Dechovka
(VOSTO5)


Nezbývá mi než zase na chviličku odložit povídání o Americe. Byl jsem totiž požádán, abych nafotil divadelní představení partičky VOSTO5 v Baráčnické rychtě. To představení bylo tak příjemné, zábavné a milé, že jsem se rozhodl, že se s vámi o ten zážitek podělím. A budete-li mít nějakou jakoujkoiliv příležitost někdy a někde toto představení shlédnout, pak neváhejte ani minutu a běžte na něj. Je skvělé. A drobná neseriozní informace nakonec úvodu: Brno, veverku a kultůrku doplním až v pondělí večer, neb z horské chalupy se mi nedaří stahovat větší data než malá.

Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli, ale ono to bohužel nejde.

Jirka a Jirka

Kamarád ze Švýcarska.

Kratochvíle před představením. To ještě netuším, že ti dva malí karbaníci jsou též hrdiny hry.

Dokumetární divadlo VOSTO5 předvedlo svou hru podle skutečných událostí v Baráčnické rychtě. Jeviště i hlediště jedno jsou.

Svět není ani černobílý, ani barevný, ani šedivý. Je pruhovaný, protože zebry.

Příběh začíná v současnosti. Starosta (samozřejmě, že komouš) vede veřejné zasedání zastupitelstva. Jediným bodem zasedání je, jak už to tak chodívá, nedohodnout se na způsobu, jak uctít obětí dávného masakru těsně po válce. Veřejné zasedání je přesvědčivě příšerné, jak to všichni, co jsme se někdy zúčastnili, známe.

Vyšetřovatel z kriminálky má na starosti zjistit forenzními metodami a DéeNÁčkem a tak, dokázat, kdo všechno byl v mělkém hromadném hrobě nalezen. Jeho informace jsou zcela nepoužitelné, což se odpůrcům i sympatizantům pomníčku nelíbí. Nebo líbí? Těžko říct, ale vyšetřovatel je neužitečný.

Pana Dvořáka (snad jsem to nezVojtil) nesmírně irituje, že se k té tragédii všichni staví tak laxně a nechtějí to nijak vyřešit. Paní Němcová neusále vyrušuje a je okřikovaná, Všichni jsou naštvaní na novináře, který si dovolil podat trestní oznámení. Pan Dvořák sám za sebe postavil na svém pozemku prostý kříž, aby za sebe uctil památku obětí. Představenstvo obce Dobrotín mu vyhrožuje, že jeho stavbu prohlásí za černou stavbu a kříž nechá (samozřejmě že na jeho náklady) odstranit. Pan Dvořák nasraně odchází se slovy, že kříž přetře na bílo a bude z něho stavba bílá. Tak končí první obraz (Obraz z dob prezidenta Klause).

Zleva: Oficiální zákres budoucího pomníčku obětí (pakliže se dohodnou vy výšce kříže a jménech, které má kameník vytesat), zástupce krajanského spolku, který by se rád dohodl na nějakém řešení, dále jeho tlumočnice, která tlumočí tak nějak, jak se to zrovna hodí. A třetí postavu na snímku neumím identifikovat. Asi nějaká zastupitelka. Úplně nejvíc vpravo je kalíšek s kávou.

Vlevo zastupitel, který neví, jestli chce, nebo nechce pomník, uprostřed komunistický starosta Dobronína, vpravo zásadní odpůrce německého modelu. Prosazuje svůj. Menší a s ověřenými jmény obětí.

Začíná druhý obraz, obra z dob prezidenta tatíčka Masaryka.

Rok 1922. Jak je vidět, pivo přežívá všechny politické směry.

Dechovka. Skvělá a přesvědčivá. Veselí skláři.

Náčelník Sokolů, fanatický zastánce T. G. M. a skautských myšlenek.

A zase pivo. Chvílemi se mi přihodí, že jsem fakt na veselce v roce 1922. Jediné, co mě vrací do reality je Nikon v prackách. Ten tenkrát ještě nebyl.

Slavností projev starosty Dobronína u příležitosti otevření sokolovny.

Černé svědomí a jediný svědek těch černých budoucích událostí.

Vše od srdce a upřímně.

Místní statkář, samozřejmě Němec, podle toho, jak se k němu chovají ostatní, to vypadá, že je oblíbený, ale....

Sokolovna by bez jeho spozorskýho velkorysýho daru, prostě bez jeho merglí, neboli prachů určitě nevznikla.

Zpěv sudetských písní s nadšením.

Zpívají všichni. Češi, Němci...

Předseda Sokola v podání Jana Kaliny.

Nastupuje sehraný tým sokolů. Spartakiáda v malém.

Živé obrazy.

Slavnostní střih pásky.

Aj aj aj, že by Leni Riefenstahlová vstala z mrtvých a ovládala mé focení? Ale ne, za to mohou ty skvělé sokolské figury.

A schyluje se k obrazu třetímu. Válka skončila.

Revoluční gardy, stejné ksichty, stejné postavy, nové myšlenky. Rudá páska na ruce to upřesňuje.

Statečný hospodský přináší z kůlničky sádrovou bustu Hitlera a za mohutného hlaholu ji rozbíjí. Nenáviděná donedávna oslavovaná modla se mění v střepy.

Začíná šílená veselka, křepčí všichni, kořalka a dechovka.

A samozřejmě přetírání symbolů. Inu nová doba, nová hesla, nové všecko. Jen dechovka je stále táž.

A pivo jako tenkrát.

Vrátil se hrdina od Dukly ke své milé, ale pro místní to nic moc neznamená, Oni jsou hrdinové.

Dechovka a pivo jsou standardy.

Revoluční gardař. V pozadí prezident Beneš.

Drama vrcholí, chlast vítězí.

Plamenné projevy. Ve stodole za vesnicí je zavřeno 17 Němců připravených k odsunu.

Soudruh s rudou páskou na ruce začíná fanaticky lanařit ostatní, ať se jdou všichni vypořádat s tou německou sebrankou.

A lůza jde.

Dechovka popisuje jednu událost po válce, kdy v obci Dobronín na Jihlavsku místní Češi povraždili během tancovačky první poválečnou skupinu sudetských Němců, kteří byli připraveni k odsunu. Šílené je, že to není hra, to se stalo.

Scénář napsal Jiří Havelka (představení také režíruje) a Karel František Tománek, dramaturg Dejvického divadla. Autorem hudby je Jan Kalina z kapely Sto zvířat. Další informace dodám, až je zjistím. Za případné nesrovnalosti se raději alibisticky omlouvám a dozvím.li se jiné a pravdivé údaje, rád je tu poopravím. A nebo mě umlaťte lopatama ve stodole.

Ještě schovat vražedné nástroje na příští masakr.

Diváci a herci svorně.

Honza byl skvělej, hrál tři role.

Teď už jen vytřít podlahu a domů.

Je po všem, poslední piva, poslední tanec. Krásná zábava skončila. A to prosím při pondělku.

 
bazar


Volby nic moc, spíš úplně blbě, ale je to jen naše vina.

  • Vědcům se podařil nebývalý objev – jedovatý korýš. To znamená, že se jedovaté druhy vyskytují u všech čtyř hlavních druhů členovců: u klepítkatců, stonožkovců, šestinohých a nově i u korýšů. Nejčastěji se objevují mezi klepítkatci, kam patří třeba štíři.
  • Sedmnáctiletý Američan Kevin Terris objevil mimořádně zachovalou kostru dinosaura. Strčil do kapsy mnohé paleontology, kteří se pokoušeli kopat na stejném místě a nic nenalezli. Kostra patří dinosaurovi rodu Parasaurolophus, který žil zhruba před 75 miliony let na západě Severní Ameriky. Je to nejmenší, avšak zároveň nejúplnější kostra tohoto druhu, která kdy byla objevena.

  • Odvoleno
  • V Ostružné bylo krásně
  • Volby dopadly podivně, ale naštěstí to zatím není na emigraci.

australia

foto:Helča


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Bejvalá poslankyně Vlasta Bohdanová z ČSSD:
"Takhle jsem o tom nepřemýšlela. Přijela jsem z jižních Čech, mihla jsem se v Lidovém domě, pak byla na tom předsednictvu několik hodin a tam ta situace vypadala tak, že jsme vyhráli volby. Ale tomuhle já vítězství neříkám, proto myslím, že by měl Bohuslav Sobotka rezignovat."
A zase jsem odjela do jižních Čech.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Veletržní palác
Jan Kotík - Retrospektiva
Ve Veletržním paláci v pátek 18. října začala výstava Jan Kotík 1916-2002. Retrospektiva je pokračováním cyklu Národní galerie mapující tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století.

Staroměstská radnice (do 11. 11. 2013)
Taras Kuščynskyj
Retrospektiva volné i užité tvorby fotografa Tarase Kuščynského je průřezem jeho osobitým dílem a zároveň představuje mnoho nedostupných autorských originálů.

Blanka Frajerová, Petr Kovařík: Klíč k českým hřbitovům
Netradiční kulturněhistorický průvodce po hrobech významných jedinců české historie a kultury i po významnějších hřbitovech či pohřebištích českých krajů. Pozornost je věnována především hrobům umělců, vědců, politiků a dalších historických osob i příslušníků aristokracie. V té souvislosti jsou připomenuty i některé zahraniční osobnosti, které skončily svůj život v Čechách a byly zde také pohřbeny. Kapitoly zaměřené na kraje jsou textově doprovázeny příběhy vybraných postav, okolnostmi konce jejich života, či samotného pohřbu. Jsou zmíněny nejen hroby a hrobky na hřbitovech, ale také některé v kostelech a kaplích i na jiných místech. V neposlední řadě jde i o účast významných umělců na podobě náhrobků a hrobek, v naší době nejednou zanedbávaných, ba i ničených.

Pianistka Beata Hlavenková vydala sólové album, které nazvala Theorodos. Novinka je složena z dvanácti autorských klavírních skladeb pojmenovaných po měsících v roce. Autorka je zde sams sobě též jedinou interpretkou.

 

  • „Všechno na světě je těžké, než to začne být snadné.“ (Thomas Fuller)
  • KINA:
    28.10. – Aero – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (18:00)
    29.10. – Aero – Rozbitý svět (režie: Rufus Norris, VB, 2012, 91 min. Drama) (Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít.) (18:00)
    1.11. – Aero – Přehlídky a projekce – Soutěž projekce Aerokraťasu 2013 (16:00)
    1.11. – Aero – Přehlídky a projekce – Slavnostní vyhlášení Aerokraťasu 2013 (20:30)
    28.10. – Oko – Lidský rozměr (režie: Andreas Dalsgaard, Dánsko/Bangladéš/Čína/Nový Zéland, 2012, 77 min. Dokument) (Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby? Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor." Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala.) (18:00)
    28.10. – Oko – Přehlídky a projekce – Led Zeppelin – Live in London 2007 (20:30)
    31.10. – Oko – Pásmo filmů – iShorts – Monster Kabaret (23:00)
    1.–2.11. – Oko – Pásmo filmů – Po hlavě – ozvěny MFDF Jihlava (18.30, 20:30 a 23:00)
    28.10. – Evald – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (21:00)
    29.-30.10. – Evald – Rozbitý svět (režie: Rufus Norris, VB, 2012, 91 min. Drama) (Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít.) (17:00)
    1.-3.11. – Evald – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (19:00)
    2.-3.11. – Evald – Rozbitý svět (režie: Rufus Norris, VB, 2012, 91 min. Drama) (Skunk je 11 let, je diabetička a je dost cool. Letní prázdniny právě začaly a její dny jsou plné bezstarostných nadějí. Pak ale pan Oswald, hnusný chlápek, který žije přes ulici, zbije Ricka, milého, ale labilního kluka odvedle, a Skunk začne ztrácet svou nevinnost takovou rychlostí a takovým způsobem, že se jí to vymyká z rukou. Její domov, její okolí i její škola se stávají místy zrady, kde se šťastné jistoty dětství začnou ztrácet před pochybnostmi plnými strachu, a složitý, rozbitý svět naplňuje její budoucnost. Skunk hledá záchranu na tom posledním místě, které jí zbývá a kde ví, že ji může najít – v  nevysloveném přátelství s milým, zraněným Rickem – a upadne do zmatku, který jí nečekaně a vesele znovu nabídne možnost volby. Možnost volby zůstat na místě, které jí nikdy nepatřilo, anebo ho navždy opustit – žít, nebo zemřít.) (17:00)
    29.10. – Městská knihovna – Liberace! (režie: Steven Soderbergh, USA, 2013, 118 min. Dokument) (Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladíčký, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston, který je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdoru velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti.) (16:00, 19:00)
  • Filmové festivaly:
    30.10. – Snow film fest v brněnském klubu Leitnerova (info: http://www.leitnerka.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    29.10. – Agharta – AghaRTA Band  (21:00)
    30.10. – Agharta – Filip Gondolán Band (21:00)
    31.10.-1.11. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    2.11. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    3.11. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    29.-30.10. – Balbínova poetická hospůdka – Blue Effect & Radim Hladík (20:00)
    29.10. – Blues sklep – Big Band Trumpets (21:00)
    30.10. – Blues sklep – Lady Sting & The Police Tribute Jazzband (21:00)
    1.11. – Blues sklep – The Kingsize Boogiemen (21:00)
    3.11. – Blues sklep – Bluesová neděle (21:00)
    29.10. – Jazz Dock – Crock 14 (17:30)
    30.10. – Jazz Dock – Cindy Blackman - Santana (22:00)
    31.10.-2.11. – Jazz Dock – Peppe voltarelli trio (20:00)
    1.11. – Jazz Dock – Laco Deczi & Celula N.Y. (22:00)
    3.11. – Jazz Dock – Skip Wilkins Quintet (22:00)
    29.10. – Jazz klub Ungelt – Charlie Slavík Revue (21:15)
    30.10. – Jazz klub Ungelt – Prague Connection (21:15)
    31.10. – Jazz klub Ungelt – Eric Stanglin and the Juke Joint Heroes (21:15)
    29.10. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    30.10. – Jazzboat – Ondřej Kabrna trio (20:30)
    31.10. – Jazzboat – Jakub Zomer Trio (20:30)
    1.11. – Jazzboat – Eva Emingerová Quartet (20:30)
    2.11. – Jazzboat – Vít Švec Trio (20:30)
    3.11. – Jazzboat – Svatobor Macák Quartet (20:30)
    29.10. – Reduta – Skip Wilkins Quartet (21:30)
    30.10. – Reduta – Juwana Jenkins & Her Mojo Band (21:30)
    31.10. – Reduta – Prague bid band (21:30)
    28.–30.10 – U malého Glena – Brian Charette trio (21:30)
    29.10. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    30.10. - U malého Glena – Jamie Marshall Band (21:30)
    1.11. – U malého Glena – Skip Wilkins and Super Trio (21:30)
    3.11. – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    29.10. – Blue Note, New York – Jimmy Heath Big Band se zvláštním hostem Billem Cosbym (20:00, 22:30)
    31.10. – Twins Jazz, Washington, USA – Chris Bates Quartet (20:00, 22:00)
    1.11. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Cindy Blackman-Santana Group (18:00, 22:30)
  • Hudební festivaly:
    do 8.11. – Mezinárodní hudební festival Moravský podzim, Brno (info: http://www.mhf-brno.cz/moravsky-podzim/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    29.-30.11. – Alfred ve dvoře – Koupelny part II: krása (Jedinečná podívaná do jiných světů a cizích bytů.) (20:00)
    1.11. – Alfred ve dvoře – Den mrtvých – dia de los muertos (U starých Mexičanů nebyly život a smrt v takovém protikladu jako u nás. Život pokračoval ve smrti a naopak smrt nebyla přirozeným ukončením života, ale jen jedinou fází nekonečného koloběhu. Život, smrt i znovuzrození byly jen různými etapami vesmírného, neustále se opakujícího procesu.) (14:00)
    29.10. – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni – Cesta (Komponovaný večer složený z části různých inscenací Farmy v jeskyni.) (20:00)
    30.10. – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni – Cesta (Komponovaný večer složený z části různých inscenací Farmy v jeskyni.) (10:00, 20:00)
    31.10. – Divadlo Ponec, hostuje VerTeDance – Kolik váží vaše touha? (Strach obnažit se čistým řezem. Fascinace skrytou krásou. Fascinace silou přetvářky. Snaha dojít naplnění tam, kde chybí dno. Inscenace Kolik váží vaše touha? zkoumá otázku, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Hranice lidské totožnosti obkružuje vše, co lze nazvat niterným, strachem, tužbou, zranitelností, ale hlavně ukazuje, že nahota se stává tématem i v momentech, kdy je zamlčena. Je bezpečné se této hranici přibližovat za účelem důkladného prozkoumání?) (20:00)
  • Multižánrové festivaly:
    do 30.10. – ČeskoSlovenský festival Podzimní let Černé labutě, Praha
    (info: http://www.cernalabut.cz/sites/default/files/program_festivalu_0.pdf)
  • Divadlo:
    30.10. – Činoherní klub – PREMIÉRAKlíčovou dírkou (Normální lidé připadají šílencům podivínští. Stejně jako šílenci normálním lidem.) (19:30)
    4.11. – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladislav Smoček) (Příběh naprostého vzájemného neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha. „Nemám v úmyslu soustředit vinu nebo obvinění na jednu konkrétní postavu, ale chci, aby to byla tragédie nepochopení a lhostejnosti vůči ostatním.“ T. Williams) (19:30)
    28.10. –  Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    2.11. – Divadlo ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    3.11. – Divadlo ABC – Samuel Adamson podle Pedra Almodóvara: Vše o mé matce (režie: Peter Gábor) (Adaptace slavné filmové předlohy španělského režiséra o hledání naděje a mnoha konvečních i šokujících podobách lásky, uváděna v české premiéře.) (19:00)
    29.10. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) (Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    3.11. – Divadlo Bez zábradlí – Alan Ayckbourn: Kdes to byl(a) v noci? (Situační komedie z pera úspěšného současného britského dramatika Alana Ayckbourna o tom, že odpověď na otázku "Kdes to byl(a) v noci?" může být za jistých okolností v manželství jedna z nejtěžších.) (19:00)
    2.11. – Divadlo Komedie – PREMIÉRAVzduch z kamene (Něžné obrazy, empatie, působivá hra, role napsané na tělo… Přes historií není úniku!) (20:00)



 

Fotozpráva ze 42. Strécovského setkání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JANNA VERA JE NA PRACOVNÍ NÁVŠTĚVĚ

v Praze a taky ve Strání. Podílela se na uskutečnění vydání knížky o židovských dětech, které se za války dostaly do Skandinávie.

Našla si čas i pro nás a dnes jsme se potkali na obědě! Zítra naplánoval děd Miloš poslech koncertu Berlínské filharmonie, takže se ještě potkáme!

 

VINCENT

byl u nás na návštěvě a líbila se mu jablíčka.

Petr vypadal skoro stejně, když byl takhle malinkej.

 

SLÍBILA JSEM

pokračování zpravodajství z Taliánska.

Dělo se po 9 hodinách jízdy z Ljubljany v městečku San Ginesio. Silně nám to připomínalo Toskánsko a právem.
Oblast Marche, kde se městečko nachází, je totiž těsně vedle.

V San Ginesiu zahájili festival v místním divadle na náměstí.
Připadalo nám trošku jako zmenšenina klasických divadel, divadýlko pro trpaslíčky, ale moc milý.

Při návštěvě místní zeleniny jsme si hned vzpomněli na Ninu Klementinu.

Před koncertem jsme absolvovali i výlet do Loreta. Proslulé poutní místo na nás působilo podobně jako všechna ostatní – přeplácanost architektonická a mraky lidí.

Ale viděli jsme tam kouřící jeptišku!

San Ginesio nám bylo o moc sympatičtější, má kouzlo, protože si to tu místní zjevně hlídají.

Veškeré opravy se dějí v duchu původních stylů, musí to stát hrozně moc peněz, ale taky to stojí za to.
Hned bych sem poslala celou brněnskou radnici... Ale to by stejně nepomohlo.

Koncert se konal v kostele, z toho foto nemám, jen ze mše, na které smíšená Kantiléna zpívala polyfonie ještě
v neděli před polednem.

Je dobře jezdit po světě s muzikou, ještě pořád mě to baví.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

28.10. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš