Cestujte po Česku
(ať má náš pán premér na plážích v cizině víc volna.)

Vzali jsme si slova toho bači ze Strakovky za svá a letos nikam do ciziny nevycestovali. Amerika je daleko a trochu to tam rachotí koronáčem. Olina si švihla svou oblíbenou chorobu, ale po antibiotikách se z ní vykřesala, tak jsme se rozhodli, že se necháme ostříhat letně, dáme pivo v dolnopočernickým pivovárku a zajedem si do Ostružné vyzkoušet, jak na tom je její kondička.

Pivo v DP pivováru je vždycky vynikající.

Pak jsme sedli do vlaku a vyrazili směr Jeseníky. Aby měl náš milovaný a moudrý pan premiér radost. Vlak byl relativně plnej. Vedle mě seděli dva kluci a takto k sobě hovořili: "Zabij je všechny, neser se s nima. Ale oni by mě dostali. Ale hovno, nastraž jim tam bombu. Akurva, to mi uniklo. Kde je déčko? Mrkni na to, zmáčkni em. Kde je ta keška? Tyvole viděls to? Serečango už umřela, stačily tři vteřiny. Kdybys hrál Metajorika..."

Olina umí velmi provokativně kašlat, což je v dnešní koronáčské době docela průser, tak v zájmu vlastního bezpečí, aby nedostala přes tlamu od nějakýho hysterky, nosí roušku. A přitom se ještě klidně učí španělsky. Jak je vidět, nošení roušek zas takovej problém není. Bojovat proti rouškám je projev hysterie a ne statečnosti.

Když jsme doběhli náš druhej vlak, Olina se na chodbičce ovoněla svojí oblíbenou šplíchavkou s vůní manga. A jen co jsme dosedli a vůně se rozlezla, paní vedle mě otočila stránku v časopise. Tomuhle už musím nutně říkat AI (umělá inteligence). A nebo spiklenectví.

Dojeli jsme v klidu i pohodě, žádnej vlak nevykolejil, ani zpoždění nepřesáhlo trapnejch 5 minut. Na chalupě klídek až mrtvolnej.

Hlavním hrdinou tohoto fejetonu bude asi Tibor, protože na něho musím napráskat spoustu věcí. Třeba když mu voloupete broskev a nakrájíte s láskou na talíř, tváří se, jako byste mu servírovali bazénovou chemii.

Tibor se snaží vyfouknout maminku Lindu.

Tibor a babička Dana.

A jestli nevíte, jak se správně žere pribináček, tak se můžete hlásit k Tiborovi do kurzů. Ještě nějaká místa jsou volná.

A dávejte tam vzadu v té lavici pozor, nebudu to opakovat furt dokola!

Tiborova úplně nejvíc nej oblíbená knížka je život na farmě. Ne kvůli krumplím nebo kravám, ale kvůli traktorům. Říká jím Tachrrrchtorchrch. Není to žádná prdel napodobit jeho mluvu.

Jdeme zkontrolovat okolní krásy, aby z nás měl Estébán Bača na Krétě radost.

Dozvěděli jsme se totiž, že penzion Brněnka, neboli bejvalí Zahradníci, Pátek a kdovíjak ještě, koupil italskočeskej pár a začínají celej penzion modernizovat a šperkovat. Prej jako v Dolomitech to bude vypadat. A bufet už jede a povídá se, že tu mají dobrý pivo.

Jaký bude pivo ještě nevíme, ale dřevo na zimu už je nachystaný.

První, kdo se piva napil, byla Olina. A fakt je výborný.

Doma se pak Tibor snažil pozřít kanadský borůvky, ale jsou prej moc kyselý.

Tibor přemýšlí, proč jsou tak kyselý.

Tenhle strom dlouho odolával arboretickým nájezdům některých uživatelů chalupy, ale pak přišel na to, že je jednodušší se na všecko vysrat a chcípnout.

Náš první poznávací výlet do vzdálenějšího jesenického okolí byl Rejvíz. Ten už tak úplně do Hrubých Jeseníků nepatří, patří spíš do Zlatých hor. Tibor je na výlet dokonale připravenej. Hůlky má na míru nastavené a kromě toho stejně pojede v kočárku, tak proto hůlky.

Parkoviště je vzorně obsluhovaný, hned po příjezdu do vesnice jste navigovaní na volnej plac, hlídač parkoviště se usmívá a pomáhá při rejdování. Fronty se netvoří, frkot je značnej. Asi tu bude hodně lidí. Hned u parkoviště je slavná hospoda, kde jsou místním umělcem slavné vyřezávané židle. Pamatuju si je už coby malej parchant. Dost mě tenkrát fascinovaly. Teď aby zvýšili atraktivitu, je jedna z kopií židlí vytrčená venku, aby na ni mohli rodiče vysadit své děti a vyfotit si je na památku.

Tibora stroje fascinujou. Ale fakt tak, že v sobě chlapa nezapře. Třeba motorka, to je žrádlo. Na nejvyšší příčli však je stále tachrrrchtorchrch nebo bachgchrgchrrrr.

Vyrážíme k Velkému mechovému jezírku. Kolikrát jsem tu už byl jako děcko, kolikrát jako mlaďoch a i jako starej se tu taky často objevuju.

Hned na začátku značené trasy bydlí nějakej mísťnák a ten je z procesí návštěvníků a volně pobíhajících pejsáčků notně otrávenej. Tak vyrobil chcací patník, jenže ty svině psí mu na to nečůrají, prostě mu na to serou.

Zlatý hory.

Mokřadní louky, kterých je tu kolem spousta, jsou asi to nejcennější ve zdejší rezervaci. Vzniky tak, že na nějakým místě lidi vykáceli stromy. A protože pak byly desítky roků několikrát ročně koseny, les tu znova nevyrostl. Kdybyste si zkusili kosit takovou louku, zjistili byste, jakej to je vopruz, protože půda je měkká, propadáte se jako na bažině, tráva je u podlahy odolná, nohy máte mokrý, traktorem sem nemůžete, uvízl by. Jo a seno z takových luk je pro dobytek nepoživatelný, tak ho používají na podestýlku. Zato tu roste obrovská spousta rozmanitejch kytek. A dokonce i maličká orchidej korálice trojklanná. Když máte štěstí, najdete tu i bazanovec kytkokvětý nebo vachtu trojlistou, která je prej léčivá.

Vstup k mechovýmu jezírku je zpoplatněný a většina vybranýho vstupnýho jde na údržbu dřevěných chodníčků. No a můžete si tu koupit třeba keramickej hrnek nebo proutěnej košík. Vstupenka k Velkýmu mechovým jezírku funguje i jako pohlednice. Jenže používat k poslání Českou poštu je trochu riskantní, tak je bezpečnější pohlednici spíš vyhodit než poslat. Je to jistější.

Chodníčky je třeba neustále udržovat, protože vlhko je rychlý. Říká se, že rašeliništěm se potlouká tajemnej pastýř Gill. A to od těch dob, kdy se hříšné město Hunohrad propadlo do hlubin země. Na místě bejvalýho města hříšnýho je dnes Velké mechové jezírko. Prej to je největší rašeliniště na Moravě a ve Slezsku.

Malej Manhattan u Velkého mechového jezírka.

Národní přírodní rezervace tu byla vyhlášená už v roce 1955, o čtrnáct let dřív, než vznikla chráněná krajinná oblast Jeseníky. Celá oblast okolo Rejvízu je zařazená mezi botanicky významná území Evropy.

Co si pamatuju, je to tu už 65 let stejný, od té doby, co jsem sem jezdíval jako malej kluk. Jo a většinou tu svítí slunko. Pršelo málokdy.

Lítají tu různý druhy vážek, ale jsou to svině rychlý a téměř nevyfotitelný. A kromě toho, že jsou nevyfotitelný, tak i Google Lens, jindy tak geniální a chytrý pomocník, je v prdeli a na jeden pokus (záleží na vzdálenosti mobila od obrázku) to nabídne blechu, pak poštolku, double lined mackerel a při správné vzdálenosti dokonce žraloka makarského. Vážku ani jednou.

Když si sednou na rozpálený dřevo a fotíte teleobjektivem, máte trochu šanci, jinak se naserou a ulítnou. Tady Google lens zabral a nahlásil vážku jasnoskvrnnou.

Machroval jsem s foťákem, že vyfotím rodinný selfíčko. Místo stativu jsem použil Tiborův kočárek, zapnul na foťáku wifi, spároval s telefonem, odběhl ke skupince a zjistil, že to nefunguje. To jsem zopakoval tolikrát, že přišel pán a s despektem v hlasem se nabídl, že nás teda vyfotí. Vypadal u toho profi, posouval se, komponoval, zůmoval a celkově u toho vypadal přesvědčivě. A taky nás vyfotil několikrát, což bylo dobře, protože tahle jediná fotka byla i s nohama.

Motejlů tu lítá taky dost. Vzpomínám si, že jsem se tu snažil jako klučina ulovit jakýhosi motýla do své sbírky, už nevím, co to bylo za modela, ale při lovu jsem sešel z chodníčku, a přestože jsem byl podvyživenej jako malej Zairan, začalo mi to vcucávat pionýrky a já propadl panice. Jednak kvůli tomu hajzlovi, co se tu potuluje, tomu Gillovi a taky kvůli filmu Král Šumavy. Ale podařilo se mi vysvobodit se a motejla jsem neulovil. Po cestě zpět Tibor usnul jako špalek, tak jsme si jen narychlo a potichu dali u parkoviště langoše a pivo a vyrazili zase zpátky na chalupu. Je možný, že když přijedete ve všední den, bude tu míň lidí, ale navštívit tohle krásný místo se určitě vyplatí. Tahle reklama je zadarmo, z těch dvou miliard od Dostálové nedostanu ani halíř.

Doma v podvečer nás překvapila dvojitá duha. Pak jsme si udělali táboráček, protože Honza dovezl špekáčky a...

... Honza porazil ten mrtvej strom. Byl napadenej jakýmsi broukem, tak jsme dřevo raději pálili na ohništi a neschovali pod střechu na zimu.

Tata učí svýho syna tábornictví a dovednosti buřtové.

Tibor zjišťuje, že špekáček je prostě daleko lepší než kanadský borůvky.

Táto, dej ještě!

Kdo se jako děcko nepoblije ze špekáčku, je ochuzen.

Druhej den měl Tibor hodinu potápění a základy crowlu. Zatím mu to moc nejde, ale umí se nadechnout pod vodou a pak krásně kašlat.

Je posekáno, tak ještě prohlídnout FB.

Jdeme na naši oblíbenou vycházku na Ramzovou, do Petříkova a...

Tuhle potvoru mi poručila Olina vyfotit, prej se jí ten koník moc líbí. Kdybyste si ho chtěli prohlídnou doopravdy, tak je zaparkovanej hned naproti chatě Kaťuša.

Když jdete na pivo na Ramzové, můžete si půjčit hlídacího psa.

...a z Petříkova přes louky kolem oveček do Horní Ostružné. Tahle trasa většinou končí v místním rodinným pivovaru, jenže máme dnes smůlu, protože pivovar otevřeno nemá.

Musíme do jiné hospody. Tibor s náma nekamarádí a studuje si na zemi ty svoje tachrrrchtorchrchy a bachgchrgchrrrry. Bez téhle knížky si Tibor zatím život neumí představit.

Když jsme šli z hospody potkali jsme se po delší době s bratránkem Ivanem, místním doktorem a jeho ženou Věrou a jejich vnoučaty, jak jdou do hospody.

Velkej a malej Ivan.

Na další den máme vymyšlenej další výlet po krásným okolí, ale o tom až v příštím vydání WWWprasete.

 

podpis


... a při běhání si dávejte dobrý pozor na vejce.

viz hlavní fejeton...


UŽ POTŘETÍ JSME VZALI DĚTI DO

oslavanského Permonia, tentokrát jeli Kiara s Vincentem a vzali jsme na výlet i Zuzanku.
Každý z nich měl svou hru a protože jsme byli dva na tři, nestíhala jsem skoro vůbec fotit.
Vedro bylo parádní a po dvou hodinách jsme byli asi v polovině, chtělo to pauzu a hlavně tekutiny.


Měla jsem radost, že to Zuzanku bavilo, občas se i trošku bála na rozdíl od těch dvou, kteří už tady byli podruhé.
Vincent si to docela užíval, protože loni byl ještě v té nejnižší kategorii a tenkrát ho moc mrzelo,
že nezískal stejnou odměnu jako Kiara.
Zatímco prolízali bludištěm a plnili jeden z úkolů, při čekání jsme konečně viděli taky někoho, kdo je v té nejvyšší věkové kategorii a může se pohybovat i ve výškách.


Instruktoři každému trpělivě vysvětlují pravidla bezpečnosti, bez toho by to určitě nešlo...

Holky se dobraly k poslednímu úkolu, zatímco Vincent už čekal se splněnými úkoly na závěrečný sešup po skluzavce
do tmy.
Nasadili jsme si helmy a sjeli, ale nějak se nepovedl závěr, odmítlo se spustit video s hlavním permonem, které má působit poněkud strašidelně.
Děti byly trochu zklamané a zároveň Vincent zjistil, že ztratil svůj kódovací náramek. Protože branku od skluzavky otvírala Zuzanka, zkusili jsme to ještě jednou na Kiařin náramek. Prošlo to a tak jsme mohli hledat. Podruhé vyšlo i video!
Já jsem prohledala podlahu díky baterce v chytrém telefonu, vypadalo to beznadějně. Až jsem začala kontrolovat přilby, jedna z nich mně v ruce zachrastila. Náramek byl uvnitř, pod vložkou a záhada rozřešena, Vincent šťastnej, protože už měl strach, že nedostane odměnu, když to všechno nevrátíme v pořádku. Ale jak se mu dostal náramek do té helmy, na to jsem nepřišla.
Všichni hru úspěšně zakončili a dostali odměnu - cínového permoníka.
Prohlídli jsme si ještě Duhový svět - ten je určen pro nejmenší děti.


Došlo i na zmrzlinu.


Skluzavka složená z kovových válečků je zabavila docela na dlouho.


Zahráli si na bicí a v chodbě z vrbového proutí vyzkoušeli bosky různé povrchy.

I v Duhovém světě se hraje hra (děti zachraňují Duhovou vílu), takže jsme se nedostali všude, kde by je to zajímalo, protože jsme ji neměli koupenou. Ale vedro bylo docela úmorné a tak Kiara navrhla, že se vrátíme do velkého Permonia, kde je bazének a vory - tam se dá vlézt do vody a není tam zdaleka tolik lidí.


Chvilku jim to trvalo, ale pak si vzali všichni tři plavky a řádili ve vodě.


Vyfotila jsem aspoň bludiště a "prales" shora.


Jerka namaloval permoníka:

A od Petra jsme dostali obrázek, který namaloval Vincent zpětně, až po návratu.

Zdá se, že mají na co vzpomínat, doufejme...

Dada a spol.

Milí přátelé,
dovolím si sdílet pozvánku na dva příměstské tábory, které pořádáme v srpnu v Brně na pobočce našeho muzea pro děti ve věku 6-10 a 11-15 let.
Bližší informace s programem jednotlivých dnů najdete v příloze nebo na https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/akce-pro-navstevniky/pro-rodice-s-detmi/
Za případné další šíření pozvánky budeme moc rády.
Otevíráme lipový ateliér a příběhy z Knihy knih
Rádi bychom vaše děti pozvali na příměstské tábory, které se budou konat v srpnu na brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 se mladým tvůrcům ve věku 11-15 let otevře Ateliér v lipové aleji, který nabídne každý den jeden umělecký příběh s moravskými kořeny a vlastní kreativní práci s ním sladěnou. Čeká nás široké umělecké rozkročení od architektury, přes výtvarnou tvorbu až po módní návrhářství. Mimo ateliér se vypravíme tvořit do ulic Masarykovy čtvrti, zahrady Vily Stiassni či prostějovského muzea. Na závěr týdne přijde na program prohlídka skutečné galerie, jakož i vernisáž ze všech nejlepší, totiž vlastní.
Mgr. Barbora Dočkalová
Židovské muzeum v Praze
Oddělení pro vzdělávání a kulturu - pobočka Brno
Tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
+420 530 317 651
+420 776 761 275

Ahoj, přátelé,
s radostí oznamuji, že se dílo podařilo a my jsme poskládali první projekt neziskovky The MÚZY.
Moc ráda bych Vás pozvala v tomto roce na 3 koncerty a 3 hudební workshopy do Tišnova.
Mrkněte na plakát a na web www.themuzy.cz
A hlavně přijeďte!
I případný nocleh pro přespoláky vymyslíme
Lístky na koncerty se kupují přes TIC Tišnov ( https://www.mekstisnov.cz/turisticke-informacni-centrum )
a registrace a platba workshopů na účet neziskovky přeze mě nebo na info@themuzy.cz
PS: avšak pozor, hlásím, že od 15.5 do 23.5. nebudu na mejlu ani na telefonu, tak se nic nebojte, když nebudu hned odpovídat, zareagují hned po návratu.
Těším se na viděnou a na společné kulturní zážitky!!
Pavlína


Milí přátelé, pojízdní i nepojízdní pocestní,
tetina Barbora Pavlišová rozjíždí cestovní kancelář, která už s úspěchem fungovala nějaký čas ve zkušebním provozu.
Jelikož jest dcerou stréca Pavliša, zakladatele Patafyzické cestovní kanceláře, můžeme s jistotou očekávat, že na jejích zájezdech se účastníci nudit nebudou.
Předkládám tedy její dopis k uvážení, třeba vás inspiruje a zkusíte nějakou z nabídek využít.
Krásné dny přeje
Dada Klementová a spol.
Máte-li náladu, čtěte úryvek z jejího dopisu:
Pokouším rozjet naplno cestovku. Naplánovala jsem několik výletů po české krajině.
Ráda bych vzhledem ke krizi naplnila všechny busy, a tak posílám nabídky.
Letos paradoxně vznikla šance navštívit ta nejfrekventovanější místa bez davů jako je Praha a Český Krumlov. Tam bych nikdy autobus nevypravila, protože davy nemám ráda. Letos je ale situace nanejvýš příznivá.
Mnozí v Krumlově už byli, ale troufnu si říct, že bez turistů to bude jedinečný zážitek, který se už nenaskytne v dalších letech. Přidala jsem ale do programu ještě dvě rarity, a to přírodně krajinářský park v Nových Hradech + hrad a klášter a zejména poutní místo Římov, moje oblíbená destinace.
Vím, že chválit se je hříšné, ale jako průvodce vůbec nejsem marná. Zájezd není naplněný i proto, že někteří si raději blokují termín pro případné náhrady svých zahraničních zájezdů.
Chtěla jsem tě poprosit, zda by nebylo možné poslat někomu, koho by to mohlo zajímat.
V příloze je souhrn zájezdů a podrobný plakát na Český Krumlov. Doporučím se taky podívat na můj blog, kde se najdou i příjemné tipy na výlety.
https://www.terrai.cz/zajezdy
Bara

Vážení příznivci Divadla Aldente,
Neváhejte! Ctíme aktuální bezpečnostní opatření, proto máme na všechna představení omezenou kapacitu.
Začínáme zkoušet Zlatý kolovrat z Kytice J. K. Erbena, na inscenaci budeme intenzivně pracovat na letním soustředění v Lechovicích, kam vás zveme na premiéru a tři reprízy s možností přespání do druhého dne. Zapište si do diářů:
Středa 12. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Pátek 14. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Sobota 15. 8 ve 21:00, fara Lechovice
Neděle 16. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Těšíme se na vás.
Za Divadlo Aldente
Vendula Kacetlová