Byron Bay
(zase za rok gůd báj)

V první části našeho povídání o výletu na nejvýchodnější místečko pevniny Austrálie jsme přestali vyprávět právě v okamžiku, kdy se na nás ze zatáčky vyloupla bílá věž starého majáku. Tak pokračujme. Slunko krásně pálí, blíží se doba oběda a ze všech stran se k majáku pomaličku plouží návštěvníci. Poblíž je parkoviště, tak ti, co si raději vozí prdel v autech, než chodí, dojedou si skoro na místo, ale na obranu Australanů, oni docela rádi chodí a čundrají a k tomu si ještě užívají kempování a grilování v parcích a obytných autíček. V tomhle jsou daleko akčnější než my.

Slunce nám šije do ksichtu, ale věž svítí rekonstruovanou bělobou.

Ze všech stran se k majáku hrnou lidi.

Klobouk dolů, Australané se o svoje turistické atrakce starají příkladně a vždycky na to někde z rozpočtu vydolujou prachy. To je sympatické. Představuju si, jak i u nás stát odkládá prachy na kostelíky a staré hrady. Jenže oni nemají čas, musí neustále řešit zásadní pičoviny, které kromě té holoty u korejtka nikoho nezajímají. Teď zrovna budou za daňové peníze poslouchat v parlamentu kydy pana doktora z Litoměřic.

Když jsme dorazili na vrcholek k majáku, všimli jsem si, že u zábradlí stojí malé hordy lidí a vzrušeně si cosi ukazují, byli jsme zvědaví, co by to tak asi mohlo být. Člověk je svojí povahou zvědavý tvor, který se bez tiskovin typu Blesk, Šíp,  The Sun z Anglie nebo německej Bild neobejde. Prostě bez bulvárku je na světě nuda. Ale ještě než dorazíme k zábradlí, už se k nám s milým úsměvem hrnou zřízenci a sami nám prozrazujou, že máme štěstí, že tudy zrovna proplouvají vesele velké velryby a jedna se rozhodla se na chvíli zdržet a jako Marylin Monroe trošku zavrtět prdelí a tak. Hned nám prozrazují takticko-technický data, kterejm já rozumím málo kvůli mé jalové angličtině a Olina taky málo, přestože je učitelkou angličtiny, jen Helča, která tu pár roků už žije a drze s místními používá jejich intonaci a dialekt, aby je mátla a nepoznali, odkud pochází, rozumí. A hned nám to vesele sděluje. Kudyma plujou, kolik váží, kolik mají v motoru válců a na co jezdí. A další podrobnosti. Všechno jsme zapomněli, ale od toho tu je přece skvělá Wikipedia a internet. Sice na stránkách neuvidíte tu velrybu přímo vlastníma očima, ale zato ji uvidíme zblízka a podrobně a klidně vám ji i uloví, napíšou o tom knihu. Třeba Melville psal o bílé velrybě, která právě tudy, jen tak mimochodem, často proplouvá. Ta naše ale bílá není. Zřízenci jsou moc fajn a nabízí nám i zadarmo, světe padni na prdel, dalekohledy. Jdeme se koukat. Nenápadné vlnění v dáli by mohlo znamenat, že pod hladinou je kolosální velryba. Napjatě sledujeme čeření.

Je to pár stovek metrů od břehu, zkouším 300 objektiv, ale je to prd. Kromě toho, takovou velrybu umím udělat i ve fotošopu. Objevuje se poměrně veliká plachetnice. Vrnění vody se změnilo, vylezly z vody jakési klacíky, prý ploutve. Asi jo, asi je to fakt velryba. Ale jinak celkem nuda. Pak zalezla někam pod hladinu, tak jsem si šli obhlídnout maják.

Majákový světlo byla vychytaná technická delikatesa, teď se už používají jakési jiné systémy, kromě toho možná ani nejsou žádný majáky potřeba, protože lodě jsou prošpikované elektronikou jako španělský ptáčky slaninou. Tam se ví o každým prdu, o každým kamínku, narazit do něčeho už vyžaduje obrovské nadání (a jsou tací, třeba ta výletní loď před nedávnem to taky nabořila do nějaký mělčiny nebo skaliska). Ale to nic nemění na tom, jak je krásné to staré majákové světýlko.

Uvnitř majáku je nějaká kavárnička, či hospůdka, Ale my na to kašlem, máme hodně hluboko do kapsičky.

My na to kašlat můžeme, mám svoje vlastní papání, v krabičkách. Sedáme si na upravenej a čisťounkej trávník. Jsou tu málo prasata, klidně to vyhodí do odpadkáče. Ale taky je fakt, že odpadkáčů tu je všude dost a neustále se někdo stará o to, aby byly vyprázdněné, čisté a nesmrděly. A nejen odpadkáče. I hajzly jsou tu voňavé a čisté. A po celé Austrálii zadarmo.

Po pár hodinách chůze by nám chutnal i mokrej prázdnej chleba, ale my k tomu máme i avokádo a gumový bonbóny.

Helča se svou věrnou kamarádkou Julií

Jdeme se ještě jednou podívat z vyhlídky dolů na skaliska. A najednou začnou lidi vzrušeně volat a ukazovat rukama. Asi zase nějaký čeření, pomyslím si. Velryba, myslím si ironicky a těším se, jak se kouknu doma na netu.

Ty vole, tak tohle už je velryba, samozřejmě, že 300mm objektiv je málo, ale teď už vidíme neforemnou hromadu masa, jak prská vodu z dírky na palubě. Asi bude veliká, jenže je daleko. Vzpomínám na obrázky od Lichtaga, když o nich točil film, tohle se mi nepodaří, jsem v klídku a teplíčku nahoře u zábradlí s blbou třístovkou. Je to moje třetí velryba, kterou jsem viděl ve volné přírodě. Ale takhle zřetelně je první.

Mám v brašničce nějakej telekonvertor, nemám ho moc rád, ale co bych pro velrybu neudělal, teď už je to lehce nekvalitní šestistovka. Víc než půlmetrovej objektiv už mi ji přiblížil docela dobře. Ale holka je stydlivá a nijak po hladině netančí, vystrčí záda, vyflusá něco vody, pak se připonoří a znova. Není to sice nic moc, ale cejtím, že to je pro mě zážitek, kterej neokecám ani tou lehce nablblou ironií.

A nejsem tím dojatej jen já, i Olina i drsňák Helča a Julie, všichni na to čumíme s vyvalenejma očima. Akorát malýmu Felixovi je to ganz egal.

Párkrát prskne vodu a plavě někam do Antarktidy.

Ale to ještě netuším, jaké překvápko pro mě moře nachystalo. Jo, velryba je velká ryba, už i v jménu to má zakleté, ale zas tak moc to nemáme s čím porovnat.

Hned pod námi pod skalisky se objevilo 13 delfínů a vesele si hráli. Teprve teď nám všem došlo, co je ta velryba za obludu. Byla o pár stovek metrů dál než ti delfíni a byla veliká, ti delfíni hned pod náma vypadali jako uprděný tresky. No fakt. Kurva, ta velryba je ale hovado.

Produkce skončila, jdeme po druhé straně poloostrůvku zpátky do Byron Bay.

Tak prosím, tohle nic nezajímavé je nejvýchodnější místo Austrálie. No a co, říkám si, dycky je někde nějaký místo nejvýchodnější nebo nejzápadnější, to mě nebere, ale fotím si to do deníčku.


Našel jsem sloupek s kresbičkama aboušskejma, myslel jsem si, že by tam mohl být i ten děsnej krokodýl jménem Goanna, ale tahle cedulka se zabejvá jen rybičkama. Ale kreslí to pěkně. Tenhle styl se mi líbí.

Trošku stínu po cestě. Tenhle strom mi voní, ale jak se jmenuje, nevím.

Minule jsem vyprávěl o zbohatlících a jejich stavbách. A hle, jeden drahej domeček se tu vyloupnul. Máme s Olinou spor, o bělosti domku. Olina tvrdí, že barák je bílej, já vidím růžovou, třeba to je sluníčkem, jak nám svítilo do očí. Nechceme se přece poprat kvůli barvě baráku, tak to jen vyfotím, foťáku je to jedno a lže tak nějak objektivně. Ano, tento drahý dům je růžový a vůbec to nevypadá tak blbě, jak by pro zpropadenost téhle barvy vypadat mohlo.

Mně se ten dům líbí, klidně bych tu bydlel, ale kde na to brát? A tak si říkám, že ten náš paneláček v Pařezinách je taky parádní, akorát není růžovej.

Napravo z kopečka koukáme na bělostné pláže a černý šutry. Hezkej kontrast. Na to, že je zrovna v Austrálii půlka zimy, je tu letně krásně.

Zlatý slunko uvězněný v černých šutrech.

A tohle je, řekl bych, snad nejtypičtější obraz Austrálie. Tady je prkno až na prvním místě. Kdyby tu žil náš pan prezident, jistě by hrál tenis, ale až po surfingu, jinak by byl hodně out.

Tam bude taky nějakej drahej domeček.

Erotický stromek. Pracovně mu říkám šulinovník

Tady v Byron Bay možná nejsou ani sexšopy, pomůcky pro dámy tu rostou všude a jsou volně dostupné.

Náš krásnej výlet kolem poloostrova s majákem končí zase u zaparkovanejch aut. Loučíme se s Julií a Felixem. Julie jede domů a my máme ještě dost času, jdem se courat po městě.

Obchůdky jsou tu plné růžového kýče, najednou ta barva už má zase svou funkci, ne jako u toho boháčskýho domečku.

Je zima a dny krátké, na cestu nám svítí...

Třeba takové divné hrnky, jsou docela drahé, ozdoby pracné, ale až nápadně mi připomínají obrázky Gustíka Klimtů. Konečně, co když je autorem porculánovejch hrnků nějaký dávný emigrant z ČSSR. Vždyť Rakousko-Uhersko jsme taky tak trochu my a poštěrchat si sebevědomí rakouským malířem, čili skoro Čechem, by se zrovna v dnešní době docela šiklo. Kromě toho se čím dál častěji ozývají nostalgické hlasy o zlatém, dříve nenáviděném, Rakousku-Uhersku. Je to pochopitelné, vždyť pamětníci tohoto útvaru už nejsou, tak si můžem namlouvat.

Prolínačka

Ale jinak je Byron Bay klasické australské městečko. Žádný vejšky, všecko hezky přízemní a přehledný.

A typickej kruhák. Ty jsou tu všude. Pro zdravého Evropana je však jízda po okruhu skoro to samý jako zločin proti lidskosti, prostě musíte jet vlevo a dávat přednost zprava, je to blbé. Ale musíte se s tím smířit. Ještě že tu nejezdí železné tramvaje. I když spousta aut tu má traverzy a kolejnice na přídi a střet by mohl být skoro stejně pitomej jako s malou šalinou.

V Austrálii se taky třídí, dokonce mají zelené popelnice i na modrý olivy.

Tenhle obrázek jsem fotil speciálně pro flétnistku Petru Klementovou, chtěl jsem jí ho už několikrát poslat, ale vždycky se mi to z hlavy vytřepalo, takže jestli čteš prase, tak tu ho máš.

Australské breky v Byron Bay.

Podle strunové teorie není problém pronikat do dalších dimenzí. Zde je velmi laciný důkaz, jak dvourozměrný nápis klidně proniká i do třetího rozměru a krade objem, přestože má právo jen na plochu.

Jak na divokým východě. A samí černí koně. Vraníci.

Aboridžinské motivy jsou tu všude. Příjemné a oku milé motivy.

Ulička lásky a odpadků včetně paní šéfové v kůži.

Je čas jídla, Helča nás vede do svého oblíbeného thajského bufýtku. Vybíráme podle barvy, protože voní všecko. Necháme si to naházet do průhledné laminátové pixličky a jdeme si to sežrat ven k moři. Je krásné žrát pálivý thajský jídlo a čučet na Tichej oceán a poslouchat, jak hučí.

Olina se tváří zarputile. Buď to moc pálilo, nebo toho bylo málo.

Australani jsou roztomilí, furt něco slaví, sejdou se na pláži, přinesou žrádlo a pitíčko (to ale opatrně a v papírovejch pytlíkách jako v Americe). Sednou si, někdy udělají i ohýnek a zpívají, veselí se, slaví, pak se ožerou, někdy si dají po tlamě a za chvíli už slaví znova. Když se tu perou opilci, policie často jen přihlíží, protože, jak říkají policajti, nic zásadního se neděje, oni si to spolu vyliskají a je klid, kdybychom je odtrhli, dají si po hubě za rohem znova, je lepší jen asistovat. A odvážet na stanici? To by byl vopruz a ještě psát protokol, dejte pokoj, to raději, ať se zmlátí a je klid.

Dožráno.

Žádnej výbuch atomovky, žádný bombardování, to jen někde za velkou louží se chystají sklízet třtinu, Vypálit suchý listí před sklizní se vyplatí. Zažil jsem to mnohokrát i v Africe. Takže tady taky pálí o sto péro.


Zkouším ještě jednou tu šestistovku, ale je málo světla a udržet setinu je nadlidský úkol.

Jo, a abych nezapomněl, před jídlem jsme se byli ještě vykoupat v moři. Hraví Australánci (možná to byli cizinci, že jo) popracovali celou pláž mimozemskými obrazci.

A pak jedeme domů. Vyzvednout děti ze škol a školek, dát jim najíst, povyprávět o strašidelném strašidýlku Babl-Bibl-Bablovi. Krásnej den plnej zážitků.

Večer se ještě jdeme sami projít k moři, kde krásně svítí dvě signální bójky a je úplná tma.

Opuštěná podprsenka palmová

  • Badatelům z Astronomického ústavu AV ČR se podařilo nalézt meteority související s pozorovaným pádem mimořádného bolidu Benešov, který vědecké přístroje zaznamenaly před více než 21 lety. Jde o první případ na světě, kdy po tak dlouhé době po pádu meteoritu byly na základě nové analýzy původních záznamů objeveny meteority odpovídající hmotnosti v přesně předpovězené oblasti.
  • Hráči na dechové hudební nástroje by podle vědců měli vypít před koncertem sklenici vymačkané červené řepy. Prý jim pomůže hrát déle bez potřeby nadechnutí. Tým britských a švédských vědců totiž objevil, že za efektem džusu stojí obsah vysokého množství dusičnanů, které se v těle přeměňují na oxid dusnatý.

  • Helča má už opravenej noťásek.
  • A za měsíc jí ho přivezeme do Austrálie.
  • Musím sehnat pro Boríska talíř.
  • A vyšlo 86. vydání Revolver Revue, tak si ji musím zítra koupit.
  • Byl u nás Jirka a sežral oběd.

 

australia

Borísek umí udělat z pokoje sofistikovaný bordel. V té skrumáži si prosím všimněte malého zlomeného stromu, který si Boris odkudsi přinesl a odmítl ho nechat venku.

Boris mi něčím hodně připomíná našeho Honzu. Že by tím neskutečným chaosem, který kolem sebe šíří?

Oslavujem moje narozeniny.

Všem dort chutná.


Je sežráno, jdu ke svému stromu v pokoji.


australia

Surreálný inspektor Zrzek

Bejvalej premiér a předseda ČSSD, současnej předseda nějaké jiné strany je chytrý. Prokázal to jednoznačně, když do televizního mikrofonu pronesl velké moudro:
"Restaurace není kostel."

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



Ateliér Josefa Sudka
ROBERT V. NOVÁK - DRUHÁ ČÁST - Výstava fotografií (do 21.6.2012)
Galerie Moderna
Josef Váchal „Přírodopis strašidel“ (do 10.6.2012)
Galerie Václava Špály
RUDO PREKOP: " Dva v jednom" (do 24.6.2012)
Souhrnná výstava fotografií významného autora tzv. Slovenské nové vlny.
GATE Galerie a informační centrum
FRANCIS BACON & BOHUMIL HRABAL (do 22.7.2012)
Dílo světoznámého irského malíře Francise Bacona nebylo doposud v Praze nikdy uceleně představeno.
Pražský hrad
Jan Reich – Fotografie (do 19.8.2012)
Životní příběh fotografa narozeného roku 1942 v Praze.
Zámek Troja
Emil Filla (Ze sbírek GHMP) (do 4. 11. 2012)

Ernest Hemingway: Stařec a moře
Několikrát zfilmované dílo z roku 1952, jež Hemingwayovi dopomohlo k Nobelově i Pulitzerově ceně, je snad nejslavnější variací hemingwayovského příběhu o hrdnovi troskotajícím, ale
neporaženém. Mistrovské dílo opět doplní v češtině dosud nepublikované texty Hemingwaye - žurnalisty, tentokrát o rybolovu. Čtenář tak bude znovu moci takřka nahlédnout spisovateli přes rameno a sledovat jej na jeho tvůrčí cestě od faktografie k beletrii.

Baskytarista Marcus Miller vydává novou desku Renaissance, na které mění svůj směr. „Uvědomil jsem si, že potřebuji změnu – chtěl jsem se posunout dál jako autor, znovu se vrátit k vlastní tvorbě. Cítil jsem to jako jisté znovuzrození, proto to album dostalo takový název,“ uvedl Miller.
Kmenovými členy ve studiu zůstávají Sean Jones (trubka), Alex Han (alt saxofon), Federico Gonzales Pena (klávesy) či Louis Cato (bicí). Dále si zahrají Adam Rogers, Maurice Brown, Dr. John či Gretchen Parlato. Krátce se objeví také Alex Han (altsaxofon).


  • „Dávejte si pozor, co předstíráte, neboť se tím časem stanete.“ (Ernest Hemingway)
  • Kina:
    5.6. – Aero – Máme Papeže! (režie: Nanni Moretti, It./Fr., 2011, 104 min. Drama) (Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale muselo předcházet volbě nové hlavy katolické církve, koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce, který se z nejasných důvodů odmítá ujmout nové funkce, proto je do Vatikánu povolán psychiatr, o tom všem inteligentní a humornou formou vypráví film Máme papeže! v režii předního italského herce, režiséra a producenta Nanni Morettiho, jenž se zde také spolupodílel na scénáři.) (18:00)
    8.6. – Aero – Bůh masakru (režie: Roman Polanski, Fr./Něm./Pol./Šp., 2011, 79 min. Komedie) (Rvačka dvou dětí na hřišti. Nateklé rty, vyražené zuby... Rodiče „oběti“ pozvali na návštěvu rodiče „útočníka“, aby vyplnili pojistnou událost a vše v klidu vyřešili. Přátelské žertíky zprvu vysoce civilizovaných lidí se postupně mění v masakr, kterému nikdo z nich neunikne. Příběh odhaluje to, co je politicky korektní, a ukazuje, že pod pozlátkem je mnoho krutosti.) (18:00)
    4.6. – Oko – Musíme si promluvit o Kevinovi (režie: Lynne Ramsay, VB/USA, 2011, 112 min. Drama) (Eva (Tilda Swintonová) se kvůli svému synovi vzdá nadějné kariéry, ale již brzy po porodu zjišťuje, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Kevin (Ezra Miller) se od raného věku agresivně vymezuje vůči svému okolí a především vůči své matce a jeho nenávist v pubertě kulminuje v nejvyšším zločinu vraždy. Ani ve vězení jej však matka neopouští a vzájemný vztah plný nepochopení, zklamání, nenávisti… a lásky… tak pokračuje dál.) (18:00)
    6.6. – Oko – Pásmo filmů – Večer iShorts / Fish ´n´ Shorts (Projekce krátkých filmů.) (20:30)
    9.6. – Oko – Mechanický pomeranč (režie: Stanley Kubrick, VB, 1971, 131 min. Krimi) (Chuligán a týpek s buřinkou na hlavě má svůj vlastní styl, jak se dobře pobavit. Obvykle však s tragickými následky pro ostatní. Alexova proměna z amorálního fracka v řádného občana s vymytým mozkem a zase zpátky, je základním kamenem šokující futuristické vize budoucnosti, jež je Kubrickovou adaptací novely Anthonyho Burgese.) (23:00)
    10.6. – Oko – Lidice (režie: Petr Nikolaev, ČR/Pol., 2011, 110 min. Válečný) (Příběh obyčejných lidí, kteří se náhodou připletli do cesty dějinám.) (20:30)
    7.6. – Evald – Win Win (režie: Tim McCarthy, USA, 2011, 106 min. Komedie) (Život je hra s pravidly. Ale jsou tu i výjimky.) (15:00)
    4.-6.6. – Mat – Alois Nebel (režie: Tomáš Luňák, ČR, 2010, 87 min. Animovaný) (Dlouho očekávaná adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší temný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem, k jehož realizaci použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoscoping, unikátní technologii kombinující kreslený a hraný film. Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha.) (16:45)
    4.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Pásmo dokumentů  a krátkých filmů L. Zafranoviče: Lidé + Odpoledne + Předměstí Ibisu + Symfonie nebeského města (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    4.6. – Agharta – .visit AghaRTA Prague Jazz Festival (21:00)
    5.6. – Agharta – Noční Optika (21:00)
    6.6. – Agharta – Matej Benko Quintet (21:00)
    7.6. – Agharta – Jazz Efterätt (21:00)
    8.6. – Agharta – František Kop Quartet (21:00)
    9.6. – Agharta – Vít Švec Trio (21:00)
    10.6. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    4.6. – Balbínova poetická hospůdka – Třešňák Band (20:00)
    5.-6.6. – Balbínova poetická hospůdka – Laco Deczi & Celula N.Y. (20:00)
    10.6. – Balbínova poetická hospůdka – Jarabáci + host Hrochansony (20:00)
    4.6. – Blues sklep – By-pass Jazz Band (21:00)
    5.6. – Blues sklep – Gipsy night: Trio Romano (21:00)
    6.6. – Blues sklep – Umg Blues Jam Session (21:00)
    7.6. – Blues sklep – B5 (21:00)
    8.6. – Blues sklep – The Kingsize Boogiemen (21:00)
    9.6. – Blues sklep – Motien Food (21:00)
    10.6. – Blues skep – Tonny Blues Band & Kaia Brown (21:00)
    4.6. – Jazz Dock – Jazz Efterätt (22:00)
    5.6. – Jazz Dock – Hanelle Blue´s Band (22:00)
    6.6. – Jazz Dock – Petra Erneyi Quartet (19:00)
    8.-9.6. – Jazz Dock – Zdeněk Bína acoustic project (19:00)
    10.6. – Jazz Dock – Bharata Rajnošek B. And (22:00)
    4.6. – Jazz klub Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:15)
    5.6. – Jazz klub Ungelt – Petra Studená and Big Fun (21:15)
    6.6. – Jazz klub Ungelt – Los quemados (21:15)
    7.-8.6. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    9.-10.6. – Jazz klub Ungelt – Prague Connection (21:15)
    4.6. – Jazzboat – Hanelle Blue´s Band (20:30)
    5.6. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    6.6. – Jazzboat – František Uhlíř Team (20:30)
    7.6. – Jazzboat – Gumbo a Ondřej Konrád (20:30)
    8.6. – Jazzboat – Nika Diamant & Sensitivo Quartet (20:30)
    9.6. – Jazzboat – Vesna Cáceres and Anima (20:30)
    4.6. – Stará Pekárna, Brno – Hm… (20:00)
    5.6. – Stará Pekárna, Brno – Joel Bros (20:00)
    6.6. – Stará Pekárna, Brno – Peter Bonzo Radvanyi & Luboš Beňa (20:00)
    9.6. – Stará Pekárna, Brno – The Kingsize Boogiemen (20:00)
    6.6. – Reduta – Back Side Big Band (21:30)
    7.6. – Reduta – Merta & Stivín (19:00)
    9.6. – Reduta – Traditional Jazz Studio (21:30)
    4.6. – U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    5.6. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    6.6. – U malého Glena – Jamie Marshall & Radek Hlávka  (21:30)
    7.6. – U malého Glena – Anni Mattila band (21:30)
    8.6. – U malého Glena – Otto Hejnic Q feat. Ondřej Krajňák (21:30)
    9.6. – U malého Glena – Matěj Benko Q (21:30)
    10.6. – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    4.-6.6. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Jim Hall Trio with Scott Colley & Joey Baron (19:00, 21:30)
    4.6. – Blue Note New York, USA – Tessa Souter (20:00, 22:30)
    6.6. – Twins Jazz, Washington, USA – Sea Urchin  (20:00, 22:00)
    6.6. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Danilo Perez (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    7.6. – Alfred ve dvoře – Polska (Polska v podstatě obhajuje právo neuspět. Doprovázeno vším tím místy škodolibým, jindy shovívavým humorem, otevírá nekonečný stadion, na kterém se rozbíhají různorodé (ne)profesionální i (ne)kariérní dráhy a tratě, kde si úspěch definuje každý sám za sebe.) (20:00)
  • Divadla:
    6.6. – Divadlo ABC – Joseph Heller: Gold za všechny peníze (režie: Ondřej Zajíc) (Chcete-li za každou cenu pracovat v Bílém domě, může z toho být pěkná komedie. Jevištní zpracování jedné z knih amerického kultovního spisovatele. Humoristický román s autobiografickými prvky skutečně začíná nabídkou z Bílého domu. Dostává ji spisovatel a univerzitní profesor ve středních letech a pořádně se mu z ní zatočí hlava.) (19:00)
    9.6. – Divadlo ABC – PREMIÉRAOstatní světy (19:00)
    6.6. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) )(Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    7.6. – Divadlo Bez zábradlí – Sébastien Thiéry: Indická Banka (režie: Karel Heřmánek) (Alain Kraft, realitní makléř, si chce ve své bance vyzvednout peníze. Dozvídá se, že banka byla odkoupena indickou  společností Bank of India, a že jeho účty jsou zablokovány v Dillí. Kafkovská komedie na půdorysu absurdní francouzské grotesky skvěle rozvádí původní nevinnou zápletku a dohání hlavní postavu téměř k šílenství.) (19:00)
    9.6. – Divadlo Bez zábradlí – Michael Frayn: Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu (režie: Jiří Menzel) (Komedie světoznámého dramatika o tom, že dělat legraci není žádná sranda. Úsměvný pohled do divadelního zákulisí těsně před premiérou.) (19:00)
    8.6. – Divadlo Komedie – Petr Handke: Podzemní blues (režie: Dušan D. Pařízek) (Společnost uživatelů městské hromadné dopravy si cestu útrobami džungle velkoměsta krátí čtením, tlacháním, civěním.) (20:00)
    9.6. – Divadlo Komedie – Oliver Reese: Goebbels / Baarová (režie: Dušan D. Pařízek) (Intimní variace na téma „mezinárodních vztahů“. Projevy, úvahy a deníkové zápisy Josepha Goebbelse odhalují povahu moderního manažera moci a tvůrce propagandistických strategií, které až dodnes formují náplň práce úspěšných PR-agentur. Vzestup a pád „pána myšlenek Třetí Říše“ a jeho vliv na nejintimnější (mezi-)lidské sféry se odráží v jeho vztahu s Lídou Baarovou, českou hvězdou nacistického filmového průmyslu, pro kterou se stala tato známost vskutku „osudovou“.) (20:00)
    4.6. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
    4.6. – Divadlo Rokoko – Marie Jones: Plný kapsy šutrů (režie: Jana Kališová) (Dva statisti z malé irské vesnice se účastní natáčení amerického velkofilmu. Členové štábu, herecké hvězdy i místní venkovani, ti všichni hrají své role nejen na place, ale i mimo něj, v situacích a vztazích, které natáčení vyvolává. A co to udělá se dvěma obyčejnými chlapíky, když se octnou na dosah velkého světa, peněz a slávy?) (19:00)



Další podrobnosti zde

Ve středu, 6. 6. v 18:00 ve foyeru divadla Reduta proběhne malý, asi 15 min. Koncert smíšené Kantilény, který mám tu čest doprovázet na piáno. Zazpívají mimo jiné dvě moje úpravy Ježkových písní. Po zpívání následuje pro zájemce prohlídka brněnského podzemí, cena vstupenky včetně prohlídky 160.- korun českých.

Muzikál Footloose (přeloženo jako „Tanec není hřích“) bude mít v brněnském divadelním studiu Marta (Bayerova 5) generálkovou premiéru 11. června v 19:30 (V KAMu je uvedeno 10. 6., ale toto představení bylo zrušeno). Další představení následují 12., 13. a 15. června ve stejnou dobu. Premiéra je už zřejmě vyprodaná, stejně jako poslední představení 15. 6.
Celé představení se na podzim přestěhuje do nového muzikálového divadla na Orlí (když chodíte okolo Měnínské brány, můžete vidět vznikající budovu, jestli to stihnou dostavět do října, to se uvidí...), takže kdo nestihne Martu v červnu, má možnost vidět Footloose v příští sezóně jinde...

Jirka byl služebně v Košicích:

 

a taky se zastavil v Levoči.

HLÍDACÍ VÍKEND V CKK

proběhl zdárně.

Kiara je typický Hasič průzkumník, jde ve stopách svých rodičů a rozhodně s ní není nuda.

Zkouší všechno a je s ní barevně.

Za rok se bude samostatně pohybovat Zuzanka i Jon, to bude ale opravdu fofr...

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

3. 6. 2012 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš