Masthead Island II.
(pokračování z našeho čundru na ostrov)


Divoká plavba je za námi, vyloďujeme se na Masthead Island. Tak jak jsme všechny věci přenášeli z auta na loď, tak teď je zas přenášíme z lodě na ostrov. Skupinka lidí, kteří tu byli před námi, odjíždí, je to jako když vás tramvaj vyplivne na konečné a nabere nové cestující. Jen místo kolejí je slaná voda a mezi první a poslední zastávkou jsou všechny ostatní na znamení.
Rozprskáváme se do prostoru a hledáme místečko na stan. Pobřeží na této straně ostrova je porostlé úzkým pruhem řídkých stromů, které vypadají jako naschvál vysázené. Je to jen asi 15 metrový pruh a pak začíná hustší porost jakýchsi listnatých stromů, které jsou děsně měkké, jakoby papírové.
Tyčíme stan, naivně si myslíme, že tentokrát máme luxus. Stan má 2 místnosti. V jedné spíme a v druhé máme batohy. Tato instalace umožňuje udržování alespoň částečného pořádku ve spací místnosti. V předsíni z vás na podlahu opadá písek a do spacáku pak člověk leze poměrně oprášený. Náš pocit luxusu však netrvá zas tak dlouho. Když jsme se utábořili, tak jsme šli okouknout tábořiště ostatních kamarádů. U některých nám trošku spadla čelist. Jess měla stan stejně veliký jako my, ale nás v něm bylo 5, kdežto ona v něm bydlela sama. Její kuchyňské zařízení a solární panely zabíraly tolik prostoru, že by se za to nemusela stydět ani 15ti členná rodinka. Dokonce měla i náhradní povlečení na postel a peřinu, protože si doma každý týden převlíká postel, tak aby nemusela měnit zvyky... (Byli jsme tam na 14 dnů) Kamarád Jezza má zase dvě lednice, jednu na solár a jednu na plyn, 3 vařiče a 1 gril. Ten jede na jistotu, ten syrové ryby jíst nebude. Nejvíc jsme cítili pro starého Patricka, je mu 84 let a je to vášnivý rybář. Na ostrov jel vlastně proto, že nám jeden člověk vypadl a uvolnilo se místo, tak se rozhodl, že si pojede zarybařit. Postavil si stan svou obrovskou silou, úplně sám, a do něj nainstaloval přenosnou postel, ale pak si uvědomil, že si doma zapomněl matračku. Tak si na tu tvrdou dřevěnou konstrukci naskládal ručníky a košile. První den byla bouřka a dost silný vítr. Patrickova kreace stanu to nepřežila. Celý se položil na jednu stranu a u země ho držela jen ta postel s ručníkama a košilema místo matrace. Druhý den jsme mu pomohli do země natlouct kolíčky a hned bylo veseleji.
Krom našeho rádoby luxusního dvoupokojového stanu máme ještě jeden pidistan, do kterého ukládáme všechno naše jídlo, abychom ho uchránili před hlodavci a broučky. To se nám z v větší části i daří.
První 3 dny je počasí trochu tajemné, hodně zataženo, první noc nás dokonce překvapila docela ostrá bouřka. Další dva dny se nebe dost mračilo, ale už nepršelo. Pak se mraky rozpustily a čekalo nás 10 dnů nádherného idylického počasí.
Pomaloučku polehoučku začínáme prozkoumávat ostrov. Nejprve se děti vrhají skrze vnitřek ostrova na druhou stranu. Vnitřek ostrova je provrtán jako řešeto tunely, ve kterých bydlí buřňáci (anglicky mutton birds). Miminka buřňáků vypadají jako malé šedivé slepičky, a asi neumí lítat, proto bydlí v tunelech v zemi. Hlína je tam hodně měkoučká a pórovitá a často se stane, že se člověk do toho tunelu proboří. To pak musí vytáhnout nohu a začít tu hlínu vyhrabávat, protože pokud je zrovna buřňáče doma, tak by se neumělo vyhrabat a mohlo by se udusit. Na několik pokusů se dostáváme na druhou stranu ostrova. Ta je trochu divočejší, víc vystavená povětrnostním podmínkám a jsou tam všude poválené vyvrácené stromy. Když je příliv, tak je voda hodně blízko lesíka, nebylo by tam místo ani na stan. Cestou skrz lesík se nám na nohy nalepily nějaké podivné plivance, které nejdou ze šlapek moc dobře odlepit. Ale dá se to dobře odrhnou nějakým hrubším korálem, kterých je tu na pobřeží vyvrhnuto spousta.

Pak se chystáme na cestu kolem ostrova. Pomalým během, jak později zjišťuju, je to 25 minut, s dětmi, při jejich vycházkovém tempu se zastávkami na prolézání a přelézání padlých stromů a sbírání korálů a s malováním do písku, nám to trvá něco málo přes hodinu.

Mláďátka buřňáků. Do jejich domečků jsem se omylem propadla, tak jsme ho museli vyhrabat, aby se neudusil.

Něco zajímavostí o buřňácích. Mají v sobě zabudovaný neuvěřitelný cit pro čas. Jsou to ptáci stěhovaví (zimu tráví často na Kamčatce). Když se blíží období páření, vydávají se na stejné místo, přesněji řečeno do stejného hnízda, kde hnízdili předešlý rok, a vracejí se prý i ve stejný čas jako loni. A často se pak páří i se stejným buřňákem jako loni. Když se spáří, tak pak celá kolonie vyrazí na výlet nad moře, kde se 14 dnů poflakuje, a pak se zase všichni vrací a snáší vejce. V sezení na vejcích se pan buřňák s paní buřňáková střídají. Když se mládě vylíhne, tak ho oba krmí. Mládě žere tak moc, že v určitém momentě své puberty váží víc než jeho dospělí rodiče. Při migraci nalítají buřňáci až 15 000 km.

Kluci za mřížemi

Druhý den mě a Bobíka svezl Paul na své lodičce kolem ostrova. Paul má rád rychlost a Bobík taky. Seděli jsme s Bobíkem na přídi na sedátku a loďka lítala přes vlny jako o závod. Bylo to skoro jako by člověk uháněl galopem na vraníkovi. Drželi jsme se kovové části přídě a snažili jsme se vyskakovat v souznění s vlnami a lodí, jinak to docela bolelo do zadku. Byla to docela divočina, Bobík se chechtal od ucha k uchu a hulákal: „Can you go as fast as you can? I want to fly.“

Pandana tree

Boris a ovečka

dřevěná ovečka (nebo velbloud)

mušle pro dámy

Pán tvorstva

Úlovek

Čekání na Godota

panorama

písečné cestičky

korálové ňadro

písek

hrátky se stínem

Beau a Tawny

Podvečerní kýče.

Stařičký Patrick

V dalším pokračování vám budu vyprávět, jak jsme našli čerstvě vylíhnutá želví miminka a co všechno se dá vidět pod vodou při šnorchlování.
bazar


V Brně se řídí tramvajové koleje zcela jinými pravidly.

  • Vědci se zabývali klíčem k evolučnímu úspěchu pavouků. Ti jsou známí především svou jedinečnou inovací, kterou je tkaní pavučin. Většina teorií, které měly vysvětlit nebývalou ekologickou úspěšnost této skupiny, se pochopitelně opírala právě o ni. Pavouci jsou všude zkrátka proto, že se naučili chytat svou kořist jedinečným způsobem, v němž jim nikdo nedokáže konkurovat. Takové vysvětlení je jistě velmi elegantní a nejspíše i správné, naráží však na jeden problém. Zhruba polovina všech druhů pavouků totiž složité splétání sítí vzdala a svou kořist překvapuje ze země. Vědci vedení Stanislavem Gorbem z univerzity v Kielu nedávno popsali další adaptaci, která pavoukům podle všeho v jejich evoluci velmi napomohla. Jsou jimi speciální shluky chloupků (sét) na koncích jejich nohou, zvaných skopuly. Jejich existence je vědcům pochopitelně známá již dlouho a většinou je považována za adaptaci pro lezení na kluzkých površích. Závěrem německo-švýcarského týmu však bylo, že k nebývalému rozvoji skopul došlo právě u těch skupin, které opustily (nebo ani nikdy nezvládaly) tkaní sítí. Skopuly tedy podle nich sloužily primárně jako adaptace pro chytání potravy.
  • Proti ataku vetřelců z vnějšího prostředí nás chrání v první řadě buňky imunitního systému. Ty jsou pochopitelně vlastními buňkami lidského těla, odvozenými z buněk krevní tkáně. Podle nedávného objevu amerických biologů má však náš imunitní systém ještě jednu důležitou součást. Tímto naším překvapivým spolubojovníkem jsou viry zvané fágy. Vědci z univerzity v kalifornském San Diegu pod vedením Jerremy Barra nedávno ukázali, že součástí hlenu je i velmi aktivní armáda přátelských virů, které sedí na velkých molekulách mucinu jako štětiny na štětci. Úkolem takové štětky je vymetání bakterií. Vědců se podařilo okázat, že přítomnost virů dokáže snížit počet bakterií, které jsou schopné přichytit se na molekuly mucinu až 10 000x! Z tohoto vztahu však nezískává jen člověk. I viry jsou odměněny – právě tím, že mají prakticky neustálý přísun zdroje svého živobytí. Fágy bychom tedy skutečně mohli považovat za součást našeho imunitního systému!

  • Spravili jsme všecky zděře do komína,
  • vymetli ho novou štětkou,
  • udělali trochu dřeva na topení,
  • podmázli hajzl, aby se neklinkal při používání,
  • zprovoznili novej křovinořez
  • a byli jsme na pivu v místní hospodě
  • a pivo bylo moc dobrý.

australia

foto Hell.

australia

Hodnej stréc Pavel Juránek

poslal pár fotek z happeningu slavného surrealisty a happeningisty Lubo Kristka v Janohradě. Součástí hepáče byl i křest nového katalogu , kde jsou přehledně a navždy zaznamenané všecky jeho slavné happeningy.

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Dnešní představení v divadle Broadway...dotaz na uvaděče:
"Mám lístky na balkón. Hrajete tam to samý co v přízemí?"

Zapůjčeno z fejsbůku

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou

Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás - limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
Galerie FUTURA (do 30. června 2013)
ESSL ART AWARD CEE 2013
Výstava 10 kandidátů z České republiky
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Karíma Al-Mukhtarová, Jan Brož, Terezie Foldynová, Jakub Geltner, Blanka Kirchner, Eliška Perglerová, Rudolf Samohejl, Viktor Takáč, Tomáš Werner
Galerie Josefa Sudka (do 23.06.2013)
MICHAL ŠEBA - Výstava fotografií

Jana Soukupová: Štatl za Husáka Brno v normalizační kocovině
Seriál Brno před listopadem 1989 vycházel na stránkách brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES od 11. ledna 2011 až do 1. 6. 2012 prakticky každý týden, vyšlo tedy přes padesát dílů. V originále byly opatřeny řadou dobových fotografií, ohlasy čtenářů, kterých přicházelo každý týden poměrně velké množství - včetně dalších fotografií. Seriál mapuje období 70. a 80. let v Brně z nejrůznějších úhlů. Popisuje oblíbené hospody, hotely, kulturní aktivity, známé postavičky, příhody a události a také fenomény tehdejší doby: volby, kolejní život, večírky, nezávislou kulturu, veletrhy, tehdejší dění vůbec a také zvlášť význačné události, to vše v Brně a ve vztahu k Brnu.

Své nové CD věnoval indický bubeník Trilok Gurtu svému někdejšímu učiteli Donu Cherrymu. A obecně trubce, jako nástroji, který jej výrazně ovlivnil. Album nazval Spellbound. Na desce hrají souputníci Triloka Gurtu Tulug Tirpan (klávesy), Jonathan Cuniado (baskytara) a dále jako hosté Hasan Gözetlik, Nils Petter Mlvaer, Ibrahim Maalouf, Paolo Fresu, Matthias Schriefl, Ambrose Akinmusire a Matthias Höffs (trubka), Nitin Shankar (perkuse), Helene Traub (lesní roh) a Jakob Janeschitz-Kriegel (violoncello).

  • „Staří Řekové měli boha vína a radosti. My máme Freuda, komplex méněcennosti a psychoanalýzu.“ (E. M. Remarque)
  • Kina:
    27.5. – Aero – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (18:00)
    29.5. – Aero – Přehlídky a projekce – The Invisible String (20:30)
    30.5. – Aero – Přehlídky a projekce – NDT Live: Večer s Ekmanem, Eyal & Beharem, León & Lightfootem, Ingerem (19:45)
    31.3. – Aero – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (20:30)
    1.6. – Aero – Divoká stvoření jižních krajin (režie: Benh Zeitlin, USA, 2012, 92 min. Drama) (V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů.) (18:00)
    2.6. – Aero – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (15:00)
    27.5. – Oko – Přehlídky a projekce – Živě: Royal Opera House – Jezerní paní (19:45)
    30.5. – Oko – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (18:00)
    29.5. – Kin 35 – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:30)
    27.-29.5. – Mat – Ve stínu (režie: David Ondříček, ČR/SR/Pol., 2012, 106 min. Drama) (V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.) (18:30)
    30.5.-2.6. – Mat – Samsara (režie: Ron Fricke, USA, 2011, 102 min. Dokumentární) (Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.) (16:15)
    29.5. – Světozor – Dokumentární pondělí – Mudhoney: I´m Now (režie: Ryan Short, Adam Pease, USA, 2012, 102 min. Dokument) (Pravdivý příběh zakladatelů grunge (neříkejte jim tak prosím). Mudhoney jsou prý také jediná kapela, která si na grunge nenahrabala. Víte, komu Kurt Cobain nosil aparát? Přátelé a kamarádi z kapel Pearl Jam, Sonic Youth, Soundgarden a samozřejmě Mudhoney samotní vyprávějí a vzpomínají, od úplných začátků až po světové turné k album The Lucky Ones v roce 2009. Příběh ale stále pokračuje, dva dny po projekci vystoupí Mudhoney v Lucerna Music Baru na koncertě ke zbrusu novému albu Vanishing Point.) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    27.5. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    28.5. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    29.-30.5. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    31.5. – Agharta – Hot Line (21:00)
    25.-26.5. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    27.5. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    27.-28.5. – Balbínova poetická hospůdka – Blue Effect & Radim Hladík (20:00)
    31.5. – Balbínova poetická hospůdka – Jan Spálený & A.S.P.M. (20:00)
    27.5. – Blues sklep – Sant Roché (21:00)
    28.5. – Blues sklep – Benkö-Garda duo (21:00)
    29.5. – Blues sklep – Motion Food (21:00)
    30.5. – Blues sklep – Špuntkvaně (21:00)
    31.5. – Blues sklep – Petr Kalandra Memory Band Unplugged (21:00)
    27.5. – Jazz Dock – Feigeli Prisor Band (21:00)
    28.5. – Jazz Dock – Yorgui Loeffler Quartet (22:00)
    29.5. – Jazz Dock – Opus 4 (21:00)
    30.5. – Jazz Dock – Vladimíra Krčková Quartet (19:00)
    31.5. – Jazz Dock – Al Yaman (22:00)
    27.5. – Reduta – M. K. Collective (21:30)
    28.5. – Reduta – Futt (21:30)
    27.5. – Stará Pekárna, Brno – Kupodivu (20:00)
    30.5.  – Stará Pekárna, Brno – il Colori, Tři masa (20:00)
    31.5. – Stará Pekárna, Brno – Ucan2 (20:00)
  • Kluby - cizina:
    28.5-2.6. – Blue Note New York, USA – Dizzy Gillespie All Star Big Band (20:00, 22:30)
    2.6. – Twins Jazz, Washington, USA – Nick Finzer Quintet (20:00, 22:00)
    28.5. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Tom Harrel Quintet (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    28.-29.5. – Alfred ve dvoře – PREMIÉRAFlashback (Pohybová exprese a živá hudba.) (20:00)
    2.6. – Alfred ve dvoře – Hon na lišku (Pohyb řízený binárními kódy.) (20:00)
    27.5. – Divadlo Ponec – Karneval zvířat (10:00)
  • Divadla:
    28.5. – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladislav Smoček) (Příběh naprostého vzájemného neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha. „Nemám v úmyslu soustředit vinu nebo obvinění na jednu konkrétní postavu, ale chci, aby to byla tragédie nepochopení a lhostejnosti vůči ostatním.“ T. Williams) (19:30)
    31.5. – Činoherní klub – Yasmina Reza: Bůh masakru (režie: Ondřej Sokol) (Dva manželské páry se setkají, aby vyřešily nedávný fyzický konflikt svých dětí. Komedie o živlech v lidském nitru.) (19:30)
    29.5. – Divadlo ABC – Samuel Adamson podle Pedra Almodóvara: Vše o mé matce (režie: Peter Gábor) (Adaptace slavné filmové předlohy španělského režiséra o hledání naděje a mnoha konvečních i šokujících podobách lásky, uváděna v české premiéře.) (19:00)
    1.6. – Divadlo ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    29.5. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    30.5. – Divadlo Bez zábradlí – Sébastien Thiéry: Indická banka (Alain Kraft, realitní makléř si chce ve své bance vyzvednout peníze. Dozvídá se, že banka byla odkoupena indickou  společností Bank of India, a že jeho účty jsou zablokovány v Dillí. Kafkovská komedie na půdorysu absurdní francouzské grotesky skvěle rozvádí původní nevinnou zápletku a dohání hlavní postavu téměř k šílenství.) (19:00)
    29.5. – Divadlo Na zábradlí – Jiří Havelka: Ubu se baví (režie: Jiří Havelka) (Ekolog, lékař, byznysmen, muslimka, matka se synem, tajemná dívka a dva páry rozjařených turistů plus palubní personál pod vedením kapitána letadla. Budete s nimi cestovat na křídlech bezpečí a v teple, dostanete najíst, napít i humor. Ubavíte se v přátelské atmosféře plné dobré nálady.) (19:00)



 

Vážení diváci a přátelé Divadla Radost,
mílovými kroky se blíží 4. ročník festivalu Divadelní svět Brno, který spolupořádá i naše divadlo. V rámci tohoto festivalu uvedeme v neděli 9. června 2013 naši profilovou inscenaci Erbenovy Kytice. Představení začíná v 10:30 dopoledne, proto je především vhodné pro rodinnou návštěvu. Však pozor! Kytice je vhodná pro dětského diváka asi od osmi let. (V každém případě nedoporučujeme návštěvu Kytice s předškolními dětmi.) V rámci festivalu nabízíme svým příznivcům výjimečné snížení vstupného na jednotných 100 Kč. Pokud jste neměli doposud možnost shlédnout tuto výsostnou inscenaci, pak neváhejte!
Nabízíme také možnost návštěvy dopoledních představení ve všední den. Ve čtvrtek 13. června a v pátek 14. června - vždy v 10:30 můžete shlédnout vynikající představení španělského souboru El Retrete de Dorian Gray a jeho skvěle zábavnou nonverbální inscenaci (tedy inscenaci bez jazykových bariér) s názvem Rúa Aire, která nabízí malým i dospělým divákům neobyčejný zážitek účastnit se vzniku hry. A to doslova. Herci vytváří před zraky diváků loutky z nafukovacích balonků, se kterými pak hrají nejrůznější fantaskní děje. Svět fantazie a humoru zaujme diváky nejenom netradičním inscenováním, ale i skvělými hereckými výkony, které využívají prvky kabaretního scénování. Tato inscenace je v rámci festivalu nabízena za naprosto symbolickou cenu 30 Kč. V řadách našeho divadla se s Vámi těší na shledanou
herci Divadla Radost
Rezervace a předprodej vstupenek ZDE nebo na pokladnách divadla.

V úterý 28. května v 16:00 uvedeme do života knihu vzpomínek babičky Fanušky, maminky děda Miloše. Stane se tak u Barviče-Novotného - viz plakátek.

Děd Miloš má obrovskou zásluhu, všechno to vymyslel a taky zrealizoval s neuvěřitelnou vytrvalostí a důsledností. A výsledek za tu námahu stojí, nakonec to bude kniha, která zaujme určitě širší okruh lidí, než jsou rodinní příslušníci. Úryvky z knihy přijde přečíst Pavla Váňová a naši čtvrťáci (aspoň ti, kteří zrovna mají čas) zazpívají písně na texty Jana Skácela.

ZAHÁJENÍ SEZÓNY KRISTKOVY

Podyjské Glyptotéky proběhlo v sobotu na Janově hradě poblíž Lednice. Přišli ti, co přijít chtěli (a mohli) a přišlo jich dost, přestože bylo zima a pršelo. Celé události předcházela porada s Mistrem, rozdělování tónů Naděždina akordu přítomným instrumentalistům a zpěvákům. Na obloze se objevilo občas i sluníčko!
Díky Janě, která spolu s Mirkem Bartoněm přivezla děda Miloše s klarinetem a Helenku s flétničkou, máme fotky nejen z průběhu zkoušky,




ale i z vybírání místa, kde bude účinkovat Smrťák s bubny a příslušenstvím.

Do této náročné role byl nominován Jerka a Lubo Kristek mu osobně předvedl, že na stromě se dá klidně pobýt, dokonce mu vlastnoručně upravil terén odřezáním přebytečných větví.



Vzápětí jsme byli obšťastněni nejrůznějšími kostýmy, poněvadž čas se neúprosně blížil k začátku happeningu.



Všem to slušelo.
Následující tři fota pořídil stréc Mrňa ještě před tím, než byl spolu s Pepou Lazarem instalován na další strom v roli stromolidí, pletoucích šálu života.




Jerka vyzkoušel masku smrťáka a zjistil, že výrobce masky nepočítal s brýlemi, navíc se v ní dost blbě dýchalo - dále opět foto Jana:




Po oblečení kostýmů a nalíčení jsme se vydali rozptýlit se za různé stromy, abychom se v pravý čas vynořili a vytvořili živě Naděždin akord.

Mirek instaloval Jirku na strom pomocí horolezeckého vybavení a odnesl žebřík.

Někteří byli změněni téměř k nepoznání.



Ani strécovi Mrňovi s Pepou žebřík nebyl ponechán v dosahu, čímž si Lubo zabezpečil, že mu herci jen tak jednoduše neutečou.
Monotónními údery na buben ohlašoval Smrťák začátek akce. Přesně v 15:00 začalo pršet, naštěstí to nebyl lijavec, nýbrž zahradnický, jemný déšť.




Těsně po začátku se dostavil Zaslóžilé pojízdné pocestné Pavel Juránek a rovněž pořídil několik fotografií:



Díky jemu vidíme dokonce i stromolidi při herecké akci.
Poslední fota jsou znovu od Jany, naštěstí se jí podařilo aspoň zachytit důstojný odchod Smrťáka ze scény.



Jeho efektní sestup se stromu údajně zachytila Iveta na malou kameru, možná to někdy uvidíme.
Po úspěšném ukončení happeningu následovalo pokřtění nového katalogu, věnovaného Mistrově happeningové tvorbě v Podyjí (1994-2013) a návštěva výstavy fotografií, instalované uvnitř Janova Hradu.




Kdo přišel, nelitoval. Díky Vám všem! Lubovi a Ivetě pak několikanásobně, protože zorganizovat takovou událost, to není vůbec jednoduché.

P. S. O té strécovské situaci se zmíním příště. Týká se Slavnostního otevření laboratoří ALISI na Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. (v Brně)

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

26. 5. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš