Opera v Sydney III.
(jsme tam)

Je tu třetí díl nekonečnýho kecání a chození kolem horký opery. Ale v tom dnešním čísle se už doopravdy budeme dotýkat té slavné barabizny. Soutěž na operační domeček byly vyhlášená už v roce 1956. Byl osloven celý svět a požadavky nebyla nijak složitý. Velkej sál by měl pojmout 3000 diváků, malej asi 1200. Přišlo asi 233 návrhů z 23 zemí. Mezi mnoha věhlasnými jmény kupodivu vyhrál celkem v té době neznámý dánský architekt Jørn Utzon. Původní rozpočet 7 milionů australskejch baků samozřejmě nebyl dodrženej. A byl mnohonásobně překročenej. Myslím, že se tvrdí, že celkově se stavby vyšplhala až na 110 milionů. A časovej harmonogram nebyl dodrženej. A je potřebný prozradit, že hlavním hrdinou všech těch průtahů byl premiér Novýho jižního Walesu, kterej prostě si na Dána zasedl a tak si lezli na nervy a prudili se, až to architekt odpískal a uraženě se vrátil zpátky do Dánska. Premiér pak už jen nařídil, ať ten divnej barák dodělají nějak místní architekti a a klidně ať nedodržujou původní návrh, hlavně ale ať už je to dodělaný. Místní architekti a vědci, fyzikové a technologové se ale snažili co nejvíc držet se původního návrhu. Myslím, že se na tom podílel v posledních fázích i syn toho dánskýho autora. Smutným faktem tak zůstává, že už se Utzon do Austrálie nikdy nepodíval a svůj barák nikdy hotovej neviděl a ani si na něho nešáhnul, což třeba já jo. Složitost baráku vedla k velkým problémům nejen při samotné stavbě, ale ani vnitřek se nedařilo řešit normálně, přece jen to je složitej prostor. Srandovní je, že ani akustika sálů není nic moc a muselo se hodně experimentovat, aby to nebyl úplnej akustickej propadák. Při stavbě samotné bylo použito několik zbrusu novejch technologií. Třeba veliký skleněný plochy by byly nebezpečný a poprvé bylo použitý lepený sklo, který se pak začalo používat i v automobilovým průmyslu. Dnes je netříštivý sklo naprostou samozřejmostí. Taky spousty novejch lepidel a tmelů se na téhle nové budově ozkoušelo a použilo. Velmi zajímavým prvkem byl předepjatý beton a taky epoxydový tmely a lepidla. Klasickejma metodama by se asi celej barák sesypal. Nejsem stavař, takže tomu nijak nerozumím a asi bych plácal kraviny. Zatím toho víc neprozradím a nechám promlouvat obrázky .

První zblízka dojmy jsou zcela fantastický.

Jdeme po schodech nahoru, už se nemůžu dočkat, až si na ten barák sáhnu vlastníma rukama.

Vypadá to impozantně.

Místo pro operu bylo vybrané skvěle. Je na molu v Jacksonově zálivu. Místo je poměrně náročný, protože barák stojí na vodě, asi dvacet metrů do hloubky se vinou všelijaký trubky, je tam topení a klimatizace a další podpůrný systémy. Kupodivu prý dodneška nejsou ty části pod mořem nijak zkorodované a stále fungujou správně.

Stavba zahájena v roce 1954 a dokončena byla až v roce 1973. Do roku 1966 se na stavbě podílel i autor, ale pak ho vyštípali. Slavnostního otevření budovy se zúčastnila sama královna Alžběta II. 20. října 1973.

Opera Sydney House je první budova, která byla zapsaná do seznamu UNESCO ještě za života autora.

Tenhle chlápek, premiér NSW, se velmi zapříčinil o to, aby vyhnal autora projektu a od nedodělané stavby pro nepřekonatelné potíže musel utýct. Premiér pak požádal australský architekty a technology, aby to nějak dodělali. Barák byl drahej a dodělával se poměrně dlouho. Přesto je to fakt výjimečnej barák.

Barák je postavenej z eliptickejch paraboloidů. Betonu jak nasráno, musel být předpjatej, jinak by se to celý zhroutilo. Je taky docela možný, že by se to Utzunovi ani nepodařilo dodělat a že je dobře, že se urazil a odjel zpátky do Dánska. Protože i ti dosazení 4 australští architekti s realizací měli obrovský problémy a dokonce se do realizace museli zapojit i vědci s počítačema. Určitě to byla hodně komplikovaná stavba.

Budova pokrejvá plochu asi 2,2 hektary. Nejvyšší paraboloidy jsou přes 57 metrů vysoké.

A toho betonu kolik bylo spotřebováno. Třeba jen střecha ze všech těch skořepin váží přes 160 tisíc tun.

Největším překvápkem pro mě ale bylo, když jsem se na to díval zblízka, tak to bylo skoro stejně blbý, jako když jsme si stavěli tady u nás panelák a obkládali kabřincem. Normálně zblízka je to sprostej a škaredej beton a na něm je nalepeno epoxydem množství prachsprostejch kachliček ze Švédska. Ty kachličky nejsou zas tak vobyčejný, mají docela zajímavý vlastnosti, protože se všelijak blýskají a reagujou na dopadající světlo. Takže to nikdy není úplně stejný.

Někdy se tu pořádají různá světelná lejzrová šou a na operu se promítají všelijaký aboridžinský struktury. A barák si nechá všecko líbit. Je to fakt moc hezkej barák.

Nejen exteriéry, ale i interiéry jsou zajímavé a hodně komplikované. Vnitřek Opery skrývá dva sály. Do jednoho se vejde 2700 diváků, do druhýho jen 1550. Celkem tu je 5 sálů, kde se odehrávají koncerty a divadla. Barák prej skrývá neuvěřitelných 1000 místností, 3 hospody, 6 barů, 60 šaten, a 6 knihoven a několik výstavních prostor. Celkově se do baráku vejde najednou přes 5 tisíc diváků.

Skleněnejch oken tu je asi 6500 metrů čtverečních, všecko netříštivá skla.

Těch dlaždiček je prý přes milion.

Jedna z hospod.

Někdy je srandovní sledovat, jak se lidi dohadujou, co jim ten barák připomíná. Když o něm byl v televizi pořad, jakási diskutující autorům vynadala, že si mají přečíst něco o historii budovy a neříkat takový hovadiny, že to připomíná labuť, když to připomíná lasturu.

Od Opery je pěkný výhled i na hnízdo skleněných mrakodrapů. Celé tohle místo je kouzelné až oči přechází.

Vzdálený pohled na mrakodrapy připomíná, že opakování je matkou moudrosti. Dlaždičky na střeše opery a okna mrakodrapů jsou si něčím přece jen podobné.

V některých materiálech se o sydneyské opeře hovoří jako o kosmické gotice.

A aby těch superlativ nebylo už dost, tak v Opeře jsou snad největší mechanické varhany světa. mají přes 10500 píšťal. Na varhany bylo skrz sklo kupodivu vidět, ale fotky byla blbá, tak jsem to asi ani nevyfotil.

A prý je vevnitř i nádherná opona. Budova má největší divadelní opony na světě. Jsou z vlny a byly utkány ve Francii podle návrhu Australana Augusta Coburna v Aubussonově stylu. Coburne nazval svůj návrh "Opona Slunce a Měsíce", protože tu zpracoval sluneční a měsíční motivy. Každá část opony má plochu 93 čtverečních metrů.

Zblízka je ten beton fakt hnusnej stejně jako nějaká přehradní zeď.

Vzali jsme si s sebou trička Tour de Zavadil, abychom zde absolvovali jednu virtuální etapu toho slavnýho závodu, ale o tom jsme už psali v některé z předchozích vydání.

I hajzly v tom baráku jsou zajímavý. Ale to je už otřepaný téma. Jak jinak, než že to tam nesmrdělo a bylo to tam čistý.

Vevnitř není problém cítit se opuštěně.

Jacksonův záliv.

Naproti se prsí zajímavej most. Harbor bridge. Tam se taky chystáme.

Tady je vidět kousek těch varhan.

Takže naše milá Opero, teď na tebe pár hodin kašleme a jdeme se podívat ještě někam jinam.

No a příště se vydáme přes přístaviště, které se jmenuje podle jednoho místního Aboridžince Bannelong Point. Odtud vyjíždí každou půl hodinku loď do některé ze sydneyských čtvrtí. Ty lodě tu jezdí stejně jako autobusy, prostě to patří do MHD. Třeba zrovna do Manly je to lepší lodí, než třeba i autem, protože lodí tam jste za pár minut, autem to může bejt přes padesát kiláků.

bazar


Námluvy na úrovni

  • Nová studie prokázala, že starý balkánský zvyk, jak vystrnadit štěnice, tedy rozházet kolem postele listy fazole, které se ráno spálí, je efektivnější než všechny moderní metody. Štěnice se totiž snaží přelézt přes listy fazole, které jsou pokryty jemnými vlákny, do nichž se štěnice zamotají a nemohou se pohnout.
  • Francouzští a egyptští vědci objevili jeden z nejstarších přístavů na světě. Nacházel se u Rudého moře a pocházel z doby před 4500 lety, kdy v oblasti vládl egyptský faraon Chufu, známý rovněž pod jménem Cheops. Nacházel se poblíž obce Vádí Džarf asi 180 km od města Suez.

  • Konečně jaro
  • Byl jsem zase v Brně

australia

foto Dr.

australia

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Maminka z postele jasným hlasem a zavřenejma očima:
"Poslala bych Olince pozdrav, ale nikde nevidím poštovní schránku a nevím, kde je."
Ale oči neotevřela.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie Smečky (do 13.04.2013)
Joska Skalník
SNY / SITUACE / HRY

Ateliér Josefa Sudka (9. 4.—19. 5. 2013)
JAN JINDRA
Centrum současného umění DOX (do 06.05.2013)
Krzysztof Wodiczko: Out/ Inside
Autor proslul svými velkoformátovými videoprojekcemi na architektonických fasádách a monumentech.
Rakouské kulturní fórum v Praze (do 30.04.2013)
Gerti Deutsch – Fotografie 1935–1965 15.01. - 30.04.2013, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

Sylva Sklenářová: Diplomatické vztahy Československa a Nizozemska v letech 1918-1948 a jejich představitelé
Monografie se zabývá vnitřním životem československého vyslanectví v Haagu. Jednou z výrazných činností československých vyslanců, kterou vyvinul vyslanec Miroslav Plesinger - Božinov a na jeho práci navázal jeho nástupce na postu vyslance Ivan Krno, byla iniciativa vedoucí k objevení hrobu Jana Amose Komenského v Naardenu. Pozornost se věnuje i působení konzulátů obou států. Součástí publikace jsou i stručné biografie československých a nizozemských vyslanců.

V kapele Next Collective se sešlo sedm významných hudebníků. Logan Richardson, Walter Smith, Matthew Stevens, Gerald Clayton, Kris Bowers, Ben Williams a Jamire Williams. Výrazným hostem je trumpetista Christian Scott. V této sestavě zpracovali kusy z repertoáru Stereolab, D´Angela, Pearl Jam, Bon Iver a dalších. V jazzovém podání brilantních hráčů se skladby známé z televizních kanálů stávají svébytným hudebním dílem, které není možné, ale ani nutné porovnávat s originálem.

  • „Nejlepším způsobem, jak si vážit svého zaměstnání, je představit si sám sebe bez práce.“ (Oscar Wilde)
  • Kina:
    17.4. – Aero – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém. Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (10:00)
    17.4. – Oko – Projekce krátkých filmů – Večer iShorts (20:30)
    18.4. – Oko – Přehlídky a jednorázové projekce – Živě: Pařížská opera – Mahlerova Symfonie č. 3 (19:30)
    19.4. – Oko – Nora (režie: Pat Murphy, Ir./VB/It./Něm., 2000, 106 min. Drama) (Setkali se náhodou jednoho dne roku 1904 na dublinské ulici. On, začínající spisovatel, jehož povídky nechtěl nikdo vydávat, ona, pokojská z místního hotelu. On, labilní mladík, pronásledovaný přízraky své matky, bojící se bouřky a zvířat s rohy, ona, silná, oběma nohama pevně na zemi stojící žena. Od tohoto okamžiku prvního oboustranného vzplanutí se mnohokrát rozešli a opět sešli, prožívali spolu milování, podezírání, usmiřování, tvůrčí muka, naděje i beznaděje, prožili spolu celý život. James Joyce, největší irský spisovatel, a Nora Barnacleová, jeho věrná a trpělivá životní družka.) (18:00)
    20.4. – Oko – Deep End Dance (18:00)
    20.4. – Oko – Hypnagogia – the borderland state (18:00)
    21.4. – Pásmo filmů – Tanec a kamera 2013 – premiéra filmů vzniklých v rámci workshopu FTF (17:00)
    21.4. – Pásmo filmů – Dance and fashion – speciální přehlídka prezentující inspirativní spojení tance a filmu (20:00)
    22.4. – Pásmo filmů – Živě: Pařížská opera – Perníková chaloupka (19:30)
    20.4. – Pásmo filmů – Sobotní hříšná pomáda / Tančírna s filmovými hity (20:00)
    18.-21.4. – Evald – Pravidla mlčení (režie: Robert Retford, USA, 2012, 125 min. Thriller)( Jim Grant je právník a osamělý otec, který vychovává svou dceru v poklidném předměstí ve městě Albany ve státě New York. Když ale mladý a průbojný reportér Ben Shepard odhalí Grantovu skutečnou identitu bývalého protiválečného radikála, hledaného v sedmdesátých letech pro vraždu, život, jaký posledních více než třicet let znal, vezme za své. Dlouholetý právník Grant se musí dát na útěk. Je na něj vyhlášeno pátrání samotnou FBI, která je mu v patách, a on se vydává na pouť za jedinou osobou, která je schopna jeho jméno očistit. Zatímco Grant znovu otvírá staré rány a setkává se s bývalými členy své protiválečné skupiny Weather Underground, uvědomuje si Shepard, že mu na tom všem cosi nesedí. FBI je Grantovi stále blíž a Shepard mezitím odhaluje překvapivá tajemství, která Grant posledních třicet let střežil.) (21:00)
    16.4. – Kino 35 – Paříž-Manhattan (režie: Sopie Lellouche, Fr., 2012, Komedie) (Hraný debut mladé francouzské režisérky Sophie Lellouche narušuje strukturu současné hollywoodské romantické komedie a přináší inteligentní, půvabnou, a zároveň vtipnou obdobu tohoto oblíbeného filmového žánru. Přináší příběh svobodné svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena. V nich totiž dokáže najít odpověď na všechno. Když potká Vincenta, dokonalého partnera, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Avšak seznámí se i s Victorem, který doposud neviděl ani jeden Allenův film, ale převrátí její život naruby. Který z nich je tedy ten pravý?) (18:30)
    21.4. – Lucerna – Dávám tomu rok (režie: Dan Mazer, VB, 2013, 97 min. Komedie) (Ambiciózní Nat a neúspěšný spisovatel Josh jsou spolu neskutečně šťastní i navzdory rozdílné povaze. Jejich svatba je jak z pohádky, ale rodina ani přátelé nejsou přesvědčeni, že jejich vztah vydrží moc dlouho. Joshova bývalá přítelkyně Chloe a Natin pohledný americký klient Guy se zdají být zajímavou alternativou. Jak se blíží jejich první výročí, ani jeden nechce být ten první, kdo to vzdá. Ale vydrží spolu? Britská komedie od scénáristy filmů Borat a Bruno.) (14:45)
    15.-17.4. – Mat – – Paříž-Manhattan (režie: Sopie Lellouche, Fr., 2012, Komedie) (Hraný debut mladé francouzské režisérky Sophie Lellouche narušuje strukturu současné hollywoodské romantické komedie a přináší inteligentní, půvabnou, a zároveň vtipnou obdobu tohoto oblíbeného filmového žánru. Přináší příběh svobodné svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena. V nich totiž dokáže najít odpověď na všechno. Když potká Vincenta, dokonalého partnera, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Avšak seznámí se i s Victorem, který doposud neviděl ani jeden Allenův film, ale převrátí její život naruby. Který z nich je tedy ten pravý?) (16:30)
    15.4. – Ponrepo – Pásmo filmů – Sentiment v síti času (Vláčilovské pásmo filmů Františka Uldricha a Tomáše Hejtmánka.) (17:30)
    16.4. – Ponrepo – Film před sto lety – rok 1913 – V. – Max Reinhardt (17:30)
    15.4. – Světozor – Dokumentární pondělí – Sladký život kurev (režie: Michael Glawogger, Rak./Něm., 2011, 119 min. Dokument) (Filmový triptych na téma prostituce: tři místa, tři jazyky, tři náboženství. Ráj a svět se prolínají v prostituci a vytvářejí obraz vztahů mezi muži a ženami. V Thajsku čekají ženy na muže za sklem a sledují odrazy sebe samých. V Bangladéši se muži vydávají do ghetta lásky, aby uspokojili své touhy u dívek polapených v pasti. V Mexiku se ženy modlí, aby nemusely pociťovat okolní realitu. Tam, kde se to nejsoukromější stává zbožím, je produkt drahý a nelítostně odsuzovaný. Realita je ještě překvapivější, než by se mohlo zdát: Mezi krutostí a násilím se nachází krása, lidská mysl se stává vězením a láska přichází, když to nejméně očekáváte.) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    15.4. – Agharta – František Uhlíř Team (21:00)
    16.4. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    17.-18.4. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    19.4. – Agharta – Martin Brunner Trio, Veronika Krčková (21:00)
    20.4. – Agharta – Noční Optika (21:00)
    21.4. – Agharta – Jazz Efterrätt (21:00)
    18.4. – Balbínova poetická hospůdka – Vladimír Merta (20:00)
    19.4. – Balbínova poetická hospůdka – Lakuna (20:00)
    15.4. – Blues sklep – Greyhound Bus (21:00)
    16.4. – Blues sklep – Nano Illusions (21:00)
    17.4. – Blues sklep – Circus Problem (21:00)
    18.4. – Blues sklep – Alo Trio (21:00)
    19.4. – Blues sklep – Tonny Blues Band (21:00)
    20.4. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    21.4. – Blues sklep – Třetí hodina (21:00)
    15.4. – Jazz Dock – The Unlimited Trio (19:00)
    16.4. – Jazz Dock – Lady Rizo (22:00)
    17.4. – Jazz Dock – Ladě (22:00)
    18.4. – Jazz Dock – Eliška Ptáčková & Jazz band (19:00)
    19.4. – Jazz Dock – Irena Budweiserová a Fade In (19:00)
    15.4. – Jazzboat – Gumbo a Ondřej Konrád (20:30)
    16.4. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    17.4. – Jazzboat – Vojtěch Eckert Trio (20:30)
    19.4. – Jazzboat – Adéla Zajfartová & Sunny Swing Trio (20:30)
    20.4. – Jazzboat – Jana Koubková Trio (20:30)
    21.4. – Jazzboat – Svatobor Macák Quartet (20:30)
    18.4. – Reduta – Milan Svoboda Quartet (21:30)
    19.4. – Reduta – Bohemia Big Band (21:30)
    18.4. – Stará Pekárna, Brno – Trio de Janeiro (20:00)
    15.4. – U malého Glena  - Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    16.4. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    17.4. – U malého Glena – Jamie Marshall Band (21:30)
    18.4. – U malého Glena – KoMbAjN (21:30)
    19.4. – U malého Glena – Los quemados (21:30)
    20.4. – U malého Glena – Luboš Soukup Quartet (21:30)
    21.4. – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    16.-21.4. – Blue Note New York, USA – Hiromi Trio Project (20:00, 22:30)
    19.4. – Twins Jazz, Washington, USA – The Flail (21:00, 23:00)
    18.4. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Kurt Eeling(18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    15.4. – Divadlo Ponec – Moto Perpetuo (Prezentace výsledků uměleckých rezidencí, které se uskutečnily v Praze a Perugii (Itálie). (20:00)
    18.4. – Divadlo Ponec, hostuje (bra)Tři v tricku – Plovárna (Autorské žonglérsko-akrobatické představení volně inspirované novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury.) (20:00)
    19.4. – Taneční večer Pohybového studia H (18:00, 20:00)
  • Divadla:
    15.4. – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladislav Smoček) (Příběh naprostého vzájemného neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha. „Nemám v úmyslu soustředit vinu nebo obvinění na jednu konkrétní postavu, ale chci, aby to byla tragédie nepochopení a lhostejnosti vůči ostatním.“ T. Williams) (19:30)
    19.4. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) (Děj se odehrává v jakési totalitní zemi, v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice Kruté pohádky, krutý policejní výslech, kruté dějství. Krutý příběh pro otrlé.) (19:30)
    20. a 22.4. – Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    17.-19.4. – Divadlo ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    20.4. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    17.4. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) )(Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    20.4. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    17.4. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
    17.4. – Divadlo Na zábradlí – Jiří Havelka: Ubu se baví (režie: Jiří Havelka) (Ekolog, lékař, byznysmen, muslimka, matka se synem, tajemná dívka a dva páry rozjařených turistů plus palubní personál pod vedením kapitána letadla. Budete s nimi cestovat na křídlech bezpečí a v teple, dostanete najíst, napít i humor. Ubavíte se v přátelské atmosféře plné dobré nálady.) (19:00)
    18.4. – Divadlo Na zábradlí – Nathanael West / David Jařab: Osamělá srdce (režie: David Jařab) (Někteří lidé jsou příliš křehcí na to, aby svému okolí neubližovali. Někteří lidé mají v sobě tolik dobré vůle a ochoty pomáhat ostatním, až jsou světu přímo nebezpeční. Osamělá srdce, obklopená miliony lidí, touží po troše lidského tepla nebo alespoň vlídném hlase. Touží po slovech utěšitele. Co ovšem dělat, je-li utěšitel sám v bezvýchodném stavu a zcela neschopný každodenní existence. Divadlo Na zábradlí uvádí scénickou adaptaci groteskní novely významné osobnosti americké meziválečné literatury.) (19:00)



 

 

Milí kamarádi a přátelé, chci vás pozvat na SAKEM připravovanou akci o třídění odpadů, která se uskuteční ve Vaňkovce od 11. do 21. 4. 2013. Akce je připravovaná jako poděkování matce Zemi, která má 22.4 svůj velký den. Chceme odpad, jeho třídění a další zpracování a vše co s tím souvisí představit jinak než je běžné, obrazem, zvukem, prožitkem, hrou. Myslím si, že si na své přijde každý, hračička, estét i šťoural :-) Při přípravě akce se nám povedla velká věc, spojit dohromady lidi, kteří věří společné myšlence a chtějí pro ni něco udělat. Na přípravu jsme měli necelé tři měsíce, o to víc mi to připadá jako zázrak, o který se chceme s vámi podělit. Někteří nám pomohli finančně, někteří nápadem, někteří nezištnou pomocí. Byla to nádherná cesta, která zrála, až dozrála do podoby, kterou uvidíte. Pokud se rozhodnete přijít, brnkněte mi, nebo napište, budu ráda vaší průvodkyní výstavou.
Můj mobil znáte, když tak ještě služební 725 339 536.
Více o programu na www.sako.cz, nebo http://www.facebook.com/DnyZeme.
Začínáme 11. 4 v 17:00 módní přehlídkou. V sobotu 20. 4 v 17:00 chystáme bubnování pro Zemi, bubnování do rytmů Země. Co to je poznáme všichni až v den D. Lidi se rozdělí na 4 skupiny - 4 živly a každý bude dělat - bubnovat něco jiného, co ve svém výsledku se spojí do jednoho celku, do jednoho zvuku. Vše bude pod vedením zkušeného instruktora a bubeníků. Původně se mělo bubnovat na různé znělé obaly, PET lahve apod., Vaňkovka se ale bojí, že by se akce mohla vymknout běžnému pořádku, tak nám tyto "nástroje" nepovolili. Proto chci předem spojit skupinky lidí, kteří budou chtít stavět a ne bořit a pomohou dohromady naplnit tuto myšlenku. Tak se ptám, nechcete posbírat ve svém okolí lidičky, kteří s tímto nápadem rezonují a přijít v den D a bubnovat do rytmů Země? Pokud ano, napište mi, kolik vás asi bude, ať to můžeme dát dohromady.
Těším se na vás Alena

Vážení přátelé, dovolujeme si Vás pozvat na další z řady koncertů, které tradičně hostí Společenské centrum Dělnický dům Jamborova 65 Brno - Židenice 548 216 927 * 777 758 220
www.delnickydumbrno.cz www.facebook.com/ddzidenice
22.4. 19°° * Šujanoviny na balkoně * tentokrát jako vzpomínka na spoluhráče, kolegu a kamaráda Jaroslava Korbičku Memory to Chrudoš Korba Šťáhlavský včetně písní, které zpíval a měl (nebo naopak vůbec neměl) rád..... ​hrát a zpívat budou Kateřina Šujanová&Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ) v rámci Two Ksichties (http://www.hmmanagement.cz/artists/vit-sujan) a hudebník, cimbalista a zpěvák Roman Veverka ​(http://www.hmmanagement.cz/artists/medicimbal) vstupné pro držitele Š karty volné (pro ostatní diváky a posluchače, pochopitelně, taky)
23.4. 19:30 * AG Flek * koncert legendy folk-rocku komplet i s uzdraveným Pepou Šobáněm :-) (http://www.agflek.cz/koncerty.html) vstupné 250,-Kč/ předprodej a rezervace 190,-Kč Děkujeme za Váš zájem, budeme se těšit na návštěvu *

 

BÝVALÁ SLADOVNA V HUSOVICÍCH

 


se ukázala jako zajímavé prostředí, trochu nám to připomnělo Vaňkovku kdysi dávno, ještě než z ní udělali obchodní centrum a galerii. Mimochodem, už jdou zvěsti, že galerie tam dlouho nevydrží. Nevím, co je na tom pravdy, ale vůbec bych se nedivila, kdyby se tam snažili nacpat něco komerčně úspěšnějšího. Ach jo.


Ve sladovně bylo zima, ale dělo se tam mnoho věcí a přišlo i dost lidí.


Syrové prostředí je silně fotogenické a má duši.


Před námi hrála kapela Mokré ruce – na saxofony Radim, nazvučenou vodu ve vaničce a dalších nádobách obsluhoval Florian, kytarové zvuky vyluzoval Ivan a úchvatný výrazový tanec Veronika.
Celé to byla improvizace, moc zajímavá od začátku do konce.



Dědeček Klement byl nadšen a taky to hned Florianovi dal vědět, zatímco Quakvarteto zkoušelo před vystoupením zvuk.


A o té stejné přestávce jsme ještě stihli pochválit i Veroniku a hlavně organizátorku festivalu Gábinu Kolčavovou (to je ta úplně vpravo na fotce s Dorotheou).


Venku to žilo, bar v přilehlé místnosti (kde vystavovali i kola a náhradní díly) čepoval pivo, nabízel i jiné nápoje – třeba vietnamskou kávu, vonící po čokoládě a k mání byly masové i vegetariánské dobroty.


Hrálo se nám dobře, světla tam moc nebylo, ale Jerka přesto pořídil dokumentaci, DĚKUJEME!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

14. 4. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš