Leningradský puding
(to nebude cestopis)

Jedeme do Brna v plné sestavě. To znamená ve třech, protože Honza si vesele pracuje v Irským Gůglu, Helča si hospodaří v Austrálii. Naše mise je celkem jasná. V pátek do Brna, v sobotu dědu Oldu, Jiřinku a maminku na Kociánce a v neděli ještě jednou na Kociánku a honem zase domů. Je to asi naše poslední příbuzenská návštěva v Brně před Austrálií. Sobota ráno je děsně náročná na vnitřnosti. Jiřinka je skvělá kuchařka a s dědou Oldou si vyvařujou, že by to zabilo stádo volů. Přespáváme u Dany. Pátek večer je pohodovej, žádný velký jídlo, dobré moravské rulandské šedé, koupené v Praze. Kafráme kraviny a užíváme si pohodičky. Zato ráno, to už víme, to bude nápor na trávicí trubky. Vstáváme, odcházíme bez snídaně, nemůžeme přece riskovat, Jiřinka už na nás je nachystaná, bude to dřina. V Albertu nakoupíme pro dědu dobrůtky, má za chvíli narozeniny. A pak v květinářství kytku a stévii, protože Jiřinka to nezná a je na to zvědavá. Na to kytkový sladidlo. A pak už rychle do pekelné kuchyně.

V hlavách většiny lidí se odehrávají čertovské příběhy

Setkávání předmětů bývá samo o sobě surrealistické.

Přivítáme se a už ve dveřích vidíme na jídelním stole obrovské tlusté topinky posypané velkou vrstvou míchaných vajíček, přes to kolečka salámu a na úplným vršku nakrájený rajče. Jéje to je soda. Ono je to fakt děsný, to jejich jídlo je výtečný, ale tolik oleje, že když do topinky kousnete, vystříkne vám z huby na obě strany curůček mastnoty. Je jedno, jak moudří chcete být ve stravování, je jedno, jak si hlídáte, co a kolik toho jíte, u Jiřinky s dědou jde vše stranou a dostanete pořádně zabrat. Po delší době se nám podaří sníst celou tu obrovskou topinku. Děda říkal, že Jiřinka třikrát do chleba zakrojila a bylo po bochníku. A to opravdu nejde o literární nadsázku.

Maminka je expert na malý potvůrky, vidí nepatrné pavoučky na vzdálenost 10 metrů. Většinou je ale vidí sama. My je nemůžeme najít.

Snídani máme za sebou, ale oběd je tak nebezpečně blízko. Sedíme kolem stolu a vyprávíme kraviny, vzpomínáme na všelijaké příběhy z dávna, je to docela sranda. Ale většinou se všecko točí kolem žrádla, jakoby toho tlustýho chleba nebylo dost.

Vzpomínám s láskou na tenké doby, jak se teď s Olinou doma stravujeme a je mi po tom minijídle smutno. Vzpomínám si na to, jak jsem před několika dny vyběhl brzo ráno z domu, že se jen tak lehce proběhnu, ale tak moc mě to bavilo, že jsem nakonec běžel až do klánovickýho krámku asi pět kiláčků od domova, tam jsem si koupil olomoucké tvarůžky, jedno balení, a zase běžel pět kilometrů zpátky. Doma jsem neměl ani chuť na snídani, tak jsem se jen osprchoval a těšil se, jak si ty tvarůžky sežeru k obědu. V poledne jsem objevil, že doma nemáme ani skývu chleba (to jsem ale kecal, protože mi Olina večer prozradila, že hned za kedlubnou v lednici je patička starýho chleba). Tak jsem tvarůžky sežral jen tak bez chleba, jen jsem si je popepřil a místo chleba jsem k tomu sežral stroužek česneku. A to bylo všecko. Ó, jak úžasně zdravé a prázdné jezení. Ted tu chrčím plný oleje a bojím se oběda. Jiřinka vypráví o vaření. O receptech z televize, je to příjemné poslouchání, dobře se při tom tráví.

Jiřinka dumá: Babica to taky říkal, nebo ten, co na Barrandově vaří. Dělala jsem to přesně podle něho a zdrclo se mi to vždycky. A dřív se mi to nikdy nestalo. A když to zaliju, tak se mi to vůbec neudělá, je to divný. A to máš tak se vším, já třeba mám ráda brněnskýho vrabca, říká Jiřinka, excelentní kuchařka a pokračuje, já to člověče nevím, jak oni to dělajó, ale já to nikdy neudělám tak, jak to dělajó v té hospodě.

Čtyři malé, skoro černé díry našeho vesmíru.

Za víc prý to nestojí. A já s radostí nesouhlasím.

Který směr je ten správný? Asi oba. Vedou přímo do pekel, někdy přes zastávku Ráj.

Přidám se se svou troškou do mlýna, já, který není žádnej kuchař, jo, umím si uvařit, co je potřeba, ale nepociťuju při vaření žádnou jistotu a čtení kuchařky mě znervózňuje, můj názor je, že nenapodobitelná chuť jídel v hospodách je v tom, že se moc neserou s umejváním hrnců. Já nevím, jak to je, ale tohle se traduje už z dob komančů a proč by to neměla být pravda.

Jiřinka s Olinou se odeberou do kuchyně, vždyť bude brzy oběd. A zatímco holky vaří, Jirka se pokouší ochočit svůj program, aby mu vymodeloval planetu, trápí se se sinusem a časem a prostorem, nevychází mu to tak, jak si představoval. "Nějak mně to nevychází, myslel jsem si, že by to mohla být funkce sinus, ale ona mi ta funkce neumí udělat kouli, je to z prdele Ale když to umocním na pí/7, tak mi to tu kouli více méně vymodeluje." Děda posilněn tajně slivovicí, kterou si schovává ve svým pokojíčku u pilky a kladívka, se odvážně pouští do řešení a radí Jirkovi, ať to dělí celým číslem a na pí ať se vyprdne. Je to veselé. Máme štěstí, je naladěnej na veselou notičku. Rafinovanej je hlavně v tom, jak si myslí, že to nikdo nepozná. Ani odborné tlachání nás nezachrání, doba oběda se blíží.

Jirka zápasí s planetou pro jeho nový film.

Když se to umocní ludolfovým číslem poděleným sedmičkou, přiblíží se tvar velmi kouli. Ale proč to tak je? To nikdo z nás zatím neví.

Podělit sedmičkou je šťastné řešení.

Idylka nejezení skončila, je čas oběda, jéje, to bude soda. Ani to pí dělený sedmi nás nezachránilo. K obědu si můžeme vybrat, jestli normální zelí nebo kedlubnový, je nám to jedno. Opět usedáme ke stolu. Na talíří je lán brambor, tlustej kus vepřovýho, hromada zelí, vše mohutně polité šťávičkou. Jsem zděšenej z té hromady brambor. Ale podaří se mi přemluvit dědu lehce korigovaného slivovicí, že má brambor málo, a přehážu půl valníku na jeho talíř. Děda to klidně všecko sní. Jídlo bylo úžasně lahodný, voňavý, křehoučký, ale ta hromada!. Jiřince se nedá vzdorovat. Jirka prej vypadá špatně, já taky potřebuju hodně jíst. Olina se rafinovaně podílí v kuchyni na distribuci, tak si svůj talíř dokáže v rámci možností uhlídat jen plný a ne přeplněný, jako jsme měli my. Po obědě nám je strašně těžko, Jirka ani nemůže mluvit, už dávno sere na planety a funkce, jediný úkol zní, neprasknout. Sotva dýcháme. Nás dva zachrání od smrti žrádlem to, že jdeme za maminkou na Kociánku, už se na nás prý těší. Zbaběle prcháme. Loučíme se, děda zmožen metrákem brambor, horou masa a tajnými kalíšky pálenky si jde dát šlofíka. Opouštíme Olinu a utíkáme za mámou. Jdeme notný kus pěšky, abychom se porvali s plnými teřichy.

Jiřinka je skvělá kuchařka, ale její porce jsou vražedné.

Olina je po kruté snídani už zase při síle a studuje dědovu luxusní publikaci o sýrech. Možná se jí i sbíhají sliny.

Vyladěný děda se chystá poradit Jirkovi, jak na kouli a jak zlikvidovat Ludolfovo číslo a nahradit ho číslem celým.

Jirkovi je po obědě na umření a jeho vesmír ho přestal zajímat.

Maminka se na nás usmála, ale nepoznala nás s jistotou, vyprávíme jí, jak strašně jsme se přežrali u Jiřinky a dědy. Máma na to zamyšleně řekne: "Já mám nejraději ze všeho puding." A zasní se. Pak ale zbystří a prohlásí: "Ale nemám ráda leningradskej puding." Oba čumíme na maminku nechápavě, ale pobaveně: "Leningradskej puding?" Maminka pokračuje: "Ten mně nechutná, protože je z černejch vran a je plnej peří. A ty zobáky! Nemám ráda leningardskej puding." Surrealistický rozhovor pokračoval. Já jsem zvyklý, ale Jirka je chvíli překvapený. Třeba podle toho jednou natočí nějakej ujetej film o leningradské blokádě.

Psí hotel pro psy je poblíž Kociánky. Až budu stár, nechci na Kociánku, stačí mi tento hotel.

Blízká setkání

Překvapená ryba.

Česnek mám rád.

Maminčin hemživý svět.

Mamina měla dnes na procházce na hlavě uvázaný krásný hedvábný šátek od Helči.

Oblečeme maminku, vezmeme s sebou moučník od Jiřinky a jdeme si sednout do parku. Maminka je srandovní a baví nás krásnými výjevy ze světa, který je podle úplně jiných pravidel. Pak se na mě přísně podívá a říká mi: "Dušan dnes přijde hodně pozdě, budeme na něho muset počkat." Jsem překvapený, protože vůbec netuším, jak moc pozdě přijdu, když už tu jsem, ale je to všechno krásně konzistentní. Pak ještě babička Jirkovi ukazuje jakési divné stromy a neviditelné lidi.
Je čas večeře. Jaké překvapení, maminka dostává k večeři puding, naštěstí není leningradský, ale růžový a dobrý, žádné zobáky.

Mise končí, jedeme domů. Typický brněnský přechod pro chodce. Mám jich nafoceno již víc. Je to asi nějaká místní specialita. Chodci v Brně moc předností nemají. Brno je při přecházení po přechodu nebezpečným městem.

Rozloučíme se surrealistickou maminkou a jdeme za Danou. Olina zatím odolává přežírání u Jiřinky. Večer je klidný a bez jídla. Jirka jede do Prahy a my jdeme spát. Do rána máme co dělat, abychom rozložili zbytky potravin. Ráno opatrná snídaně, nenápadný oběd a pak honem za maminkou. Maminka je v kondici a po surrealismu ani stopy. Je úplně skvělá. Jenže my už musíme na autobus do Prahy. Večer je bez jídla. Těšíme se do Austrálie, tam nám naštěstí žádný přežírání nehrozí a Olina si libuje, že v Austrálii se jí podaří zase pár kilo a centimetrů zhubnout. Zlatá Austrálie.

Čas je neúplatná veličina.

Ale není to tak těžké, jak se to jeví.


Ještě poznámka k tunelu Blanka.

  • Mravčík skalní patří k divům přírody. Před mravenci se tváří jako jeden z nich, je ale natolik odlišný, aby jej za mravence nepovažovali ostatní predátoři. A z ulovené kořisti si vždy instinktivně vybírá jen to, co právě jeho organismus potřebuje.
  • Inženýři z Arizonské státní univerzity, ohlásili vyrobení ohebného displeje s uhlopříčkou 7,4 palců. Jedná se o technologii ohebných organických elektroluminiscenčních diod (OLED). S touto velikostí jsou držiteli rekordu.
  • Tým z katedry geografie univerzity v Tel Avivu nedávno publikoval výsledky výzkumu, který objevil jednoduchý matematický trik lidí žijících v biblické krajině v biblické době. Naše objemové jednotky jsou založeny na představě krychle (třetí mocnina). Kulovité nádoby (např. ty, které účastníci výzkumy vykopali na významné lokalitě Tel Megiddo v Izraeli), však lze ke stejnému objemu donutit jiným způsobem, než změřením hrany. Stačí vzít provázek a obejmout její obvod. Ze získané délky je pak možné dopočítat, jaký objem má nádoba. Přesně tento vztah vědci nalezli u většiny nádob. Jejich obvod měřil 52 cm, což odpovídá základní egyptské jednotce délky, jednomu cubitu. V takovém případě je objem kulovité nádoby polovinou hekatu, tedy základní objemové jednotky Egypta. Egypťané a po nich i okolní národy si tedy museli umět tyto základní vztahy dobře propočítat. 

  • Byli jsem v Brně
  • Pršelo,
  • jídla hodně
  • a mám za dva dny vymyslet logo pro nějaké Australany.
  • To bude mazec

 

australia


australia

Surreálný inspektor Zrzek

Dana krmí maminku piškotem:
"Babi, tobě ten piškot nechutná? No on smrdí po cibuli, protože jsem v té krabičce schovávala zelenej čaj."

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



Ateliér Josefa Sudka
ROBERT V. NOVÁK - DRUHÁ ČÁST - Výstava fotografií (do 21.6.2012)
Galerie Václava Špály
RUDO PREKOP: " Dva v jednom" (do 24.6.2012)
Souhrnná výstava fotografií významného autora tzv. Slovenské nové vlny.
GATE Galerie a informační centrum
FRANCIS BACON & BOHUMIL HRABAL (do 22.7.2012)
Dílo světoznámého irského malíře Francise Bacona nebylo doposud v Praze nikdy uceleně představeno.
Pražský hrad
Jan Reich – Fotografie (do 19.8.2012)
Životní příběh fotografa narozeného roku 1942 v Praze.
Zámek Troja
Emil Filla (Ze sbírek GHMP) (do 4. 11. 2012)

Julian Barnes: Vědomí konce
Kniha Juliana Barnese je silným a stylisticky vytříbeným příběhem paměti, historie, stárnutí a zodpovědnosti. Stárnoucí vypravěč Tony Webster se na prahu smrti dočká odhalení tajemství, které od základu mění perspektivu, jež si o svém zcela obyčejném životě vytvořil.
Román získal jedno z nejprestižnějších literárních ocenění - Bookerovu cenu za rok 2011.

Francouzský jazzový akordeonista Marcel Loeffler vydává desku Images.  Loeffler pochází z hudebně založené rodiny, jeho otec ho přivedl na pódium ve věku osmi let. První sólovou desku Vago vydal v roce 1996. Na nové desce se obklopil novou kapelou a sepsal pro ni autorské kompozice. Na desce si s ním zahráli Gilles Coquard (basa), Jean-Yves Jung (piano), Jean-Marc Robin (bicí), Franck Wolf (saxofon) a Cédric Loeffler (kytara).


  • „Důležitá není ´pravda´. Důležité je sdílení a srovnávání subjektivních perspektiv. Východiskem k podobnému postoji je respekt - přesvědčení, že partner má dobrý důvod vnímat situaci, jak ji vnímá.“ (Michal Mynář

  • Kina:
    12.6. – Aero – Lov lososů v Jemenu (režie: Lasse Hallström, VB, 2011, 111 min. Komedie) (Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy.) (10:00)
    12.6. – Aero – Královská aféra (režie: Nikolaj Arcel, Dán./Švéd./ČR/Něm., 2012, 128 min.) (Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander.) (18:00)
    13.6. – Aero – PREMIÉRA Modrý drak (20:30)
    16.6. – Aero – Trainspotting – poslední zastávka (režie: Danny Boyle, VB, 1996, 94 min. Krimi) (Temný příběh o drogách, kamarádství a zradě v britské černé komedii.) (Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav.) (18:00)
    17.6. – Aero – Máme Papeže! (režie: Nanni Moretti, It./Fr., 2011, 104 min. Drama) (Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale muselo předcházet volbě nové hlavy katolické církve, koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce, který se z nejasných důvodů odmítá ujmout nové funkce, proto je do Vatikánu povolán psychiatr, o tom všem inteligentní a humornou formou vypráví film Máme papeže! v režii předního italského herce, režiséra a producenta Nanni Morettiho, jenž se zde také spolupodílel na scénáři.) (18:00)
    13.6. – Oko – Přehlídky a jednorázové akce – Meme Fest (20:30)
    11.-13.6. – Evald – Nedotknutelní (režie: Olivier Nakache, Eric Toledano, Fr., 2011, 112 min. Komedie) (Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe si za svého nového opatrovníka vybere Drisse, živelného mladíka z předměstí, kterého právě propustili z vězení. Jinými slovy - najde si na tuto práci tu nejméně vhodnou osobu. Podaří se jim však propojit nemožné: Vivaldiho a populární hudbu, serióznost a žoviální vtípky, luxusní obleky a tepláky. Bláznivým, zábavným, silným, neočekávaným a hlavně „nedotknutelným“, přesně takovým se stane jejich přátelství… Komedie s dramatickou zápletkou o tom, že ani od krku po prsty u nohou nepohyblivý člověk odkázaný na pomoc druhých, nemusí ztratit smysl života. A o tom, že i nejméně pravděpodobné spojení melancholického multimilionáře a extrovertního recidivisty může humorně zapůsobit na diváka a může se z něj stát kasovní trhák.) (19:00, 21:00)
    14.6. – Evald – Železná lady (režie: Phllida Lloyd, VB/Fr., 2011, 105 min. Biografický) (Bez kompromisu… Margaret Thatcherová, neobyčejná a všestranná žena, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů, se jako první žena stala premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale i osobnímu životu, získala přezdívku Železná lady. Film ukazuje Margaretino jedenáctileté působení v pozici předsedkyně britské vlády, její neústupnost a rozhodnost, ale i to, jakou cenu zaplatila za politický vliv a moc.) (15:00)
    13.6. – Městská knihovna – Máme Papeže! (režie: Nanni Moretti, It./Fr., 2011, 104 min. Drama) (Z balkónu baziliky svatého Petra zazní slavnostní: Habemus papam! Co vše ale muselo předcházet volbě nové hlavy katolické církve, koho kardinálové zvolili po smrti papeže za svého dalšího zástupce, který se z nejasných důvodů odmítá ujmout nové funkce, proto je do Vatikánu povolán psychiatr, o tom všem inteligentní a humornou formou vypráví film Máme papeže! v režii předního italského herce, režiséra a producenta Nanni Morettiho, jenž se zde také spolupodílel na scénáři.) (19:00)
    11.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Závod ke dnu (režie: Vít Janeček, ČR, 2011, 82 min. Dokument) (Žijeme v době otevřenosti, šance pohyblivých se zvyšují. Oč rychlejší je kapitál, o to pomalejší je adaptace těch, kteří z různých důvodů zůstávají na místě. Technický vývoj přinesl uvolnění velkých mas lidí z poddanských vztahů a nabídl jim nové společenské postavení, které bylo založeno na práci. Práce se tak stala novým činitelem socializace, který umožnil miliardám lidí zlepšit své podmínky a... dosáhnout nového stupně svobody. Poslední půlstoletí však stále větší část práce ve výrobě zastávají automaty a zbývající manuální lidská práce se odsouvá kvůli vyšším ziskům do rozvojových zemí.) (18:00)
    11.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Mrtvá trať (režie: Šimon Špidla, ČR, 2011, 52 min. Dokument) (Železnice Salechard–Igarka v délce 1200 kilometrů měla spojovat Jenisej s Obem. Takzvaná Transpolární magistrála vedla neobydlenými končinami podél severního polárního kruhu. Stavěla se v letech 1947–1953 na přímý rozkaz Stalina a jako hlavní pracovní síla zde byli využiti, tak jako na podobných stavbách v Sovětském svazu, vězňové gulagu. Film Šimona Špidly začíná v Krasnojarsku, místě, odkud se vězni vydali na dvoutýdenní plavbu po Jeniseji na daleký sever. Hrůzy života v lágru a otrocké práce v extrémních podmínkách Špidla dokumentuje minimalistickým filmovým stylem.) (19:30)
    11.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Věra 68 (režie: Olga Sommerová, ČR, 2012, 90 min. Dokument) (Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla navíc vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou. Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala, což za dob normalizace znamenalo konec kariéry a společenský pád. O dvacet let později si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. Pár let nato ji však opět vyřadila ze společnosti rodinná tragédie, a to na dalších 16 let. ) (21:00)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    11.6. – Agharta – Hot Line (21:00)
    12.6. – Agharta – Petr Kroutil Band (21:00)
    13.6. – Agharta – Adam Tvrdý trio (21:00)
    14.6. – Agharta – Cloud nine (21:00)
    15.6. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    16.6. – Agharta – Michal Gera Band (21:00)
    17.6. – Agharta – Balzar Robert Trio (21:00)
    12.6. – Balbínova poetická hospůdka – Marcel Flemr Band (20:00))
    11.6. – Blues sklep – Dekolt (21:00)
    12.6. – Blues sklep – Jazz in Deed (21:00)
    13.6. – Blues sklep – David Murphy Band (21:00)
    14.6. – Blues sklep – Bluesberry (21:00)
    15.6. – Blues sklep – St. Johny & Sinners (21:00)
    16.6. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    17.6. – Blues skep – Black Bag (21:00)
    12.6. – Jazz Dock – Jan Spálený & A.S.P.M. (22:00)
    13.-14.6. – Jazz Dock – J.A.R. (22:00)
    15.6. – Jazz Dock – Epoque Quartet (19:00)
    15.6. – Jazz Dock – Yvonne Sanchez & band (22:00)
    17.6. – Jazz Dock – Classic Jazz Collegium (17:00)
    13.6. – Jazz klub Ungelt – Poetic Filharmony (21:15)
    15.6. – Jazz klub Ungelt – Marcel Flemr Threesome (21:15)
    16.-17.6. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    11.6. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    12.6. – Jazzboat – Jan Smigmator Quartet (20:30)
    13.6. – Jazzboat – Franta Kop Quartet (20:30)
    14.6. – Jazzboat – Stan the man (20:30)
    15.6. – Jazzboat – Petra Ernyei Quartet (20:30)
    17.6. – Jazzboat – Marcel Flemr Band (20:30)
    13.6. – Stará Pekárna, Brno – Ty Syčáci (20:00)
    14.6. – Stará Pekárna, Brno – Tomáš Kočko & Orchestr (20:00)
    15.6. – Stará Pekárna, Brno – Morenito de Triana (20:00)
    13.6. – Reduta – Petra Vlková Blues Band (21:30)
    14.6. – Reduta – Libor Šmoldas Quartet (19:00)
    11.6. – U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    12.6. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    13.6. – U malého Glena – St. Johny & Sinners  (21:30)
    15.6. – U malého Glena – Karel Růžička Trio (21:30)
    16.6. – U malého Glena – Balzar Robert Trio (21:30)
    17.6. – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    13.-15.6. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Mike Stern Band feat. Randy Brecker, John Patitucci & Dave Weckl (19:00, 21:30)
    11.6. – Blue Note New York, USA – Jimmy Scott (20:00, 22:30)
    14.6. – Twins Jazz, Washington, USA – John Kocur Quartet  (20:00, 22:00)
    12.-13.6. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Blino Quartet (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    17.6. – Alfred ve dvoře – My_space (Autorská tvorba členů dětského divadelního studia Alfred Junior, které vedou lektoři různých specializací.) (14:00)
    17.6. – Alfred ve dvoře – Karlova a Jaromírova pohádka (Kinder jablíčko s překvapením.) (15:30)
    11.-12.6. – Divadlo Ponec, hostují Yossi Berg& Oded Graf Dance Theatre – Animal Lost (Animal Lost se zabývá kulturními a sociálními rozdíly a univerzální povahou represe, sexuality, představivosti a potřeb jedince. Je to představení o lidské flexibilitě, o naší schopnosti znovu a znovu redefinovat sebe sama. Tanečníci se pohybují na hranici iluze a reality. A snaží se probudit zvíře v sobě.) (20:00)
    15.6. – Divadlo Ponec, hostuje Nicole Beutler – 2: Dialogue with Lucinda (Uchvácena radikálním a zdánlivě jednoduchým minimalismem raného díla Lucindy Childs, vytvořila Nicole Beutler remake dvou jejích němých choreografií – Radial Course z roku 1976 a Interior Drama z roku 1977. Druhou z nich DJ a producent Gary Shepherd obohatil podmanivou hudbou ušitou dílu přímo na míru.
    Choreografická struktura obou původních děl Lucindy Childs fascinuje a děsé zároveň – je totiž prakticky nerozluštitelná. Nicole Beutler se rozhodla původní dílo uchopit jako jakýsi „object trouvé“ – krásný a intenzivní nalezený objekt, který v sobě nese téměř rituální význam. Pracuje s ním v novém kontextu, tady a teď. Na jevišti se téměř zhmotňuje usilovné snažení tanečníků, jejich pekelná soustřednost. Ve středu zájmu Nicole Beutler stojí rituální povaha díla jako celku a také tanečník jako individualita, která na jevišti projevuje silný pocit odpovědnosti vůči umělému systému choreografie, kterému se zároveň poddává.) (11:00, 20:00)
  • Festivaly tance a experimentu:
    do 29.6. – Tanec Praha (24. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla) (info: http://www.tanecpraha.cz/
  • Divadla:
    11.6. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) („Vždycky mám rád temný příběh, který je zdánlivě bez srdce, ale kde srdce je, pravda tak malé a dobře schované, jak to jen jde. A postavy, ty mě zajímají opravdu hrozně.“ Martin McDonagh) (19:30)
    12.6. – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladialsv Smoček) (Příběh o naprostém vzájemném neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha.) (19:30)
    16.6. – Činoherní klub – Milan Kundera: Ptákovina (režie: Ladislav Smoček) (Pravda je ukrytá tak hluboko, že je úplně neškodná a nemusí nám na ní vůbec záležet.) (19:30)
    13.6. – Divadlo ABC – Jaan Tätte: Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka po estonsku (režie: Lída Engelová) (Hra o zázracích a penězích a také o děravé naději, že by láska a peníze mohly být slučitelné.) (19:00)
    16.6. – Divadlo Bez zábradlí – Bernard Slade: Každý rok ve stejnou dobu (režie: Jiří Menzel) (Osudové setkání dvou lidí, on ženatý, ona vdaná. Rozpětí pětadvaceti let, v němž se mění chování, oblečení i názory obou protagonistů, tvoří kalendář událostí a nálad, které zmítaly v rozmezí 1951 až 1975 americkou společností.) (19:00)
    11.6. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Jana Kališová) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým.) (19:00)
    15.6. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
    15.6. – Divadlo Na zábradlí – David Gieselmann, Klaus Schumacher: Louis a Louisa (režie: Juraj Nvota) Když bylo Louise osm let, dostala od rodičů vysněný dárek – adoptovala na dálku za dvacet euro měsíčně chlapečka z Jižní Ameriky. Teď je jí osmnáct a Louis stojí u dveří jejich domu, zářící úsměv, jihoamerický temperament. Komedie o problematice xenofobie, globalizace a srážky dvou odlišných světů, kdy si nemůže ani typická maloměstská rodina být jista správností svých zvyků.) (19:00)
    16.6. – Divadlo Rokoko – PREMIÉRA Sebevrah (19:00)


Ahoj všichni,
chci vás pozvat na náš první samostatný Recyjarmark v kavárně Trojka, 12.6. od 15:00 do 20:00. Máme pro vás připravené: přešívané věci, šperky z PET lahví, kelímků od čajověk, Tetra Pakové výrobky, výrobky z kinder vajíček a řadu dalších zajímavých věcí. Stavte se a uvidíte :-)
Budeme rádi, když nám pomůžete tuto pozvánku rozšířit dál,
děkuji, za recyteam
Alena Procházková

 

Vážení přátelé,
ke 3. výročí odchodu jednoho z nejoblíbenějších zpěváků populární hudby a s jeho blížícími se nedožitými 80.narozeninami připravili jsme pro vás v rámci pravidelných Šujanovin na balkoně *Večer s písněmi Waldemara Matušky*
Hosty (a vydatnými zejména pěveckými pomocníky) Neznámého písničkáře VŠ budou MgA. Kateřina Šujanová a prof. RNDr. Jiří Fajkus, CSc.
Těšíme se na vás v pátek 15.června od 18°° ve Společenském centru Dělnický dům, Jamborova 65, 615 00 Brno - Židenice
+420 777 758 220, +420 548 216 927
www.solisart.cz/artists/vit-sujanwww.delnickydumbrno.cz

 

Vážení přátelé dobré hudby a naši milí známí.
Dovoluji si Vás pozvat na KONCERT kapely FRANK ZAPPA QUARTET do brněnského divadla BURANTEATR, to ve čtvrtek 14.6.2012 od 20:30 v budově „Stadionu“ na Kounicově ulici 22 v Brně.
Původně mělo jít o premiéru divadla „Zappa v jahodách“ spojenou s našim vystoupením. Leč soubor hru nestihnul nastudovat, takže zůstal koncert FZQ + krátká upoutávka souboru na hru, jejíž premiéra bude až na podzim (na webu buranteatru o tom zatím není zmínka, tak se nenechte zmást). Vstupné na místě činí 100,- Kč.
Budeme hrát v plné sestavě s plným nasazením s oběma kytarama i se saxofonistou Laďou Pavlíkem. Kdo ho neslyšel hrát Zappu, musí přijít, anžto Laďa umí... Předem děkuji za Vaši účast a těším se na Vás.
PS.: Nebude od věci udělat si hned poznámku do kalendáře, ev. tam škrknou jiné akce na 14.6., přičemž je dovoleno přeposlat tento mejlík i Vašim známým.
Za FZQ Jiří Hála, 776 137 736.

 

Pozvánky z Divadla šansonu:

13. 6. 2012 Mně to tady (ne)baví
http://www.divadlosansonu.cz/program/mne-to-tady--ne-bavi-230.html
Kabaretní projekt toho nejlepšího ze 30. a 40. let.Miniaturní ochestřík složený z předních českých umělců, vás drobnými scénkami, něžným humorem a hudebními vstupy přesene do doby očí tmavohnědých a gentlemanů v rukavičkách.

16. 6. 2012 Gérard Pitiot na Malostranském náměstí
http://www.divadlosansonu.cz/program/gerard-pitiot-na-malostranskem-namesti-226.html
Divadlo šansonu má tu čest představit legendu francouzského šansonu Gérarda Pitiota s klavíristou Brunem Lucenti v rámci miniturné na spřátelené pražské scéně. I zde vystoupí spolu s Jiřím Vondrákem. Představení proběhne v Klubu LEONE&  ANNA na Malostranském náměstí v Praze.

17. 6. 2012 Gérard Pitiot v Divadle šansonu
http://www.divadlosansonu.cz/program/gerard-pitiot-v-divadle-sansonu-17-06-2012.html
V rámci tradičního Vondrkabaretu vystoupí na brněnské scéně Divadla šansonu legenda francouzského šansonu Gérard Pitiot s klavíristou Brunem Lucentim.Jedinečný koncert začíná v 19:30. Cena 150 Kč v předprodeji v Café Práh/ 190 Kč na místě.Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.
Předběžné online rezervace jsou možné, ale pokud si lístek fyzicky nezakoupíte předem, pak rezervace nezaručuje předprodejovou cenu.


Budeme rádi, když navštívíte náš profil. Při zadání ,,to se  mi líbí" budete informováni o našich představeních s předstihem.
https://www.facebook.com/pages/Divadlo-%C5%A1ansonu/206710732762458
Upozornění:
Po přestěhování naší scény do Café Práh se mohlo stát, že Vám přicházejí nevyžádané maily od Dělnického domu Židenice. Pokud si nepřejete nadále dostávat program Dělnického domu Židenice, požádejte o vyřazení z jejich adresáře. Za způsobené problémy se omlouváme a doufáme, že nám i nadále zachováte přízeň.

Za Divadlo šansonu, přeji krásný den a těšíme se na shledání
PR manažerka
Petra Matovská
www.divadlosansonu.cz
info@divadlosansonu.cz

GENERÁLKOVÝ TÝDEN

je za námi, v pondělí máme premiéru. FOOTLOOSE aneb Tanec není zločin je až do derniéry v Martě vyprodán.

Ale Pavel fotil generálku, a tak aspoň navnadíme na podzimní premiéru v divadle na Orlí, pravděpodobný termín 25. října.

Hrají a zpívají studenti 3. ročníku muzikálu z ateliéru Jany Janěkové a s nimi mnoho hostů – starší a zkušenější herci, studenti herectví z Konzervatoře atd. Na scéně je občas dohromady 25 lidí s mikroporty + 6tičlenná kapela, o zvuk se starají tři zvukaři, dva lidi u světel a ještě další okolo techniky. Zatím největší projekt v historii JAMU... Asi jsme se trochu zbláznili, ale fakt mě to bavilo!

No a ještě jsme dnes večer vymýšleli zlomvazky - zvítězil Jirkův nápad vyrobit dřevěné F a já jsem dodala OOTLOOSE. Hned nato pan Klement dokázal že už dlouhá léta je nositelem řádu Zlaté ručičky opravdu zaslouženě:

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

10. 6. 2012 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš