O mrtvé kočce, která žije
(první pokus o populárně naučný fajeton)

Říká vám to něco? Ne? To neva, já vás dneska chci trošku přinasrat vzdělávacím fejetonkem. V busíku do Brna jsem přišel na to, že každej časopis a každé noviny sem tam vystrčí drápky a vypustí do světa Krakena v podobě vzdělávacího článku, jakože popularizace vědy. A proč by zrovna čtenáři prasiska měli zůstat ušetřeni? I oni od teď musí sem tam, dost nepravidelně i pro autora nečekaně, vydržet popularizační článek z temných kapitol zásadních věd. Na VUML bych nestačil, takže jen čisté pavědy.


Bojovná Schrödingerova kočička, když kolem pukají jadýrka.

Tenhle chlápek Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger se proslavil tím, že teoreticky zastřelil v krabici kočku. Ale o tom až později. Před nedávnem jsem se stal svědkem toho, jak Honza Kurka a Olina měli zase pravdu, když jsme se bavili o Edisonovi. No fakt, to my tak někdy uděláme. Sami nevíme proč. Možná se snažíme hrát si na intoše, nebo je nám smutno po dobách, kdy jsme se výzkumem zabývali. A vyplyno z té debaty, že Kromě toho, že Edison není vynálezce žárovky, ale někdo jinej ji vymyslel, a že jako vlákno nepoužil Edison trávu ale zuhelnatělou bavlnu a pak i bambus, a taky nechodil do školy, protože ho to nebavilo a matiku nenáviděl. No a vidíte, nakonec se o něm učí na všech školách. Tenhle Schrödinger taky přestal chodit hned ve druhé třídě do školy a učila ho máma doma. V Česku by mu to asi neprošlo a kromě toho by musel byýt i povinně očkovanej proti zarděnkám a tetanu a musel by žrát ve škole rybí tuk, protože základka u nás je povinná. Přestože tákladku ani nevychodil, tak 20. května 1910 získal Erwin Schrödinger doktorát za doktorskou disertační práci "O vedení elektřiny po povrchu izolantu ve vlhkém vzduchu".
V letech 1918 až 1920 přispěl k teorii barevného vidění.  A nepřímo se tak zasloužil o budoucí barevnou fotku, která dneska obklíčila pevně svět a není z ní úniku, přestože se snažím a sem tam vyvětrávám svůj dodnes nejmilovanější – fakt k němu tíhnu skoro lidskou láskou – Nikon F2 (a jeho mladší nedochůdče - bráška FM2) a fotím zarputile černobíle a dnes i hodně draze, takže musím být šílenec nejméně dvojnásobný.
Ani tato práce nebyla pro Schrödingera zásadní. Šíleným vědcem se stal až když propadl kvantové fyzice. Trochu za to mohl jeden fyzik jménem Louis Victor Pierre Raymond duc de Broglie. Po pár letech objevování sestavil svoji slavnou vlnovou teorii. Ne ne, prosím, neodcházejte, nebude to žádná wikipédia, budou to klasické prasečí žvásty, alespoň se o to pokusím a budu se stále držet dál od toho, že mi všecky mé práce po výzkumácích vlastně přinášely velikou radost a nevím, kde se to posralo, že jsem na výzkumáky nakonec zanevřel a na pár let se přestěhoval do továrny na rozhlasové s televizní vysílače a montoval je a oživoval po Africe a arbaském světě. Asi mi začalo vadit to, jak to jen říct... možná... třeba Syndrom akvárka? Jakože to je jen teorie a že je to hodně odtržený od života, jen akvárko a moře v nedohlednu. Nevím.


U Klementů na terase jsou všecky principy i teorémy jasné.
O kousek za terasou dál se to najednou rozmaže.

Páníček je totiž duchem tak trochu pořád výzkumník. Dokud pracoval ve výzkumácích, tak i jeho práce zdánlivě měly punc vědy. Třeba toto: Měření aktivních bodů pro elektroakupunkturu. Nebo Měření teplot povrchu borceného ocelového příhradového nosníku. Teď po letech se tomu uculuju, čemu jsem věnoval svou „vzácnou vědeckou duši“. A tím zanedbával opravdické vědecké práce, které po mně sice nikdo nechtěl, ale já je dodneška považuji za klenotné. Z té nepřeberné škály připomenu již dříve zmiňovaný 100wattový Hifi zesilovač ze 100 tranzistorů 101 NU 70, nebo baterku na černé světlo, a nebo slavný a příjemný výzkum fourierovy analýzy pohybu dámských ňader při krátkém běhu na zastávku tramvaje. Těch důležitých a krásných výzkumů bylo hodně. Já to tu zmiňuji proto, že nejen Schrödinger vymejšlel hovadiny. Jenže on byl důslednější. A tu kočku dostal až do literatury i do povědomí mnoha lidí po celém světě.


Sestry z Dolného Kubína zpívají

Teď vás trošku naštvu, nebo to přeskočte proto to je kurzívou, abyste viděli, kam až přeskočit:
Každé funkci souřadnic polohy a momentu hybnosti ve vlnové mechanice odpovídá matice. Tyto matice v každém případě vyhovují formálním početním pravidlům Borna a Heisenberga. Řešení problému okrajových podmínek v diferenciální rovnici vlnové mechaniky plně odpovídá řešení Heisenbergova algebraického problému.


I nám jednou bylo 17..... zpívá starý hit Stevo.

Tohle je to pro tu kočku dost důležité i když pro vás možná nezajímavé. Tohle totiž zavinilo, že si na pomoc Schrödinger přizval kočičku.
The present situation in quantum mechanics
Právě v této práci se objevuje poprvé onen slavný paradox Schrödingerovy kočky. A teď dost vědeckých výrazů, zkusme to trochu zlidštit, tak aby tomu porozuměl i obyčejný volič ČSSD nebo normální volič ODS, či nenormální volič všech ostatních politických stran, čili lidi, kteří nakupujou chleba a mlíko a chodí do práce a na zahrádce plejou len. A na hajzlík taky chodí.


Zleva Stevo zprava ubrousky v ruličce a mezi nimi je elegantně rozmístěné kvantové vlnění.

Do krabice schovejte kočku a taky pušku*. A to tak, že kočka nemá šanci se v krabici nikam schovat tak, aby jí ta puška, až vystřelí, netrefila a tím nezabila. Je to prostě jasný, Až puška vystřelí, kočka je mrtvá. A basta. Ať už se to líbí nebo nelíbí bojovníkům za práva zvířat nebo ne. Ta kočka to má spočítané. Jenže, a v tom je ten trik, přesně v okamžiku kdy v krabičce dojde k rozpadu radiokativního jádra dojde k výstřelu z pušky, která na kočku míří. Podle kvantové fyziky můžou nastat jen dva stavy.... Celkem jednoduché a pochopitelné. Pozor, žádnej trik kouzelníka Pokustóna ani Kaprfílda. Jdete hned po rozpadu jádra k té krabičce s kočkou a puškou a otvíráte ji, je krásně zapečetěná a pečeť neporušená. Vy ji porušíte, všude samí svědkové a vy rozlomíte pečeť a chcete se podívat dovnitř, jak to střílení dopadlo.

Podle Schrödingera můžou nastat jen dva stavy. Buď je mrtvá, nebo mrtvá není. Jeho výpočty jsou totiž, že je to padesát na padesát, neboli, jak říkají Arabové "nus u nus". Problém spočívá právě v tom, že my se jdeme kouknout na něco, co se stalo, čili budem čučet na následky historie, kterou vypočítáš na jo a ne. A tak je podle Schrödingera konstata rovna 0,5. Mrtvá nebo živá. Dokud neotevřeš krabici a nekoukneš se, je kočka podle kvantové teorie směsicí stavu mrtvá/živá. A je na průser zaděláno. To přece nejde, buď mrtvá nebo živá. Eště by se dalo polemizovat drze, že zraněná, aby v tom byl konečně bordel a nepřehledno, ale to neprojde, protože zraněná, ať se vám to sebevíc nelíbí, je živá. Živá-mrtvá. 1-0. Nic víc. Ale dokud se nepřesvědčíte, je stav obojaký.


Čerstvě, dvakrát zastřelenej kačer

Pro naprostou většinu filozofů je to stav nepřijatelný, protože oni snesou jen to nebo ono, všecko ostatní boří světočáry, jak říkají, a to je nepřijatelné. Jenže podle kvantové mechaniky je třeba se i na realitu dívat tak, že objekt nemá jen tu jedinou historii, ale různě pravděpodobné historie. Ve většině případů se pravděpodobnosti určité skupiny historií vzájemně zruší, ale v některých případech se naopak pravděpodobnosti některých sousedních historií zesilují. V případě Schrödingerovy kočky jsou to dvě historie, které jsou zesíleny. V jedné historii je kočka mrtvá, ve druhé živá. Podle kvantové teorie mohou obě historie existovat paralelně vedle sebe. No a to je kámen úrazu. Jakmile budu filozofem bez znalostí fyziky, vím, že to je kravina, jakmile budu mít nějakou, byť i jen maličkou povědomost o kvantovce, už mi to jako píčovina (automatická oprava pravopisu OpenOfficeOrg nabízí možnost - močovina) nepřijde. A v tomto okamžiku přichází na svět Dymbulova záchranná teorie Schrödingerovy mrtvoživé kočky. Vím-li něco o kvantovce a snažím-li se rozumět i filozofii, nezbývá mi, než se zbláznit, nebo to vyřešit Dymbulím teorémem. A ten zní, ať si je kočka živá nebo mrtvá, není to důležité, důležité je jen to, že jsem před pokusem nenašel ve svým bordelu pečetící vosk a tím jsem se vyhnul přechodovému poznání dvou stejně hodnotných stavů. Dymbula nemůže střílet po kočce, protože má ve věcech bordel a nemůže najít pečetící vosk. A kdyby vosk našel, nenajde náboje. Dymbula je vědecký bordelář, Dymbula je váš zachránce a vy nebudete muset přemýšlet o mrtvých kočkách, které mňaučí.


Ještě nezastřelenej pštros

Nebojte, mí milí čtenáři, jestli jste to dočetli až sem a nepocítili jste, že by bylo dobré raději zastřelit autora tohoto fejetonku, tak už jste za vodou, mrtvá živá kočka je jen taková hypotéza. Jestli vám to nedošlo, tak ani ten Schrödinger nikam žádnou kočku neumístil, nestřílel po ní a žádný radioaktviní jádro neroztloukal, jen si tak pustil hubu na špacír. Vědci ho za to obdivovali, obyčejní voliči si oprávněně myslí, že je to debil, a v tom je jeho teorie hodně velkorysá, protože pro voliče ČSSD by mohl být Schrödinger blb a pro ODS voliče třeba génius a pro další obyčejné voliče kohokoliv jiného než ČSSD a ODS, by mohl být obojí. Krásné. Ať žije těžko uchopitelná teorie nemrtvé kočky pana Schrödingera.

Tohle se mi honilo hlavou, když jsem jel poslední dubnový den busíkem do Brna hlídat maminku a vedle mě seděla neobyčejně tlustá dáma a nedovolilo mi její stehno připnout si bezpečnostní pás a já dumal, že kdyby se něco stalo, jestli by se to dalo na toho Schrödingera nějak navlíct. A tak jsem seděl na své třičtvrtině sedadla a měl zavřené oči a v uších Jaco Pastoriuse a snil. Přemýšlel jsem, jeslti mi má část jízdného vrátit dopravce, nebo ta baba. S tou tlustou paní a mrtvou kočkou se mi to nepovedlo spojit, ani bezpečnostní pás jsem si nepřipnul, protože mezírku pro zapnutí pásu vyplnila stehniskem. . Byl jsem prostě v tom okamžiku mrtvoživej, teda jen tehdy, nastalo-li by autobiusové štěpení na D1.


Origami ptáka z kousku gatí. Mrtvej/živej

V sobotu navečer jsem dal maminku do postele, dle pradoxu Schrödingera jsem mamince nakukal, že je buď půl šesté nebo sedm, takže už musí do postele a jel jsem vláčkem za Klementama. Byli tam i naši báječní známí ze Slovenska. Na terase jsme žrali grilované maso a různé salátky ze žampionů a rýžové nudličky a pili meruňkovicu a pivo, napsali dopis Jarce a Jarkovi z Vlárskýho průsmyku a probírali hladovky a maratony a během hovoru mi několikrát docvaklo, že ta Schrödingerova kočka je geniální příklad, že na rozdíl od všech filozofickejch pokusů popsat realitu je ta mrtvola živé kočky daleko pružnější příběh. Že nic není černobílé, ale může být. Jakmile to černobílé vzájemně prosákne, stane se situace příjemně přehledně šedivá.
Třeba ty volby. Ať už se všecky strany a straničky snaží jak mohou, neznamená to skoro nic, protože jejich sliby nejsou míněny vážně. Většina našich politických frajerů kupodivu umí lépe prezentovat volební sliby svých politických protivníků, než ty svoje. A proto se celá kampaň odehrává v duchu, že o volebním programu ODS hovoří socani a o socanským zas odesáci. A Věc veřejná to globalizuje, že jsou vlastně všichni hovada. Teda skoro všichni, oni ne.


Krtek živej/ještě živější

A pak skončí volby a komise se chystá rozpečetit volební urny a vevnitř bude buď mrtvej Kočka nebo někdo živej. V té urničce je už teď schovanej výsledek. Volby jsou ještě v nedohlednu a Schrödinger už ví. Budeme mrtví i živí. Přeložím pro běžného voliče. Ať už si zvolíme koho chceme, výsledek není dobrý. Ale není to fatální. Je fakt, že když se z krabičky vyřine oranžová, budeme mít hodně našlápnuto směrem k Řecku a Evropská unie nás bude muset jednou zachraňovat, i když teď se nám zrovna nikomu nelíbí, že zachraňujeme Řeky. A naše praděti nám za tuhle hloupost před urnami budou oprávněně spílat, že jsme si zvolili rozhazovače našich vlastních peněz..


V popředí Dada fotí ing. Ceylona Dymbulu. V pozadí nefotí Jirka K.

3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k posrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého štěpána, které mi poslali již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Jan NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17)
jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Protikorupční kyklopové

  • Odhady, od kdy nosili naši předkové šaty, se značně liší. Velice originální teorii, jak dobu upřesnit, nedávno přednesli na setkání členů Americké asociace fyzických antropologů vědci z Pennyslvánské státní univerzity. Využili moderních genetických metod, které zaměřili na vši. Povrch našeho těla totiž čas od času obývají dva druhy vší: veš dětská, která dává přednost porostu hlavy a veš šatní, které se zase nejvíce daří v záhybech oblečení. Vědci odhadli, kdy k oddělení obou druhů došlo a došli k období před 190 000 lety. Dr. Andrew Kitchen, který výzkum vedl, je přesvědčen, že objevil důkaz o tom, že lidé nosí šaty již takto dlouhou dobu.
  • Americká agentura NASA vypustila do hlubin oceánů první sondy, které si veškerou energii pro svůj provoz dokáží vyrobit samy. Využívají k tomu rozdíly mezi teplotou vody, tzv. teplotní gradienty. Sonda je vybavena jednoduchým zařízením, které funguje na principu využívání mírného roztahování látek v teplejším prostředí. Vosk, jímž jsou vyplněny speciální trubice, tlačí po roztažení na olejové zásobníky. Olej poté pohání generátory, které vyrábějí energii.
  • Jedno z nejznámějších nádraží ve Velké Británii, King´s Cross, bylo koncem března evakuováno pro podezření z teroristického útoku. Po budově se začal šířit nepříjemný zápach a dým. Policie však po příjezdu našla v kuchyni kuchaře, kteří se snažili uhasit doutnající toasty, které zapomněli vydat z toustovače. Vedení restaurace přislíbilo, že zaměstnanci projdou školením bezpečnosti práce a zopakují si základní kuchařské zásady.

  • Byl jsemv Brně
  • Což lze poznat i z fejetonu shora i zdola
  • Jirka jel do Berlína
  • Honza chce přijet v červnu z Irska domů.
  • Jeho první dovolená v životě
  • Helča už má doma internet.
  • Huráááá

australia
3B+H+M vzhůru nohama

Další hlášeníčko

Helča + 3B + M

Boris:
" "Mami, můžeš mi dát tvoji fotku? Já si ji dám do krabičky s drakem,
abych na tebe měl památku, až umřeš." "


BaselitzGalerie Felix
''DOKONALÝ SVĚT'' – cyklus obrazů Jiřího Ptáčka (do - 7. 5. 2010)
Jiří Ptáček, absolvent AVU 2001 (malířská škola, doc. V.Skrepl), svou malbou akrylem jasných barev reaguje na soudobou úlohu reklamy, mediální manipulaci a sklon uchylovat se do virtuálního světa zbaveného reálných problémů.


BaselitzGalerie U zlatého kohouta
JIRKA HOUSKA ,,LIDI, HVOZDY, MLHY'' (1. 5. 2010 - 14. 5. 2010)

BaselitzGalerie u Betlémské kaple
Eva a Jan Švankmajerovi (do 14. 5. 2010)
BaselitzLeica Gallery Prague
Výstava fotografií Lukáše Dvořáka (do 23. 5. 2010)
Leica Gallery Prague objevuje a poprvé vystavuje černobílé fotografie Lukáše Dvořáka
BaselitzGalerie Josefa Adamce
JOSEF PRINKE - ZAPOMENUTÝ PRAŽSKÝ MALÍŘ (do 23. 5. 2010)
Obrazy člověka, který hledal nový začátek a ten našel a poznal v duchovní vědě, v setkání s životním dílem Rudolfa Steinera. Prinkeho zacházení s barvou je právě tak rozhodné a energické jako pečlivé a zdrženlivé. Mnohé z jeho obrazů jsou zvláštním způsobem zároveň nenápadné a přesto živě zářivé.
BaselitzChodovská tvrz
Pavel Machotka - Landscape of The body (do 30. 5. 2010)
P. Machotka je Čechoameričan žijící v současné době v Itálii. Emeritní profesor psychologie na univerzitě v Santa Cruz se mimo jiné věnuje celý život studiu krajiny a lidské figury. Nezastírá svou lásku k Paulu Cezanovi. V Chodovské tvrzi vystaví atraktivní průřez své tvorby posledních deseti let.
BaselitzGalerie La Femme
Jan Koblasa (21. 5. 2010 - 17. 6. 2010)
BaselitzGalerie Miro
Salvador Dalí ve fotografiích Roberta Descharna (do 30. 5. 2010)
Baselitz

Lowenthal Wolfe: Brána k zázrakům
Tao a tchaj-ťi-čchüan profesora Čeng Man-čchinga
Druhá kniha Wolfa Lowenthala o umění tchaj-ťi čchüan je volným pokračováním první knihy Nic vám netajím. Pojednává o jednom z největších mistrů nedávné doby, Čeng Man-čchingovi, i o vlastních autorových zkušenostech jako žáka a učitele. Kniha obsahuje také techničtější pasáže, ani ty však nejsou pouze pro zasvěcené, protože principy cvičení ztělesňují obecné ideje taoistické filosofie, na jejichž základech toto tradiční čínské umění stojí. Tao, jež tchaj-ťi čchüan studuje, je přítomné ve cvičení stejně jako ve všedním životě. Text je inspirující nejen pro praktikanty tchaj-ťi, ale také pro všechny, kteří se ubírají cestou mírumilovnosti a žitím dobrých principů v moderním světě.

Baselitz

Mistr jazzové basy Dave Holland vydává nové album nazvané Pathways. Holland byl kdysi v kapele Milese Davisa Circle, poté spoluzakládal kapelu Gateway, spolupracoval s veličinami jako Sam Rivers, Stan Getz či Theolonius Monk. Od té doby měl většinou vlastní kapely. Na tomto albu spojil členy svého kvintetu s některými muzikanty z big bandu, skvělé jazzmany, kterým schází už jen větší uznání. Spolu s ním si tedy zahráli Antonio Hart (altsaxofon a flétna), Chris Potter (tenorsaxofon a sopranosaxofon), Gary Smulyan (baritonsaxofon), Alex Sipiagin (trubka), Robin Eubanks (trombón), Steve Nelson (vibrafon a marimba) a Nate Smith (bicí). Holland funguje jako jejich rockový a duchovní guru, ze kterého kapela čerpá své zapálení. Každý z hudebníků má dostatek prostoru pro svá sóla, celek však přesto působí kompaktně a sehraně. Ojedinělý hudební zážitek.

  • Život není nic jiného než překračování prahů.“ (Robert Fulghum: Od začátku do konce)
  • Kina:
    3.5. – Aero – Oko nad Prahou (režie: Olga Špátová, ČR, 2010, 78 min. Dokument) (Tragický příběh jednoho muže, jedné stavby, jedné lásky. Osobním i politickým životopisem Chobotnice neboli projektu pražské Národní knihovny, ale také životopisem zejména posledních let života autora tohoto návrhu Jana Kaplického, který si ve svém deníku v roce 1998 mimo jiné poznamenal: vyhrát soutěž a mít jednu lásku.) (20:30)
    4.5. – Aero – Metropolitan Opera: Přidáváme (Encores) –
    Thaïs: Jules Massenet (režie: John Cox, USA, 2008, 201 min. Drama) (Příběh o pohanské egyptské kurtizáně, která nakonec najde cestu ke křesťanství a volnému životu za pomoci asketického mnicha Athanaëla.)
    3.-5.5. – Evald –
    Všichni jsou v pohodě (režie: Kirk Jones, USA, 2009, 99 min. Drama) (Robert De Niro exceluje v citlivém příběhu o rodičích a dětech.) (17:00, 19:00 a 21:00)
    5.5. – Městská knihovna –
    Projekce vítězných snímků Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Echo - 1. část (19:00)
    6.5. – Městská knihovna –
    Projekce vítězných snímků Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Echo – 2. část (19:00)
    3.5. – Oko –
    Nebeští lezci (režie: Mamoru Oshii, Jap., 2008, 121 min. Animovaný/Dobrodružný) (Zfilmovaný román japonského spisovatele Hiroshi Moriho vypráví o alternativním světě v době války, o letcích zvaných Kildren, jejich osudech, vzájemných vztazích a také o jejich budoucnosti. Celý film klame scenérií, skutečnost je úplně jiná.) (20:30)
    6.5. – Oko – Filmjukebox –
    Brazil (režie: Terry Gilliam, VB, 1985, 138 min. Komedie/Sci-fi) (Orwellovská vize budoucnosti Terryho Gilliama okořeněná montyphytonovským černým humorem.) (20:30)
    4.5. – Ponrepo – Mexický film 1943-59 –
    Doňa Bárbara (režie: Fernando de Fuentes, Mexiko, 1943, 138 min. Drama) (Santos Luzardo se po studiích práv v Caracasu vrací do Altamiry, aby se ujal své farmy ve venezuelské nížině, která je ovládána bohatou statkářkou. Ta se do Santose zamiloje, avšak netuší, že sokyní v lásce jí je vlastní dcera Marisa.) (17:30)
    6.5. – Ponrepo – Mexický film 1943-49 –
    Jiný úsvit (režie: Julio Bracho, Mexiko, 1943, 108 min. Romantický) (Film režiséra Julia Bracha je klasickým příkladem filmu z prvního období zlaté éry mexického filmu. Snímek je výjimečný nejen svým technickým provedením, ale také vynikajícími hereckými výkony. Odborový předák je zabit na příkaz zkorumpovaného guvernéra Vidala. Octavio, přítel zavražděného, pátrá po dokumentech, které by usvědčili vraha.) (17:30)
    7.5. – Ponrepo –
    Fata Morgana (režie: Vicente Aranda, Španělsko, 1965, 81 min. Drama) (Snímek patří mezi zásadní počiny barcelonské školy, kterou bychom mohli označit za španělskou novou vlnu. Zároveň je jedním ze čtyři filmů poloviny šedesátých let, které vnesly do španělské kinematografie snahy o fantastický realismus. Příběh modelky Gim, která se ocitne ve městě, jež je postupně opouštěno svými obyvateli.) (20.00)
    3.5. – Světozor – Dokumentární pondělí –
    Zapomenuté transporty do Estonska (režie: Lukáš Přibyl, ČR, 2008. 85 min. Dokument) (Zapomenuté transporty jsou autentickou výpovědí o osudech českých Židů, kteří jako jedni z mála přežili nacistické deportace do Lotyšska, Běloruska, Estonska a Polska.) (20:30)
  • Filmové festivaly:
    6.-9.5. – Aero Pes Fest 2010, Praha
    (info:
    http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/124/Aero-Pes-Fest/180/2010/)
    do 31.5. – Projekt 100 (info:
    http://www.projekt100.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    3.5. –
    Agharta – Jakub Doležal Quartet (21:00)
    4.5. – Agharta – Balzar Robert Trio (21:00)
    5.5. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    6.5. – Agharta – Laco Deczi & Celula N.Y. (21:00)
    8.5. – Agharta – Martin Brunner Trio (21:00)
    9.5. – Aghart – Madfinger (21:00)
    7.5. -
    Blues sklep – Marcel Flemr Band (21:00)
    8.5. – Blues sklep – The Kingsize Boogiemen (21:00)
    9.5. – Blues sklep – Seven days (21:00)
    3.5. –
    Jazz club U staré paní – Libor Šmoldas Quartet (20:30)
    6.5. – Jazz club U staré paní – Jan Spálený & A.S.P.M. (20:30)
    8.5. – Jazz club U staré paní – Rene Trossman Band (20:30)
    9.5. – Jazz club U staré paní – Konzervatoř Jaroslava Ježka (20:30)
    6.5. –
    Jazzboat – Vít Švec Trio (20:30)
    7.5. – Jazzboat – Miriam Bayle Band (20:30)
    8.5. – Jazzboat – Elena Sonenshine & Jocose Jazz (20:30)
    9.5. – Jazzboat – Svatobor Macák Quartet (20:30)
    4.5. –
    Metropolitan jazz club – Milan Vítina Trio (21:00)
    4.5. –
    Stará Pekárna, Brno – Steve Clarke Trio (20:00)
    5.5. – Stará Pekárna, Brno – Tatroska (20:00)
    3.5. – Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:00)
    4.5. – Ungelt – True Blues Wave (21:00)
    5.5. – Ungelt – Petra Studená and Big Fun (21:00)
    6.5. – Ungelt – Rus Nerwitch Quartet (21:00)
    7.-9.5. – Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:00)
  • Kluby - cizina:
    „Jazzová hudba má sílu okamžiku. Neexistuje scénář. Jde o rozhovor. Emoce předávají hudebníci, kteří činí vteřinová rozhodnutí, aby udělali to, co podle jejich citu právě tento okamžik vyžaduje.“ (Wynton Marsalis)

    3.5. – Blue Note Tokyo, Japonsko – The Golden Striker Trio (19:00)
    5.5. – Blue Note Milan, Itálie – Kurt Rosenwinkel(21:00)
    4.-9.5. – Blue Note Washington, USA – Chick Corea, Eddie Gomez, Paul Motian: Further Explorations of Bill Evans (20:00, 22:30)
    5.5. – Twins Jazz, Washington, USA – The Kevin Robinson Ensemble (20:00)
    7.5. - Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Nicholas Payton SeXXXtet (20:30)

  • Hudební festivaly:
    do 8.5. – Donaufestival, Krems, Rakousko (info:
    http://www.donaufestival.at/)
    5.-9.5. – Drehbühne Brno 2010 (info:
    http://http://www.gruppe07.wz.cz/)
    do 14.5. – Mladí Ladí Jazz, Praha (info:
    http://www.mladiladijazz.cz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    Páteř je stromem života. Važte si jí.“ (Martha Graham)

    7.5. – Alfred ve dvoře Prezentace studentů JAMU (vedení: Pierre Nadaud): Ba zen (Člověk na (p)okraji ne-propustně uzavřen ve svém časoprostoru, kdocojakýkterýčí?!?, osiřel v bezpečí svého domova. Odbíjí půlnoc. Spánek v nedohlednu. Nikdo nepřichází.), Osbopat (Představení o šifrované ztrátě svobody obyčejných lidí.), Vlny paměti (V pouštním království zemřel král. Nastal čas, aby jeho syn nastoupil na místo svého otce.) (20:00)
    3.5. – Divadlo Ponec, hostuje VerTeDance + Anna Polívková -
    Případy doktora Toureta (Uměli jste létat, ale zapomněli jste na to? Chcete být svobodní, ale nevíte jak, Rádi byste tančili, ale stydíte se? Pan Padlý, Paní Vltavská a další případy vám pomohou vyřešit tyto otázky.) (20:00)
    4.5. – Divadlo Ponec –
    Kdo je na světě nejmocnější (Pohádkový balet na hudbu Bohuslava Martinů odehrávající se v myším království.) (16:00)
    5.5. – Divadlo Ponec –
    Kouzlo májové noci aneb Tančíme s láskou (Speciální komponovaný večer s překvapením. Tanec nejen o lásce pro ty, kteří nestihli prvomájový polibek. Duety souborů DOT504, NANOHACH a sóla Nataši Novotné/420PEOPLE a Tomáše Nepšinského. Jako bonus lekce tanga s Annou Kulovanou a jejím partnerem.) (20:00)
    7.5. – Divadlo Ponec, hostuje DOT 504 –
    Holdin´ Fast (Sen o touze a závislosti, v němž těla klesající pod vzájemným tlakem a tíhou podávají svědectví o vášni a intenzitě. Představení je výsledkem spolupráce prvního českého plně profesionálního tanečního souboru DOT504 s Jozefem Fručkem a Lindou Kapetaneou, uznávanou choreografickou a taneční dvojicí.) (20:00)
    9.5. – Nová scéna, hostuje Laterna magika –
    Rendez-vouz (režie: Jean-Pierre Aviotte) (Představení o rituálním tanci toreadora, který je v kritickém okamžiku svého života vtažen do vizí. Francouzský režisér zpracoval jedinečný zážitek z jihofrancouzské koridy, pečlivou přípravu matadora a průběh samotného zápasu.) (20:00)

  • Divadla:
    „Vždycky dělám něco, co jsem nikdy předtím nedělal.“ (Lars von Trier)

    3.5. – ABC – Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Dramatizace slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky o sluhovi, který se stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho poklidném životě řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    6.5. – Café Teatr Černá Labuť – Poprvé vdaná (režie: Jaromír Pleskot) (Poetická komedie, která s vtipem a nadhledem vypráví o láskách a neláskách jedné betonářky.) (20:30)
    3.5. – Divadlo Kolowrat – Marquerite Duras: Anglická milenka (režie: Daniel Špinar) (Tiché šílenství zdánlivě nezajímavé hrdinky hry Anglická milenka vyústí do nevysvětlitelného a nevysvětleného zločinu.) (19:00)
    3.5. – Divadlo Na zábradlí – Ubu se baví (autorský projekt Jiřího Havelky) (Aerodynamická ubunalita.)
    (19:00)
    4.5. – Divadlo Pod Palmovkou – Michael Cooney: Nájemníci pana Swana aneb Peníze na cestě (režie: Antonín Procházka) (Bouřlivá komedie o tom, jak je někdy těžké mluvit pravdu. Brilantní komedie záměn o jednom podvodníčkovi, důvěřivé manželce, příliš oddané sociální pracovnici, nedůvtipném strýci, zkrachovalém pohřebákovi, přísných úředníčcích a natvrdlém nájemníkovi.) (19:00)
    7.5. – Divadlo Rokoko – Lars von Trier, Vivian Nielsen: Prolomit vlny (režie: Ondřej Zajíc) (Adaptace Trierova kultovního filmu, který se stal vlajkovou lodí projektu Dogma 95. Milostný příběh o velké vášni, víře o obětavosti bez hranic. Příběh o tom, že skutečná láska je schopna obětí, které leží za hranicemi lidských možností.)
    (19:00)
    5.5. – Divadlo V Dlouhé – Arnošt Goldflam: U Hitlerů v kuchyni (režie: Jan Borna) (Historky z Hitlerovic Kuchyně. Krátká groteskní minidramata Arnošta Goldflama používají zbraň všemi fašisty nenáviděnou – humor.)
    (19:00)

  • Divadelní festivaly:
    7.5.-26.6. – Slovenské divadlo v Praze (info:
    http://www.bezzabradli.cz/)

Do tajů a kouzel složité kuchyně výuky muzikálového herectví nahlédl náš zvědavý hejbací objektiv. Snímek ukazuje, kterak před vystoupením procvičuje paní profesorka Dada se svými studenty rytmizaci některých náročnějších gest.

obr

MK

No takto tetino

No takto tetino,
situácia mojej euroosoby je takého druhu, že sa čudujem, že vôbec píšem,lebo ma postihol jeden zo smrteľných hriechov - lenivosť! No takto tetino a strécu (ak nemá tiež ten syndróm ako ja), a vidíš, už aj modzog vypína,lebo práve vypla mikrovlnka a posteľ mám na vzdialenosť 146 cm. Zostavujem nové ONÉ, ktoré bude delové, ale práve preto to tak dlho trvá, lebo chcem všetkých prispievateľov "prasáka" tromfnúť. Bude to niečo na štýl p.g. Hrabala, ale ja ku glosám bežných ľudí nebudem pridávať žiadnu fabuľu. A stréc ať už pomalu chladí domácí pívo, ať to do léta stihne,já tentokrát určite přijedu asi i s vnučkou!Keď tak pozerám predchádzajúcu vetu, chybu tam nevidím, aj keď aj čeština od čias, keď som ju bežne používal, sa vyvíjala.
Jedným pozdravom z rangu "Dobrý deň" z budúceho ONÉ sa rozlúčim :
DLHO ŽITE!

p.s.
Ďaľšie odhaľovanie zo skvostného budúceho diela ONÉ je spoplatnené podľa zákona 11.paragraf.5 článok 10,zbierky zákona 568, uverejnený v Novom čase,Čase a Nadčase, schválenom v Slov. parlamente dňa 10.1.2010 jednomyseľne, všetkými Ficoposlancami, a to výške, ktoré určia tabuľky vykonávajúceho predpisu, vydaného najneskôr v marci (březnu) 2020! Odhad legislatívnych expertov je 5€ za vetu. A nerobte si z toho srandu! To je vážne!
Čafte!

 


 

V podvečer před pálením čarodějnic


jsme vyjeli na menší výlet a našli zajímavou hospůdku na Hádech.

Čarodějnice se nechaly fotit, s kozami už to bylo horší... Asi to byla náhoda, ale na stole měli plný talíř nakrájené cibule. K pivu a tyčinkám to nemělo chybu.

Zkontrolovali jsme cestu okolo Hádů a skončili na Klajdovce.



Za nocleh pro dva s výhledem na Brno by tam chtěli 1600.- Kč, a tak jsme raději jeli domů.



Na 1. máje
zazvonil u nás zvonek a za dveřmi stál páníček!


A nebyla to náhoda, nýbrž překvapení, které spískali Stevo a Ejka Jányovi. Přijeli do Brna až z Dolného Kubína už v pátek - podívat se na Soňu do Městského divadla i s Nasťou (sestra Soni) a Dankou (sestra Ejky). V sobotu přišli na naše vystoupení se studenty ve Vaňkovce a pak jsme u nás na terase uspořádali mezinárodní konferenci u piva a jiných pochutin.

Zejména po příchodu páníčka se řešila velmi důležitá témata s výsledkem podobným, jako u každé strécovské situace (připomínám definici: strécovská situace je taková situace, která je natolik komplikovaná a složitá, že musí zůstat taková, jaká je). Napsali jsme dopis Uvítacímu komitétu pro Tour de Zavadil ve Vlárském průsmyku a nastínili letošní ročník TdZ – tentokrát bude s největší pravděpodobností cíl někde v okolí Dolného Kubína.

Soňu na fotkách nemám, protože musela odejít na setkání s bývalými spolužáky a mě nenapadlo dřív vytáhnout foťák. Příště se polepším.

V úterý 4. 5. v 19:00 je na programu divadla Reduta (Zelný trh 4) pozoruhodné představení Zuzany Lapčíkové a Hany Litterové: „Balady“. Pokud není vyprodáno, nenechte si to ujít.

Ve středu 5. 5. v 19:30 v divadelním studiu Marta (Bayerova 5) můžete navštívit český muzikál Bohuslava Ondráčka a Jiřího Schneidera „Gentlemani“. Pak už jen 25. 5 - naposledy, jako absolventské představení studentů 4. ročníku muzikálového herectví JAMU.

Ve čtvrtek 6. 5. rovněž v 19:30 v Martě uvedou čtvrťáci muzikálový koncert „Děti ulice“ - písně z různých muzikálů se zajímavou choreografií, inspirovanou taneční skupinou STOMP.

 

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

Dr+spol. 25. 4. 2010

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš