Ve Španělsku je blaze
(zase)

Jak začít. Minulej týden jsem vás chtěl potěšit několika postřehy ze slunné Andalusie, ale místo toho jsem nutně potřeboval zveřejnit naprosto zásadní a aktuální informace o posledním happeningu Lubo Kristka, jehož socha se stala obětí arogantních vládců Vranova nad Dyjí. Kdyby se vám zdálo, že s tou arogancí zastupitelům křivdím, tak prosím nekřivdím. Paní místostarostka vzteky, a bez sebe nenávistí vůči věhlasnýmu umělci, plivala na občany. Taková za komouše místostarostka. Je to hnus a běs. Takže jsem přímo ze Sevilly vytvořil jedno externí prase o celé akci. Fotky jsem použil od Martina Musila, který dal svolení k publikování na praseti. Vy. kdo jste to ještě nečetli, tak si tu flusací lahůdku nenechte ujít. Prase č. 18
V tomhle vydání se tedy uchýlím jen k takové zkratce, k takovému shrnutí svýho pobytu ve Španělsku. Berte to spíš jako obrazovou reportáž, slov tu bude minimum, protože po návratu z dálav se na mě vrhli mí klienti a trochu víc mě zavalili prací a taky jsem musel nutně jít na Staromák na demonstraci. Čili času se mi teda fakt moc nedostává. Což neberte jako fňuk.
Minulé roky jsme na tu školní akci jezdili s Roušovnou. Ona z moci své funkce a já jsem si to zaplatil a jel jako její ozdoba. Letos to ale bylo trošku jiný, protože se jelo na jaře a v tu dobu je Roušovna potřebná ve škole. Jel jsem tedy s jejími kolegyněmi. Nebyl jsem jim asi moc ozdobou, ale to neva. 14 dní jsem si užíval tepla a vůní jihu. A hodně jsem i fotil. Teda hlavně pro sebe a trochu i pro školu.

Termín letos vyšel tak rafinovaně, že jsme se vyhnuli klasickýmu Velikonočnímu pondělí, nikdo nás nenutil matlat se s pomlázkama a pak vyrazit pomrskat pištící holky, které se těší-netěší. Mě Velikonoce obecně nikdy nebraly. Kecám, jako malej kluk jsem jednou byl s tátou v Brně na mrskutu. Byl jsem oblečen čistě a slavnostně. S taštičkou jsme vyrazili po tátových známých. Všude jsem dostal vajíčko nebo nějakou čokoládičku a dokonce i pár mincí. Cítil jsem se boháčem, ale pak jsem ještě týden krkal sirovodík, jak jsem se přežral vajec a dlouho jsem je nemohl ani vidět. Pak už mě to nikdy nebavilo. Až Helča povýšila Velikonoční pondělí (bacha, je to svátek přestupnej) na den slavnostní, protože jednou to vyšlo na 9. dubna, to mám zrovna svátek, a zatelefonovala mi, že k svátku mi nadělila Borise. A za tři roky mi na jiné Velikonoční pondělí, které náhodou asi zase bylo 9. dubna, nadělila Bobíka. Takže jo, jestli je velikonoční datum shodné s mými "jmeninami", pak mě Velikonoce baví, jinak na ně kašlu. V Seville se v tu dobu vyrojí do ulic spousty kukluxklaních postav a postaviček, který s těma bílejma náckama nemají vůbec nic společnýho Je to svátek čistě náboženský. Asi se o něm jednou rozepíšu v samostatném vydání WWWprasete.

Nejvíc zamilovanějším místem V Seville je pro Roušovnu Plazza de Espaňa. No a protože první den po příjezdu jsme měli výlet po hlavních pamětihodnostech, vyfotil jsem jí pár fotek toho mystického místa. Jo, je to nádherný místo, ale pro Roušovnu je ještě nádhernější.

Místní vykuk tu nabízí vějíře. Jeho lákavá cenovka je však velmi rafinovaná. Jsou to tři vějíře za pět éček nebo tři eura za pět vějířů.

Obrázek speciálně pro Roušovnu.

Dobrá akustika.

Vyhladovělá Picassova holubice míru - modré období. Sem tam jsem se s Roušovninejma kolegyněma zastavil na pivo v nějakém místním baru. A že jich tu teda je jak naseto. Pivo sice nic moc, ale výběr skoro žádnej. Když je hodně studený, tak je docela pitelný.

Beze slov.

Hodně si tu potrpí na snídaně v kavárničce. A tak velmi často otevře kavárnička v devět a v jedenáct zase na chvilku zavře, aby otevřela před siestou. Večer pak mají otevřeno skoro všechny kavárničky a na chodnících je dost veselo.

Bejt pejskařem v Seville není žádná prdel. Hoven tu však je o hodně míň než v Praze nebo v Brně.

No a třeba s parkováním? S tím se tu neserou vůbec. Klidně i takto. A žádný policajty to nerozběsní. Klídek.

Sevillští hasiči mají parádní barák.

Celou dobu bylo skoro pořád hezky, sluníčko a teplo.

No a taky samozřejmě ta jejich katedrála Panny Marie. Největší gotická katedrála na světě. O té nejspíš taky jednou napíšu celý prase.

Centrum je prošpikovaný luxusníma obchodama, ale i obchůdkama malinkejma a hlavně cizincema. Mě daleko víc bavily uličky ve starejch a zanedbanějších čtvrtích.

S omezováním plastů to myslí fakt vážně. Vážněji než my. I bezdomáči tu totiž používají většinou tašky papírové a nebo hadrové batohy. Žádný igelitky z Billy nebo alberta, či Lidlu. A Lidlů tu mají poměrně hodně.

Houbičky jsou fenomén, o těch jsem psal už asi loni nebo předloni. Je to taková krásná skoro zbytečná stavba, která má za úkol nabídnout návštěvníkům výhled na krásný město. Je ze dřeva a vyplňuje náměstí tak natěsno, že je vlastně možné ji vyfotit najednou. Buď mobilem panoráma, ale to není taky nic moc, protože se nevejde na výšku a nebo to poskládat. Tahle je nafocená ultraširokoúhlým objektivem na asi 12 fotek s velkým překrytím kvůli zkreslení. Houbičkám se tu někdy říká Metropol parasol. Obojí je správně.

Když jsme tu byli s Roušovnou, tak jsme si všimli, jak často jsou vedle sebe stánky s churros a chorizo a usoudili jsme, že prostě čůro a čorízo jsou kamarádi. Ale letos, když jsem tu byl bez Roušovny, tak jsem bulvárně objevil, že čůro je pěknej prasák a dal se dohromady s čokoládou a na čorízo se vyprdl.

Olinina oblíbená zmrzlinárna byla zavřená. Nejen teď, když jsem ji fotil, ale vždycky, když jsem šel kolem.

Na každým rohu je nějaká hudební, či taneční atrakce. Tančí, stepujou, flamencujou, nebo dujou do dechů. I housle tu často uslyšíte. Nebo čelo.

Taky jsem se musel zastavit ve své oblíbené Universidad de Sevilla, která byla původně fabrikou na tabák. Pak usoudili, že je lepší mít lidi vzdělané než smradlavé.

Mají tu ochočené čápy, co hlídají střechy a antény. Ani na ně nepotřebujou čapí hnízda a dotace.


Kousek té katedrály.

A ještě větší kousek té katedrály.

A nebo zase z jiné strany. Bohužel fronty na návštěvu interiéru jsou psychickou bariérou. Nikdy jsem nebyl vevnitř.

Vrata ke králi.

Alcazar -královskej dvorek.

Výhled z dvorka na katedrálu.

Pepkova ulice.

Je to sice až nevkusný a pokleslý, ale přesto je z toho cítit jakási hrdost na svoje město. Prodávají ducha města. Smutně vzpomínám na obchody kolem Karlova mostu plné placatejch čepic sovětských vojáku, ušanek, blbejch ruskejch panenek matrjošek, hrníčků s Hitlerem nebo Stalinem, či Putinem. Já vím, že zrovna máme na Hradě a v čele vlády lidi, ke kterejm se tyhle atributy dost hodí, ale přece jenom je to naše země a určitě by se něco našlo, co je typicky český, nebo pražský.

Dvorky tu mají moc hezký.

V jedný hospodě se starej pingl rozčiloval na mladýho pingla, že je marnej a na facku.

Žlutá brána do staré čtvrti Macareno.

Ach ta diakritika.

Něco čerstvýho kyslíku.

Někdy, někdy se bez tý barvy člověk prostě neobejde, jinak by to ani nemusel fotit.

Ze života nosorožce sevillskýho.

Nedělní vycházky babek.

Je tu hodně pomalovanejch zdí. A dost kvalitně.

Tady se vyhazuje až na poslední chvíli.

Speciálně pro Roušovnu.

Fronta na dva dny snění o štěstí.

Pivnice i pro děti. Co se v mládí...

Názorný graf denního rozvrhu.

Nevěřících je tu velmi málo a cestu k Němu hledají všelijak.

S prádlem na sídlišti je kříž.

Ozdobný pomerančovníky a mandarinkovníky a někdy později i citrónovníky vypadají sice lákavě až chutně, ale plody jsou dost hnusný a hořký. Prostě jen na ozdobu.

Univerzální doktor kdečeho.

Tak jako u nás, drobní řemeslníci pracujou i v neděli a o svátcích.

Svatba.

Pinglíci se za bárem musí dost ohánět a věnovat se hostům, takže pauza na cigáro a FB je vzácná.

U básníků je zavřeno.

CocaCola, to je zdraví...

Sloni za mřížemi.

Cruzcampo na okně.

Patrně nějakej hambinec.

Byl první máj.

Podvečery v hospodě jsou i s dětma a jejich dětma.

Macarena.

Určitě se o Seville rozkecám někdy v dalších vydáních WWWiditelnýho prasiska.

podpis


Miloš Zeman o vlastní zemi v Číně:
"Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, a to je země, která je proti Huawei."


Semafor slaví letos 60 let a paní Olga Sommerová se chystá natočit film o Jiřím Suchém. Takový projekt ráda podpořím, Jiří Suchý byl vždycky svůj, ať se okolo nás dělo cokoliv. Jeho poetika nás od začátku oslovovala a provází doposud. Slyší na ni mladí - to se mně potvrzuje každým rokem, když jim přináším úpravy semaforských písní. Věřím, že si tento pán a jeho tvorba takovou poctu zaslouží. Pokud jste na tom podobně, přidejte se na hithitu:
https://www.hithit.com/cs/project/5393/jiri-suchy-dokumentarni-film/contributors
Fotka z podzimu 2010 - pan Suchý zpíval v Dělňáku na Jamborové mimo jiné i s našimi studentkami písničku "Tento týden v pátek". Všechny tyto slečny už můžete vidět v nejrůznějších představeních v Brně a v Praze, toto letí!

Dada a spol.


Dozvuky DERNISÁŽE 2019

Flétnistka Martina Komínková připravuje zajímavý projekt, který je možno podpořit na Hithitu. Fandíme jí!!!
https://www.hithit.com/cs/project/6165/prorok-vetru-multizanrovy-projekt
Kdo chce vědět víc o Martině, račte vstoupit na její stránky!
www.martinakominkova.cz
www.flautasdecolores.cz

Novinky na mé cestě s knihami

Přátelé,
neustále se něco nového děje a chystá - nejen pro vás ale i pro vaše ratolesti. Už se otevírají výtvarné dětské dílny na léto, na které se děti už můžou hlásit a zároveň je ještě pár posledních míst na některé jarní dílny pro dospělé (pro děti je na jaře ještě možnost nahlásit se po roce na Cameru obscuru do krásné vily Tugendhat!). Také poslední dvě místa na opravdu jedinečnou zážitkovou dílnu v Rumunsku s Jindrou Štreitem. A mnoho dalších akcí v Komoře! Tak tedy vybírejte, ptejte se a hlaste se. Budeme rádi.

Srdečně,
Gabriela Kolčavová

SO-NE 11.5-19.5.2019
Šumice, Rumunsko: Příběhy současného Banátu vol. IV
Opravdu ojedinělá příležitost - zážitková fotografická dílna s Jindřichem Štreitem na výjimečném místě!
Letos !ROK KNIHY! Více viz příloha.

TŘI STŘEDEČNÍ VEČERY 22.5./29.5/5.6. 2019
KOMORA Brno: VYVOLÁVÁNÍ FILMU/ ZVĚTŠOVÁNÍ I/ ZVĚTŠOVÁNÍ II
Pro nadšence analogové fotografie, kteří se chtějí naučit vyvolat si vlastní film, udělat si z něj svoje první zvětšeniny a naučit se další pokročilé printérské možnosti jako např. práci s multigradačními filtry, techniku nadržování a vykrývání aj.
Více na https://www.facebook.com/fotokomora/.

5.8. - 9.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření a mnoho dalšího. Úžasnou výhodou Lužánek je možnost často pracovat venku a využívat přímo i lužánecký park.
Cena: 2100Kč

12.8. - 16.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
TVŮRČÍ TÝDEN PRO DĚTI S FOTOGRAFIÍ
I letos je v nabídce dětská výtvarná dílna, která neopomene výtvarné možnosti kresby,malby atd., ale zároveň se zaměří především na práci s fotografickým obrazem, fototechnikami a dalšími světlocitlivými možnostmi tvoření.
2100Kč

19.8. - 23.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
ZUŠ BOSKOVICE
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření, fotografie a mnoho dalšího. Co nám počasí dovolí, budeme pracovat venku.
Cena: 2100Kč

Pokud byste rádi nedostávali tento informační email o tvůrčích dílnách, prosím napište na tuto adresu email s předmětem ODHLÁSIT.

KURZ TVOŘIVÉHO “NICNEDĚLÁNÍ“
5.8.-10.8. a  21.8.-25.8. 2019 www.podsaumburkem Rajnochovice

Motto : “Stát se může cokoliv-něco se stát musí“/ P.Brook/

Filosofií kurzu je překvapení a síla okamžiku. Nenásilná a zábavná forma objevování skrytých možností. Je vhodný pro uchazeče o studium na divadelních školách, divadelníky i zájemce jiných profesí, všechny kdo si chtějí rozšířit obzory, či spojit odpočinek s kreativní „prací“. Kurz je esencí různých metod a mých dlouholetých hereckých, režijních a pedagogických zkušeností. Podrobné informace o ceně a průběhu na  hukalka55@gmail.com
www.janajanekova


Jana Janěková

V DEN PÁLENÍ ČARODĚJNIC

jsme navštívili klub Na Leitnerce, kde byl koncert Brno Contemporary Orchestra s Pavlem Zlámalem jako sólistou. Zajímavý počin, do focení se mně tam ani moc nechtělo, řekla jsem si, že to stačí do hlavy.
Páni z orchestru nás pak pozvali k hospodě U Poutníka, kde se ještě ten večer v deset chystali hrát Zappu a Bolero. Dali jsme procházku až na Starobrněnskou, kde už mně to nedalo a foťák jsem vytáhla.


Opravdu se schylovalo k produkci. Zdá se, že sem muzikanti rádi chodí na pivo a proto se rozhodli uspořádat vystoupení.
Začali Bolerem v netradiční úpravě, makali hlavně dechaři.


Lidí se sešlo ažaž.


Na Zappu se dostavil i dirigent.
Hráli skladbu, kterou jsem neznala, ani Jirka ji nepoznal.


Atmosféra byla parádní a jak jsme později zjistili, celá akce proběhla na počest Evženových narozenin. Evžen je asi majitel hospody.


Ani jsem Evžena nestihla zvěčnit, donesl muzikantům pivo tak rychle, že se mně rozmazal.


Čarodějnický večírek se vydařil, muzikantům se klaníme!

NAŠI PRVŇÁCI S NÁMI ABSOLVOVALI TRADIČNÍ
"školní výlet". Spočívá to v tom, že domluvím vystoupení někde poblíž Brna, oni tam přijedou vlakem a my se dostavíme autem s piánem a ozvučením. Častým cílem je Adamov, poněvadž je akorát tak na dosah. Tentokrát jsme pomohli zahájit výstavu fotografií adamovského rodáka Vladimíra Kejíka.
Vystoupení začali netradičně mezi publikem, přicházeli za zpěvu písně Toulaví zpěváci.


Píseň se ukázala jako skutečně tématická, poněvadž po výsadku z vlaku na správné zastávce se jim podařilo nasednout do autobusu jedoucího opačným směrem. Přesto nakonec dojeli na čas a stihli i krátkou zvukovou zkoušku.


Dostali pochvalu nejen od nás, ale i od místních, kteří chválili výběr písní a interpretaci jakbysmet.
Mám radost, že šlitrovky pořád zabírají.
Letos jsem panu Šlitrovi k nedožitým narozeninám konečně upravila moji snad nejoblíbenější - Znal jsem jednu pampelišku. Povedla se a tak mám radovanec, v Adamově vlastně měla premiéru. Dokonce jsme ji stihli nastudovat v době, kdy pampelišky doopravdy kvetou!

Letí to, za tři týdny už začne zápočtový týden a první čtvrtina studia bude za nimi...

MILÍ PŘÁTELÉ V PRAZE A
okolí, připomínám, že v neděli v pražském Disku si zahrajeme představení ZÍTRA TO SPUSTÍME!
Podrobnější informace najdete tady:
https://www.divadlodisk.cz/zitra-to-spustime
Rádi vás uvidíme, bude to opravdu derniéra... Věřím, že to bude silný zážitek, stejně jako byl v Brně.

Dada a spol.