Zatajená irská cesta
(6 - Zpátky v Dublinu a konec)

Minule jsme došli do městečka Greystones, trochu jsme zmokli, trochu uschli, došli až na konec města, protože tohle malý město má dokonce dvě vlakový zastávky na téže trati. Sedli jsme si do vlaku a vyrazili zpět do Dublinu. Cesta netrvala nijak dlouho. Ani se nedivím lufťákům, že sem jezdí na léto.

I v Irsku jsou lidi na úrovni severomoravskýho tlustýho tělocvikáře nebo primitivního SPĎáka.

Podzim v Dublinu jede na plný pecky.

Nějak si pořád nemůžu zvyknout na to ježdění vlevo.

Do toho ještě ten hallooween. Naivně jsem si myslel, že tohle pochází z Ameriky, ale Wikina mě vyvedla z omylu.

Hæləʊˈiːn je původně keltskej lidovej svátek, kterej se slaví 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaskejch zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii.

Poolbeg Generating Station, elektrárna na fosilní plyn, kterou vlastní polostátní elektrárenská společnost ESB Group.

Zamilovaný kočky, který naopak nevlastní nikdo.

Chvíli se kocháme pohledem na klidné rozverně rozvlnkované Irské moře.

Kolem zálivu se pne promenáda. Je neděle, tak se tu prochází spousta lidí i celejch rodin s kočárkama. Děcka mají většinou na nohách holinky. Jsme přece v Irsku, holinky nejsou od věci.

S velkou pravděpodobností jde o dílo irské sochařky Rachel Joynt. Ale ruku do ohně za to určitě nedám.

Zdá se, že Dublin umí být barevnej i mimo podzim.

Výhled na elektrárnu mezi palmama. Jsme ve čtvrti Důn Laoghaire.

Ještě jedna plastika bez autora.

Pomaličku se suneme k domovu. Touto uličkou se, teď nevím, jestli před touto fotkou nebo po ní, prohnala povodeň a všecky domečky měly vodu až do půlky obýváčků. Bydlení jak pro panenky. V Irsku si nepotrpí na záclony, tak může kdokoliv nakouknout.

Dublin je architektonicky rozvernej. Odvážně mísí starý s novým.

Ještě se musíme stavit v lepší vinotéce pro dvě flašky vína, aby bylo na večer k deskovejm hrám. Honza na nich totiž tak trochu ujíždí. Jako malej Jarda.

Moře je tu skoro tak zasraný jako u nás. Jo, aha, my moře nemáme, ale je to tu taky zasraný odpadkama.

Řeka Liffey.

Strohej kostel s barevnou panenkou Marií.

Máme hlad, tak jsme navštívili studentskou hospodu. Vybavená nábytkem jak v nějakým obýváku.

Mlsně prohlížíme jízdní řád na jídlo. Objevujeme, že mají ústřice. Syrové, s cibulooctovou omáčkou. Už při minulé návštěvě nás Honza vzal na tržiště s čerstvejma živejma oystrama. Olina se netvářila zrovna nadšeně, ale když ochutnala, tak uznala, že je to fakt dobrota. Tak jsme si je i tady objednali. A pivo Guiness k tomu.

Dana si myslela, že když tak krásně vyprávíme o ústřicích, že jí to bude určitě taky chutnat, ale hnedka první sousto okamžitě vyplivla do ruky, zatvářila se nejistě, asi chtěla blít, a odnesla to vyhodit na záchod. Pro jistotu si pak nedala ani sušenky ke kávě.

To zbylo po ústřicích.

Jídelák školní hospody.

Plouháme se pomaličku domů.

Naproti Google mají velikánský parkoviště s kolama. Honza si tu taky jedno pořídil, ale protože je dost popleta, už ho v té vřavě nikdy nenašel.

Barrow Street byla kdysi jednou z nejhorších částí Dublinu. Bordel, kriminalita, smrad a odpadky. Taky tu byl obrovskej plynojem a plyn samozřejmě trochu unikal, tak se tu skoro nedalo dejchat. Ale pak si starej velkej červenej plynojem odkoupili zlí developeři a vybudovali z plynojemu luxusní byty. Akorát si musíte zvyknout na to, že obývák není pravoúhlej a nábytek si musíte nechat udělat na míru.

Vypadá to impozantně. Dubliňané se tím dost prsí.

Zachované zbytky plynojemu.

Tam, kde Honza bydlí, je dostihovej stadion a často se tu pořádají chrtí dostihy. Za celou dobu, co jsme tu bydleli, jsme žádnej dostih nezastihli.

Až poslední večer se to tu trošičku začalo večer kolem desáté hemžit.

Boxy na vypouštění chrtů jsou připravené, světla z ramp svítí. Na tribunách je pár stovek diváků. Vypadá to, že se dočkáme svých prvních chrtích závodů v životě. Honza totiž má velkej balkon s výhledem přímo na dostižiště.

Ozval se signál, chrti vyrazili z krabiček a ženou se jak zběsilí za návnadou, kterou stejně nedostihnou. Je to šílenej fofr i tak trochu podvod. Běží nádherně.

Fotím třístovkou z velký dálky, světla málo, chrti zběsile rychlí.

Poslední rovinka.

Poslední zatáčka. Za ní uštvaní chrti zjistí, že návnada byla jen chiméra, že jejich rychlý nohy jen přinesly některým majitelům pár euro. Chrti jsou ale psi, kteří běhají rádi, dokonce běhat musí, jinak by byli nemocní.

Páníčci ale na svý rychlonožky nejsou zlí. Po doběhu každej ze závodníků dostane nějakej pamlsek. Nevsadili jsme si na žádnýho, protože z balkonu to prý nejde.

Po dostizích jsme si zahráli pár her a vychlastali víno.

Z nostalgie jsme si koupili za rohem u prodavače s rybama tresčí játra, která byla častým krmením za dob komoušských, když jsme jako děti jezdily s rodiči na dovolenou do NDR. Dorschleber se jim říkalo.

Tak čau Dubline, čau Irsko, určitě tu jsme za rok zas. Jsme zvědaví, co si na nás připravíš.

podpis


H.C. Bresson vyfotil v roce 1944 Henriho Matisse a tím do mě zase sémě pochybností,
kdo vlastně byl můj pradědeček.

Je to děsná fuška, dělat influencera módní značce.


Tibor: "Tak už jsem s Tebou mámo byl v peklíčku. A tam byli takoví strašidelní červi!."

MĚLA JSEM FOŤÁK A UŽ HO
nemám... Slíbená fotoreportáž z Chorvatska zůstala někde na ostrově Dugi Otok.
Asi dva dny před odjezdem jsem ho marně hledala všude po domě a nepodařilo se.
Všichni mně pomáhali, vzpomínali jsme, kde jsem ho měla naposledy. Nejpravděpodobnější verze je nakonec taková, že mně ho někdo mohl ukradnout z tašky na kole, když jsme večeřeli v hospůdce Trapula v městečku Sali. Samozřejmě moje blbost. Občas jsem si ho dávala jen tak volně do tašky, aby byl po ruce.

Foto od Jirky ze Zaglavu iPhonem, tady jsem ho ještě měla a další den se to nejspíš přihodilo. Je mně to hodně líto, protože to byl dárek od Jirky s Pavlem a fotila jsem s ním ráda.
A tak mně zbyly jen dvě fotky v mém chytrém telefónu a pocit ze strécovské situace, která se nevydařila.


Škoda. Takhle si musím říct, že to byl předmět, dá se nahradit a jinak všichni dojeli zdraví, opálení, odpočatí a plní pozitivních zážitků. Ztráta foťáku byla snad jedinej negativní moment. Co se dá dělat, říkával už Jára Cimrman.

PAVEL SVŮJ CANON OPATROVAL
PODSTATNĚ LÍP A TAK

můžu s jeho svolením přece jen uveřejnit fotoreportáž z jeho úhlu pohledu.


Bylo to super a ve spolupráci s rodinou Havlíků jsme veškeré strécovské situace nakonec přežili s óbrovskó siló!

Dada a spol.

Vážení a milí,
MÁTA BRNO vás srdečně zve na koncert na Staré Pekárně v pondělí 25.října 2021 od 20:00
Vstupné v předprodeji 110,- na místě 150,-
adresa: Štefánikova 8

E Converso
SOBOTA 23. ŘÍJNA 2021 V 18:00

Michal Wróblewski | sax
Vladimír Micenko | bass
Jan Pisklák | guitar
Jan Chalupa | drums
Michal Wróblewski | sax
Vladimír Micenko | bass
Jan Pisklák | guitar
Jan Chalupa | drums
V kapele E Converso, jež vznikla v roce 2011, spojili síly čtyři talentovaní hudebníci nastupující generace.
V lednu roku 2014 natočila skupina kritikou velmi oceňované́ debutové́ album s názvem "Konspirační́ teorie". V březnu 2018 vyšlo u stejného vydavatelství́ album druhé - "Umělecká sebevražda/Radikální kreativita", které bylo nahráno živě na koncertech. E Converso patří mezi nejprogresivnější jazzové projekty v Čechách, jejich vystoupení jsou vždy mimořádným zážitkem.
vstupné na koncert * 180
Doporučujeme rezervaci míst, abyste měli jistotu, že se posadíte.

Dům umění města Brna v říjnu prodlužuje výstavy a zve na doprovodný program

TVŮRČÍ WORKSHOP A KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA 

První středy v měsíci patří v Domě umění již tradičně tvůrčím workshopům z cyklu Pro mě v Domě.

V rámci doprovodného programu k této výstavě se bude v sobotu 23. října konat i workshop Monumentální dětské malby, jeho kapacita je ale v tuto chvíli již naplněna. Moc děkujeme za projevený zájem!

JEDNODENNÍ VÝSTAVA THOUSAND PLATEAUS A REPRÍZA INSCENACE WOJTEKA ZIEMILSKÉHO 

19. a 20. října v 19:30 proběhne v Domě umění repríza i premiéra zároveň - inscenace Wojteka Ziemilského s názvem Sex byla v online premiéře představena letos na jaře v průběhu Brno Art Week a Pole performativního umění Terén nyní přichystalo i její offline variantu. Vstupenky můžete v předprodeji zakoupit přes GoOut.

Dům umění města Brna
Malinovského nám. 2
602 00 Brno

STAND UP DOWN
Pestrá a dynamická nabídka témat, situací, emocí, nálad a překvapení, kterou nečekáte. Která na vás dotírá od první minuty začátku představení a neopustí vás ještě dlouho poté, co se ze Stand up Down vrátíte domů.

O moderování se snaží zkušený Stand up komik Filip Teller, mnohem silnější slovo má ale jeho asistentka Martina Trusková, zkušená herečka a milovnice volných improvizací.