Velikonoční prase
(nebo spíš zajíček?)

Ani jsme se nestihli pořádně nadechnout a najednou tu byly zase Velikonoce. Co budeme během tolika dnů volna dělat, bylo jasný od začátku. Olina nešla do školy už ve čtvrtek, ale ten věnovala prvnímu sekání trávy u mámy ve Vraným, kam jely i s Helčou. V pátek jsme vyrazili vlakem směr Lhotka, pomoct s pracema kolem baráčku J&J. Všecko bylo dokonale sesynchronizovaný, když jsme dojeli do Zadní Třebaně, zrovna si Jíťa odvážela svýho našeho Jirku na vlak do Prahy, protože navzdory Velikosti pátku řešil v Praze nějakej kšeft. Místo Jirky si z nádraží odvezla nás. Na baráku už byli Boris s Bobíkem a makali jako pružinový fretky na zahradě. Byla radost na ně čučet při práci. Jsou to fakt pracanti a rafani. Milý překvápko. Ani se vzájemně neprudili. Olina se hnedka vrhla do vaření velkopátečního oběda a mně Jíťa přidělila práci na zvednutých záhonech na jejich zahradě. Mně, kterej nepracuje ani na Olininé zahradě.

Nevím proč mi zátiší u Jíti na kuchyňské lince připomíná zmrda Putina.

Protiputinovská výzdoba krbu.

K večeru se vrátil Jirka z fachy a hned se pustil do hodně pozdní večeře. Vytvořil excelentní kimči-rýži. Kimči je korejský jídlo a jak jsem se dočetl v jedné hodně smutné knížce Hvězdy mezi sluncem a měsícem od Lucie Jangové, je to jídlo, které bývá k dispozici i ve vyhládlé Severní Koreji. Je to logické, protože zelenina, ze které je kimči udělané, je takto chráněná před zkažením a vydrží dlouho. Zatímco na Západě, a tedy i u nás, je kimči módní a velmi zdravá pochoutka, v Severní Korei to je jídlo život zachraňující. V Jižní Korei pak naprostou běžnou samozřejmostí. V Jižní Korei se kimči podává zdarma ke každýmu jídlu v každý hospodě. Vzpomínám si, jak jsme se s tímto jídlem před lety potkali v soulským hotelu, aniž bychom tušili, o co jde. Bylo na stole ještě dřív, než jsme stůl obsadili a mysleli jsme si, že tu někdo asi sedí a nebo nedojedl. Tato křupavá nakládaná a fermentovaná zelenina uchovává spousty vitamínů, chrání zuby před paradentózou a nadýmá. To, co z kimči udělal Jirka, byla velká pochoutka.

Moudrá wikina praví:
Prvním typem jsou kimčchi zimní, které se připravují koncem léta ve velkém množství na zimu, jako zdroj zeleniny pro toto období vegetačního klidu. Má obecný název gimjang. Patří sem kimčchi z pekingského zelí a zabalené kimčchi a vodové ředkvičkové kimčchi. Japonci mají také vlastní verzi takového kimčchi zvané gimuchi. Je připravováno po vzoru korejského kimčchi, ale má méně výraznou chuť a méně koření.

Druhým typem kimčchi jsou sezónní kimčchi, neboli běžné kimčchi. Jsou jednodušší na přípravu, protože nemusí vydržet na tak dlouhou dobu. Fermentace někdy trvá i jen několik dní. Tyto kimčchi se připravují podle toho, co v daném období roste na polích a zahradách a je tak k dispozici v plné kvalitě a čerstvosti. Tyto kimčchi se připravují v průběhu jara, léta a podzimu. Zahrnují ředkvičkové vodové kimčchi, jarní zelné kimčchi z čínského zelí, kimčchi s plněnými okurkami a raně letní ředkvičkové kimčchi a podzimní kimčchi s kostkami ředkvičky a podzimní kimčchi s celými ředkvičkami.

Je večer, na zahradě už je tma a je po šichtě. Boris s Bobíkem vypadají hodně jetě. Sežrali několik talířů večeře a Bobík usnul na okně. I Boris šel dost brzo spát. Prý si bude nechat zdát něco o domácím úkolu z češtiny.

Bobík zvadl úplně nadoraz, přitulil se k Olině a na okolní svět neragoval. Když jsem ho pozoroval, jak tlačí plný kolečko do prudkýho kopce, brunátnej jak ředkev, skoro mi ho bylo líto, jenže kdybych svou lítost dal najevo, hodně bych ho tím nasral. Jak já mu v tomhle rozumím.

My dospěli jsme předstírali, že jsme unavení míň a samozřejmě, že se dohledávaly všemožné informace, protože se střetly dvě skoro největší a nejhlubší studnice moudrosti v naší rodině - Olina a Jirka. Vzájemně si sdělovali tajemství okolo kytek, hub a živých organismů. Myslím, že zaznělo i něco o jaderné fúzi.

Tuhej Bobík. Olina už taky odpadla do pelíšku.

Jirka Bobíka přkryl dekou v barvě Ukrajiny, protože Bobík nešel ani probudit, aby šel spát do postele. Spal na okně až do kuropění a pak se tajně odplížil nahoru do normální postele, aby mohl ráno spát dýl a nikdo ho nebudil.

Jíťa byla v místní hospodě na pokecu s holkama a až se vrátila, šli jsme spát všichni.

Ráno za oknem seděl pan Václavka a nechápavě kroutil očima, že ještě nikdo není vzhůru. On už dávno ulovil slepejše, kterýho jsme mu zabavili.

Zahrada J&J je v kopci a na jílu, takže se tu uplatňují poznatky a zkušenosti permakulturních zahrádkářů Jíti a Jirky. Záhony mají pečlivě rozmyšlené, pomalu sází stromy a zeleninu. Zvednutý záhony jsou jednou z možností, jak na jílu pěstovat cokoliv.

Zatímco ještě všichni spali, vyrazili jsme s Olinou ke Svinařskýmu potoku pro čerstvý kopřivy na obědovou nádivku. K snídani udělala Jitka báječný míchaný vajíčka a pak jsme se vrhli znova do práce. Dodělali jsme další zvýšený záhony, dláždili jsme chodníček, sežrali nádivku s kuřetem a báječnou polívku. Odpoledne jsme jeli domů. Protože na neděli jsme si vymysleli výlet podél Vltavy.

Našel jsem tu trasu na mapy.cz, ale dost jsem se u toho trápil. Nemám ty vlohy, jako mají třeba Honza K. nebo Ladys a Pepa Milášek z partičky, kteří dokážou naplánovat velmi komplikovaný i několikadenní výlety i se zajištěním noclehu. Já jsem byl rád, že jsem našel dva přívozy, a vlaky tam a zpět. Náš výlet začínal v Libčicích nad Vltavou.

Objevil jsem tu patrně dílo umělce jménem TIMO.

V podchodu jsem si přečetl pohádku o hladovém gymnastovi a jeho trenérovi s mečem a koněm.

Za Libčicemi je celoročně fungující přívoz. Jedna cesta stojí dospěláka 20 korun.

Když jsme čekali na převozníka, projela kolem loď s ruskou vlajkou. Jestli ona to není nějaká z těch luxusních jacht, které teď po celým světě rusákům zabavujou, napadlo mě. Pak mi došlo že jsem debil, protože rusáci mají barvy jinak a tohle je nejspíš nizozemská vlajka.

Moje dámy čekají na dvacetikorunovýho Chárona. Olina si vzpomněla, že tu byla kdysi se školou na nějaké exkurzi v muzeu másla v Máslovicích. Věřím jí.

Olina nás s Helčou vyfotila, aby potvrdila, že dohromady putujeme v barvách Ukrajiny.

Prej pachole, neboli po anglicku bollard, jak nás poučila naše rodinná Wikina Roušovna. Tentokrát jsem se rozhodl jí nevěřit, protože si myslím, že to není pachole na uvazování lodí, ale držák na velký kelímky s kávou pro vltavský námořníky.


Komín patřící uhelnýmu mlýnu. Uhelný mlýn v Libčicích je průmyslová stavba z přelomu minulýho století, která byla zrevitalizovaná architektonickým ateliérem Hoffman a byla oceněna Národní cenou za architekturu Grand Prix v roce 2013.

Vybrali jsme si krásnou dobu, všechno tu svěže kvete, jen na několika místech se v mlází skrývají nasraní medvědi nedospaní po zimním spánku.

Stařík fotí tařík, myslel jsem si ve verších, protože Olina-wikina tu kytku zná, jenže se pak opravila, že to není tařík, ale tařinka a můj štěpnej verš se v prach rozštěpil.

Na druhým břehu Vltavy se chystají rybáři k několikadennímu lovu.

Tařinka ráda roste na skalách. A že jich tu na obou březích Vltavy je.

Toto je naše objevená nová trasa. Nová je jen pro nás.

Přírodní rezervace Větrušická rokle.

Na odvrácené straně Vltavy se chystají žlutí a černí papoušci k zápasu.

Fotka speciálně pro Roušovnu, protože na obrázcích s motivem cestiček ujíždí, a je na chvíli i "špráchlos", jak říkávala moje babička Karlička. (Píše se sprache loss). Zkrátka oněmělá.

Olina našla i ještěrku v poločase rozpadu, než se z ní stane černý uhlí.

Jeden z domečků ve stráni skrývá lidového naivního umělce.

Voják v helmě vaří své squaw meltu. Zajíc na to čumí jako kráva.

Tento obraz je dokonce i signován. Autorem je XX XX 2018.

Slepice se na mě důležitě čumí, nechápou, proč jsem uvězněnej za plotem. Jsou pyšné na to, že Velikonoce jsou jejich svátkem.

Roušovny čumí na Vltavu.

Přijíždí další luxusní jachta, ale tentokrát je to jachta pravá česká žižkovská. Pravděpodobně by tu ruskou poslala v chuj, ale protože je holandská...

Za skálou se skrývá starej beránek boží.

Souhlasím.

Tařinka a červená.

Tařinka (Alyssum), v minulosti též tařice, je rod rostlin z čeledi brukvovité. Jsou to byliny a polokeře se střídavými jednoduchými listy a čtyřčetnými žlutými, bílými nebo narůžovělými květy. To nemám od Roušovny, ale od její přítelkyně Wikipedie.

Olina se snaží zlomit páteř koňovi. Oba přežili.

Pylová grafika na Vltavě.

Inzerujou pivo, salát, tortily, ale žádný Bistro tu není.

Všude okolo skály. Tohle by mohl být Velký vrch (288 m n.m) Prošli jsme Řeží. Olina se chtěla podívat na tu jejich termojadernou plazmárnu. Chtěla jim poradit, ale naštěstí měli v neděli zavřeno. Tedy předpokládám, že měli. Ani jsme to nezkoušeli.

Zdymadlo Klecany.

Malá vodní elektrárna Klecany.

Napadlo nás, že bysme si v Klecanech mohli dát oběd, ale vypadá to tu vybydleně, tak to asi zkusíme až na druhé straně Vltavy v Roztokách. Dorazili jsme až k našemu dnešnímu druhýmu přívozu. I tady stojí dospělej 20 korun. Služba k nezaplacení. Než jsme se převozníka dočkali, zkusili jsme plzeň v kelímku a místního utopence. Helča si ukradla v knihovničce třetí knihu Ilji Erenburga Lidé, roky, život. Jednu z nejzajímavějších knížek o Rusku.

V místním bufetu mají stožár s hladinama Vltavy při všech zásadních povodních. Tam úplně nahoře v deseti metrech je hladina z povodní v roce 2002.

Starej dobrej Kantorek. Přichází převozník. Helča se s ním dává do řeči a skončí to sázkou, kdo z nich je starší. Sázka, že když bude Helča starší, převeze nás převozník zadarmo, když ne, pojedeme za peníze. Převozník vyhrál o sedm let. Stálo nás to 60 korun.

Našel jsem pod vlivem úspěchu s vyhledanou trasou dnešního výletu vyhlášenou hospodu, protože mapy.cz dovedou i hodnotit hospody. Ta, kterou mi mobil doporučil, byla hodnocená 4/5, tak jsme se rozhodli, že to otestujeme. Jeden a půl kiláku přece není žádná dálka.

Šli jsme furt do kopce.

Kolem zdobené garáže.

A inzerátu na hudební nástroje.

I mnoha sester.

Až jsme skončili v zadním traktu útulku pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Samozřejmě, že to bylo blbě a museli jsme se prohryzat svahem na cestičku, které se tu říká Myší díra. Olina, protože se ráda ptá, získala informace od dvou pejskařů, protože mně oprávněně s mapama nevěří. Pejskaři potvrdili, že jdem dobře.

Podařilo se mi ulovit prvního letošního motýla. Za 350 metrů už jsme byli na návrší u hospody Na Návrší. Té, která je hodnocena čtyřma hvězdičkama z pěti. Ale byla zavřená. Naše hodnocení prudce kleslo k nule. Naštěstí se na nás přes ulici nenápadně culil štítek s nápisem Hong Kong Bar.

Vyhladovělí a vděční jsme vešli. Bezva obsluha. Rychlá a precizní. Vybrali jsme si každej něco jinýho. Já si matně pamatuju, že to moje bylo něco s osmi tajemnými překvapeními. Olinino jídlo bylo vepřový s bambusovými výhonky, bambusem a houbami. Helča si dala něco s tofu. Pivo bylo správně chlazený. A ještě jednu polívku pro všechny dohromady. Chutnalo nám převelice a hodnocení bylo v tuto chvíli 5/5. Porce obrovské, ani jsme to nedojedli a sympatická šéfová nám to nahrnula všechno do krabičky na doma. Chtěli jsme to vnutit Helči pro ty její dva žrouty, Borise a Bobíka, ale prozradila nám, že v takovým provedení by to nežrali. Snědli jsme si to doma sami. I v kombinaci čínskýho eintopfu to bylo vynikající. Ani jsme si to neohřívali. Já vím, jsme prasata.

Je pondělí Velikonoční a já jsem se dopustil dalšího zločinu:

Roušovna koupila v průběhu minulýho týdne pytel prošlejch rohlíků s upozorněním, že to má na nádivku s kopřivama, jenže já jsem na to zapomněl a poctivě jsem do pátku pár (asi sedm) rohlíků snědl. Aby příliš nezestárly. Čekal jsem pochvalu, sklidil jsem pohromu. Roušovna to nakonec dookomentovala slovy: "No nic, tak z kopřiv udělám polívku a uzený sežereme s bramborama a šla se online učit s Helčou německy. Přece to tak nenechám, převlíkl jsem se do běhacího a oklikou jsem doběhl k našemu milému běchovickýmu Vietnamci, kterej místo aby třískal holky mrskajdou po prdeli, tak má ten svůj krámek otevřenej, abych si mohl koupit ty rohlíky, který jsem omylem sežral. Vše napraveno. K obědu přeci jen byla nádivka. Vynikající.

Po nádivce řekla Roušovna: " A dáme si po obědě nějakou sladkou tečku, třeba tady ty čokoládový vajíčka." "Ale, co když přijdou nějací koledníci?" děsil jsem se za ni. " Máte smůlu parchanti, všecko vám to sežereme." uzavřela debatu ta moje Roušovna.

podpis


Haiku

Jiří Černohorský: „Ten menstrím rve do lidí absolutní lži, kerý prostým vědomím roztrháte na cucky"

DNES JE TO ŠEDESÁT ŠEST ROKŮ OD NAROZENÍ TISKOVÉ MLČKY
Evy. Připily jsme si na dálku s Lucií a zapálily svíčku.

Vyhrabala jsem foto z roku 2015, to byl poslední koncert, na kterém si s námi zazpívala.
Hezky se na ni vzpomíná!

PO PĚTI LETECH JSME SE ODVÁŽILI OBNOVIT TRADICI
poslechových kaváren v račické sokolovně!
Zdálo se, že všechno je proti nám, ve škole se vyvrbila spousta práce navíc, ale nevzdali jsme to!
Tentokrát jsme si znovu objednali nocleh v nynějším penzionu U Pastorků - dříve v hotelu Střelec.
Je to rodné příjmení naší maminky i její sestry Vlasty, obě v Račicích strávily dětství.
Většina CKK Bandu se setkala už v pátek večer v sokolovně a opatrně jsme (jen tak komorně) pozkoušeli, co bylo potřeba.
V sobotu ráno nastalo stěhování zvukového zařízení a příprava technického zázemí.

Stěhovat pomáhali hlavně Martin a Jara.

Teta Lucí se jistila v textech a všichni jsme se těšili na kafe, které přislíbil uvařit Pavel.


Sokoli připravili zázemí - takže bylo kde vařit vodu na veškeré horké nápoje a dokonce i do čeho nalívat!
Postupně přijížděli další účastníci setkání a začalo to vypadat nadějně.


Zatímco Pavel vařil další porce kávy, Terezka připravovala podklady pro záslužnou činnost - uvolili se vzít Jona a Ninu na výlet do lesa, aby vznikl klidnější prostor pro zvukovou zkoušku.


Jirka se věnoval ozvučování účinkujících.


Mezi zpěvačky písní se letos výrazně zařadila Zuzanka Cacková - Evina první vnučka!
Naučila se Sluníčko, Míč a taky sólo v Kainarově Písni o starém muži!


Se zvučením bylo hodně práce, ale Honza Martiš to slíbil jistit a taky slib splnil!

Pavel Vorel a jeho Vzdušné zámky bez Lucky, která zrovna zkoušela s naším Pavlem píseň
s Kainarovým textem - Sedávám na domovních schodech.


Ještě v noci, když mně nešlo spát, jsem Vlastě napsala sólo pro violoncello a obě jsme měly radost, že to hezky funguje!

Terezčini kamarádi přijeli až z Plzně!


Petra si 3 dny před koncertem pořídila nějakým záhadným způsobem zánět středního ucha. Píchli jí to ve středu, ale v sobotu to ještě nebyla žádná sláva! Bolelo ji to a špatně slyšela. Vzdala se sólových písní a zachraňovala aspoň ty, kde jsme zpívali vícehlasy.

Vzdušné zámky v plné sestavě.

Začali se scházet další členové rodiny a občané Račic, kteří nás kdysi znali jako děti (někteří...).


Kamarádka z konzervatoře - klavíristka a zpěvačka Draha Kristenová právě ten den se svým mužem slavili výročí svatby - jestli se nepletu, bylo to 45! Přijeli s kamarády od Jurůja a byli překvapení, že jsme se tam všichni potkali.
Když jsem nehrála, aspoň něco málo jsem nafotila...


Díky Jarovi a Růženě Majerčíkovým mám i foto ze Zuzančina vystoupení!!!

Byla výborná a její babička Eva musela být určitě tam někde nahóře pyšná!
Noc v hotelu byla příjemná, během covidu to tam upravili a cítili jsme se tam příjemně.


Terezčina snídaně, kterou se rozhodla servírovat na sluníčku.


Následoval i výlet do Pístovic, kde děti absolvovaly nějakou velikonoční orientační hru a prý je to docela bavilo.
Vrátili jsme se domů a Nina s Terezkou a Petrou ještě stihly nabarvit vajíčka v cibuli.

Vlasta s Martinem vezli Petru s dětmi do Račic i zpět, protože k Jirkovi do auta se už nevešlo nic dalšího.
Ještě v neděli večer nastala klasická strécovská situace. Petra si nevšimla Ninina zavazadla v kufru auta a kufřík i s oblíbeným koníkem a králíčkem odjel do Lozorna. Přišli na to až doma.
Hysterion byl vydatný, Nina truchlila, že jsme to nepohlídali, protože ona přece musela utíkat na záchod, takže to všechno nestihla.
Rozjeli jsme velké dopisování, Vlasta slíbila, že dá oba plyšáky k Martinovi do postele, aby se cítili dobře. Já jsem obesílala naše slovenské studenty, jestli náhodou neodjíždějí o Velikonočním pondělí
z Bratislavy - Vlasta byla ochotná zavazadlo dopravit na nádraží.
Ozval se jen jeden, ale ten si zprávu přečetl bohužel až už seděl ve vlaku.
Všechno se v dobré obrací, dnes ráno jsme dostali od Vlasty zprávu, že koník s králíčkem už jedou zpět do Brna, posílala je nějakou kurýrní službou... Nina měla hned lepší náladu!
Takže zítra bude, doufejme, velké vítání plyšáků a všechno dobře dopadne.
"A tak to byla pravda" - končila jedna Lucčina pohádka, kterou jsme kdysi pro rodinný archív zdramatizovali a natočili.
Děkujeme všem, že přijeli a pobyli, zazpívali a zahráli, nebo jen tak poslouchali a dokonce zatleskali.
A račický Sokol zaslouží velkou pochvalu a dík za dokonalou organizaci!
Zdá se, že velikonoční poslechovou kavárnu rušit nebudeme, za rok se setkáme znovu!

Dada a spol.

Duben přinese do Domu umění města Brna nové výstavy i akce v rámci Brno Art Week

NOVÉ VÝSTAVY
Viktor Pivovarov: Zahrady mnicha Rabinoviče
6. 4. - 3. 7. 2022
Dům umění města Brna
Výstava Zahrady mnicha Rabinoviče v brněnském Domě umění představuje část tvorby Viktora Pivovarova, jednoho ze zakladatelů moskevského konceptualismu, který se do Prahy natrvalo přestěhoval v roce 1982. Výběr obrazů byl ovlivněn samotným prostorem galerie a zahrnuje jak starší práce, tak zcela nové cykly, které se v Brně představí vůbec poprvé. A poprvé budou rovněž vystaveny umělcovy plastiky, které byly vytvořeny přímo pro exteriér Domu umění. Jedná se o vůbec první rozměrné sochy v Pivovarově tvorbě.
Vernisáž: 5. 4. od 18 hodin
Komentovaná prohlídka: 6. 4. a 20. 4. od 17 hodin
Workshop Pro mě v Domě ilustrovaně inspirovaný Pivovarovými ilustracemi dětských knih: 6. 4. od 16:30
STRWÜÜ: Viscosity and Dissociation, or the Sea without Horizon
21. 4. - 5. 6. 2022
G99
Uměleckou dvojici STRWÜÜ tvoří od roku 2014 Jo Wanneng a Lukas Fütterer. Výstavní projekt, který završuje jejich uměleckou rezidenci v Domě pánů z Kunštátu, byl původně plánován na rok 2020, vlivem pandemie se jej nakonec podařilo uskutečnit v letošním roce.
Vernisáž: 20. 4. od 18 hodin

Brno Art Week

Od 18. do 24. dubna proběhne další ročník Brno Art Week. Jako vždy nabídne bohatý a zajímavý program, jehož součástí bude i Dům umění města Brna. Můžete se těšit na komentované prohlídky, workshop výšivky, pásmo koncertů nebo komentované procházky BAM. Kompletní program a informace najdete na stránkách Brno Art Week.

20. 4. 2022, 17:00
Komentovaná prohlídka Zahrady mnicha Rabinoviče: výstavu Viktora Pivovarova v Domě umění představí Terezie Petišková

20. 4. 2022, 18:00
Vernisáž STRWÜÜ: Viscosity and Dissociation, or the Sea without Horizon: zahájení výstavy účastníků programu Brno Artists in Residence v galerii G99 v Domě pánů z Kunštátu

20. 4. 2022, 18:30
Přednáška R'n'B | Drak a temná strana renesance: přednáška z pravidelného cyklu R'n'B Renesance & Baroko, tentokrát o mytologii draka; přednáší Ondřej Jakubec

21. 4. 2022, 17:00
Pásmo koncertů G99 & Vašulka Kitchen Brno: komponovaný hudební večer na nádvoří Domu pánů z Kunštátu

22. 4. 2022, 15:30
Komentovaná prohlídka BAM po architektuře Bohuslava Fuchse: procházka brněnským městským centrem s Kateřinou Malou a Andreou Kaňkovskou

23. 4. 2022, 10:00
Komentovaná procházka BAM sídlištěm Lesná: procházka ikonickým brněnským sídlištěm s Adamem Guzdekem, autorem knihy Brněnský fenomén Lesná

Dům umění města Brna
Malinovakého nám. 2
602 00 Brno