Aboridžinská stezka
(rituální výlet)

...a protože tady v Austrálii mají děti v zimě prázdniny 14 dnů, nic nám nebrání v tom, abychom si vyšlápli na náš oblíbený krátký výlet po stopách Aboridžinců třeba hnedka v pondělí. Stezka je hned za humny a pozorným čtenářům jistě neunikne, že o tom žvaníme rok co rok. Jenže on ten náš výlet je takový roztomilý a my všichni, kromě dětí, se na něho vždycky tak těšíme. Také proto, že máme s sebou dobrou svačinku, což je i naše silná motivační zbraň pro ty malé lenochody. Promiňte, vlastně koaly, protože lenochodi tady nejspíš nežijou. Ale co do lenošení jsou si rovni. Zatímco lenochod visí na stromě a nic nedělá, tak koala taky. U lenochoda je to způsobené jeho jménem, zatímco u koaly tím, že je sjetej blbě strávenými eukalyptovými listy.

Od loňska ještě vykotlanější.

Některé stromy jsou univerzální a nevadilo by jim ani přesazení do Evropy vzhůru nohama. Jenže se nesmí vyvážet.

Ruská imprese

Babička dumá o Bibištiných dramatických hadových příbězích.

Jen podle takových indícií se dá poznat, že tu v Austrálii je zima.

Třetím do mariáše by mohl být medvídek panda, kterej se zase sjíždí bambusem, ale bohužel žije jenom v Číně. Oblíkli jsme našeho pandu, lenochoda i koalu do holinek a zahnali do auta a zabouchli dveře, protože jsou strašně rychlí a mohli by se nám rozutéct do prostoru. Vyrážíme k dřevěnému mostíku a vzpomínáme, jak jsme zde byli loni v obrovské sestavě i s Honzou a Jirkou. Přestože se na začátku ti naši lenochodi netvářili nijak nadšeně, hned po otevření dveří auta zmizeli jako opravdoví Aboridžinci, Bobík do bahna, Borísek do bahna a Bibišta do bahna. Naštěstí jsou docela hluční, takže víme, že existujou. Opravdoví Aboridžinci totiž nejenže nejsou vidět, oni nejsou ani slyšet, takže o nich nikdo neví. První část cesty vede kolem řeky kolem zajímavejch stromů. Někdy jako z ruské impresionistické školy, jindy hrbaté jako ze školy pro hrbáče.

Stromy tu jsou objemově nepřehlédnutelné.

Děcka se radujou jako malí smradi. Konečně je to začalo bavit. Jako dycky. A to ještě netuší, že pro ně máme v baťůžku dobroty svačinkové a v trávě a blátě číhají přítulné pijavice. Boris, známý horder, již má zase plné pracky klacků a další předměty už bude muset držet v hubě. Panda volá: “Mamíííííííí, kakáááááát!!!”
Bibišta po cestě vypráví děsivé příběhy o hadech, které zde prožila v létě a po očku pozoruje babičku, jak nenápadně bledne a ujišťuje se, jestli v Austrálii je opravdu právě teď doopravdická zima a hadi spí. Olina je totiž starej skeptik a tvrdí: “Jak už z ráje je známo, hadi jsou proradní.” Tentokrát se ale hadi udrželi na uzdě a babičce se neukázali. Ta byla ráda.

Na první zastávce našel páníček na své sandálce pět vesele dovádějích pijavic a šestou přicucflekovanou ke šlapce.
Když jsem je ze sandálu zaháněl, Bobíkovi to přišlo líto, bral je něžně do upocených dlaní, že si je vezme domů jako domácí mazlíčky. Pijavice jsou zajímavá zvířátka. Mají tlamičku vpředu i vzadu, ale to vzadu je prdel. Umí se přicucnout oběma konci jako zvon od záchodu, ale cucfleky dělá jenom předkem. Když jsme na této stezce byli před dvěma lety poprvé, měla Olina z pijavic takovou hrůzu, že s námi málem ani na ten výlet nešla. Letos vypadala, že už jí skoro vůbec nevadí. A to dokázala i doma, když si ze své ponožky během večeře vyndala macatou, krví nacucanou pijavici, vzala ji do holé ruky a nonšalantně ji odnesla na hajzl a vyhodila do mísy se slovy: “plav, ty mrcho nažraná” a šla zpátky večeřet. Když jsem asi za hodinu šel taky na záchod, vyšplhala se už pijavice téměř k prkýnku a vyhlížela svůj druhý chod. Přestože se tady v Austrálii o zvířátka starají moc hezky, zachoval jsem se jako hajzl a tu svini spláchl. Ale teď, jak o tom píšu, mi to začíná být líto - asi se stanu Australanem a už žádnou nikdy nespláchnu.

Strom čmárovník.

Průhled na Evans Head.

Svatební aboridžinskej strom...

...a příběh k němu.

Ostražitě nalevo

Ostražitě napravo, je to dobrý, to jsou jen Roušáci. Ty znám z loňska.

Zpět k našemu malému výletu. Za poslední zatáčkou se objevuje oblíbená občerstvovací stanice, což jest stůl z masivního dřeva, spojený s dvěma lavicemi. Hned vedle je palouček a na něm mohutný strom, u kterého pořádali Aboridžinci své svatební obřady. Vybalujem svačinku, žádná svatba se nekoná, takže se nemusíme dělit. Od svačinky kupředu už je to jen cesta zpět. Ale stejně krásná, jako ke svačince. Ráz krajiny se mění každých pár set metrů. Začínáme mít pocit, že tohle jsme už dnes jednou viděli. Není se co divit, jsme na konci výletu, a to je začátek naší cesty. Nebojte se, druhé kolo už nebude, alespoň letos ne. Ještě než nastoupím do auta, musím si vytrhnout pijavici pod kolenem. Udělala mi tam fialový cucflek, který mi vydrží skoro 10 dní. Helča si loví tlustou pijavici z ponožky mezi prsty na nohou a jedeme domů. Pijavice nejsou tak hrozné, jen kdyby neměly tak studené tlamičky!

Loni tu byli i Jirka s Honzíkem - strejdánkové Bibi, Borise a Bobíka.

Ty klacky na stole jsou Borisovy poklady a většinou se musí dovléct až domů, kde si je někam ukryje.

Bobík prožívá své fotokomické období.

Bobík si umí rozdělené sušenky nastřádat a pak je pomaličku labužnicky žere a tím způsobuje slinění u svých sourozenců. Ale ti taky nejsou blbí a naučili se to taky. A tak rozdělené sušenky jsou drcené v kapsičkách a požírané po celou dobu výletu. Jediným zádrhelem je, když jsou zastávky dvě. Hromadění sušenek se stane nepřehledným.

Tady v Austrálii je jaksi úplně všecko naopak

Jen obyčejná voda.

Helča s Beou trénujou na divadelní představení.

Zde začíná a končí stezka aboridžinská.

Vnučka s babičkou.

Eště vyčistit zuby a spát.

  • Střevní mikroflóra, tvořená vzájemně propojeným ekosystémem bakterií, je důležitým „orgánem“ našeho těla. U mladých lidí se střevní mikroflóra podobá jako vejce vejci. Proměny v druhovém složení bakterií však často značí zdravotní obtíže, jako jsou zánětlivá onemocnění či obezita. Irští vědci z Univerzity College v Corku prozkoumali střevní mikroby řady seniorů a výzkum jednoznačně potvrdil vztah mezi složením mikroflóry, stravou a zdravotním stavem. Studie irských vědců by se tak mohla stát odrazovým můstkem pro další vyvíjení diagnostiky a následné léčby, založené na cílených proměnách střevní mikroflóry.
  • Vědci z univerzity v Los Angeles, kteří pracovali s daty z Hubbleova teleskopu, nedávno narazili na prazvláštní úkaz. V jednom z nejzazších koutů vesmíru objevili „zastrčenou“ spirální galaxii. Problém je v tom, že měla vzniknout v době, kdy podle současných teoretických předpokladů vesmír ještě takové útvary „vyrábět“ neumě. S významem tohoto objevu si vědci zatím příliš nevědí rady. Další podobné nálezy by je však mohly přinutit k přehodnocení dosavadních představ o procesech v době mládí vesmíru.

  • Začínají mě opouště sandálky.
  • Snad přežijou letošní australskou zimu.

 

australia


australia

Surreálný inspektor Zrzek

"Jděte s tím do háje, mě to nezajímá. Mě zajímají hlubinné problémy společnosti,"
odpověděl na jednu z otázek opravdovému novináři šéfredaktor seriózního bulvárního deníku Blesk Pavel Šafr.

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



Pražský hrad
Jan Reich – Fotografie (do 19.8.2012)
Životní příběh fotografa narozeného roku 1942 v Praze.
Zámek Troja
Emil Filla (Ze sbírek GHMP) (do 4. 11. 2012)

Rana Dasgupta:  Sólo
Ulrichovi je bezmála sto let, a než přišel o zrak, četl v časopise reportáž o tom, jak cestovatelé v daleké zemi nalezli hejno papoušků mluvících jazykem kultury, kterou krátce předtím vyhladila jakási katastrofa. Byl to tak šokující objev, že papoušky pochytali, zavřeli do klecí a poslali domů, aby mohli lingvisté zaznamenat, co ještě zbývalo ze ztraceného jazyka. Jenže papoušci byli už tak traumatizovaní neštěstím, které je potkalo, že všichni cestou uhynuli. Ulrich přemítá, zda se těmto nešťastným ptákům nepodobá, a táže se sám sebe, zda v životě shromáždil nějakou moudrost, kterou by mohl odkázat světu. Výsledkem je divoká jízda peripetiemi dějin Bulharska.
K dispozici také jako e-kniha


Síla kapely Spectrum Road, ve které hrají Jack Bruce (baskytara, zpěv), Vernon Reid (kytara, zpěv), John Medeski (klávesy, piano) a Cindy Blackman-Santana (bicí), pramení ze společně sdílené lásky k jazzrocku 70. Let. Samotná kapela má zjevně mnohem blíž k progresivnímu rocku, což však nic neubírá improvizačním schopnostem muzikantů. Letos kapela vydává u Palmetto Records novou desku. Kolekce deseti skladeb staví povětšinou na rané tvorbě Williamsova Lifetime, ale dovedně ji přetavuje pomocí novějších vlivů přicházejících nejen z jazzu, ale i prog-rocku, blues, funku či dokonce metalu.


  • „Odvaha není vždy okázalá. Někdy je to jen tichý hlas, který večer vstane a řekne: Zítra to zkusím zas.“ (Mary Anne Radmacher)
  • Kina:
    23.7. – Aero – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (20:30)
    27.7. – Aero – Aertěk 2012 (18:30)
    28.7. – Aero – Trainspotting – poslední zastávka (režie: Danny Boyle, VB, 1996, 94 min. Krimi) (Temný příběh o drogách, kamarádství a zradě v britské černé komedii.) (Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav.) (18:00)
    25.7. – Aero – Alois Nebel (režie: Tomáš Luňák, ČR, 2010, 87 min. Animovaný) (Dlouho očekávaná adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší temný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem, k jehož realizaci použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoscoping, unikátní technologii kombinující kreslený a hraný film. Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha.) (18:00)
    28.7. – Aero – Perfect Days – I ženy mají své dny (režie: Alice Nellis, ČR, 2011, 108 min. Komedie) (Celý příběh začíná čtyřiačtyřicátými narozeninami Eriky, která sice nedostane největší kytici, jakou si dovede představit, zato ale pěkné přáníčko od své bývalé švagrové, trapný vzkaz v rozhlasovém pořadu od bývalého manžela, krém na vrásky od homosexuálního kamaráda Richarda a dárkový striptýz od své nevyzpytatelné matky. Přáníčko si doma vystaví, při vzkazu se - ač sama sebe proklíná - dojatě rozpláče a dárkového striptéra jí okamžitě přebere Richard.) (18:00)
    29.7. – Aero – Královská aféra (režie: Nikolaj Arcel, Dán./Švéd./ČR/Něm., 2012, 128 min.) (Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Lásky, která propukla na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a jeho manželkou, mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou. Tuto historickou zápletku chtělo zfilmovat už několik tvůrců, až teď se to však podařilo Nikolaji Arcelovi, který do hlavních rolí fascinujícího dramatu obsadil Madse Mikkelsena a Alicii Vikander.) (18:00)
    26.-29.7. – Aero – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (17:00, 19:00)
    23.7. – Světozor – Dokumentární pondělí – Nalezeni Na ztraceném (režie: Honza Skalík, Matěj Bajgar, ČR, 2012, 42 min.) (V červenci a srpnu 2011 Správa Národního parku Šumava nezákonně vykácela v chráněném polesí Na Ztraceném 32 hektarů holin. V místech, kde tokal tetřev hlušec, létal datlík tříprstý a pomalu vznikal pralesovitý porost, to dnes vypadá jako na parkovišti. Zabránit tomu se přímo na místě snažily stovky lidí. Desítky tisíc lidí z celé republiky jim a vědeckému pohledu na Šumavu vyjádřily podporu. Dokumentární film "Nalezeni Na Ztraceném" ukazuje, co se děje v šumavském houští. Politici od Špidly po Moldana, vědci od Kindlmanna po Fantu, herci od Vávry po Vydru, blokádníci od Veroniky po Járu. Všichni jsou nalezeni Na Ztraceném.) (20:30)
  • Filmové festivaly:
    do 31.8. – Pražské filmové léto (info: http://www.biooko.net/cz/cykly-festivaly/129/Prazske-filmove-leto/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    23.-24.7. – Agharta – Hot Line (21:00)
    25.7. – Agharta – Largo feat Gast Waltzing (21:00)
    26.7. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    27.7. – Agharta – Marcel Flemr Band (21:00)
    28.-29.7. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    23.7. – Balbínova poetická hospůdka – Fajn Beat (20:00)
    23.7. – Blues sklep – Matúš Majerník & Jan Kodad (21:00)
    24.-25.7. – Blues sklep – Slow Fingers (21:00)
    26.7. – Blues sklep – Phil Shoenfelt & Pavel Cingl (21:00)
    27.7. – Blues sklep – Blues Brothers (21:00)
    28.-29.7. – Blues sklep – Ivan Hajnis and Dr. Tom´s Blues Cabin + Sir Jayem (21:00)
    23.-28.7. – Jazz Dock – Czechjazz workshop 2012 (22:00)
    29.7. – Jazz Dock – J.J.Jazzmen (17:00)
    29.7. – Jazz Dock – Pavel Wlosok Trio (22:00)
    23.7. – Jazz klub Ungelt – Adam Tvrdý Crossover (21:15)
    24.7. – Jazz klub Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:15)
    25.7. – Jazz klub Ungelt – Toma Bouda & Fluid Culture  (21:15)
    26.7. – Jazz klub Ungelt – James Bond (21:15)
    27.7. – Jazz klub Ungelt – J.J.Jazzmen (21:15)
    28.7. – Jazz klub Ungelt – Marcel Flemr Threesome (21:15)
    29.7 – Jazz klub Ungelt – Blues Bond (21:15)
    23.7. – Jazzboat – Julius Baroš Quartet (20:30)
    25.7. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    26.7. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    27.7. – Jazzboat – Jazz Revue (20:03)
    28.7. – Jazzboat – Veronika Vítová Crew (20:30)
    29.7. – Jazzboat – František Uhlíř Team (20:30)
    25.7. – Reduta – Jazz Efterrätt (21:30)
    26.7. – Reduta – Veronika Vítová Crew (21:30)
    27.7. – Reduta – Big Band Theory (21:30)
    28.7. – Reduta – J.J.Jazzmen (21:30)
    29.7. – Reduta – Juwana Jenkins & Her Mojo Band (21:30)
    25.7. – Stará Pekárna, Brno – Mark Geary (20:00)
    26.7. – Stará Pekárna, Brno – Rankyen (20:00)
    27.7. – Stará Pekárna, Brno – Šílení panici (20:00)
    23.7. – U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    24.7. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    25.7. – U malého Glena – Jamie Marshall & Radek Hlávka (21:30)
    26.-27.7. – U malého Glena – Najponk Trio (21:30)
    28.7. – U malého Glena – Pavel Wlosok Trio (21:30)
    29.7. – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    24.-25.7. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Hiromi the Trio Project (19:00, 21:30)
    23.7. – Blue Note New York, USA – Michelle Carr (20:00, 22:30)
    27.7. – Twins Jazz, Washington, USA – Paul Pieper Quartet with Tedd Baker, Gavin Fallow, Shareef Taher (21:00, 23:00)
    26.7. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Al Jarreau (18:00)
  • Hudební festivaly:
    do 29.7. – Hudební festival Znojmo (info: http://hudbaznojmo.cz/)
  • Divadla:
    24.-25.7. – Divadlo V Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – Vladislav Vančura: Rozmarné léto (režie: Jakub Špalek) (Lampy, kouzelný klobouk a strmý provaz… Jak je to krásné býti kadeřavým!) (19:30)
    26.8. – Divadlo v Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – Rozmarný Bonus (režie: Jakub Špalek) (Dárek pro diváky, kteří Rozmarné léto znají a milují. To, co původní příběh zatajil, vynechal či opomenul – skrytá tajemství, rozhovory šeptané i scény s hvězdičkou.) (19:30)
    27.7. – Divadlo V Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – Vladislav Vančura: Rozmarné léto (režie: Jakub Špalek) (Lampy, kouzelný klobouk a strmý provaz… Jak je to krásné býti kadeřavým!) (19:30)
    28.7. – Divadlo v Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – Rozmarný Bonus (režie: Jakub Špalek) (Dárek pro diváky, kteří Rozmarné léto znají a milují. To, co původní příběh zatajil, vynechal či opomenul – skrytá tajemství, rozhovory šeptané i scény s hvězdičkou.) (19:30)
    28.-29. – Letní scéna Ungelt – Divadlo Ungelt – Richard Alfieri: Šest tanečních hodin v šesti týdnech (režie: Zdeněk Dušek) (Strhující herecký duet o lidské opuštěnosti a nikdy neumírající naději.) (19:00)
  • Divadelní festivaly:
    do 7.9- Letní shakespearovské slavnosti 2012 (info: http://www.shakespeare.cz/festivaly.htm/)


SWEENEY TODD – Divadlo na prádle - Praha, Malá Strana, Besední 3 – NAPOSLED 28. a 29. 7.
Hraje se vždy v 19:30.
Muzikál, který nás nadchl. Hudba i text Stephen Sondheim, hraje se v angličtině s českými titulky. Mezinárodní obsazení, herecké i pěvecké výkony vynikající, živý orchestr na jevišti.
Představení trvá tři hodiny, měla jsem trošku obavy, ale opravdu jsme se nenudili ani chvilku. Lidi jezdí na muzikály do Londýna, přitom tady se jim servíruje představení na nejvyšší úrovni za pouhých 350.- Kč, studenti a důchodci mají dokonce slevu..
Chodí na to poměrně málo lidí, je to velká škoda. Kdo rád zajímavou hudbu a poctivé pěvecké a herecké řemeslo, neváhejte a leťte tam, než bude pozdě...

 

DOKONČUJEME CD „SETKÁNÍ / STRETNUTIE“
a tak jsme nejeli ani do Švédska za Petrou a Jannem, ani nikam jinam. Ale bude to krásná knížečka s texty Milana Rúfuse a Jana Skácela, přeloženými Pavlou Váňovou do angličtiny. A uprostřed zabalené cédéčko. Ríša Procházka to celé krásně výtvarně a graficky vymyslel. Už víme i to, že CD představíme 8. září v Brně a na koncertě vystoupí Soňa i Petra, pokud všechno dobře půjde. Jedna přiletí z Finska a druhá přijede z Berlína... Podrobnosti včas oznámíme.

KIARA SLAVILA
druhé narozeniny.


Zuzanka z toho měla radost.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

25. 7. 2012 - Dr (NSW)+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš