San Francisco
(římská 3)


Nebojte se, povídání o San Franciscu tu je, ale až v druhé části fejetonu, v té první musím zmínit takovou potrhlou a velmi příjemnou akci. Skoro rok jsme se s kamarádkou Zuzkou domlouvali na tom, že za nimi jednou přiběhnu na králíka k obědu. Kdysi před rokem, možná ještě dýl jsem tam už byl, ale na kole. To si už nepamatuju, co uvařila k obědu, ale bylo to moc dobrý. A její Honza mi ukázal přístroj z Merkuru stavebnice, který po zapnutí sám sebe zase nasraně vypne. Tak tohle jsem nezapomněl, jen to, co bylo k obědu.

Několik měsíců jsme plánovali, kdy by se to mohlo hodit, kdy nám oběma vyjde správně v těch našich kalendářích ten jeden jedinej den. Buď jsem byl v Americe, nebo měla Zuzka nějakou pracovní akci přes víkend. Nebo jsem jel do Brna a nebo byla jiná akce. Ať jsme dělali, co dělali, Přiběhnout jen tak na králíka se nedařilo. Nakonec se přece jenom jedna sobota vyloupla. Tahle.

Doběhnout do Lysé není zas žádnej nezvládnutelnej výkon, něco přes 30 kiláčků. To je reálné. A podle televize má být hezky. Těším se na ten samotný běh. Těším se na králíka.

Je sobota ráno a já vybíhám z domova. Moje trasa měla mít 32 - 35 kilometrů, jenže den před tím jsem se na internetu dočetl, že ten přechod, ta lávka přes jez na Labi v Čelákovicích je uzavřený. Na kole by mi to nevadilo, ale po vlastních to není žádná sranda. A Labe zase těch možností, jak se dostat na druhou stranu nemá. Nechci riskovat nemilé překvápko a raději narychlo volím jinou trasu, směrem na Český Brod a pak přes ten bílej obloukovej most. Trasa je tedy o pár kiláčků delší.

Běžím chvílemi pěšinkama, chvílemi mezi poli, ale určitě ne jako zajíc, spíš jak postřelený prase, ale nic mě nebolí, běží se mi krásně, až se tomu divím. Dokonce musím přiznat, že to po té silnici je pohodlnější, není tam mazlavé bláto a kaluže, což mi v lese někdy komplikovalo cestu necestu.

Mlha je zajímavá, sem tam si ji musím vyfotit. Provází mě skoro celou cestu až ke králíkovi. Mlha je svině. Mlha si udržuje svůj náskok a nedoženeš ji. Nechá po sobě jakousi mokrou stopu, která rozbrečí brejle, tak si je musím asi tak desetkrát pucovat. Jinak bych neviděl ani tu mlhu.

Ani vám nevím, kde to je vyfocený, ale jak je vidět, když se chce, tak to jde.

Tohle jsem nevěděl.

Geometrie podzimních polí.

Chvílemi toho fakt moc vidět není, ale běží se mi pořád dobře. Dokonce to vypadá, že to stihnu v době, kterou jsem si určil.

Některé kousky musím běžet po silnici, ale i tohle je docela příjemné. Moc aut tu zatím nejezdí.

Kolem pole plného kedluben. Přemýšlím, jestli mám dostatečnou motivaci neběžet a žrát, ale nemám, tak běžím dál.

Ani bych se nedivil, kdyby se odněkud vynořil pes baskervilskej a kousnul mě do prdele.

Za chvilku se objeví cedule "Lysá na Labem". Nohy mě nebolí a těším se na králíka.

http://nataliri.wronski.cz/kralik-braillon
Excelentní jídlo. Moc jsem si pochutnal. Kromě toho mě docela překvapilo, že mi nic nebylo, nohy mě nebolely, cejtil jsem se takovej spokojeně uběhanej a nezdevastovanej. Po cestě jsem v příšerným Coopu koupil dvě piva v plechovce, ale ke králíkovi nakonec bylo bílé víno. Polívka z králíka, jako předkrm pečená řepa s balkánským sýrem, výtečné kafe, který připravoval Honza a k tomu sladkej koláč s pečenejma hruškama. Parádní sobota. A ty blbé Babišovy noviny, které jsem si v Coopu ukradl u pokladny jsem u Zuzky zapomněl, což mi ani trošku nevadilo. Ale čas už se nachýlil a já potřebuju stihnout ještě Olinu, která jede od své mámy z druhé strany Prahy od jiné řeky. Zatímco já jsem u Labe, Olina je u Vltavy. Zuzka mě hodila na nádraží svým červeným autem po dědovi. Jedu vlakem do Zelenče a protože jsem nějakej nenažranej s tím běháním, tak si dám ještě 9 kiláčků k nám do Běchovic. V batohu mám od Zuzky kus králíka v krabičce, aby si i Olina mohla pochutnat na té dobrotě. Králík byl hodnej a z krabičky nevyskočil. A tak jsme měli díky Zuzce vyřešenej oběd i v neděli. Tenhle víkend nás živila Zuzka. Díky, kámo.

Jsem už blízko domova a pořád mě nohy nebolí. Je mi to divný. ale večer se to už spravilo a postupně se mi po svalech rozlezla taková žvejkačkovitá únava, která mě utvrdila v tom, že nejsem žádnej suprman a těch 38 + 9 +1 km je na mě docela dost a v noci si ani nějak neumím najít pořádnou polohu, jak mě bolí pokaždé jinej sval. Ráno jsem celej ztuhlej, ale pak běžím přes pole pro mliko k snídani a nějak mě ta postmortální ztuhlost přejde.

Nohy jsou podivně submisivní lidskej orgán, nechají si toho docela dost líbit. 38 km + králík s dijonskou omáčkou + 9 km + 1 km = a vůbec neprotestovaly. Zatímco bambusové ponožky od mé sestry Dany se rozšklubaly už při těch prvních 38 km.

 

Minule jsme se ve fejetonku o Americe doškobrtali k molu, kde se nastupuje do lodí směrem k nesvobodě. Na molu je poměrně dost lidí, stojí poslušně ve frontě, nikdo nepředbíhá. To se mi tu docela líbí, že jako nemá nikdo zjevnou touhu ochcat systém nebo danou situaci. Kromě toho stejně většina těch lidí jsou cizinci a tůristi, stejně jako jsem my cizinci i tůristi. ale my jsme navíc spořiví, protože se nám za 30 dolarů na Alcatraz jet nechce. Ale nic nám nebrání v tom, abychom si prohlídli hezkej modýlek a názornej. Největší plakáty a prostor tu zabírají slavní zločinci, kteří pobývali jistou část svého života na tom ostrůvku poblíž města SF.

Papundeklové modely strážců a jejich manželek a dokonce i dětí, kteří tam bydleli jako jedna velká rodinka i s těma zločincema.

Alcapone se tu rekreoval asi 4 a půl roku. Slavný zabiják George „Machine Gun“ tu trávil dokonce 17 let dovolené.

Prach a koule, pravděpodobně byly na obranu proti zločincům. Jen nevím, jestli to bylo na ostrově, nebo spíš na molu tady.

Ostrov mi připomíná nějakou velikánskou loď. Jako věznice fungovala pevnost až do roku 1964. Od té doby je jen turistickou atrakcí.

Olina přemýšlí o tom, jestli by mohla v Alcatrazu dělat učitelku angličtiny. Spíš by to ale mohlo být naopak, mohl by ji učit pouliční gang angličtinu nějakej místní chovanec. Olina je totiž vyloženě studijní týpek.

Podle některých starých pověstí byl ostrov Alcatraz vyžívanej už dávno předávno k tomu, k čemu byl pak používanej v době moderní. Posílali tam do vyhnanství Indiány, kteří se vzepřeli kmenovým zákonům. Prostě rebelové.

Ale co nás stále nesmírně překvapuje, jak to, že se nikomu z té věznice nepodařilo prchnout. Z knížek jsem vždyky nabejval dojmu, že je to někde hrooozně moc opuštěný místo, samí žraloci, takovej trochu Motýlek, alke teď tu stojíme na molu, na tři plivnutí před náma je ostrov podobnej velké lodi a z tohoto ostrůvku, kde je nadohled město, fakt jen pár hodin plavání. Pevnina je necelé dva kiláčky. A nikomu se to nepodařilo? To je pro nás to největší překvápko, když vidíme na vlastní oči proprvé tuhle věznici.

Někdy kolem roku 1850 se San Francisco stalo vyhlášenu destinací pro zlatokopy všeho druhu, z původní 500 obyvatel to najednou vyskočilo na 35 tisíc a v té době se stalo SF nejbohatším městem světa. A proto se rozhodli místní politici, že by to chtělo nějakou pevnost na ochranu města. A Aby to bylo legální, byl ostrov Alcatraz vyhlášen prezidentským výnosem z roku 1850 územím pro veřejné účely.

Jsem rád, že tu ten modýlek mají, už tam jet nemusím, dovedu si to snadno představit.

Centrální třípatrová citadela se strážní věží.

Velikej komín, který pravděpodobně patřil teplárně a elektrárně, aby byl ostrov s věznicí energeticky nezávislý. Ale je docela možný, že to není komín, ale jeden z nejstaších dodnes fungujících majáků.

Jdeme pryč, Alcatraz necháváme za zády. A blížíme se k molu číslo 39.

Kukabaru znám jen z Austrálie. Taky si na Austrálii hned vzpomenu a nemůžeme se najednou dočkat, až dorazí Helča, která má z Austrálie přiletět týden po nás. To už budeme část SF znát docela důvěrně a to včetně Golden Gate mostu.

Železný kytky jsou sice lehce pokleslé co do uměleckých hodnost, ale je to sympatická dekorace.

Jojo, a jsme tu. Molo 39. Takové lákadlo pro turisty. Tady opět končí povídání o San Franciscu a pokračování příště.

 
bazar


Mladý delikvent

  • V Thajsku byl objeven nový druh dračince Dracaena kaweesakii, což jsou stromy z čeledi chřestovitých, nápadné svou rozvětveností. Byl nalezen v blízkosti buddhistických chrámů. Podle místních obyvatel přináší štěstí. Strom s korkovitou kůrou a silným kmenem dorůstá do výšky až 12 metrů a stejný může být i průměr jeho koruny.
  • Vědci z Princetonu uveřejnili studii, z níž vyplývá, že zemský ekosystém absorboval za posledních 60 let z atmosféry zhruba 200 miliard tun uhlíku. Vyšší růst rostlin spolu s dalšími vlivy tak stále úspěšně zabraňuje Zemi, aby se rozžhavila doběla.

  • běhání v mlze je příjemnej relax
  • V pátek si zavolíme a pojedeme na chaloupku

australia

 

foto:Helča


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Esterka (II.A):
"Mamiiii Sobotka, Hašek a Zeman jak jste o nich mluvili, to jsou moji spolužáci, Sobotka se Zemanem jsou nejlepší kamarádi a chodí spolu do doučování češtiny ..."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Veletržní palác
Jan Kotík - Retrospektiva
Ve Veletržním paláci v pátek 18. října začala výstava Jan Kotík 1916-2002. Retrospektiva je pokračováním cyklu Národní galerie mapující tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století.

Staroměstská radnice (do 11. 11. 2013)
Taras Kuščynskyj
Retrospektiva volné i užité tvorby fotografa Tarase Kuščynského je průřezem jeho osobitým dílem a zároveň představuje mnoho nedostupných autorských originálů.

Jean Lien-Kche: Čtyři knihy
Román o sisyfovském údělu, o kampaních, hladu a o ceně za přežití se odehrává v době Velkého skoku – Mao Ce-tungovy zničující hospodářské kampaně a následného hladomoru, který si vyžádal životy desítek milionů lidí. Příběh o přerodu člověka zasadil autor do pradávné kolébky čínské civilizace – ke břehům Žluté řeky, které jsou protkány vyschlými říčními koryty a slanými nánosy spraše, do mikrokosmu gulagu zabydleného téměř výhradně intelektuální elitou národa, jemuž velí Dítě. Tuto knihu psal Jen Lien-kche s vědomím, že je zrádcem literatury, nehodným synem realismu a že kniha skončí v šuplíku.

Polský trumpetista Maciej Fortuna, žák Piotra Wojtasika, vydává se svým triem desku nazvanou At Home. Objeví na ní dále Piotr Lemanczyk (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (bicí) a jako host Marta Podulka (zpěv).

 

  • „Nejlepším nepřítelem kreativity je zdravý úsudek.“ (Pablo Picasso)
  • Kina:
    21.10. – Aero – Lidský rozměr (režie: Andreas Dalsgaard, Dánsko/Bangladéš/Čína/Nový Zéland, 2012, 77 min. Dokument) (Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby? Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor." Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala.) (18:00)
    23.10. – Aero – Liberace! (režie: Steven Soderbergh, USA, 2013, 118 min. Dokument) (Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladíčký, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston, který je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdoru velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti.) (10:00)
    27.10. – Aero – Pásmo pohádek (15:00)
    22.10. – Oko – Rozbitý svět (režie: Rufus Norris, VB, 2012, 91 min. Drama) (Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít.) (18:00)
    26.10. – Oko – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (20:30)
    27.10. – Oko – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (18:00)
    21.-23.10. – Evald – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (20:30)
    21.10. – Lucerna – Přehlídky a projekce – Balšoj balet – Spartakus (18:45)
    23.10. – Mat – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (20:30)
    22.10. – Městská knihovna – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (16:00, 19:00)
    23.10. – Ponrepo – Pásmo filmů – Viktor Kubal a ti nejmladší – filmy Bienále animace Bratislava (17:30)
    24.10. – Ponrepo – Pásmo filmů – Jurij Norštejn uvádí své filmy (20:00)
    25.10. – Ponrepo – Přehlídky a projekce – Mezinárodní den audiovizuálního dědictví (17:30, 20:00)
    21.10. – Světozor – Dokumentární pondělí – Sonic Outlaws (režie: Craig Baldwin, USA, 1995, 87 min. Dokument) (Několikanásobně oceněná zběsilá koláž Craiga Baldwina se vrací do časů, kdy velký střet s copyrightem a kopírováním hudby předznamenali první progresivní tvůrci. Skupina Negativland pojmenuje svůj singl U2, načež po léta čelí žalobám od vydavatele stejnojmenných hvězd. Skladatel John Oswald si hraje s nahrávkami druhých, panenky Barbie náhle mluví hlasem amerických vojáků. Tvorba na křižovatce nezi výtečnou zábavou a mediálním aktivismem. Film a jeho protagonisté kladou podstatné otázky: kdy je možné využít cizí tvorbu jako východisko jiné, vlastní?) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    22.10. – Agharta – Hot Line  (21:00)
    23.10. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    24.10. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    25.10. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
    26.10. – Agharta – Latin Wave (21:00)
    24.-25.10. – Balbínova poetická hospůdka – Laco Deczi & Celula N.Y. (20:00)
    14.10. – Blues sklep – Greyhound Bus (21:00)
    22.10. – Blues sklep – Jonathan Gaudet (21:00)
    23.10. – Blues sklep – Michal Worek Quartet (21:00)
    24.10. – Blues sklep – Phil Shoenfelt a Pavel Cingl (21:00)
    25.10. – Blues sklep – Blues Brothers Revival Band (21:00)
    26.10. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    27.10. – Blues sklep – Hugo Paczolt band (21:00)
    22.10. – Jazz Dock – Karolína Kamberská (19:00)
    23.10. – Jazz Dock – Skety (22:00)
    24.10. – Jazz Dock – Jan Fečo Quintet (20:00)
    25.10. – Jazz Dock – Mylious Johnson (22:00)
    22.10. – Jazz klub Ungelt – Jakub Doležal Quartet (21:15)
    24.-25.10. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    26.10. – Jazz klub Ungelt – Jonathan Gaudet Hot Four (21:15)
    27.10. – Jazz klub Ungelt – Charlie Slavík Revue (21:15)
    22.10. – Jazzboat – Eva Emingerová Quartet (20:30)
    23.10. – Jazzboat – Vít Švec Trio (20:30)
    24.10. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    25.10. – Jazzboat – Jakub Šafr Quartet (20:30)
    26.10. – Jazzboat – Elena Sonnenshine Trio (20:30)
    27.10. – Jazzboat – Rajnošek B.AND (20:30)
    24.10. – Reduta – Folklore to Jazz (21:30)
    25.10. – Reduta – East west european jazz orchestra (21:30)
    26.10. – Reduta – Metropolitan Jazz Band (21:30)
    22.10 – U malého Glena – Feeling The Spirit (21:30)
    23.10. – U malého Glena – Jamie Marshall Band (21:30)
    17.10. - U malého Glena – Najponk Trio (21:30)
  • Kluby - cizina:
    21.27.10. – Blue Note, New York – Dizzy Gillespie Alumni All-stars (20:00, 22:30)
    24.10. – Twins Jazz, Washington, USA – Afrobop Alliance (20:00, 22:00)
    21.-26.10. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – The Mingus Big Band (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    21.-22.10. – Alfred ve dvoře – V pasti těla (Společenský horor.) (20:00)
    26.10. – Alfred ve dvoře – Řekni něco (Šest lidí u kavárenských a barových stolků. Bez ustání mluví, nepadne však jediné slovo.) (20:00)
    22.-23.10. – Divadlo Ponec – Divadlo Ponec – Jezdci (choreografie: Lenka Vagnerová) (Jsme zde; mezi vámi. Jsme rychlí, respektujeme vítr. Jsme silní i zranitelní. Rádi vás pozorujeme, vy nás často nevnímáte. Vaše osudy neměníme, vy naše mnohdy ano. Sdílíme stejný svět, ale díváme se na něj z jiné perspektivy. Znamená to, že dokážeme také sdílet stejné hodnoty?) (20:00)
    25.10. – Divadlo Ponec – 100 Wounded Tears (Představení vypráví někdy trochu surovou, chaotickou avšak humornou formou příběh sedmi postav hledajících svých deset tisíc ztracených snů a jeden smysluplný důvod existence.) (20:00)
    Multižánrové festivaly:
    do 30.10. – ČeskoSlovenský festival Podzimní let Černé labutě, Praha
    (info: http://www.cernalabut.cz/sites/default/files/program_festivalu_0.pdf)
  • Divadlo:
    22.10. – Divadlo ABC – Samuel Adamson podle Pedra Almodóvara: Vše o mé matce (režie: Peter Gábor) (Adaptace slavné filmové předlohy španělského režiséra o hledání naděje a mnoha konvečních i šokujících podobách lásky, uváděna v české premiéře.) (19:00)
    24.10. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    25.10. – Divadlo ABC – Zdeněk Jirotka: Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Hudební féerie na motivy slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky vypráví o sluhovi, který způsobí v poklidném životě svého zaměstnavatele řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    26.10. – Divadlo ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    25.10. – Divadlo Bez zábradlí – Alan Ayckbourn: Kdes to byl(a) v noci? (Situační komedie z pera úspěšného současného britského dramatika Alana Ayckbourna o tom, že odpověď na otázku "Kdes to byl(a) v noci?" může být za jistých okolností v manželství jedna z nejtěžších.) (19:00)
    27.10. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    25.10. – Divadlo na Vinohradech – PREMIÉRANesnesitelné svatby (19:00)
    22.10. – Divadlo Ungelt – Divadlo Ungelt – William Douglas Home: Ledňáček (režie: Ladislav Smoček) (Stylová anglická komedie o vdově, sirovi a jeho komorníkovi. Po padesáti letech se setkává slavný spisovatel se svou dávnou láskou. Je tu ale ještě jeho komorník...) (19:00)
    26.-27.10. – Divadlo Ungelt – Richard Alfieri: Šest tanečních hodin v šesti týdnech (režie: Zdeněk Dušek) (Strhující herecký duet o lidské opuštěnosti a nikdy neumírající naději.) (19:00)



Srdečné pozvání na trochu jazzu tentokrát v Boskovicích tuto středu 23.10. 2013 v 20.00 v Zámeckém skleníku.
Na programu budou neotřelé písně skvělého Johna Coltrana, Theloniouse Monka, Chicka Corey a dalších...
Těšíme se na viděnou...gk...
Složení tria:
Saxofony - Radim Hanousek
Piano - Radek Bagár
Zpěv - Gabriela Kolčavová

Ahoj všichni,
chceme vás pozvat na podzimní recyjarmark v Trojce 24. 10. 2013 od 14 hodin. Představíme vám zase něco nové, naše nápady totižto neznají hranice :-)
Moc se těšíme,
za náš recytým
Alena
Prosba: pomozte nám, prosím, s propagací akce a pozvěte vaše přátele, děkujeme.

Milí přátelé,
posílám v příloze pozvánku na zajímavé brněnské akce projektu Učíme se příběhy kde se můžete setkat s mnoha inspiracemi, načerpat naději a pohodu do budoucích časů ...
Beseda s osobnostmi (inspirátory)
http://www.ucimesepribehy.cz/akce/diskuse/fakulta-socialnich-studii-mu-diskuse-a-film
Projekce dokumentu:
http://www.ucimesepribehy.cz/akce/diskuse/fakulta-socialnich-studii-mu-film.-zaregistrujte-se
Pěkný den,
a těším se na případné setkání
David

Vážení přátelé,
dovolujeme si Vás pozvat na další z řady koncertů, které tradičně hostí
Společenské centrum
Dělnický dům
Jamborova 65
Brno - Židenice
548 216 927 * 777 758 220
www.delnickydumbrno.cz
www.facebook.com/ddzidenice
23.10. 19°° Nezmaři - 35 let na scéně
Legendární kapela NEZMAŘI http://www.nezmari.cz
slaví svoje výročí koncertem spojeným s velkoplošnou projekcí!

 

Vážení a milí přátelé,
srdečně vás zvu na koncert, který se uskuteční příští úterý 22.10. od 19h v Café Práh, Galerie Vaňkovka. Můžete se těšit na koncert spíše nevážný, o tom nasvědčuje již prostředí, které vás jistě příjemně naladí. Na programu jsou skladby - J. Ježek, P. Desmond, A. Vivaldi...
Mějte se pěkně.
Těším se na viděnou
Martina
www.martinakominkova.cz

 

ZA ČTYŘI DNY JSME UJELI HODNĚ

přes 2000 km autobusem spolu se Smíšenou Kantilénou. To je sbor, kde zpívají lidi, kteří vyrostli v dětským sboru a zpívání jim tak dlouho chybělo, až se dali dohromady a zpívají pod tímto názvem dál.
Měla jsem tu čest je doprovodit na klavír při koncertech ve Slovinsku a v Itálii. Jerka natáčel a fotil.
Učarovala nám Lublaň a vůbec, Slovinsko jako země. Je nádherně barevná, kopcovitá, hornatá a tak akorát velká. No, kopce ani hory jsme nefotili, na to nebyl čas, protože jsme přijeli do Lublaně ve čtvrtek odpoledne a hned po ubytování jsme jeli do sálu Slovinské státní filharmonie zkoušet, koncert začínal v 18:00.


Krásnej sál, dobrej klavír, to pak hraje samo.


Koncert pořádalo české velvyslanectví a organizace byla dokonalá.


Dirigent Martin Franze dal do první půlky koncertu dost náročný repertoár – renesanční polyfonie a úpravy lidovek od Janáčka, zpívali je výborně, klobók dolů!
Po přestávce přišly odlehčenější lidovky a taky moje úpravy Ježkových písní, který jsem si mohla sama doprovodit.


Dámy napadlo odlehčit i úpravu kostýmů, což se provedlo pomocí různých korálů a čelenek do vlasů s vlajícím peřím a kytkama.


Publikum zjevně ožilo a aplaus byl pořádný. A když celej sbor při přídavku (Motýl pánů S+Š) použil na mezihru kazoo, zabralo to perfektně.
Zdenička (příjemná dáma z velvyslanectví, která se o nás perfektně starala) dostala na památku CD.


Při recepci jsme sklízeli pochvaly a vůbec to nebylo nepříjemný. Mě silně potěšilo, že Ježkova hudba bavila i ty, co vůbec nemohli rozumět textu.


Ranní Lublaň byla trošku mlhavá, ale přes to se nám tam nepřestávalo líbit a máme pocit, že se tam musíme vrátit.


Na procházku jsme měli jen něco přes hodinu. Myslím, že to město se dá navštívit v kteroukoliv roční dobu, má moc příjemnou atmosféru.
Před polednem jsme nasedli do autobusu a jeli stráááášně dlouho až do San Ginesia, kde koncertování pokračovalo v sobotu. Ale o tom až příště, protože Jerka ještě nemá zpracovaný fotky.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

20.10. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš