[CNW:Counter]

Čampa, Nha Trang
(Vietnam popáté)

Než se pustíme za letovisky a historií dávnou, je v cestě ještě historie relativně nedávná. Mám na mysli události, pro něž se u nás se zaběhl termín ´vietnamská válka´. Pokud byste tento název použili ve Vietnamu, nikdo by vám pochopitelně nerozuměl, protož zde jsou všechny války vietnamské. A nebylo jich málo. Tady se konfliktu mezi roky 1955 a 1975 říká americká válka. Pokud bychom tuto logiku dotáhli do konce, došli bychom k šokujícímu závěru: ačkoli jsme tehdy z propagandistického hlediska byli na straně vietnamských komunistů, podvědomě jsme na válku hleděli z pozice imperialistického jestřába.

Pás v blízkosti tehdejší hranice mezi Severním a Jižním Vietnamem podél řeky Ben Hai byl nebezpečným územím přesto, a možná právě proto, že byl tzv. demilitarizovanou zónou. Zdejší tunely Vinh Moc posloužily místním obyvatelům jednak jako úkryt před bombami, když jejich vesnice byly zničené, jednak i pro nepozorovaný přesun potravin a jiného zboží od moře do vnitrozemí. Tunely stavělo 2500 lidí po dobu 20 měsíců. Po dobu až 8 roků zde trvale žilo 250 lidí (nebo 90 rodin) po 5 v malých výklencích. Byla tu i shromažďovací místnost pro 60 lidí a ve zdejší porodnici se narodilo 15 dětí. Místy byly chodby až třípatrové a zasahovaly do hloubky 12 metrů (někde se uvádí až 23 m). Přes velkou snahu Američané tunely ani neobjevili, ani je nedokázali zničit. Nadále zde zůstává značné množství nevybuchlé munice. Odhaduje se, že více než 20% území Vietnamu je dosud nezbaveno této hrozby tvořené 3,5 milióny min a mezi 350 až 800 tisíci tunami nevybuchlé munice. Od roku 1975 do 2007 bylo takto 105 tisíc lidí zraněno a 45 tisíc usmrceno.

Po romantické zastávce u jezera pokračovala naše cesta autobusem mnoha serpentinami přes Hai Van Pass, terénní a strategický předěl s opevněním a pozorovatelnami francouzskými i americkými. Kdyby nebyla taková hustá mlha s deštěm, bylo by krásně vidět až na Jihočínské moře.

Pat a Mat v praxi. Jak tu loď dostávají na břeh, když tudy zrovna neprojíždí autobus se skupinou českých turistů, zůstalo nezjištěno. Pracovitý krabíček si na okraji dosahu vln hloubí chodby, vytěžený písek roznáší v podobě malých koulí po okolí.

Kolem další stavby s úspornou fasádou (takových baráků je tu mnoho a o důvodu, proč se tak staví, jsme psali minule. Jen jsme si lámali hlavu, kde mají některé místnosti okna – jestli tedy nějaká mají) cestujeme do centra čamských památek My Son a nedokážeme se vyhnout folklórnímu představení s tanečky. Hinduistická říše Čampa byla na rozkvětu zhruba před 1000 lety, a přes časovou odlehlost a následky bombardování se tu vedle řady kráterů dochovaly zbytky mnoha staveb z červených cihel. Začínají nesmělé restaurační pokusy, protože tyto unikátní památky lákají turisty. I tady platí, že v zájmu vlastní bezpečnosti není radno opouštět prověřený chodník.

Poznali jsme výrobu rýžových placek.

Nenavštívili jsme Vinpearl – neboli Disneyland po vietnamsku, ostrov propojený lanovkou s pevninou. Z 19 ostrovů v oblasti je jen 5 přístupných turistům a pod pláštíkem jakési ptačí rezervace se tu také údajně ukrývá oblast určená jen pro vyvolené (nemyslím ty z vily televize Prima) a byznys s vlaštovčími hnízdy – ta si vlaštovky staví mimo jiné ze slin, funguje to na dlouhověkost, dává se to i do limonády a v Číně se prý platí až 3500 USD za kilo. Tak jsem slyšel.

Svezli jsme se v tradičních kulatých kocábkách, ta naše pilotka se sice smála na celé kolo, každé oko jí šmejdilo jinam, ale byla pěkně vykutálená. Detaily nejsou podstatné.

V této lokalitě vedle rybářské vesnice je také akvárium uvnitř jakési hrůzy, která má vypadat jako plachetnice s betonovými plachtami. Ryby a mořské panny uvnitř však stojí za návštěvu.

Nha Trang je letovisko při pobřeží Jihočínského moře, ve kterém se zalíbilo Rusům. Jejich řeč je slyšet na každém kroku, a kdo by snad nepoznal dlouho cvičeným okem národnost rekreantů, toho by utvrdily neónové poutače v azbuce nad restauracemi, obchody se zlatem a jinými klenoty, či azbukou psané jídelní lístky. Pokud je jim tady horko, odjíždějí do vnitrozemí do střediska Dalat ve výšce 1500 metrů nad mořem. Ve městě Nha Trang se nachází mimo jiné významný křesťanský kostel. Z 90 miliónů obyvatel Vietnamu je údajně 5,7 miliónu křesťanů. 

Buddhova socha ležící – zatímco on dosáhl nirvány, věřící kolem něj hořekují. Figurky koníků fungují jako náhrada či symbol obětiny, tady v tom místě už asi byli mimo službu a připadali mi jako uvadlé kytky v kontejnerech na hřbitově.

Zvony se mohou rozeznívat buď tím kovovým klackem uvnitř (srdce) nebo zvenčí klackem zavěšeným do vodorovné polohy. Pak je vnitřek zvonu volný a mohou vznikat skazky a pověsti, že když si do něj někdo vleze a na zvon se zabimbá, pak dotyčný uvnitř zmoudří. Jak jsem tak poznal našeho průvodce pro ten den, tak ten asi nezmoudří přesto, že v tom zvonu určitě nebyl poprvé.

Největší socha Buddhy v kraji (21 m), na podstavci je vyreliéfováno několik budhistických mnichů, kteří se upálili na protest proti – jestli jsem dobře porozuměl – necitlivé politice jakéhosi katolického kněze, zamyšlená babka a pohřební slavnost za nějakého mnicha. Teprve po 50 dnech od úmrtí se rozhoduje, jestli konal v životě dobře či špatně a jako jaká bytost se narodí příště.

Rychlojídelna v centru Nha Trangu – tahle dívka dokázala vyskladnit snad dvacet rýžových jídel za minutu. Pho na jídelním lístku je slovo více významů. Pozor na výslovnost!, zde znamená ´polévka´, může být zaměněno za ´parkoviště´ nebo ´prostitutka´. Také jsem viděl u kopírovacího centra nápis PHO TO CO PY. Vietnamština není složitá.

Ještě další čamské památky (věže Po Nagar) přímo v Nha Trangu, vypasená stonožka, suvenírové obrázky vysypané z barevných písků a tkadlena s tradičním stavem.

Podvečerní vykoupání v tomto pěkném místě nebylo moc bezpečné kvůli vlnám a skaliskům, tak jsme šli na špinavou písečnou pláž, ta byla zpestřena plovoucími igelitovými pytlíky, které asi měly nahradit nedostatkové medúzy.

Přes všechny útrapy jsou Vietnamci většinou v pohodě.

Poslední povídání o Vietnamu bude takové jako filosofické.

bazar


Patnáctky (si) nebrat!

  • Drobní savci z čeledi Pišťuchovití, příbuzní zajíců, jsou přizpůsobení pro život v nehostinných podmínkách. Mají výkonný metabolismus, který produkuje velké množství tělesného tepla. Jejich srst dokáže teplo udržovat tak dokonale, že dva dny v prostředí s teplotou vyšší než 25,5°C je může zabít. Vědci z univerzity v Utahu zkoumali, jak si tento druh poradí s globálním oteplováním a zjistili, že pišťuchové žijící v nižších nadmořských výškách tlumí svůj metabolismus pojídáním nutričně chudých mechů podobným papíru.

  • V brazilské řece Araguaia objevili vědci nový druh říčního delfína, kterého pojmenovali Araguaian boto. Jde o pátý známý druh říčních delfínů. Podle genetické analýzy se tento druh oddělil od Delfínovce amazonského (říčního delfína žijícího v Amazonce) před více než dvěma miliony lety, kdy se řeka Araguaia oddělila od povodí Amazonky.

australia


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Při svétlé památce na mou maminku jednu její surrealistickou větu, která byla jasná jí, ale pro nás srozumitelná stěží:
"Duši,
posadíš mě na zem a bude... A já si tam najdu všecko oranžovy.

Blanka Soukupová, Róza Godula Weclawowicz: Národní metropole v čase vyvlastnění, kolaborace a odporu
Mýtus – „realita“ – identita
Monografie analyzuje mýty středoevropských metropolí (Praha, Bratislava, Vídeň, Varšava, Krakov) a jednoho českého maloměsta (Písek) v období druhé světové války. Tyto mýty srovnává s historickou „realitou“, především si však klade otázku jejich významu při budování a udržování národní, kolaborantské a plánované nové říšskoněmecké identity měst. Monografie představuje originální pohled na život středoevropských měst v jednom z nejsložitějších období druhé světové války.

 

  •  „Chaos je zákon přírody, pořádek je jen lidská představa.“ (Henry Adams)
  • Divadlo:
    27.1.
    uvede Divadlo Bez zábradlí v české premiéře nejúspěšnější britskou komedii desetiletí Jistě, pane premiére! Břitká komedie Anthonyho Jaye a Jonathana Lynna ze zákulisí vysoké politiky volně navazuje na kultovní televizní seriál Jistě, pane ministře!.

    Pardubice budou na přelomu ledna a února patřit divadelním komediím. Čtrnáctý ročník Grand festivalu smíchu uvede v soutěžní sekci sedm nejlepších komediálních představení souborů z celé republiky.

  • Od 4. do 9. února bude v newyorském klubu Blue Note hrát kvartet amerického jazzového kontrabasisty Rona Cartera.

Skladatel a trumpetista Jukka Eskola se asi nejvíce proslavil jako člen The Five Corners Quintetu. Na novém albu však opustil svoje obvyklá teritoria straight ahead jazzu a hard-bopu a za inspirací se vydal do Brazilie. Nově vydanou desku Orquesta Bossa komentuje: „Projekt Orquesta Bossa začal, když jsem v lednu 2012 dostal šanci produkovat koncert pro obsazení kvintetu a smyčcového kvartetu. Repertoár zahrnoval jazzové a bossa standardy, nic zvláštního. Ovšem zvuk comba se mi zasekl do mozku. Vždy jsem miloval tradiční sound rytmické sekce bossa novy, kombinovaný s dechy v popředí, smyčcový kvartet dodal trochu modernější úhel pohledu. Proto jsem se rozhodl v projektu pokračovat.“ 



 

Mnoho multikulturních zážitků v roce 2014 MK
doporučuji: Kongresový sál Divadla Husa na provázku Eva Tálská - Mince mezi zuby

 

VOZÍK NA HASIČE PRŮZKUMNÍKY

se osvědčuje.

Vychováváme se s vnoučátkama navzájem a někdy to néni lehký. Občas z toho bolí záda.

Zdá se, že jsme furt amatéři, ale snažíme se. Je to krásný, že můžeme být u toho, hodně si je užíváme. Ani není moc síla chodit někam na kulturu, snažíme se aspoň sem tam něco tvořit.

Jon telefonuje pod stolem tatínkovi Jannemu do Berlína. Lukáš vymyslel akci:

Kolik radosti nadělá obyčejná papírová roura od koberce!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

27.11. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš