Zatajená irská cesta
(díl druhý)

Když jsme byli podruhé za Honzou v Irsku, tak se mi nějakým nedopatřením podařilo tuhle cestu nepublikovat na WWWpraseti. Sem tam se k té cestě tady na stránkách prasečích vrátím a v sekci cestovních deníčků to pak bude dostupné v odkazech.
Když jsme se na cestu chystali, zrovna jsem si koupil novýho nikona. Takovou cestovní bezzrcadlovou parádní mašinku. Měl jsem z ní radost, zatím jsem si na ni neměl ani čas zvyknout a fotil jsme s ní před cestou jen jednu akci. Teď jsem trpěl jako malý zvířátko, jestli si mám vzít na cestu velkej foťák a k němu i tuhle menší věc, a nebo jen velkej a spolehlivej, léty a cestováním proveřenej stroj. O verzi, že bych si vzal jen tu malou novou věc jsem neuvažoval vůbec. Až den před odjezdem mě napadla šílená myšlenka, co když si vezmu jen tu malou novou věc? Taková blbá myšlenka. Ale ono se to nakonec stalo. Byl jsem lehce napjatej, jestli jsem neudělal blbost. Nakonec jsem na cesty často brával jen tenhle foťák. Lehkej, spolehlivej, kvalitní a malej. Nikon 1V1.

Honza teď bydlí nad velkým chrtím stadionem, kde se pravidelně pořádají dostihy. I my jsme se nakonec jednoho nočního dostihu dočkali. Poprvé v životě.

Výhled z Honzova balkonu na Dublin. Mimochodem na chodbě toho činžovního domu jsou zarámovaný plakáty mého oblíbeného malíře Marka Rothka (25.9.1903-25.2.1970).

Bohatá ranní a barevná snídaně. Honza si na nás vymyslel dvoudenní výlet.

Opouštíme skladiště kořalek, balíme malý batohy a chceme vyrazit.

Honza ale ještě musí udělat něco do práce a ověřit lístky na autobus.

Všiml jsem si, že v dáli je ještě jeden stadion, ale ten bude asi pro lidský chrty.

Velice zajímavej projekt. Dubliňané postavili bytovej komplex ze starýho plynojemu.

Po ránu vypadá Dublin trošku opuštěně. Ale je to jen zdání.

Poslední páteční ožralci se drásají domů do postýlek.
Aspiration - Rowan Gillespie 1995

Je slunečno a veselo. Tady se na zeď podepsal Salvador Dalí.

Dana si zkouší, jak by jí pasovala role rozvážečky koňskejch koblih a květin.

Dublin je Oscarowildovsky barevný město.

Honza, Olina a Dana si co do barevnosti s Dublinem nezadají. Téměř dokonalé maskování.

Unavená a nahatá nabízí teplou snídani, ale my nemáme čas. Jdeme skoro na poslední chvíli, a to se Olině vůbec nelíbí.

S budkama se tu nepářou, přišroubovat k stojanu a fertig.

Stejně jako v Londýně tu jezdí dvojatý autobusy.

Nebo si můžete objednat koňskýho taxíka. Mně se zdálo, že dublinští koni klapou po dublinským asfaltu míň hlasitě, než ti pražští v Praze.

Naše autobusová zastávka je na opačným konci, než bydlíme.

Prodavačky kytek už jsou vzhůru.

Dana s Olinou čekají na zelenou, ale Honza jim vysvětlil, že tady v Dublinu se chodí na červenou, protože se jezdí vlevo. Je to sice kravina, ale je fakt, že tady se fakt chodí hlavně na červenou.

Philip Parris Lynott byl irskej zpěvák, instrumentalista, skladatel a člen rockové kapely Thin Lizzy. Jeho otec byl z černý Guayany, máma Irka. Thin Lizzy založil v Dublinu v roce 1969. Phil ve skupině zpíval a hrál na baskytaru. Slavnej hit skupiny byl tradicional „Whiskey In The Jar“.

Náš autobus přijel na čas a už si to klikatíme směr Ghleann dá Loch neboli po anglicku Glendalough.

Přestože je konec října, Irsko je zářivě svěže zelené.

Dana dostala hlad a žmoulá sušenku.

Společný foto než vyrazíme na dvoudenní cestu. To je moje barevná partička.

Zpočátku je všechno parkově upravený.

Cestičky podle pravítka a pravý úhly povinností.

Ale protože by to zahradníka nudilo, tak si se sekačkou někdy hraje a tvoří.

Pak překročíme Glendasan river a hned je po pravoúhlostech.

V dáli se nenápadně tyčí věž kostela svatýho Kevina.

Trochu se tu začalo mračit, ale jsme snad jediní, kteří se nad tím s obavama pozastavujou. Místní vědí, že prší skoro každej den a většinou několikrát. Někteří Irové poserové s sebou mívají deštník, ale to budou spíš náplavy z jiných zemí. Roduvěrnej Ir a Irka na to serou. Jen, když jdou na pole, mají holínky. Někdy oblíknou dětem pláštěnky.

Stromy jsou tu dost nízký, skoro by se dalo říct, že zakrslý. Obrostlý mechem a určitě za každým tím stromem se šklebí trpaslík.

Do vejšky toho moc nenarostou, ale do šířky to dovedou dobře.

Někde tu má být kruhová věž, ale my jsme našli jenom hranatou.

I v Irsku jsou podzimy taky překrásně barevný.

Několik přepršek denně.

Glendalough je malá vesnice s klášterem v hrabství Wicklow. Klášter byl založenej v 6. století svatým Kevinem, poustevníkem a knězem, anglická vojska ho zničila v roce 1398. Z kláštera zbyla jen kamenná věž a pobořené kamenné domy, poblíž kostela je hřbitov, kterej mi připomíná sudeťáckej hřbitov v Ostružné. Do věže se uchylovali obyvatelé vesnice v době ohrožení. Věž neměla žádný vchod, lezlo se do ní oknem po provazovým žebříku.

Zbytky kamennejch domů původní vesnice.

Hřbitov poblíž kostela svatýho Kevina.

Všecko z kamene.

Konečně i jeden velkej strom.

Všechno je v provincii Leinster.

Jeho sluníčko jasné.

Zrzek prohání blondýnu.

Nedoskládaný puzzle.

Ježíš v krátkým triku.

Čas oblíká a vyslíká sochy, jak se mu zlíbí.

Skoro všecko je tu z kamene.

Typickej irskej kříž.

Náhrobní šutry mají domovní schůzi.

Glendalough se postupně stalo celkem významný poutní místo.

Nás teď čeká krásná lesní cesta směr dvě jezera na řece Glendealo. Jezera jsou v ledovcovým údolí a po okolí se rozprostírají Wicklow Mountains. Ghleann dá Loch ve zkomoleným překladu totiž znamená "Údolí dvou jezer". A tam míří naše kroky.

Zatím dokonce i asfalt.

Ať mi nikdo neříká, že za tím stromem nečíhá poťouchlej troll.

Stromy tu jsou přítulný.

Vlevo je docela prudkej svah jednoho hřebene, ale tam my nejdeme. Tedy přesněji, nakonec se k tomu hřbetu trošku přiblížíme, ale až v nějakým příštím díle.

Irskej podzim.

Tohle se nedá černobíle vyfotit. Možná dá, ale já to neumím. Kdyby to bylo na klasickej diák, mohl by mít člověk dojem, že je to poslední nebo první obrázek na ruličce filmu. Čili zkaženej osvícenej záběr na filmu. U digitálu tohle nejde, takže jo, skoro takhle to fakt vypadalo.

V nějakým podobným stavení dneska večer budeme bydlet, ale to my ještě dávno nevíme. Honza dělá tajnosti.

Kámen a dřevo.

Bájné bytosti časem zdřevění, ale jsou tu na furt.

Padlý stromy tu nechávají svým osudům. Stejně jako třeba v australskejch pralesích.

Březovej trochu naschlej háj.

První ze svěžích vodopádků na Glendasan river.

Jako u nás v Ostružné u tůňky.

Serpentýny na druhou stranu.

Mokrý dřevo s letokruhy.

Asfalt střídá kamenný schody a postupně se civilní povrch promění v přírodní.

A kdybyste si mohli zavětřit, jak to tu voní vlhkem. Škoda, že to fotky ještě neumí.

Civilní chodníčky už dávno zmizely, stoupáme a stoupáme, jen to není žádnej prudkej svah. Tady kolem Glendalough jsou hory vysoké maximálně půl kilometru.

Tady příběh násilně ukončím a pokračování si nechám zase na někdy jindy. Tady se poprvé ozvala věta:
" Ještě pět kilometrů..."

 

podpis


Něco si sem fláknu.

Tibor venčí sestru Tanyu.


Babiš o táboře Letech 2016:
„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“
a v roce 2021:
„Dnes je Památný den romského holokaustu. 2. srpna 1944 nacisté v Osvětimi zavraždili tisíce Romů. V srpnu 1942 byl v Letech založen tzv. cikánský tábor, kterým prošlo více než 1300 Romů přes 300 z nich tam zemřelo. Ty hrůzy musíme mít neustále na paměti a nikdy nezapomenout.“

JERKA ZVUČIL FESTIVAL MEETING BRNO S NÁZVEM
"Pravda vítězí?"
Měl na starosti besedy a jejich případná zpestření hudebními vystoupeními, o kterých málokdy dostal dopředu podrobné informace...


Témat byla spousta a mě celá ta monstrózní akce hodně příjemně překvapila. Ze všeho nejvíc z ní čišela snaha lidi spojovat - na rozdíl od opačných snah mnohých politiků. Byla jsem na druhém večeru, kde spolu debatovali katolický kněz, farářka církve husitské a mladý evangelický farář. Úplně normální lidi! Nikdo nikoho k ničemu nenutil (! 4 zápory na začátku jedné věty!), zajímavě hovořili všichni a občas jsme se docela nasmáli.
Na dvoře Městského divadla zorganizovali pořadatelé besedu ke 100. výročí narození Marušky Kudeříkové. Přijela i Magda Vašáryová, přestože měla za sebou bolavé rozloučení s Milanem Lasicou.

Krátce promluvil i pan ředitel Stanislav Moša!


Debata byla zajímavá, mudrovalo se o zneužití příběhu M. Kudeříkové komunistickou propagandou a následcích, které to zanechalo v našich myslích.


Vstřícná atmosféra panovala po celý týden.
Tématem čtvrteční besedy byl osud kardinála Berana, přijeli i hosté z Dojčlandu.

Přiznám se, že mně občas obsah besedy unikal, protože mě úplně fascinovala práce simultánních tlumočnic.

Musí to být obrovský napětí, měla jsem pocit, že ty dámy musí mít dva mozky. Jeden z nich řeč překládá do němčiny a druhý s předstihem poslouchá dopředu, co přijde. Zkoušela jsem si v duchu opakovat mluvený text jenom v češtině - ono to docela jde! Ale stíhat to reprodukovat v cizí řeči "za pochodu", fakt se klaním.
Při té příležitosti jsem vzpomněla na Pavlu Váňovou. Ta byla schopná simultánně překládat do němčiny, angličtiny a ruštiny! Možná by zvládla i francouzštinu...
Páteční odpoledne pořadatelé věnovali situaci v Bělorusku a na Ukrajině. Pan Jiří měl náročný den, protože besedy byly tři po sobě a mezi tím ještě muzika!


Nejvíc mě bavil běloruský akordeonista Aljaksandr Yasinski. Žije už 10 let v Praze, hraje parádně a hodně zajímavě improvizuje. Toho bych vydržela poslouchat dlouho!


Diskutující vlevo pohovořil o Banderovcích. Jeho projev postrádal čárky i tečky, takže téměř nebylo možno vstoupit s nějakou otázkou. Panu moderátorovi se to podařilo snad jen 2x, takže z diskuze se stal spíš monolog. Sice zajímavej, ale po půlhodině jsem se přistihla, že mně občas uniká smysl. Přetáhl asi o půl hodiny.


Poslední debatující byli Bělorusové - lékařka, novinář ze Svobodné Evropy a výše jmenovaný akordeonista. Mluvili zajímavě a večer se protáhl do noci.
Kdyby někoho zajímala jména, případně nějaké z témat, všechno se dá najít na stránkách Meeting Brno, jsou tam dokonce záznamy snad všech besed včetně hudebních vstupů!
Na Mendláku vystavili po dobu setkání kolotoč, který má být protiválečným pomníkem. Je to dílo lipských umělců, socha umírajícího koně je z cukru. I o něm si můžete počíst na stránkách Meetingu.

V NEDĚLI JERKA POZVAL NA PROCHÁZKU
malý Cacky, vydali se i s Lenkou zkontrolovat Petřinu maringotku.


Jerka uřezával na podvozku čouhající vruty a vyráběl světelné efekty.

Bydlí tam rehek a neomylně vyzobává nejzralejší bobulky bezu.

Děti objevily pod oknem ubytovanou můru, toto je foto na přání Zuzanky...
Johanka se chtěla vyfotit ve speciální póze.


Hledaly se díry od suků, který je potřeba ucpat, aby se v maringotce neubytovali další nájemníci.
Toník má sklony zkoumat drobné živočichy, říká jim pidižvíci.


Celou maringotku je potřeba natřít zvenku i zevnitř. Petra je hrdinka, protože zvládla nátěr celýho podvozku! Barvu měla všude, umývat to ani moc nešlo, ale má na nějakej čas pokoj.

Za sobotu a část neděle jsme zvládly skoro celej venkovní nátěr, až nám to překazil déšť...

ZÁVĚR FESTIVALU PATŘIL V NEDĚLI
HUDEBNĚ -TANEČNÍMU

ztvárnění osudu Marušky Kudeříkové podle jejích dopisů. Jirka mně odpoledne volal, že máme určitě přijet, protože je to síla. A byla!


Celou inscenaci vymyslel Martin Dvořák pro tanečnici Kláru Müllerovou a herečku Lucii Hrochovou. Ta první tančila Marušku a druhá něco jako její svědomí, zvládla spoustu textu a pohybu zároveň. Obě byly vynikající.


Hudbu vytvořila Gabriela Vermelho, ta se mně líbila moc. Z větší části měla natočené podklady a zbytek dotvářela naživo. Nářez!


Aplaus byl pořádnej a zaslouženej!
Koukám, že by to chtělo vzít někdy děti do muzea - tam je věcí!

VČERA MNĚ PŘIŠEL KRÁSNEJ MAIL
od Helči!
Ahoj Dado,
Byla jsem před pár dny na pár dnů na vandru v Bílých Karpatech. V jednu chvíli jsem se vynořila z polí a vykoukla na mě tato cedule a hned jsem si vzpomněla na TdZ a na tebe, tak ti ju posílám.

Přeju pěkné léto tobě i Jerkovi.

Helena

...a tak se o něj ráda podělím, protože mnozí z nás při pohledu na tu ceduli zamáčknou slzu...

Dada a spol.

P. S. V SOBOTU 7. 8. VE 20:00 VYSTOUPÍME SE STUDENTY JAMU
v knihovně Jiřího Mahena. Písně Jiřího Bulise pod shrnujícím názvem "POJĎ SE MNOU DO SVĚTA" budou umělecky tlumočit do české znakové řeči členové skupiny HANDS DANCE, klavír obstarám já, na violoncello zahraje Dáša Barašová.
Rádi vás uvidíme!

Zdravím všechny!
Prosím, poslechněte si naše nahrávky (viz odkazy úplně dole), které jsme vytvořili během řádění covidu.
V nahrávkách jsem zatím všechny perkusy nahrával sám postupně po jednom. Anžto nejsou lidi, tak jsem si nějak musel pomoci.
Kdybyste někdo o někom ve svém okolí věděli, kdo buší do cajonu, djembe či na bicí, tak mu prosím přepošlete níže uvedené odkazy.
Moc děkuji!
Třeba se to bude někomu líbit a chtěl by s námi pokračovat v naší tvorbě.
A vztahy v naší tvořivé kapele jsou velmi kamarádské, což je taky dost důležité.

Ing. Ivo ALBRECHT
+420 602 591 751

kapela Harry Ventil:
www.harryventil.borec.cz
https://bandzone.cz/harryventil

Vážení kolegové,
ráda bych Vás pozvala na srpnová představení Studia Marta a Absolventský festival (11. 8. Vyrozumění, 17. 8. Betonová zahrada, 20. 8. HÁDY - Pokusy o minulost, 26. 8. Klíče), více přiložený plakát. Termíny a lístky na goout.net nebo přes naše stránky http://www.studiomarta.cz/index.php?p=program&y=2021-08
Vašim dotazům se budu věnovat po návratu z dovolené 9.8.
Děkuji a přeji hezké léto
Dagmar Indrová

Studio Marta
Bayerova 5
Brno 602 00
+420 542 591 512
www.studiomarta.cz

Posílám teplý pozdrav z jihu Čech a také upoutávku na výstavu na Kampě. Stojí za vidění, protože je to Jiří Šalamoun.
A jestli nevíte, kam na dovolenou, podívejte se na nekonečné možnosti. https://www.zonerama.com/PawlasMB
Dávejte na sebe pozor!
Eva