení, vichřicím a jiným radovánkám celkem 18 hodin, přesto radost Janny Very za to stála! Pozvala na ten večer všechny, kdo u ní kdy bydleli, sešlo se nás okolo dvaceti (chybělo údajně sedm, převážně z nejvzdálenějších zemí), česká sekce byla zjevně nejpočetnější. Bečička Kvasaru z Černé Hory potěšila – pánové říkali s potěšením „mmmm, české pivo!“, s ním korespondovala speciální hrachová polévka a jiné lahůdky připravené Jannou Verou, která tradičně pamatovala i na vegetariány! Sešli se dobří lidé z Holandska, Litvy, El Salvadoru, Bulharska, Columbie, Rumunska, Číny...- většinou muzikanti. Malý Babylon v domě, který je svým způsobem elastický, protože se tam vejdou všichni, kdo přijedou. Taky se vždycky domluví a není situace, která by se nedala v klidu vyřešit.

Když to jde tady, proč by to nemohlo fungovat i na vyšších úrovních?
Spalo se jak se dalo, i na zemi, ale krásně. Je tam totiž těžko představitelný klid. Večírek pak tak trochu pokračoval i ráno, pořád bylo co řešit. Mimo jiné i to, že v Groningenu po letech napadl sníh!

Nevím, jestli ta akce byla „bláznovství“, asi trošku ano, ale určitě nelituje nikdo z nás, kdo to zažil, včetně Jerky, říditele vozidla.A tak, Janno Vero, ještě jednou „Na zdraví“ a díky za to, že jsi a vytváříš okolo sebe tak krásnou atmosféru!


Dada a spol. www.quakvarteto.cz

Dr+spol. 24. 1. 2010

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš