[CNW:Counter]

Anenská pouť
(samý atrakce)

Začali jsem minule tím slavným výletem, tím přechodem z Orlickejch do Jeseníků, ale před tím jsme si ještě užili dost srandy v Rokytnici, kde se zrovna odehrávala jakási Anenská pouť, na kterou jsou Rokytňáci patřičně hrdí. Začíná vždy ve stejnou dobu a průběh je stejnej rok co rok. V pátek se všichni odpoledne vyhrnou do ulic, prolezou stánky, koupí si dobroty, páni s pupkama koštujou piva, která nejsou nijak drahá, dětem se kupujou sladkosti a lítací balonky, jedna ulice je plná strašlivých pouťových atrakcí. Večer se nejméně na dvou místech pije o závod celou noc. Ale to je jen začátek, ten hlavní nápor prý je v sobotu a v neděli to doskomírá, protože v pondělí se musí do práce.

My jsem si v pátek prohlídli stánky, dětem koupili pendreky různých barev. Děti se shodly na tom, že pendrek není moc dobrej. Večer byl hezkej ohňostroj a pak pán s teslatransformátorem, kterej vyráběl dlouhé fascinující rozeklané sršivé blesky. Atrakce se mírně vzpírala a pan atraktor to svedla na vlhko v ovzduší. I to, že mu zamrzal notebook.

Bobík má rád sladký.

Jdem se podívat na pouť.

Tři dospěláci a 4 děti.

Pendreky různejch barev a příchutí nic moc. Ten černej, klasickej je asi nejlepší.

Páni jdou bosky, dámy obuté.

U stánku s drahými čaji je paní, co toho hodně ví, umí poutavě vyprávět o jednotlivých čajích a nemocech, Také umí odhadnout povahu člověka podle vzhledu. Například o mně prohlásila, že mám asi 180 cm a málo vlasů. Jak to jen poznala?

Pak jsme našli stánek s náušnicema z chirurgické oceli. A měli ozdobu i do nosa a protože Helča chtěla, aby jí dírka nezarostla, že si jednu koupí, jenže všecky byly nalepený nakřivo, což Helču irituje. Jediná, která byla rovně byla růžová, kterou zase Helča nemá ráda. Pan prodavač, aby prodal, nakonec před Helčou udělal šňůru a byl na sebe pyšnej, že ji dokáže i v pětačtyřiceti.

Bude dobrota.

Atrakce jsou děsně pokleslý žánr a je na nich vidět, že už dosluhujou hodně dlouho.

Kroky Františka Janečka?

Tahle atrakce je plechová budka na 4 telekopickejch nohách. Prý si vevnitř sedneš na prdel do sedadla, přivážeš se, promítnou ti něco na velkou obrazovku a ta bedýnka se při tom hejbá na těch nožičkách. Roztomile pitomé. Zvenčí ještě víc.

Princezna bude žehlit.

Náš páteční průzkum atrakcí je důležitý, protože v sobotu jede Helča fotit na svatbu a děcka s náma jdou atrakčnit. Mají s mámou domluveno, že každej si smí vybrat tři atrakce. A tak oba kluci, holky moc ne, zkoumají, co by si zítra dali. Shodli se jen na hejbacím domě. Ostatní atrakce už se různí

Holky tvrdily, že dům hrůzy je hroznej.

Některé stánky ještě nejsou hotové.

Jdeme na limču a na pivo. Bobík přísně sleduje, kdo co a kolik toho má a jestli náhodou on na tom není hůř. Je srandovní, jak ho to trápí.

A nejhorší je, když si Bobík nedá, to co Boris. A ještě horší je, když si dá to samý. Je to velkej problém.

Největší radost měli z praků. Nebyly levný, ale zato byly ze zpráchnivělé gumy, jeden jsme reklamovali skoro ihned, a doma už byly rozpadlý oba. Tohle jsou poslední výstřely před rozpadem.

Všechny ohňostroje jsou jaksi stejný, s čímž žádnej ohňostrojař nemůže souhlasit, ale mně to tak připadá.

Zde pár blesků sršících z Teslova transformátoru.

Večer jsem dali děti spát, zanechali je Olině a s Helčou jsem vyrazili do hospody na pivo a jejíma kámošema. Původně jakože dvě piva a dom, ale protáhlo se to až do brzkých ranních hodin a bylo to i s tancem. A pak doma jsme ještě asi tak hodinu kafrali v obýváku osvětleným jen pouliční lampou.

Ráno v Rokytnici, když je slunečno je ve jménu kérky.

Ester je počmáraná.

Bibi je počmáraná.

Talíře jsou počmáraný.

Po snídani si jdeme prohlídnout Míšino sídlo. Míšu po včerejšku trochu bolí hlava.

Krajina je tu hodně podobná Jesenickým horám, ale je míň divoká, taková usedlejší a vlažnější.

Míša s mužem vyrobili krásný krb. Tak trošku jak od Gaudího.

Bobík doma babičce ukazuje své finanční poklady. Je bohatý a patřičně pyšný.

Jdeme koupit chleba na zítřek na velký výlet, ale před obchodem sedí jen dáma v červeném, obchod je zavřený.

Hejbací dům si vybraly všecky děti. Nejlepší na tom bylo, že za 50 korun se tam dá vejít a nikdo vás nevyhání ven, protože to je neomezené a děcky si to užívala několikrát dokola. Ale pak, že jako nic moc.

Tahle atrakce byla asi nejlepší. Průhledný gumový balóny naplněný vzduchem na hladině vodní. Vypadalo to vesele a nespoutaně. Přestože Bobií i Boris, jak chodili bosky, měli nohy děsně zasviněný, Bobíka protivný pán nechal vstoupit, ale Borise vyhodil, tak jsme si museli umejvat nohy v jedné kaluži, než pán usoudil, že už může.

Třetí atrakcí pana Bobíka byl autodrom, na ten se chystal už od včerejška, jenže nemá ještě deset, tak jsem s ním musel jít já. Několikrát do nás někdo tak zprudka narazil, že jsem si málem ulomil krk. Divím se, že tu nejsou žádný takový úrazy. Bobíka to ale bavilo a jel jak čert. Není se co divit, v Austrálii v Evans Head jezdíval se svým tátou po městečku v normálním autě často.

Bobík Fittipaldi.

Holky si daly rychlodráhu a asi je to bavilo.

No a poslední, třetí atrakcí holek a Borise byl tenhle kolotoč. A protože moc zájemců nebylo, postil je kolotočář na dvojnásobně dlouhou dobu.

Je po pouti, dopít čaj a vyrazit na velký výlet. A o něm se dočtete v předchozím praseti.

bazar



  • Českým fyzikům se pomocí světelného laserového paprsku podařilo ovládnout chování magnetu tak, že změnil své typické vlastnosti. Pokusy probíhaly ve společné Laboratoři opto-spintroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a to na speciálně vyrobených feromagnetických polovodičích nanometrových rozměrů.
  • První „haboši“ se na Zemi objevili asi před 540 miliony let. Jednalo se o primitivní červy, kteří začali navrtávat vrstvu usazenin na mořském dně. Jejich aktivita postupně významně přispěla k cyklickému proudění fosforu v oceánech, který hraje nezastupitelnou roli v energetickém metabolismu. Nedostatek fosforu může vést k odumírání vodních společenstev. Rostliny jsou důležitým prvkem fotosyntézy, která je nezbytná pro vznik kyslíku. Okysličování vody v oceánech tedy přímo souvisí s činností podmořských červů.

australia

Sekce BBB je protkaná hlavním fejetonem.

australia

 



Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Třiapůlletý prcek chce jít na návštěvu k sousedům, kde si před pár okamžiky hrál s usměvavou slečnou.
"Mami, já chci jít za smějící se slečnou."
"Ne, Filípku, nepůjdeš tam!"
"Mami, já chci jít za smějící se slečnou."
"Ne, Filípku, dej ji chvilku pokoj."

Tento dialog se ještě párkrát opakuje a pak se Filípek zvedne a odchází.
"Kam jdeš, Filípku?" ptá se maminka.
"Do prdele!" odpoví Filípek.

DOX (do 22. 9. 2014)
Výstava PRVNÍ LINIE připomene 100 let od výročí začátku 1. světové války. V hlavním výstavním prostoru Centra DOX se v monumentální prostorové site-specific instalaci slovenských umělců Bohuše a Moniky Kubinských střetnou dvě bojové linie: zákopový val evokující „verdunský“ obranný systém z první světové války a linie tvořená fragmenty autentických protileteckých bunkrů (tzv. „kugelbunkrů“) z druhé světové války, která byla jejím přímým důsledkem. Pomyslné opuštěné a ztichlé bojiště, v němž se tyto dvě „první linie“ dvou největších válečných konfliktů v dějinách lidstva setkávají, se stává jakýmsi mementem uplynulého století válek a jejich absurdity.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Monika Knotková, Ivana Mátlová, Romana Straussová: Obrázkový slovník sociálních situací pro děti s poruchou autistického spektra
Obrázkový slovník pro děti s obtížemi, které bychom mohli označit pojmem „sociální dyslexie“. Jde o děti s poruchou autistického spektra.

 

  • „Podstata očerňování oběti spočívá ve strachu z utrpení kolem nás.“ (Michal Kolář)

Až do 8. prosince potrvá festival České sny – IV. Ročník kulturního projektu věnovaného propagaci české hudby a hudební spolupráci evropských regionů (více informací: http://www.ceskesny.cz)  

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceKdyž Otakar Vávra koncem 70. let natáčel film na motivy Čapkova Krakatitu, chtěl coby skladatele využít osvědčeného Zdeňka Lišku. Ten mu však pro snímek Temné slunce doporučil o dvě generace mladšího Martina Kratochvíla z jazzrockové skupiny Jazz Q. Soundtrack k natočenému filmu Temné slunce nyní vyšel poprvé na CD. 




MINULÝ TÝDEN

vzápětí po tom, jak se babka rozhodla odejít za duhový most, jsme odjeli spolu s Kiarou do Landolfshausen - samozřejmě po domluvě s ostatními vzpomínajícími. Petra původně chtěla přijet, ale rozhodli jsme, že na přání prababky Dany opravdu neuděláme žádný oficiální obřad a proto nebylo minimálně 14 dní co řešit - kromě několika úředních úkonů, kterých se ujala šlechetně teta Eva s Lucií.
Petra byla ráda, že jsme přijeli vzpomínat spolu s ní a tak to bylo dobře.
V maringotce je příjemně a když takhle Janne ráno donese k snídani nastrouhaná rajčátka a ovoce, to se máme.


Když prší, tak je to kousíček do stodoly, kam Ebi a Heide pomocí spolupracovníků ukládají seno na zimu - pro spoustu ovcí a koz.


Pro vňoučátka a jejich opatrovníky je to úžasná zábava. A ještě ke všemu se stává, že některá slepice zanáší a to přímo do seníku. Najít si vajíčko a pak si ho hned uvařit a sníst, to je něco!


Taky se tam chodí krmit koťátka a jejich maminky a Jon tam má postavenej domeček. Nabízí, že klidně uvaří třeba palačinky.


Naštěstí nepršelo dlouho, takhle vypadala maringotka za sluníčka.


To je seník, stačí ujít asi 50m z maringotky. Petra ukázala Kiaře cestu, jak se dá projít ze seníku až na dvůr, je to cesta tajemná a napínavá. Kiara mě pak tudy provedla a vůbec se nebála.


Na dvoře se děje spousta věcí, někdy je potřeba si i zacpat uši.


Janne musel pracovat a protože bylo hezky, jelo se na výlet. Všichni dostali přilby.


Nina už je samostatná jednotka, sice se ještě kojí, ale chodí, všude vleze (i na žebřík) a chutná jí všechno, co jedí ostatní.


Je tam krásně, krajina skoro jako na jižní Moravě, jen tam mají asi víc pohodlných silniček pro kola.


Tak se nám líbila cesta z Mackenrode po kroucené silničce s kopce dolů, že jsme si ji druhej den vyjeli obráceně znovu. To už měli otevřeno v bio obchůdku, kde taky vařili kafe a měli příjemný posezení. I motýlci si tam udělali sněm. Jonovi se tam podařilo stoupnout na včelu a dost ho to naštvalo, ale cukr na štípnutí (dle rady MUDr. Štelclové) zřejmě zafungoval a noha nenatekla.


Kiaře se líbil čert, vůbec se nebránil, když si mu sedla na hlavu.


Takový vozítko - mimochodem, to byl dárek od babky (!) - to je vynález.


Udělali jsme ještě zastávku v lese (bylo to tam skoro jako v Račicích), kde měl Jon udělanou zahrádku pro skřítky. Udělala jsem pro ně ještě u druhýho pařezu zábavní park se skluzavkou a taky houpačkou, ať se můžou vyblbnout.


A na dalším pařezu se rojili okřídlení mravenci, naštěstí se starali jen sami o sebe a ne o nás.


Jerka našel strom, kterej bude Janne určitě ještě potřebovat a tak ho musel opracovat a osobně dopravit až domů.


Doma byl meloun a Kiki s Jonem se u něho ani trošku nehádali.
V sobotu už vlastně bylo málo času a tak jsme se vypravili na třezalku, protože třezalkovej olej je potřeba pořád a v Landolfshausen právě kvetla přímo výběrová. Přišla i Jonova kamarádka Janka s tatínkem a kousek nás doprovodili.


A pak už jeli Jon s Kiki na odrážedlech a byli hrdinové, poněvadž si vezli ruksáčky s velmi potřebnými věcmi.


Jerka se rozhodl zrealizovat nápad Johanny, která je jednou ze zaměstnanců Ebiho a Heide - chtěla namalovat šneka s domečkem, který by byl maringotka - výsledek někdy uveřejním. Nina se vezla na vozíku a to bylo přesně.


Při zpáteční cestě jsme museli vylézt na jakýsi silážní balíky a tam se děti docela vyblbánkovaly. Já jsem si to užila taky.


Jon nám předvedl svoje pískové království a Kiki nakrmila kozy.


Ebi a Heide koupili nového berana, aby mohla přijít nová generace oveček. Ochutnala jsem tam čerstvý kozí a ovčí mlíko a byl to nářez. Když je čerstvý, je těžko poznat jedno od druhýho a vlastně i dohromady s kravským se to dá docela těžko rozlišit.
Janne přijel z Berlína a s Jirkou se ještě dali do montování rýny,


zatímco Petra s družstvem Hasičů průzkumníků, vyráběla dřevo na večerní rozlúčkový oheň.


Nina pomáhala co to šlo.
A pak byl konec pobytu, v neděli ráno jsme vstávali brzy a Janne nás odvezl na vlak do Göttingenu.


Německý vlaky fungovaly perfektně, jezdily na čas a potichoučku, taky rychle.
V Drážďanech už to bylo horší. Přestože nám Janne koupil místenky, moc nám to platný nebylo, protože v maďarským vlaku vagón toho správnýho čísla vůbec neexistoval. Navíc bylo tak narváno, že nebyla šance se někde prodírat s báglama a Kiarou a hledat nějaký náhradní místo, protože ani průvodčí si nebyli jistí, kterej vagón je ten náhradní. V Bad Schandau jsme tudíž moudře vstoupili do jídelního vozu, sice drahýho, ale celkem příjemně jsme strávili cestu až do Brna.


V Děčíně jsme půjčili foťák Kiki a toto jsou její fota:


Je to jen úzký výběr, napráskala jich asi 20. Já jsem neodolala přiblížení kousku jídelního lístku.


Kiara byla statečná, vydržela téměř desetihodinovou cestu bez problémů!


Asi si oddychla, když jsme se na nádraží potkali s Katkou, Petrem a Vincentem.
Bylo to náročný, ale krásný a tak to má být.

 

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

10.8. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš