[CNW:Counter]

Konečně je tu
(GGB)

Most o kterým jsem vždycky jen četl, nebo ve filmech na něho čuměl a hlavně na fotkách slavných fotografů. A teď najednou, že bych si i šáhnul? Je to paráda, těším se. V bříšku se mi tetelí půlka sendviče s tuňákem a salátovým listem a jakousi americkou majonézou, který se tu říká moderně dresing. A taky vopařenej jazyk hnusným kafem Strabucks, který mi moc připomínalo kafe v NDR. Úplně jsem si vybavil tu chuť. V Berlíně jsem si ho nedával často, protože bylo docela fakt hnusný, asi z bukvic nebo co. Taky jsem mu pak pracovně celé čtyři měsíce říkal bukwitz cafee. Starbuck(witz) je to samý. Možná někde soudruzi z NDR neudělali chybu a podařilo se jim prorazit až do rozmazlené a zhýčkané Ameriky. Ten domeček, kde jsme jedni sendvič a spálil si držku kafem je zateplenej starejma džínama a džínovinou, kterou dostali z nějaký džínárny. Je fakt, že venku dost fučí a vevnitř je krásně útulno. Vyrážíme ven, ještě si zajdem na nesmradlavej zadarmovej hajzl. Už vidím, jak česká hajzlbába natahuje tlapičku a doluje z vás 10-20 korun za vyscání.
Pár desítek metrů, pak prudce doleva a po schůdkách nahoru k mostu. Most je dost frekventovanej, jezdí tu desetitisíce aut, nepřetržitý provoz. Ještě než se na most dostaneme, je k dispozici interaktivní výstavka, co všecko je na mostě zajímavý, TTD takticko technický data. Z kolika článků je udělanej, jak se chová při zemětřesu a jak při vichřici. Když slova nestačí, můžete si rozhoupat maketu mostu a podívat se ve zmenšeným, jak most reaguje na různý sviňárny přírody. I když jsem do slovně docela chápal, to modelování se mi líbilo jako malýmu parchantovi. Most je červenej, ale stydlivě se před náma halí do mlhy.

Golden Gate Bridge ve své poloviční kráse.

Poslední schody a již jsme skoro na něm.

Na bilboardech si můžete počíst o mostu skoro všecko. Snad i jména stavbyvedoucích. Ale hlavně vše o té unikátní konstrukci.

Ze všech stran je ten mostek zajímavej. A červená barva je velmi oku libá.

Model mostu. Interaktivní, můžete si ho rozhoupat jak chcete. Model se chová podobně jako velkej brácha za ním.

No konečně vstupujeme na ten vysněnej most. Olina ho zažila už před devatenácti lety, ale fyzicky nohama to bylo taky poprvé. Pro pěší je vyčleněný jen pravý pruh, zbytek je pro auťáky. Provoz je slušnej. A projíždějící auta dělají velmi zajímavej zvuk. Chtěl jsem ho Jirkovi nahrát mobilem, protože Jirka sbírá všelijaký zvuky. Ale mobil zklamal, protože na mostě fičelo a mikrofon si s tou zajímavou barvou zvuku neporadil. Chtělo to Tascama a mikrofon s winšusem, ale ten zůstal v Praze na klavíru.

Zajímavý je, že třeba oproti Bay Bridge v Sydney, je to tu trochu svobodnější, protože v Sydney jsou všude složitý dvojitý kvalitní ploty a zábrany a hodně policejních hlídek. e, že by vás chtěly ty hlídky buzerovat a prudit, ale jsou tu proto, aby zabránili džamperům ve skákání. V Austrálii musíš bejt šťastnej a bez depky. Je to tak trochu zásah do soukromí, ale na druhé straně, když někdo skočí, tak to státní úředníci, policajti a havrani a... musí prostě nějak řešit. Tady ve svobodnější Americe ti v tom nijak nebrání. Síťovej plot je pouze v místech, kde by skokan mohl poškodit cizí majetek, což je zločin, čili na začátku a na konci mostu je síť, všude jinde si skákej. A když přežiješ, tak zaplatíš pokutu.

Pořádný zábradlí nás dělí od aut, a z druhé strany od moře.

Auta tu smí jezdit max 45 mil za hodinu, kola mají předepsáno, aby jela opatrně a byli připravení zabrzdit. Nic víc se tu nenařizuje. Ten pruh pro pěší hodně v provozu. Lidí jako drobků na italským stole po obědě. Proplítají se vzájemně si vyhýbají. Velkej cvrkot. Prý se tu sem tam něco přihodí, což se ani nedivím, ale asi to nebude tak časté. Lidi tu jsou hodně ohleduplní.

A skoro pořád v mlze.

Olina se na vejlet mostní připravila i barveně vyladěná.

Všecko je natřený červeně a furt se natírá a něco opravuje. Přece je to jen macek.

To za mnou není hajzlík. Asi. Ale nějaká pracovní bouda na lopaty.

A tohle zase není trubka na vodu nebo plyn, ale jen ochranná trubka, ve které jsou spousta spletenejch hlavních lan. Taková chytřejší ochrana.

Nikdo mi neřekl, k čemu slouží tenhle baráček pod mostem. Možná nějakej funkční maják? Nějakej kontrolní bod na projíždění lodí? Nevím.

A frkot lodní je tu taky značnej.

Z obou stran jsou koleje jak pro vlak, a zespoda na nich visí taková pracovní plošina. Jsou myslím tři, Vždycky mezi pilířema (ty jsou sice jen dva, ale je tu i konec a začátek mostu, že jo).

Slečna cyklistka je připravená zabrzdit, což i předvedla.

Je to hezkej most.

Pak Olina na mostě objevila chlapíka, kterej byl ve stejně barevné bundě, a nejen to, měl v batohu, stejně jako Olina, svýho oblíbenýho plyšáčka a fotil si ho na klice služebních dveří v pilíři. Tak si méďové potykali, popovídali a rozešli se. Olinin medvídek je jeden z těch tří medvídků, které nyní vlastní. V okamžiku vzniku téhle fotky ale měla jen dva. Jednoho irskýho, kterýho nechala doma a bylo jí z toho tak smutno, že si na letišti Václava Havla koupila tohodle malýho cestovního. Pak asi za 4 dny dostala ještě černýho yosemitskýho, ale o tom až jindy.

SF se halí, jak je jeho dobrým zvykem, do mlhy.

V popředí modýlek, v pozadí origoš.

Bylo to krásný, bolí mě záda, jedeme domů.

A už jsme skoro doma.

Kdoví, co v tomhle obchůdku nabízí.

Na jedné křižovatce jsou tři hudební produkce. Zde bluegrass music

Tenhle chlápek je jakoby z se vyloupl přímo z Austrálie. Lidi tu jsou fakt hodně vstřícní a nebejvají nasraný. Kdosi mi tvrdil, že se přetvařujou. Ale i kdyby to tak bylo, tak je to furt lepší než ksicht nasranej, nepřetvařující se.

Na druhým rohu jazz.

A dobrej jazz.

Na třetím rohu křižovatky protestsongy.
Příště vás zavedu někam jinam, jen zatím nevím kam, možností je dost.

bazar




  • Tým vědců z Kalifornské univerzity v Riverside přišel na to, jak využít písek při výrobě anod lithiových baterií. Díky oxidu křemičitému, který je hlavní složkou písku, se trojnásobně prodlouží životnost, což ocení zejména výrobci a majitelé elektromobilů. Písek je navíc velmi levný a ekologicky šetrný.
  • Čínští vědci pod vedením Ganga Hana z Po-chajské univerzity popsali nový druh létajícího dinosaura starého asi 125 milionů let, který dostal jméno Changyuraptor yangi. Nalezená fosilie vážila kolem 4,5 kg a měřila 1,5 m, z čehož 30 procent připadá na dlouhá ocasní péra. Dinosaurus měl na zadních nohou dlouhá péra, takže nohy připomínaly druhý pár křídel.

australia

australia

 



Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Věštkyně Jolanda:
"I ten špatnej člověk na někoho spadne."

DOX (do 22. 9. 2014)
Výstava PRVNÍ LINIE připomene 100 let od výročí začátku 1. světové války. V hlavním výstavním prostoru Centra DOX se v monumentální prostorové site-specific instalaci slovenských umělců Bohuše a Moniky Kubinských střetnou dvě bojové linie: zákopový val evokující „verdunský“ obranný systém z první světové války a linie tvořená fragmenty autentických protileteckých bunkrů (tzv. „kugelbunkrů“) z druhé světové války, která byla jejím přímým důsledkem. Pomyslné opuštěné a ztichlé bojiště, v němž se tyto dvě „první linie“ dvou největších válečných konfliktů v dějinách lidstva setkávají, se stává jakýmsi mementem uplynulého století válek a jejich absurdity.

Antonín Benčík, Karel Richter: Vražda jménem republiky
Tragický osud generála Heliodora Píky
Zpřístupnění nejutajovanějších komunistických archivů umožnilo autorům doplnit údaje o pozadí politické vraždy jednoho z nejčestnějších československých vlastenců, vojenských odborníků a diplomatů, osobnosti číslo jedna našeho východního odboje. Hluboký záběr autorů nás formou literatury faktu sugestivně zavádí do zákulisí diplomacie, zpravodajských her i politických intrik.
Ze svědectví L. Řičicové, pracovnice 5. oddělení gen. štábu, o schůzce náčelníka obranného zpravodajství plk. Bedřicha Reicina (agenta NKVD) a prokurátora vyšetřovatele JUDr. Karla Vaše: „Reicin si postěžoval: - Je to špatné, Karle, zatím to nevypadá ani na 15 let.- A dr. Vaš mu bez ostychu nabídl: - Tak mi, Bedřichu, rovnou řekni, kolik pro toho Píku potřebuješ - patnáct let, nebo rovnou provaz? Od toho jsem přece právník, abych udělal paragraf, jaký je potřeba.“
Generál H. Píka v dopisu rodině, v noci z 20. na 21. června 1949 před popravou: „...před strašně a hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnán s čistým svědomím...jsem přesvědčen, ze nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné - že jde však o politickou vraždu...“
Rozhovor, který na podzim 2013 vedl s papežem Františkem jeho spolubratr a redaktor známého italského čtrnáctideníku Civilta Cattolica P. Antonio Spadaro SJ. Díky četbě jejich rozhovoru se čtenáři otevře v celé šíři vize papeže Františka o světě, ve kterém žije on i my, a také jeho „obyčejná“ lidská stránka.

  • „Úspěch souvisí s aktivitou. Úspěšní lidé zůstávají v pohybu. Dělají chyby, ale nezastaví se.“ (Condrad Hilton)
  • Divadlo Continuo letos v rámci pravidelného letního projektu otevře divákům své sídlo na Švestkovém dvoře v Malovicích v jižních Čechách. Program plný divadel, koncertů a site specific předtstavení symbolicky zahájí projekt celkové rekonstrukce Švestkového dvora. Festival RE:START Malovice 35 proběhne od 24. do 27. Července. 

Až do 8. prosince potrvá festival České sny – IV. Ročník kulturního projektu věnovaného propagaci české hudby a hudební spolupráci evropských regionů (více informací: http://www.ceskesny.cz)  

Německé trio Organ Explosion, ve složení Hansi Enzensberger (klávesové nástroje), Manfred Mildenberger (bicí nástroje) a Ludwig Klöckner (baskytara) vydává stejnojmennou debutovou desku. „Nástroje si natahali do babiččiny garáže… Hrají melodie pro miliony se silou funku, snových světů jazzu, špinavého blues a s nepředvídatelností punku. Jsou impulsivní, kreativní, syroví!“ – tak je uvádí oficiální text.  




SLÍBENÁ REPORTÁŽ Z VELKÝHO FOŤÁKU

už je na světě.

Odsud řídil Jirka zvuk v amfiteátru na Čartáku, kde jsme zkoušeli až do pátku 18. července.

První aranžování.

Hamlet Janko Slezák přinesl po 12 letech od prvního provedení na Čarták óbrovskó silu a energii. Má problém, protože Jana zvolila Lukešův překlad, který považuje za současnější. Ale Janko má do hlavy zarytý ten první a pořád s ním bojuje, nejde to vymazat. Lidská paměť je nevypočítatelná.

Na noc se všechno sklízelo a ráno museli všichni chlapi pomáhat znovu stavět.

Tomáš jako Claudius bude hnusnej a podlej, úplně jinej, než v civilu.

Praděd Miloš se svou lékárnou v kufru. Zatímco na pódiu se aranžuje scéna s Gilderstonem (Barča) a Rosencrastem (Vendula - taky trochu pozměněná jména, než jsme byli dřív zvyklí),

Laco Cmorej už tvoří s Lucií (Ofelií) tango, které bude na tlukot srdce - už teď víme, že to bude síla.

Jitka hraje roli Corambise (dříve Polonius), otce Laerta a Ofelie. Jana se rozhodla, že když za Shakespeara mohli hrát role žen muži, proč by tomu v dnešní době nemohlo být naopak?

Horacio a Hamlet- Peter a Janko, chlapi ze Senice. Když jsem si to spočítala, v ansámblu, který se dost spontánně vytvořil, je sedm Slováků a pět Čechů. A nevadí to nikomu.

Laco v další volné chvíli s Vendulou a Barčou tvoří choreografii na jednu z nejtěžších písní a já trnu, že se z toho holky zblázní. Ale vydržely a nakonec to daly!

Aranžování pokračuje celý den, až přijde to nádherný večerní světlo a Luciiny vlasy září.

Jirka se rozhoduje, že se radši vyspí na místě pod stanem, aby se nemuselo zbytečně sklízet veškeré zařízení. Hamlet se šlechetně přidává a nocuje ve spacáku na pódiu - to už jsem nevyfotila, protože byla tma.

Druhý den po první kompletní projížděčce Hamleta má Jana spoustu připomínek, ale už ví, že to dáme a že všechno bude fungovat. Všichni jí věříme, protože režisér a maminka mají vždycky pravdu. Můžeme ale potvrdit, že to tak fungovalo a bylo to dobře.

K večeru přichází všichni s kostýmy, které si posháněli, případně vytvořili podle Janiných návrhů - mělo to být hodně současné a aktuální.

Režisérka je nadšená a jde fotit hromadné foto, aby mohlo jít ještě rychle do světa, jako pozvánka.

Po večerní zkoušce Jirka znovu nocuje obětavě pod stanem a pro změnu se přidá Janko Filip a hlídá vedle pódia na trávníku. Docela si ráno nocleh pochvaloval.

Sluníčko pere ostošest, bouřky nás zázrakem minuly, horští duchové byli při nás. Hamlet s Laertem si po obědě zkoušejí závěrečný souboj.

Večer před generálkou znovu to světlo...

Jana Janěková má radost, přišli dobří lidé a je tu taky Sonička!

Lucia- Ofelie s maminkou.

Poslední okamžiky před generálkou - Horacio (Peter),

šlechtic (Janko Filip),

královna Gertruda - Kateřina a Marcellus (Natália)

Jako voják vypadá zajímavě, čelovka na ní vypadá jako nádherná čelenka. Ráno balíme, Jirka se rozhoduje, že takovej stan asi koupíme, ať jsme soběstační.

Nastává loučení se Soňou a taky s pradědem Milošem, poněvadž ho vezeme na vlak do Ostravy.

Krásně bylo na Čartáku a nebylo to jen přírodou, ale hlavně společností úžasných lidí. Reportáž z prostředí Colours už byla minule, tak teď už nedělní ráno před poslední zkouškou - tady budeme hrát:

Zkouška byla rychlá, za dvě hodiny si všichni nazkoušeli situace, spojování scén, úplně jiný prostor, světla a dokonce zbyla chvíle i na polední pauzu.

Parno bylo výživné, docela rádi jsme se vrátili do klimatizované budovy a začali chodit diváci. Bylo jich plno, dokonce museli zůstat za dveřmi a čekat, dokud někdo neodejde na nějaký další program, který má v plánu. A pak už Blanka Fišerová (básnířka, báječná bytost a v tomto případě dramaturgyně a manažerka celé poetické scény) zhasla sál. Upozorňuji na lékařskou brašnu, která dle pokynů praděda doktora zaujímá na scéně významné místo!

Díky tomu, že přišla taky Lenka Mlynářka-nyní Dohnalka se svým mužem, máme fotky i z představení. Byl ochoten vzít náš foťák a vytvořil spoustu zajímavých snímků.

Tango, které tvořil Laco na louce, vyznělo až do mrazení v zádech,

a vůbec všechno, co jsme viděli vznikat, nabylo na síle a přesvědčivosti.

Ivan Jurečka (ten jediný není žákem Jany Janěkové, ale zapadl mezi nás jako domů) hrál s Natálií potulné herce.

Král s královnou a ostatními se dle pokynů režisérky při jejich scéně vmísili do narvaného sálu.

Claudius byl patřičně podlý a Hamlet dostatečně šílený,

stejně tak Ofelie, která byla úplně jiná, než všechny Ofelie, které jsem kdy viděla. Nádhera!

A pak zbylo opravdu jen ticho. Text Hamleta je až nepříjemně současný, hodí se na dnešní dobu a z toho dost mrazí. Aplaus byl zasloužený a zbývá doufat, že to všechno nebylo naposledy, ale snad se v takové krásné sestavě ještě někdy někde potkáme.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

3.8. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš