Demošky
(a tak dál...)

Již několikrát jsem se musel uchýlit k předčasnýmu porodu WWWiditelnýho prasete. A to vždycky, když mě čekalo cestování a nemožnost vytvořit a publikovat klasické prase. A tato situace nastala znova. Tentokrát však necestuje redakce do ciziny ani po cizině. Jde totiž o to, že v sobotu ráno vyrážíme s partičkou na jarní čundr, o kterém by si mohli čtenáři počíst, kdyby Honza K. nevymyslel pokračování čundru. Zatímco jedna část partičky jede v neděli z čundru domů, 6 účastníků bude pokračovat. Chceme objevit pozoruhodnosti podél řeky Mže. Celý týden budeme na trase, přespáváme v ubytovnách, protože už prý jsme ve věku, kdy pohodlíčko a tak. Mně by to asi bylo úplně jedno kde a jak přespím, ale nemíním trhat partičku. A to je ten hlavní důvod, proč jsem musel porodit prase v předstihu a spustit ho ve správný čas z nějaké hospody po cestě.
Námětů bylo dosti. Třeba konečně dokončit posledním dílem náš čundr po parcích v Kalifornii, nebo začít další cestopis třeba z loňskýho Colorada. Nebo výlet do Sevilly z letošního jara. Ale myslím, že se musím trošku vypořádat obrazově s tím nejdůležitějším. S tím, že se konečně v týhle zemi začíná "jakoby" rodit občanská společnost. společnost po které tak volal opravdickej prezident Václav Havel. Zatím jedinej prezident, kterýho jsem si vážil a vážím. Zrodu občanské společnosti evidentně napomáhá nehorázná nenažranost premiéra a jeho morální nekvalita. Je strašné, že v naší zemi existuje tolik fanatických podporovatelů lháře, komouše, podvodníka a zloděj dotací. Tuto část elektorátu pravděpodobně nelze přesvědčit, aby se na takovýho týpka vyprdla. A protože občanská společnost musí být slušná, nezbývá než přesvědčovat dnes a denně všechny, co k volbám nechodí, aby chodit začali, protože přestože k volbám nechodí, využívají výdobytků svobodné společnosti, a mohli by o tyhle výdobytky klidně přijít. Proto je tak důležité se nějak o svůj hezkej život přičinit. A jít k volbám a volit kohokoliv normálního není zas až tak náročná akce. Myslím si, že svoboda a demokracie si to zaslouží. A jo, přiznávám, že to zní jako laciný heslo, ale není. fakt není. Dále následují fotostřípky z poslední velké demonstrace a pod nimi jen takové nesouvislé výkřiky zatím do tmy.

Demonstraci pořádá velmi slušnej spolek Miliony chvilek pro demokracii. Je to spolek založený téměř výhradně na síle sociálních sítí a elektronické komunikace. Protestních akcí už mají (máme) na svědomí víc.

Poslední velkou akcí jsou demonstrace na podporu nezávislosti justice. On totiž Babiš, kromě všech předchozích, současných i budoucích šméček, vyměnil hned den po předání vyšetřovacích spisů zastupitelstvu ministra spravedlnosti. Asi si nebyl jistý Kněžínkovou poslušností, tak dosadil Zemanovu kámošku a na tohle místo ideální figurku - Marii Benešovou, která již dostkrát prokázala, že.... No prostě Babiš by nemusel vůbec předstoupit za svoje podrazy k soudu. Jistota je jistota. On sice všem tvrdí, že je nevinnej, že to je kampaň a pak následuje dlouhý seznam, dokonce jmenovitý, kdo proti němu kampáňuje. Seznam se už rozšířil i na Evropskou Unii.

Paní Benešová se nechala slyšet již dřív, že v týhle zemi se dá objednat trestní stíhání. Prý pro to má důkazy a studie. ale ty odmítá ukázat. Prý spis předala Zemanovi. Ovčáček se nechal slyšet, že nic takového prezident nedostal. Babiš také prohlásil, že o žádné takové studii nic neví. Po několika dnech prozradil, že samozřejmě materiály má, dostal je i studoval. Ale u Babiše je skoro jedno, co říká.

Vypadá to nepřehledně, ale je to celkem jednoduché. Jsou toho plné noviny i internet. Ať už je to jakkoliv, tak kdyby byl někdo nevinnej, tak bude dělat ve svým vlastním zájmu všechno pro to, aby se jeho případ dostal k soudu co nejdřív, aby celýmu světu dokázal svou nevinu. Tak proč pan premiér dělá všechno pro to, aby se nic k soudu nedostalo? Jistotu mít nemůžu, ale dokud mi nezávislej soud nesdělí, že je čistej jako lilie, tak si to nemyslím. Myslet si můžu cokoliv.

A taky je pravda, že můj premiér činí takové kroky a říká tak rozporuplné věci, dokonce umí sám sebe až třikrát v jedné větě popřít. A dokonce velmi nesrozumitelnou češtinou, což je to poslední, co bych mu vyčítal.

Hlavní tváří "Milion chvilek pro demokracii" je Minář. Když o Minářovi píšete, je to v pohodě, ale když o něm mluvíte, vždycky se naslouchající a rozumný člověk lehce vyděsí, proč mluvím o tom kreténovi z Hradu. Takže vážení a milí, od teď mluvím o Minářovi zásadně jen jako o Martinu Minářovi.

A mimochodem Martin Minář je velkej sympaťák, chápu, že se mu do politiky nechce, ale takoví politici by byli pro tuhle zemi spása. Jo chápu i šéfa Člověka v tísni, že nechce do politiky, ale on je na tom svým místě strašně moc užitečnej. Je mi celkem jasný, že doba teď přeje spíš ulhanejm grázlům, protože zakyslá část naší země volí systémem té slavné české kozy od souseda. Abych to upřesnil, Když závidíš sousedovi, že má kozu nebo kozy, a je ti nabídnuto, že ti někdo dopomůže taky ke kozám, začneš smlouvat a bránit se, že jako ty kozy v žádným případě nechceš, protože je s nimi moc práce, k tvé spokojenosti ti úplně postačí, když sousedovy kozy zdechnou. I to slavné EET je založeno na principu zdechlé kozy.

V téhle zemi a to i mezi mnoha mými přáteli se velice často nadává na EU a ve většině případů proti EU používají argumenty buď nepravdivé, nebo úmyslně pokroucené. Já jsem rád, že jsme členi EU a jsem na to pyšnej a hrdej. A když cestuju po krajinách EU, cestuju raději s pasem, než s občankou. A to hlavně proto, že na tom pase je napsaný Evropská Unie a v druhým řádku Česká republika. Což v občance nemám.

Myslím si, že hlavním důvodem kyselých sousedů, že volí lháře a podvodníka, kterej dokonce ani netrpí nějakou zvláštní inteligencí, je fakt, že jsou nasraní na všecko kolem a potřebujou, aby byli nasraní i ti ostatní. ANOvoliči tuší, že tohle jeho odpůrce naštve a zvedne ze židle. I oni možná tuší, že to není správná volba, ale kurva proč by měli mít "lepšolidi" z něčeho radost? Smutný je, a oni z toho možná mají i radost, že si z nás dělá prdel zbytek Evropy, protože, a co si budeme namlouvat, mít za premiéra osobu trestně stíhanou, komunistu a spolupracovníka STB, člověka, co lže a podvádí, tak takových zemí v civilizovaným světě moc nebude. Kdo ví, jestli nejsme unikát. Rádi v něčem vynikáme.

Na demoškách jsem viděl naprostou většinu lidí sympatickejch, usmívajících se a ohleduplnejch.

...a vtipnejch.

Policajtů tam bylo relativně málo, to znamená, že i oni vědí, že se schází lidi nekonfliktní a slušní. A jo, potvrdilo se to i v davu na Václaváku, kde bylo odhadem 50-70 tisíc lidí.

Babišovi sice dochází kyslík a ze všech stran se pavučina smrskává, ale svejch třicet procent voličů má jistejch. Jediný, co ho může ohrozit je, aby šlo k volbám víc těch, které Babiš sere, ale zároveň oni zatím serou na volby. Pak nemůže mít šanci. Ale jo, já vím, jsem snílek, ale proč ne?

Ta demonstrace samozřejmě nebyla jen proti Benešové, Sešlo se toho víc těch problémů ve společnosti.

I v těch nejtěsnějších místech na ucpaným Václaváku k sobě byli lidi extrémně slušní.

Já v žádným případě nehážu flintu do řepky a věřím a až do smrti věřit budu, že jednou bude líp. A taky pro to udělám, co se dá. Nemyslím líp, jak si Babiš vlepil do loga svýho hnutí.

Tentokrát už nešlo jen o Prahu, přijeli lidi z celý republiky. Jak říká mluvčí prezidenta. Jen pár křiklounů.

Mně stále uniká, proč babičky (prý, říká to sám Babiš) podporujou chlápka, kterej si dojí stát a nejsou prachy na užitečný projekty. On teda teď říká, že on Agrofert nevlastní, ale...

Fasáda Národního muzea se podařila.

A co mě těšilo skoro nejvíc? Že tu byla obrovská spousta mladejch. Teda jak říká nová ministryně spravedlnosti, to jsou jen zmanipulovaní mladí, kteří ani nepoznají rozdíl mezi zástupcem a soudcem.

Často slýchám, že demonstracema se nic nevyřeší. A že proto to nemá cenu tam vůbec chodit. Dokonce, že to nažene hlasy Burešovi. Ale podle mýho je to důležitý hlavně proto, že se pomaličku polehoučku začíná tvořit občanská společnost, po které tak jasnozřivě a v předstihu volal opravdickej prezident Václav Havel. Je jedno, že člověk bez jakékoliv zdravé zpětné vazby neustoupí ulici, ale je dobré vědět, že to spoustě lidí není jedno. Ta ustrašeně uprděná argumentace, nejdu, protože to nemá smysl je stejně blbá, jako nejdu k volbám, protože jsou všichni stejní hajzli. Nejsou, nejsou a určitě stojí za to svůj názor projevovat. A klobouk dolů před slušným projevem. Premiér nepatří mezi génie, ale jistě tuší, že tohle už nějaká síla je.

Myslím si, že je užitečný být hrdým majitelem vlastního názoru i když za to sklidí od protivníků výsměch, či nenávist.

Dorazilo i Brno.

Děcka, díky.

Jak je krásný potkat zcela náhodou mezi těm 50 tisíci lidí vlastního syna. Jen tak náhodou. A pak u stromu u Luxoru i vlastní dceru. Jen ten Honza nebyl, protože zrovna pochoduje po kotníky ve sněhu horami od Mexika po Kanadu.

Tohle by mě bavilo taky.

Od klobásy na Můstku po koně u Muzea mobilama.

Tvrdívá se, že na každou svini se někde vaří voda. Ale může to být i gril. S hořčicí.

Hokej v hospodě Kantýna.

Po demošce bramboráky.

Po demošce pivo chutná daleko líp než bez demošky.

No nic, tak jedu dom.

A pak, po tom krásným zážitku z krásné demošky sednete do vlaku a někdo vám připraví takové překvápko. Jedinej správnej pohled na svět. Ale stejně to není marný snažit se o lepší svět.

podpis
Jednonohý králem mezi slepými.

Dětský koutek teď dočasně bude okupovat Honza se svými sporadickými příspěvky. Vydali se totiž s Rézou na slavnej PCT - Pacific Crest Trail od Mexika po Kanadu. Mají za sebou prvních 200 mil a když se dostanou k signálu, pošlou zprávu a obrázek:Andrej Babiš - obviněný premiér:
„Paní moderátorka podává lživé otázky.“


Semafor slaví letos 60 let a paní Olga Sommerová se chystá natočit film o Jiřím Suchém. Takový projekt ráda podpořím, Jiří Suchý byl vždycky svůj, ať se okolo nás dělo cokoliv. Jeho poetika nás od začátku oslovovala a provází doposud. Slyší na ni mladí - to se mně potvrzuje každým rokem, když jim přináším úpravy semaforských písní. Věřím, že si tento pán a jeho tvorba takovou poctu zaslouží. Pokud jste na tom podobně, přidejte se na hithitu:
https://www.hithit.com/cs/project/5393/jiri-suchy-dokumentarni-film/contributors
Fotka z podzimu 2010 - pan Suchý zpíval v Dělňáku na Jamborové mimo jiné i s našimi studentkami písničku "Tento týden v pátek". Všechny tyto slečny už můžete vidět v nejrůznějších představeních v Brně a v Praze, toto letí!

Dada a spol.

Milí příznivci uganského vícehlasu,
Black Uganda Choir se úderem června zavírá do studia a nevyleze, dokud po sedmi letech nenatočí další CDeníček. Než se tak stane, pořádáme ve středu 29. května v 19:30 v Klubu Leitnerka na nějakou dobu poslední koncert za Vaší hojné účasti

Těšíme se Vás
srdečně zdraví / Best Regards
Richard Lank

 


Dozvuky DERNISÁŽE 2019

Flétnistka Martina Komínková připravuje zajímavý projekt, který je možno podpořit na Hithitu. Fandíme jí!!!
https://www.hithit.com/cs/project/6165/prorok-vetru-multizanrovy-projekt
Kdo chce vědět víc o Martině, račte vstoupit na její stránky!
www.martinakominkova.cz
www.flautasdecolores.cz

Novinky na mé cestě s knihami

Přátelé,
neustále se něco nového děje a chystá - nejen pro vás ale i pro vaše ratolesti. Už se otevírají výtvarné dětské dílny na léto, na které se děti už můžou hlásit a zároveň je ještě pár posledních míst na některé jarní dílny pro dospělé (pro děti je na jaře ještě možnost nahlásit se po roce na Cameru obscuru do krásné vily Tugendhat!). Také poslední dvě místa na opravdu jedinečnou zážitkovou dílnu v Rumunsku s Jindrou Štreitem. A mnoho dalších akcí v Komoře! Tak tedy vybírejte, ptejte se a hlaste se. Budeme rádi.

Srdečně,
Gabriela Kolčavová

TŘI STŘEDEČNÍ VEČERY 22.5./29.5/5.6. 2019
KOMORA Brno: VYVOLÁVÁNÍ FILMU/ ZVĚTŠOVÁNÍ I/ ZVĚTŠOVÁNÍ II
Pro nadšence analogové fotografie, kteří se chtějí naučit vyvolat si vlastní film, udělat si z něj svoje první zvětšeniny a naučit se další pokročilé printérské možnosti jako např. práci s multigradačními filtry, techniku nadržování a vykrývání aj.
Více na https://www.facebook.com/fotokomora/.

5.8. - 9.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření a mnoho dalšího. Úžasnou výhodou Lužánek je možnost často pracovat venku a využívat přímo i lužánecký park.
Cena: 2100Kč

12.8. - 16.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
TVŮRČÍ TÝDEN PRO DĚTI S FOTOGRAFIÍ
I letos je v nabídce dětská výtvarná dílna, která neopomene výtvarné možnosti kresby,malby atd., ale zároveň se zaměří především na práci s fotografickým obrazem, fototechnikami a dalšími světlocitlivými možnostmi tvoření.
2100Kč

19.8. - 23.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
ZUŠ BOSKOVICE
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření, fotografie a mnoho dalšího. Co nám počasí dovolí, budeme pracovat venku.
Cena: 2100Kč

Pokud byste rádi nedostávali tento informační email o tvůrčích dílnách, prosím napište na tuto adresu email s předmětem ODHLÁSIT.

KURZ TVOŘIVÉHO “NICNEDĚLÁNÍ“
5.8.-10.8. a  21.8.-25.8. 2019 www.podsaumburkem Rajnochovice

Motto : “Stát se může cokoliv-něco se stát musí“/ P.Brook/

Filosofií kurzu je překvapení a síla okamžiku. Nenásilná a zábavná forma objevování skrytých možností. Je vhodný pro uchazeče o studium na divadelních školách, divadelníky i zájemce jiných profesí, všechny kdo si chtějí rozšířit obzory, či spojit odpočinek s kreativní „prací“. Kurz je esencí různých metod a mých dlouholetých hereckých, režijních a pedagogických zkušeností. Podrobné informace o ceně a průběhu na  hukalka55@gmail.com
www.janajanekova


Jana Janěková

MUZEJNÍ NOC POKRAČOVALA NA VĚTŠINĚ

míst v Brně do půlnoci. Než se nám podařilo se dopravit z Mahenovy knihovny na Bratislavskou do Muzea romské kultury, trvalo to nečekaně dlouho. Jirka použil automobil a jak se ukázalo, znamenalo to pořádnou komplikaci. Cejl je pouzavíraný ze všech možných stran a než jsme zaparkovali, prošvihli jsme začátek Feriho&Gypsies. Naštěstí to jistili Dalibůrek s Alešem a koncert začal přesně.
Na dvoře muzea bylo tak narváno, že se skoro nešlo protlačit k pódiu. Muzikanti hráli s óbrovskó siló!

Feri (František Barkoci)

Tomáš Tománek (Indoš)

Radek Bagár

Dušan Růžička.
Atmosféra hustá, staří, mladí i děti, bílejch poskrovnu, ale přišli taky.


Feri má autoritu, lidi ho berou a váží si ho.
Fotky mám do zelena a už je asi nestihnu vylepšit. Líbila se mně líp černobílá varianta, ale Jirka prosadil barvy.

Na elektrickou basu hrál Julius Kliment.
Pan Klement koupil v muzeu krásně vyvedenou knihu o romských osobnostech, je to poučné čtení. A překvapující - kolik známých osobností už se tady vyrojilo. Hodně muzikantských rodin, někteří jejich mladí šikovní potomci už jsou i na jazzovém oddělení JAMU.

Strýc Dalíbůrek se staral o spokojenost slavného klavíristy Radka Bagára, poněvadž mu tam nějací strýci donesli, že piano není dobře slyšet. Všechno se nakonec podařilo doladit k všeobecné spokojenosti.

Josef Zeman (druhá kytara a zpěv)


Na perkuse si zahrál Vladimír Třebízký.
Lidi se bavili spontánně, užívali si to.
My jsme se museli vrátit ještě před jedenáctou do knihovny uklidit aparaturu a nastěhovat všechno do auta.
Když jsme se vrátili k Romům, bylo už před půlnocí a koncert zrovna končil.


Jerka, Dalibůrek a Aleš mají velké zásluhy!
Po koncertě nastalo další uklízení a každá ruka byla dobrá.


Pan vedoucí se snažil vyklidit dvůr, hlásil, že už jsou tam policajti. Nevím, jestli to byla pravda, žádné jsem neviděla, ale asi slíbil na úřadu, že udrží pořádek a noční klid od určité hodiny..


Bubeníci si skvěle rozuměli


Možná, že jsme tam ani nic moc nezapomněli, domů jsme přijeli až po půlnoci.
Jojo, letošní muzejní noc byla vydařená a na zážitky extrémně výživná!

Dada a spol.