[CNW:Counter]

Suši po sanfranciscu
(krátká vzpomínka)

Minulé prase obsahovalo děsný množství fotek, takže redakce nasadila praseti přísnou dietu a proto tu teď bude jen vydání velmi útlé. A to nejen obrazově, ale i slovně. Naposledy jsme se motali v čínský čtvrti, teď to zase dopadlo tak, že po vejletu k bizonům jsme obdrželi telefonát na v SF koupenýho mobila s jakousi místní simkou nám zavolal Honza, že jako ať se dostavíme někam do centra SF, že si spolu zajdeme na suši do jejich oblíbené hospůdky. A protože po těch pár dnech jsme už otřelí a drzí znalci města, nedělalo nám problém být nejen včas, ale i na správným místě. Myslím, že jsme tam dokonce bylo dřív než Honza se Stáňou. A pak jsme šli uličkama do tý hospůdky, kde dělají dobrý sušata. Teda jako suši, ale spoustu druhů. Samozřejmě, že to pro nás byla obrovská novinka, protože my s Olinou jsme doposud znali jen takový to suši, co je zamotaný do zelený řasy, je v něm hodně rejže, která je jakoby správně uvařená a k tomu nějaký mořský potvory.

V San Franciscu se hodně jezdí na kole a jsou tu s tím jaksi smíření. Řidiči mi nepřipadali nijak arogantní a sprostí, spíš tu obecně vládne ohleduplnost. I na mnohaproudých dálnicích. Ten nejlevější pruh na dálnici je určenej pro sanitky a policajty a tak pro lidi, co nejedou v autě sami. A těch tu je hooodně. Tohle kolo vypadá vybydleně, ale není, jen se sundá přední kolo z vidlice a spojí řetězem ke stojánku i tak trošku s helmou. Většinou prý zůstane neukradený. Ale stejně je dobrý pro ježdění po SF pořídit kolo bazarové a nehezké.

Jdeme nerovnou ulicí - a těch tu v SF je většina - k hospůdce, kterou si Honza se Stáňou oblíbili. Dělají v ní prý dobrý suši.

Arciť, již jsme zde. Taková normální skoro bufetová hospoda. Ale obsluha pozorná a bystrá.

Vše objednává Stáňa a Honza, my dva s Olinu jsme spíš pro srandu králíkům. Ale vybrali dobře.

Úplně normální hrášek, ale tak dobrej. Možná to je tou dálkou a touhou po exotice. T5eba je vlastně úplně stejnej jako u nás.

Suši nebo Suší, nebo jak to je v množným čísle, je mnoho druhů. Takovým těm trubkám (to jsou ty, které tu známe a vídáme nejčastěji) se prý říká maki, když je na hromádce rýže položená nějaká ryba, tak tomu říkají nigiri. A když je kopeček rýže a vedle třeba pohozená makrela jen tak, tak to je sašimi.

Tohle by nemělo bejt napadnutelný, protože nefotím pána, ale zrcadlo. Zajímavý v těchhle hospůdkách je to, jak se tam platí kartou. To vám přinesou účtenku, vy do ní strčíte kartu. Oni si kartu odnesou, strčí do poklady, a přinesou vám ji zpět i s tou účtenkou. A vy si musíte spočítat, kolik je třeba 10 nebo 15 procent, ručně to přihodíte k tomu papírku, co vám přinesli a jdete pryč. No a celou dobu je ta vaše karta jakoby open, a oni si strhnou tu útratu plus procenta, který jste ručně připsali k tomu papírku z pokladny. Už vidím, jak se to v Česku krásně zneužívá v 80 % všech zařízení a jak z toho jsou kauzičky, které trvají u soudu desítky měsíců a jak to je celý ulepený. Když jsem se na to Honzy ptal, tak mi říkal jen: No, to se jim moc nevyplatí. Když zavolám zadarmo do svý banky, že tohle je špatně, že to mělo bet jinak, mám na to účtenku, tak si to banka s tím hospodským vyřídí sama. Ale dřív, než si to s ním vyřídí, ti prachy na účet vrátí. Seš přece jenom jejich klient a neradi by o tebe přišli. Zajímavej přístup.

Když vypadneme z hospody, tak se snese sanfrancisská mlha. Ta je tu několikrát za den.

A když jdeme nacpaní sušijama, všude po ulici se odehrává muzika. Je jich tu hodně. NA každým rohu a spousta z nich i dobrá. Kupodivu dodržujou akustická teritoria, takže se nemusí přehlušovat.

Tenhle harmonikář byl hodně dobrejm připomínal mi kamaráda Trpáka, co se s ním vídávám Blízko Burundi.

Výborná partička hrála svěží bluesjazzrock.

Bedny na baterky a jede se.

Basák.

Zpěvák. A uvidíme příště, co zase vytáhnu z archivu. Letoš totiž jsme se rozhodli s Olinou, že si dáme doopravdický prázdniny a nikam nepojedeme. Ty naše děti si vybírají děsné vzdálený destinace. Kdyby to vládli komouši, nejeli by nikam a bydleli by za rohem. A je dobře, že jsou rudoši mimo a všichni si můžeme dělat,c o chceme, i když si to spousta z nás stále neuvědomuje.

bazar


Foto: Jan Kurka

  • Podle nové studie Jamese Fransona, fyzika z Marylandské univerzity by světlo mohlo být pomalejší, než si myslíme. Vychází z pozorování výbuchu supernovy SN1987A v periferii mlhoviny Tarantule, ke kterému došlo před 400 leta a jehož záření dorazilo k Zemi téměř o pět hodin později, než vědci očekávali. Pokud by se Fransonovy předpoklady potvrdili, bylo by zpochybněno vše, co dosud víme o kosmologii.
  • Vědci z australské University of Queensland identifikovali klíčové geny, které pomáhají žabám Cyclorana alboguttata, který tráví zimní spánek zahrabané v zemi, zabránit svalovému plýtvání. Tyto poznatky by mohly v budoucnu pomoci předejít svalové atrofii u ležících pacientů nebo astronautů. U většiny savců, včetně člověka, pokud jsou svaly neaktivní po delší dobu, ztrácejí kondici a chřadnou. Některá zvířata, jako jsou tyto žáby, však mohou spát několik měsíců a přesto trpí minimálním svalovým poškozením.

australia


A další nostalgie to je z Evans Head v Austrálii.

australia


Vážení přátelé WWWiditelného prasete, slibované videa z Kristkova mohutného happeningu je k shlédnutí zde. A pozor, je to fakt síla:

Lubo Kristek 2014 - happening Landstejn - The Way of the Cross / Křížová cesta from VUKU on Vimeo.

 



Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Školitel na školení, jak dělat testy nových léků, aby výsledky dopadly správně:
"Vybírejte si pacienty, kteří jsou opravdu zdraví."

Dům U Kamenného zvonu (do 3.8.2014)
Tim Burton a jeho svět

DOX (do 22. 9. 2014)
Výstava PRVNÍ LINIE připomene 100 let od výročí začátku 1. světové války. V hlavním výstavním prostoru Centra DOX se v monumentální prostorové site-specific instalaci slovenských umělců Bohuše a Moniky Kubinských střetnou dvě bojové linie: zákopový val evokující „verdunský“ obranný systém z první světové války a linie tvořená fragmenty autentických protileteckých bunkrů (tzv. „kugelbunkrů“) z druhé světové války, která byla jejím přímým důsledkem. Pomyslné opuštěné a ztichlé bojiště, v němž se tyto dvě „první linie“ dvou největších válečných konfliktů v dějinách lidstva setkávají, se stává jakýmsi mementem uplynulého století válek a jejich absurdity.

Jan Antonín Baťa: Nové knížectví
Román z průkopnického života
Další svazek z Baťova literárního odkazu nás poprvé uvádí do baťovského podnikání v Brazílii. Děj románu se začíná odvíjet ve Zlíně za 2. republiky. Baťovi Mladí muži absolvují složitou 200-denní cestu přes Francii do Brazílie. Hlavní hrdina Jarka Rotal s rodinou cestuje ve druhé půli roku 1940 do Indiany, kam přijíždí i šéf s rodinou a s plány kolonizace ve státě Mato Grosso. Práci komplikuje problém černých listin. Plán města v pralese, úvahy o vystěhovalectví v dějinách. Po prvních neúspěších výstavba prvního „města v pralese“.

  • „Chaos je řád, kterému jsme zatím neporozuměli. (José Saramago)
  • Divadlo
    Do 12. července bude probíhat 49. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (více informací: http://www.kviff.com)

Až do 8. prosince potrvá festival České sny – IV. Ročník kulturního projektu věnovaného propagaci české hudby a hudební spolupráci evropských regionů (více informací: http://www.ceskesny.cz)  

Mladý americký kytarista Nir Felder si intenzivním koncertováním či spoluprací s Esperanzou Spalding a Gregem Osbym vysloužil novinářskou nálepku „příští jazzový kytarový velikán“. Nyní vydává desku Golden Age, jako svůj autorský debut. Hrají s ním Aaron Parks (piano), Matt Penman (baskytara) a Nate Smith (bicí). 



Vážení kulturní přátelé,

dovolte nám, abychom Vás pozvali na sérii pořadů
v rámci festivalu

Židenické kulturní léto 2014
ve
Společenském centru Dělnický dům,
Jamborova 65 v Brně - Židenicích.

Jednou z nejbližších je
projekce dokumentu renesančního umělce Jana Buriana

Islandská paměť

v úterý 15.7. od 19°°

vstupné: 75,-Kč

https://www.facebook.com/events/1634334996792261/?context=create&ref_dashboard_filter=upcoming&source=49

O jednotlivých pořadech si Vás dovolíme informovat i konkrétněji

během letošního léta.

Děkujeme za Váš zájem,
těšíme se na setkání.

Dělnický dům
+420 777 758 220
+420 548 216 927
Jamborova 65
615 00 Brno - Židenice

(Pokud si nepřejete být nadále informování o kulturním dění u nás, sdělte nám to v odpovědi na tento email. Obratem provedeme nápravu. Děkujeme.)


!!!POZOR!!!
Začátky projekcí semifinálových zápasů MS 2014 v Brazílii
8. a 9.7. je ve 22°°
(program mylně uvádí hodinu 17°°; za chybu tisku se omlouváme)

 

V LOMNICI NA LETNÍ SBOROVÉ DÍLNĚ JSEM V TAŠCE VŠUDE NOSILA

foťák, malinkej. A nevyfotila jsem skoro nic, jen spoustu fotek do hlavy.
Pavel tentokrát nezapracoval, poněvadž bojoval s nějakou chorobou a ještě ke všemu musel dostříhávat něco pro filmový festival, takže s ním nic moc nebylo.
Foťák jsem vytáhla až těsně před závěrečným koncertem v synagoze a tak mám aspoň Marušku a Evu, dvě úžasné kamarádky a muzikantky, pomáhající každoročně se vším možným okolo složité organizace celé dílny.


Ta zajímavá blondýnka je Markéta, dcera Evy, na dílnu chodí zpívat snad od jejího začátku (letos už byl sedmý ročník!) a rovněž pomáhá s čímkoliv, co je potřeba.


Úplně vlevo přichází Klárka, dcera Marušky. Sice nechodí zpívat, ale každoročně lítá po dílně s kamerou a vyrábí dokumentární film.


Jirka se staral o zvučení všech akcí a měl z toho v hlavě včelín. Matýska to dost zajímalo, ale k aparátu se choval ukázněně a obezřetně, dle pokynů pana zvukaře.
Díky pradědu Milošovi můžu ukázat i Zuzanu Lapčíkovou, jak si ladí cimbál.


Stěžoval si, že se mu fotky nepovedly, ale pro nás mají dokumentární hodnotu a vážíme si jich.


Těsně před zahájením jsem si udělala prezenčku. Opět přišlo docela hodně lidí a spolu s účastníky dílny vyráběli nádhernou atmosféru.


Díky Pradědu M. mám jedinou fotku Barušky - bez ní by totiž dílna nebyla. Má z toho každý rok právem těžkó hlavu, spoustu starostí, pak blbě spí a bolí ji hlava. Ale zřejmě to i za těchto okolností stojí za to, protože už přemýšlí o další dílně.


Toto foto jsem stihla aspoň po vystoupení Zuzčina ateléru, byla to veliká síla!
Bohužel nikdo z nás nestihl vyfotit Skipa Wilkinse, vynikajícího člověka a jazzmena. Přitom bylo docela dost možností, ale to se tak někdy přihodí. Mluví čím dál líp česky, zvládá pády, časy, čuměli jsme všichni.


Toto je můj mezižánrový ateliér. Sešla se opět báječná parta lidí, pracovali jsme jako blázni a ještě jsme si stačili užít spoustu srandy, hlavně hudební.
Nakonec jsme si přizvali k hromadnému fotu Jirku, protože kromě zvučení s námi zahrál důležitý part na buben a činel v Tragedii s máslem - zkoušeli jsme to až těsně před koncertem, měl to s námi složitý. Ale zahrál to krásně. Jo a ještě sóloval na píšťalku ve Třech strážnících.


Byly to čtyři dny naplněné muzikou, krásnými setkáními, mimo jiné i pivem a jinými pochutinami (po večerech). Zase máme na co vzpomínat.
V našem ateliéru vznikl na moje přání nový český text na Mozartuv kánon "O, Du esselhafter Martin", o jehož hlavní část se zasloužila Lída, která, jak jsem teď ke své lítosti zjistila, nám na fotce chybí. Ach jo.
Rozhodně ho aspoň uveřejním, aby si to v Lomnici mohli všichni ještě dodatečně přečíst:
Báro, o tom se Ti zdálo,
úsilí nebylo málo - vidět náš sbor, slyšet ten chór
a nemít z toho světobol!
Báro, řekni, že budeš ráda,
až Ti všichni ukážeme záda - sbor "slavičí" už nekvičí,
jen ptáci zpívají si svoje písně v moll.
Kdo za to může, že to neladí,
vždyť trny růže taky nehladí tak dík, jen dík,
to jediné nám zbývá - říct Ti dík!
V tom jediném se nespletem,
LSD my se nezřeknem.
Díky, díky, díky, díky Vám všem!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

6.6. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš