Mnemotechnické pomůcky
(pomáhají)

Minule jsem se zmínil o mnemotechnických pomůckách. Jsou to velcí pomocníci, ale někdy je jejich použití a využití až skoro nepochopitelné. Velkým odborníkem na takové vymejšlení a užívání pomůcek je Olina. Olina si třeba dodneška pamatuje telefonní číslo na mýho kamaráda ještě z dob, kdy jsme spolu jeli v samizdatu. Já jsem si jeho číslo nezapamatoval nikdy, Olina dycinky jen řekla, nepamatuju si ten začátek, ale konec jo: ...0596. A vždycky když to řekla, vyskočily jí prsty pravé ruky a hejbla malíčkem, ukazováčkem prsteníčkem a palcem, pěkně postupně a k tomu dodala, to je jednoduchý, je to jak na klavíru nula pět – devět šest. Já vím, nic vám to asi neříká, mně to taky připadalo hodně debilní a nepraktické, ale pak mi došlo, že je to jen prstoklad. No vidíte, a do dneška to číslo zná, Vláďa už určitě jede jen na mobila, ale tohle číslo, kvůli své blbé mnemotechnické pomůcce Olina už nikdy nezapomene.


Na prase z topinambury Olina zatím mnemotechnickou pomůcku nevynalezla.

Stejně připitoměle si pamatuje i naše telefonní číslo k nám domů – pevnou linku. Kdykoliv se se jí ptám na naše číslo domů, tak zakroutí nad mou blbostí hlavou, je učitelka a ty umí kroutit nejlíp, a vypadne z ní pomůcka: To je přece tak jednoduchý, osm a jedna je devět, tři krát dvě je šest, místo jedničky je dvojka a uprostřed je nula. Ono je to samozřejmě špatně, protože mezitím nám tu dvojku změnili na jedničku, takže přestává platit to místo jedničky je dvojka a pak taky k Praze přidali dvojku, která se tam tedy znova vrací, ale na začátek, no bordel, ale Olina si tohle číslo pamatuje spolehlivě. A vždy vychází ze své původní pomůcky.


Já jsem na mnemopomůcky chuj a tohle je podpis můj.

Mnoho mnemotechnických pomůcek je z různých oborů technických. Já jsem studoval elektroniku a tak se mi jich pár v hlavě uvrtalo, jenže to není to, čím bych vás moc pobavil, chci tu na pár příkladech dokázat, že mnemotechnická pomůcka může být jakákoliv, třeba i úplně blbá a přesto funguje perfektně.


(Jáma) a kyvadlo

Jedna ze základních pomůcek v elektronice je NPN-šipka ven. Je to pomůcka pro typy tranzistorů a jejich značení ve schématech a samozřejmě i pro všecky vlastnosti takového tranzistoru. Když jsem si tuhle pomůcku oblíbil, chodil jsem na základku a tranzistory byly naprosto nedostupným zbožím. Na gymplu už bylo k sehnání cosi, co mělo skoro vlastnosti tranzistoru. Označoval se 101NU70 a byl to germániové cosi. Stálo to moc peněz a využití jalové. A tenhle tranzistor byl NPN, dále už do teorie zasahovat nebudu, abych vás moc, moji milí čtenáři, nenasral. No a tenhle nijakej tranzistor byl chloubou socialistického polovodičového průmyslu. Na vysoké škole jsme si z toho nebohého zgerba (brněnský výraz pro zmetka) dělali srandu a se spolužákem Markem jsme z něho navrhli stowattový nízkofrekvenční zesilovač vysokých kvalit (HiFi). Problém bylo, že na sto wattů bylo potřeba 100 těch tranzistorů NPN a stovka těch druhejch, neboli PNP. Zapojení bylo i vzhledově „krásné“, protože šlo o dvě obrovské otepi po stovce.


Brodit se poučkami bez mnemotechnických pomůcek je těžké.

Z dnešního pohledu šlo spíše o happening než o seriózní práci. A už se pomaličku blížím k té inverzní mnemotechnické pomůcce. Jiný můj spolužák D.H. byl elektronicky lehce mdlý, ale jinak teoreticky odvážný. Ten si rozlišení dvou typů tranzistorů pamatoval podle této pomůcky: PNP, šipka dovnitř. Přiznám se, že mě jeho interpretace fascinovala a nebyla o nic blbější, než náš stowattový zesilovač z dvoustovky ubohých tranzistorů. Spolužák D. byl originální i v mnoha dalších oborech na škole. Já si pamatuju ještě jednu zajímavost, ale připouštím, že čtenáři bez matematických dovedností to neocení, ale musím, prostě musím.


ANDy a NANDy

Na hodinách matematiky fascinoval D. soudruha pana docenta postřehem, že matice je zvláštní druh determinantu. Pan docent byl šokován a hluboce nesouhlasil, jenže D. ho odzbrojil, že si to pamatuje od něho. Docent zrudl a tvrdil, že takovou zhůvěřilost by nikdy nemohl z úst vypustit. Pak se zamyslel a povídá ironicky: „A neříkal jsem to náhodou opačně? Že determinant je jen zvláštním druhem matice?“ Spolužák D. jen s úsměvem poznamenal: „A není to jedno?“ Docenta málem omyli a D. dospěl k názoru, že konečně tu matiku pochopil.
Jednu mnemotechnickou historku z oboru elektřiny nám přinesl bratranec Martin minulý týden. Nechal si dělat v bytě elektřinu a jeho elektrikář byl takzvaným kvartálním alkoholikem. Čtvrt roku se chlastu ani nedotkl a pak do toho zapadnul až nad hlavu. A právě v tomhle západu dělal Martinovi tu elektriku. Martinova Alena volala celá zoufalá, že co jako má dělat, že ten pán tu stojí uprostřed obýváku a židli, potácí se, točí (zašel si jen ráno na jedno pivečko kvůli žízni) a vrtá do stropu jednu díru za druhou. Martin otočil vůz a jel zase domů, přemluvil opilce, aby se opatrně sesul ze židle, že si raději elektriku udělá sám. Elektrický mužík ztopořelým jazykem těžce zaartikuloval: „Jenže milej pane, to byste musel umět, to není jen tak, já to umím už od svýho táty, takovou pomůcku. Hnědej je nalevo a modrej dáš doprava a zelenej na kolík a kdo to neví, je čurák.“ (Mami promiň, to jen cituji). Martin se málem smíchy potrhal. Při téhle historce se potrhala málem i Olina, přestože o elektřině fakt ví úplný hovno, tak i tuhle mnemotechnickou pomůcku ovládá perfektně. Originál zní, kdybyste si někdy doma opravovali zásuvku: „Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví, ten je čurák.“ Nevylučuju, že Martinův elektrikář je vzdálený příbuzný mého vysokoškolského spolužáka D. Trochu se to nabízí.


Bez mnemotechnických pomůcek vám pukne hlava i kdybyste byli natvrdlí.

Stejně je fascinující, kam až dospěla ta dnešní elektronika a digitalizace. A to přes to všecko, že všecky ty dřevní mnemotechnické pomůcky platí dál. Třeba náš Jirka si koupil stavebnici jakéhosi zvukového syntezátoru. O elektronice ví snad jen to, že to jeho fotr v době kamenné studoval. Přesto si skládačku bez potíží seskládal (ale ještě mu nefunguje). Na www stránkách výrobce si našel schéma a osazení destičky. Schéma si zobrazil na jednom monitoru, sestavu na druhým a jak cvičenej aligátor si to osadil a zaletoval. Některé součástky ani neumí pojmenovat, používá metodu dětského pexesa. Ó, jak jsem se před skoro 40 lety potil a trápil, když jsem si obvody syntezátoru mini mooga model D pokoušel vypočítat a nakreslit na papír a jak jsem sháněl všecky ty součástky několik marných měsíců. Jak jsem potají a pokoutně kupoval křemíkové NF tranzistory od polského spolužáka, který si tím pašováním přivydělával, aby mohl prohrávat na kolejích tyto peníze v kartách. Prý v něm kolovala modrá krev, říkali zlí jazykové. A Jirka, hajzlík, si to jen našel na netu, zaplatil kartou a poslali mu to DHL v krabičce za pár korun až z Ameriky. A pošťáci mu to donesli až do třetího patra. No, co si budem nalhávat, doba je zásadně jiná a už proto bychom si měli dát pozor na oranžovou a tedy i rudou barvu ve volbách. Mnemotechnických pomůcek se však výsledek voleb týkat nebude. Vlevo oranžová, vpravo modrá, žádná pro nás není dobrá. A kdo to neví....


Vlevo třešeň, vpravo třešeň, kdo to neví...

Tečička tak trošku podle spolužáka D. na konec: „Kondenzátor není jako dívka, nejdřív proud a pak napětí.“ Tohle byla jen úvaha, tohle nikdy D. neřekl, ale možná nikdy neslyšel tu původní verzi mnemotechnické pomůcky, že cívka je jak dívka, nejdřív napětí a pak proud. Tuhle pomůcku zná třeba i Olina, ráda jí ohromuje své žáky, protože učí angličtinu na elektroprůmyslovce. Jen neví, co říká. Možná už jo, tuhle jsme si o tom totiž zasvěceně povídali při večeři. Šetři se osle (je poloměr zeměkoule v kilometrech).


Oko veselého elektrikáře.

3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k posrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého štěpána, které mi poslali již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Jan NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17)
jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Máme hodně dobrých průvodců. Bude těžké si zvolit špatně.

  • V Mendělejevově tabulce prvků zela donedávna díra. Mezi prvky s protonovým číslem 116 a 118, které se fyzikům již podařilo vytvořit, stále chyběl prvek s protonovým číslem 117. Vědcům ze Spojeného ústavu pro jaderný výzkum v ruské Dubné se nedávno podařilo dosud prázdné políčko vyplnit. Pro prvek byl již připraven název ununseptium. Tento supertěžký prvek, jehož atomová hmotnost je o 40 % vyšší než hmotnost olova, by měl mít za běžných podmínek pevné skupenství. Výzkum potvrzuje jednu z teorií o fungování subatomárních částic, pro níž se mezi fyziky vžil název „ostrov stability“ – prvky s vyššími protonovými čísly mají podstatně delší poločas rozpadu než jejich tabulkoví předchůdci.

  • Snem vědců bylo již dlouho vytvoření tenoučkého drátku ze supravodiče, který proudu odpor neklade a tudíž jeho teplota nestoupá. Běžné vodiče se díky odporu totiž ohřívají. Tento jev nazývají fyzikové Jouleovo teplo. V nanodimenzích se jedná o velký problém, drátek se přehřeje a praskne. Vědcům z University of Ohio v americkém městě Athens se podařilo sen splnit. Nechali na stříbrné destičce vysrážet sůl chlorid galičitý a poté si na ni „posvítili“ tunelovým mikroskopem. Nakonec vytvořili drátek o délce 3,5 nanometru, který byl supravodivý. Zkoumanou látku je však třeba podchladit na 10 Kelvinů (-263,15 stupňů Celsia).
  • Neuvěřitelné probuzení čekalo manžele Keylegh Hill a Anthonyho McVeye z amerického města Dibden Purlieu. Skupina sprostě nadávajících mužů v černých kuklách vylomila dveře, vběhla do jejich ložnice a s namířenými zbraněmi požadovala vydání jejich drog. Bývalý voják McVey po chvíli pochopil, že jde o zásahovou jednotku a snažil se policisty přesvědčit, že jde o omyl. Policisté byt zpustošili a pak pochopili, že skutečně nejde o dealery. Odpoledne manžele navštívil policista odpovědný za zásah a jako omluvu přinesl jedno pivo a kytici květin. To pana McVeye rozlítilo natolik, že jen díky jeho manželce stačil policista z domu utéct.

  • Stáňa s Honzou si koupili v Dublinu na spaní futon.
  • Olina trošku fláká zahrádku, prej, když v létě bude u hroznýšů, tak to nemá moc cenu.
  • Štve mě, že umím málo ActionScript 3.0
  • Vlastně toho moc neumím (to není povzdech, to je konstatování - netrápím se tím)
    Jirka si přivedl domů spolužačku, která u nás furt něco natáčela - prý domácí úkol:

australia
3B+H+M vzhůru nohama

Další hlášeníčko

 

Helča + 3B + M

Boris začíná mixovat angličtinu s češtinou:
"Tyhle kalhoty mi perfektně fitnou."


BaselitzGalerie Jakubská
Výstava LÁSZLÓ KUTAS - bronzové sochy
BaselitzGalerie hlavního města Prahy - Staroměstská radnice
konceptuální umělec ze Slovenska MAREK KVETÁN (5. 3. – 2. 5. 2010)
BaselitzGalerie Velryba
Guna Leite - PROSTOR
22. 3. 2010 - 15. 4. 2010
BaselitzMiriam Löwensteinová: V Koreji se Korejcům nevyhneme
Kniha známé české koreanistky nás vtipným a zasvěceným způsobem seznamuje s životem v dnešní jižní Koreji. Dozvíme se, jak žijí současní Korejci, co je zajímá, co mají rádi, jak se chovají v běžném životě, co je baví a co naopak vůbec, jak a co si oblékají, jak se chovají k hostům a jak bychom se měli chovat my coby turisté a návštěvníci. Kniha je dobrou průpravou pro všechny, kdo se do Koreje chystají, ale i pro všechny zájemce o tuto sice vzdálenou, ale čím dál bližší zemi.
Vydalo Nakladatelství Lidové noviny.
BaselitzTenorsaxofonista Ralph Bowen vydal album nazvané Due Reverence. Spolu s ním hrají Sean Jones (trubka), Adam Rogers (kytara), John Patitucci (basa) a Antonio Sanchez (bicí). Bowenova diskografie čítá na 60 titulů, včetně spolupráce s Orrinem Evansem, Michelem Camilem či Horacem Silverem.
  • Skvělá kniha – nejprve ji zhltneme, pak si ji v klidu přečteme a nakonec si ji koupíme.“ (Marie Ebner-Eschenbachová)
  • Ve středu 14. 4. v 17 hod se v Městské knihovně koná Večer PEN klubu a jeho přátel, tentokrát nazvaný Wislawa Szymborská: Okamžik. Dvojtečka. Tady. Z posledních tří sbírek polské básnířky, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, čtou Vlasta Dvořáčková a Hanka Kofránková.
  • Kina:
    12.4. – Aero – Restaurované filmy Jana Špáty (ČR, 2003, 103 min.) (Výběr z unikátního projektu digitálního restaurování filmů klasika českého dokumentu.) (18:00)
    15.4. – Aero – Cinematerapie (režie: Ivan Vojnár, ČR, 2010, 108 min. Dokument) (Když se kamera promění v novodobou zpovědnici a casting v terapeutické sezení.) (18:00)
    16.4. – Aero – Hlad (režie: Steve McQueen, , VB/Ir., 2008, 96 min. Drama) (Tělo jako zbraň – skutečné drama ze severoirské věznice Maze. Po promítání následuje diskuse.) (18:00)
    17.4. – Aero – Vykoupení z věznice Shawshank (režie: Frank Darabont, USA, 1994, 142 min. Drama) (Vězeňské drama o nevině odsouzeném muži, který se nevzdal a přátelství, kterému se podařilo překonat kamenné zdi žaláře.) (20:30)
    15.-16.4. – Atlas – PREMIÉRAOko nad Prahou (ČR, 2010, 78 min. Dokument) (Tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky.) (18:00)

    15.-18.4. – Evald – Mamas & Papas (režie: Alice Nellis, ČR, 2010, 90 min. Drama) (Příběh filmu tvoří mozaika osudů několika manželských či partnerských dvojic, které v určitém zlomovém bodě života řeší otázky chtěního, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství.)(17:00, 19:00, 21:00)
    13.4. – Městská knihovna – Filmový klub - (režie: Jan Hřebejk, ČR, 2009, 100 min. Drama) (Za každou lží se skrývá pravda a za ní pravda ještě hlubší. Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany?) (16:00, 19:00)
    14.4. – Oko – V hlavní roli já (režie: Ian Fitzgibbon, Ir., 2009, 89 min. Komedie) (Černá komedie tragických rozměrů aneb Zubatá se nepřezouvá. Hrdinou je člověk, který má oprávněný pocit, že se ocitl na dně. Bohužel netuší, že dno může mít i sklep.) (17:30)
    15.4. – Oko – Panika v městečku (režie: Stéphane Aubier, Bel./Luc./Fr., 75 min., Animovaný) (V městečku zvaném Panika, na dohled od farmáře Stevena a jeho ženy Jeanie, žijí v jednom domě Kovboj, Indián a Kůň. Nerozlučná trojice přátel prožívá bizarní dobrodružství.) (20:30)
    17.4. – Oko – Snové pohádky (Sny jsou zvláštní události. Ve snu se dostaneme na místa, kam bychom se jinak nikdy nepodívali. Zažijeme neuvěřitelné věci, které jen ve snu dávají smysl. Další výlet do tajuplných světů, tentokrát pod vedením pilota Krtečka: Krtek ve snu, Kosmodrom, Popletená planet, Nehoupat.) (15:00)
    12.4. – Ponrepo – cyklus Akira Kurosawa-tennó – Krvavý trůn (režie: Akira Kurosawa, Jap, 1956, 103 min. Drama) (Drama o touze po moci, svědomí, zradě a nevyhnutelnosti trestu.) (20:00)
    13.4. – Ponrepo – Lola (režie: Rainer Werner Fassbinder, SRN, 1981, 107 min. Drama) (Malé městečko v roce 1957 prožívá svatební ruch, na kterém se mohou všichni přiživit. Hlavní hvězdou je Lola, matka nemanželské dcerky. Přichází cizinec, aby odhalil zákulisní čachry a korupci...) (20:00)
    14.4. – Ponrepo – cyklus Půl století španělského filmu II. – Pár dnů z minulosti (režie: Mario Camus, Šp, 1977, 99 min. Drama) (Režisér Mario Camus vstupuje v šedesátých letech do kinematografie jako součást hnutí nazvaného „nový španělský film“. Pár dnů z minulosti se nese v tomto duchu.) (17:30)
    12.4. – Světozor – Dokumentární pondělí – Filmový večer se sdruženám Auto*Mat (režie: Tad Fettig, USA, 2008, 77 min. Dokument) (Večer dokumentárních filmů o udržitelné dopravě.) (20:30)
  • Filmové festivaly:
    13.-18.4. – 45. mezinárodní festival populárně-vědeckých a dokumentárních filmů, Olomouc (info:
    http://www.dokument-festival.cz/)
    16.-18.4. – Festival Kriminál 2010, Praha, Aero (info: http://www.kinoaero.cz/cz/festivaly/)
    18.-24.4. – Plzeňský filmový festival Finále 2010, Plzeň (info: http://www.filmfestfinale.cz/)
    do 2.5. – Mezinárodní festival animovaných filmů, Třeboň (info:
    http://www.anifilm.cz/)
    do 31.5. – Projekt 100 (info:
    http://www.projekt100.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    16.4. –
    Agharta – Matej Benko Quartet (21:00)
    17.4. –
    Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    18.4. –
    Agharta – Cloud Nine (21:00)
    12.4. –
    Balbínova poetická hospůdka – Ivan Hlas trio (20:00)
    15.4. -
    Blues sklep –InCheck GP (21:00)
    16.4. – Blues sklep – Plum Jam (21:00)
    17.4. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    17.4. –
    Divadlo U Hasičů – Amos Hoffman Quartet (19:30)
    12.4. –
    Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    15.4. – Jazzboat – Vojtěch Eckert Trio (20:30)
    16.4. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    17.4. – Jazzboat – Miriam Bayle Cand (20:30)
    18.4. – Jazzboat – František Uhlíř Team (20:30)
    14.4. –
    KD Dobeška – Hm...., ASPM (20:00)
    16.4. –
    Lucerna – Ples Afrika (19:00)
    12.4. –
    Lucerna music bar – Rudy Linka Trio (21:00)
    15.4. –
    Městská knihovna – Rebelující dámy české hudby – Tonya Graves a The New Orchestra of Dreams (19:30)
    14. a 18.4. –
    Metropolitan jazz club - Milan Vítina Trio(21:00)
    16.4. – Metropolitan jazz club – XXL Blues Band (21:00)
    12.4. –
    Stará Pekárna, Brno – Special Providence (20:00)
    13.4. – Stará Pekárna, Brno – Up! (20:00)
    18.4. – Stará Pekárna, Brno – HDV Trio (David Helbock) (20:00)
    13.4. –
    Reduta – Gera band (21:30)
    14.4. – Reduta – František Kop Quartet (21:30)
    18.4. – Reduta – Bartas Band (21:30)
    13.4. –
    U malého Glena – Libor Šmoldas Quartet (21:30)
    14.4. – U malého Glena – Rene Trossman Band (21:30)
    18.4. – U malého Glena – Ondřej Pivec Organic Quartet (21:30)
  • Kluby - cizina:
    „Proč utrácet peníze za psychoterapii, když můžete poslouchat Mši h moll?“ (Michael Torke)

    12.-16.4. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Robert Cray (19:00. 21:30)
    16.-17.4. – Blue Note Milan, Itálie – Tuck & Patti (21:00, 23:00)
    12.4. – Blue Note Washington, USA – Tomas Doncker (20:00, 22:30)
    13.4. – Twins Jazz, Washington, USA – David Throckmorton Trio (20:00)
    12.-17.4. - Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Georgie Fame & The Blue (20:30)

  • Hudební festivaly:
    15.-17.4. – Festival země-město, Praha (info:
    http://www.zeme-mesto.cz/)
    15.-18.4. – Polička Jazz 2010, Polička (info:
    http://www.policka.cz/jazz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    Děti: tančí ještě než zjistí, že existuje i něco jiného než hudba .“ (William Stafford)

    16.4. – Alfred ve dvoře – Camille (Vstupte do ateliéru života francouzské sochařky Camille Claudel. Poetické fyzické divadlo.) (20:00)
    16.4. – Divadlo Archa, hostuje VerTeDance – Česká taneční platforma –
    Emigrantes (choreografie a režie: Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková) (Představení nahlíží dětskýma očima na fenomén uprchlictví.) (16:00)
    17.4. – Divadlo Archa, hostuje 420people – Česká taneční platforma –
    A Small Hour Ago (režie: Václav Kuneš) (Jsou momenty, které si s radostí neustále připomínáme a ty, na které se marně snažíme zapomenout. Kolik času (s)potřebujeme, než se odhodláme tyto změny přijmout? Akceptování jako krok novým, dalším směrem.) (20:00)
    12.-13.4. – Divadlo Ponec, hostuje Duncan centre –
    Fg=Gm1m2/r2 (Nedávno jsem otevřela svůj starý sešit fyziky a v něm stálo: „Cívka je cívka, to se nedá nic dělat, bez cívek nehraje ani rádio.“ Kladu si otázku po tom, zda lze tanec definovat jako jednoduchý pohyb tam a zpět v gravitačním poli?) (15:00)
    16.4. – Divadlo Ponec –
    Ryba (choreografie: Lenka Bartůňková) (Taneční divadlo o rybě plující oceánem, tajemně, ale zároveň humorně laděné, zachycuje útržky životních příběhů konkrétních osob a postav, vynořujících se na magickém místě útesu s majákem na španělské Galicii.) (20:00)
    18.4. – Divadlo Ponec, hostuje VerTeDance –
    Případy doktora Toureta (choreografie a režie: Anna Polívková) (Dokážete předvést, co ve vás je? Uměli jste létat, ale zapomněli jste to? Chcete být svobodní, ale nevíte jak? Rádi byste tančili, ale stydíte se?) (20:00)

  • Vícežánrové festivaly:
    16.-20.4. – Česká taneční platforma, Praha (info: http://www.tanecpraha.cz/)
    do 27.4. – Bonjour Brno 2010 (info: http://www.bonjourbrno.cz/)
  • Divadla:
    „Každý den otočím na nový list. Ale skvrny prosvítají.“ (Keith Waterhouse)

    12.4. – Činoherní klub – John Millington Synge: Hrdina západu (režie: Ondřej Sokol) (Synge vyprovokoval svou divokou komedií Hrdina západu nejznámější rozbroje v dějinách irského divadla. Příběh mladíka, který se stane hrdinou celé vesnice, když se vychloubá, že zabil svého otce, byl považován za urážku irské národní povahy.) (19:30)
    14.4. – Činoherní klub –
    Milan Kundera: Ptákovina (režie: Ladislav Smoček) („Moc je úplně nejsladší, když je úplně nepřiměřená. Když blbec vládne moudrému, slabý silnému, ohavná krásnému...“) (19:30)
    15.4. – Činoherní klub –
    David Mamet: Sexuální perverze v Chicagu (režie: Ondřej Sokol) (Chcete si splnit nejsmělejší sen? Zamilujte se.) (19:30)
    17.4. – Činoherní klub –
    Marina Carr: U kočičí bažiny (režie: Martin Čičvák) (Hra je variací klasického Euripídova dramatu Médeia, její reálie jsou však současné.) (19:30)
    12.4. – Divadlo Archa, hostuje Divadlo Husa na provázku –
    Baletky (režie: Pavel Šimák) (Ženy mají své sny. A téměř každý žena sní o tom stát se baletkou, vznášet se a zatančit umírající labuť.) (20:00)
    13.4. – Divadlo Bez zábradlí –
    Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. „inteligentovi“. Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    14. a 18.4. – Divadlo Bez zábradlí –
    2x Woody Allen (režie: Karel Heřmánek) (Láska a nevěra: dvě sexy komedie na jedno téma. Představení není vhodné pro děti - ale měly by ho vidět.)n (19:00)
    16.4. – Divadlo Komedie –
    Günter Senkel, Feridun Zaimoglu: Černé panny (režie: Dušan D. Pařízek) (Deset monologů desíti muslimských žen.) (20:00)
    13.4. – Divadlo Na zábradlí –
    Ubu se baví (autorský projekt Jiřího Havelky) (Aerodynamická ubunalita.) (19:00)
    16.4. – Divadlo Na zábradlí –
    PREMIÉRADavid Gieselmann: Louis a Louisa (režie: J. Nvota) (Adoptujeme jiné dítě. Zase nějakého malého chlapečka, který se sladce dívá z fotky. Takového, který píše krátké dopisy z Brazílie nebo z Afriky, třeba černouška.) (19:00)
    13.4. – Divadlo Rokoko –
    Petr Svojtka, Jiří Janků: Superčlověk (režie: Petr Svojtka) (Pravá nefalšovaná a česká divadelní reality show, o jejímž průběhu budou rozhodovat diváci svým hlasováním.) (19:00)
    13.4. – Divadlo Ungelt –
    Sam Shepard: Láskou posedlí (režie: Janusz Klimsza) (Strhující drama o silném milostném vztahu dvou nevlastních sourozenců, který je pro oba osudovou láskou na celý život a zároveň zničujícím prokletím.) (19:55)
    16.-17.4. – Divadlo Ungelt –
    Keith Waterhouse: Jeffreymu je šoufl (režie: Julek Neumann) (Tragikomický příběh o slavném britském žurnalistovi a alkoholikovi Jeffreym Bernardovi.) (19:55)
    18.4. – Divadlo Ungelt –
    William Douglas Home: Ledňáček (režie: Ladislav Smoček) (Duchaplná anglická komedie o vdově, sirovi a jeho komorníkovi, kteří se i ve vyšším věku dokáží těšit ze života.) (19:55)

  • Divadelní festivaly:
    9.-13.4. –
    Transteatral, festival iberoamerických kultur, Praha (info: http://www.transteatral.cz/)
    16.-18.4. –
    Otevřeno, Praha (info: http://www.ecpn.cz/)

Do tajů a kouzel složité kuchyně výuky muzikálového herectví nahlédl náš zvědavý hejbací objektiv. Snímek ukazuje, kterak před vystoupením procvičuje paní profesorka Dada se svými studenty rytmizaci některých náročnějších gest.

obr

MK

No takto tetino

No takto tetino,
situácia mojej euroosoby je takého druhu, že sa čudujem, že vôbec píšem,lebo ma postihol jeden zo smrteľných hriechov - lenivosť! No takto tetino a strécu (ak nemá tiež ten syndróm ako ja), a vidíš, už aj modzog vypína,lebo práve vypla mikrovlnka a posteľ mám na vzdialenosť 146 cm. Zostavujem nové ONÉ, ktoré bude delové, ale práve preto to tak dlho trvá, lebo chcem všetkých prispievateľov "prasáka" tromfnúť. Bude to niečo na štýl p.g. Hrabala, ale ja ku glosám bežných ľudí nebudem pridávať žiadnu fabuľu. A stréc ať už pomalu chladí domácí pívo, ať to do léta stihne,já tentokrát určite přijedu asi i s vnučkou!Keď tak pozerám predchádzajúcu vetu, chybu tam nevidím, aj keď aj čeština od čias, keď som ju bežne používal, sa vyvíjala.
Jedným pozdravom z rangu "Dobrý deň" z budúceho ONÉ sa rozlúčim :
DLHO ŽITE!

p.s.
Ďaľšie odhaľovanie zo skvostného budúceho diela ONÉ je spoplatnené podľa zákona 11.paragraf.5 článok 10,zbierky zákona 568, uverejnený v Novom čase,Čase a Nadčase, schválenom v Slov. parlamente dňa 10.1.2010 jednomyseľne, všetkými Ficoposlancami, a to výške, ktoré určia tabuľky vykonávajúceho predpisu, vydaného najneskôr v marci (březnu) 2020! Odhad legislatívnych expertov je 5€ za vetu. A nerobte si z toho srandu! To je vážne!
Čafte!

 


Pozor! Na Obludáriu jsme byli a je to neuvěřitelně krásnej zážitek!!!! Byli v Pršticích, lístky stály 800.- a vůbec jsme nelitovali! A máte to blízko...., to se máte.

 

V Rychnově nad Kněžnou o víkendu bylo dvojí jaro

– venku to zimomřivé, deštivé, trochu aprílové. Uvnitř v Pelclově divadle a v sále společenského centra hřejivé, příjemné, jednoduše Šlitrovo jaro.Už 17. ročník festivalu, kam se vracím moc ráda, vždycky s jinou skupinou studentů muzikálu z Brna. Tentokrát jsme s CKK Bandem a třeťáky přivezli pořad „Máme rádi zvířata“ a zdá se, že jsme mnoha lidem způsobili příjemné chvíle. Foťák jsme v divadle ani nevyndali z tašky, oba jsme hráli. Pavel na moje přání vyoperoval aspoň něco málo z kamery, protože nám některé písničky natočil...

Jirka fotil aspoň večerní vystoupení sboru „Každý den starší“ z Mladé Boleslavi. Zajímavé aranže pana dirigenta Milana Klipce zpívalo asi 15 dam a dva stateční pánové.

Naši studenti jim pak za odměnu (na požádání) zazpívali Bye Bye Blackbird – sice v oslabení (tři nám odjeli za jinými povinnostmi), ale dobře!


Fotili jsme pak v hospodě po představení, to by nám šlo...

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

Dr+spol. 11. 4. 2010

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš