Martin měl 50
(a boření gerojských mýtů)

Naše chaloupka v horách je ideálním prostorem pro oslavy padesátin. Nejsem si jistý, kolik se jich tu již událo, ale ze spolehlivých zdrojů byly dvě určitě. Ta první byla kdysi moje, bylo zde hodně lidí, bylo to fajn a bylo to v létě. Ta druhá se odehrála tento víkend a slavil bratranec Martin. Byla to taková rodinná oslava. Ani jsme netušili, že je nás jak smetí. A to tam nebyli všichni. Zdaleka ne. Martin to pojal velkoryse, takže všeho bylo dost a všechno moc dobré. Jídlo i pití. Celý víkend byl příjemně hladký. Přijeli jsme už v pátek, něco maličko připravili a trošku dobrého vínka popili a taky medoviny hlt.


Jedem na chalupu slavit padesátiny


Martin s Alenou


Róza - nejmladší účastník oslavy.

V sobotu jsme vyrazili na krásný výlet do voňavýho lesa, v půlce výletu se nám do cesty postavila hospoda s gambáčem. Příjemný výlet před oslavou. Na chaloupce byl docela šrumec, všude se míhaly postavy a postavičky, mezi nimi se producírovali psi a furt se jedlo a pilo. A taky kecalo. Odpoledne dorazila jesenická sekce. Předávání darů a jedlo se a pilo.
Jesenická sekce večer odjela zase domů a slavilo se, jedlo a pilo dál.


Alena uvařila vynikající fazolovou polívku.

Dana předvádí své místní pyžámko.


Kapka medoviny.

Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše. Když už bylo hodně pozdě večer, postupně účastnící zájezdu odpadávali, až zůstali jen tři panáčci. Martin junior, Honza a páníček. Páníček je mluvka a taky kecá kraviny. Jednou z mnohaletých kravin ničím zásadním nepodložených jsou i jeho úvahy o chlastu. Páníček chlastával zamlada poměrně ochotně a hrdinsky. Asi tak ve 22 letech se v něm usadila myšlenka, že chlast je na hovno, stojí to prachy a nebylo jednoduché se opít, a bylo k tomu zapotřebí velkého množství. Páníček je v podstatě lakota a těch propitých peněz mu začalo být líto. No a tak přestal chlastat. A protože je páníček většinou absolutista a maximalista, stal se abstinentem absolutním. Nežral ani rumové pralinky, přestože věděl, že je to jen tresť, ne rum. Typický projev fanatického absolutisty. Byla to krásná doba, levná a nenáročná, a vydržela páníčkovi 36 let. I Páníčkova panička ho znala jen jako abstinenta. V jeho okolí to často budilo údiv a musel hodně často vysvětlovat, proč nepije a jak dlouho a jestli by si alespoň v tom či onom případě nepřiťuknul. No nepřiťuknul. Po mnoha letech se jeho nepití stalo natolik samozřejmým, že se lidi přestali ptát a už se to neřešilo. Před pár lety se páníček, snad úplně ze stejných pohnutek, rozhodl, že bude pít červené víno. A chutnalo mu, postupně přidal i pivo a nakonec i kořalku. Ale nijak zásadně, jen tak příležitostně. Co bylo však zásadní, ač o tom nikdy moc nemluvil, měl stále pocit, že na něho chlast působí minimálně. Vlastně jakoby vůbec. Pár večírků ho utvrdilo v tom, že vydrží hodně, a samozřejmě se začalo v jeho okolí zase řešit přesně to opačné, že jak to, že piju, když jsem byl dycky abstinent, a zase musel páníček vymejšlet nějaké blbé teorie, proč si sem tam dá něco alkoholu.


Furt samý nádobí.

No a jak jsme tam tak seděli v kuchyni v chaloupce ve třech a měli popito, tak jsme povídali chytře i o umění (nebojte, nebylo to nic chytrého, byly to úplné kraviny) a mleli jsme a mleli, až jsme všecko vypili. Jenže v tom okamžiku Martin junior odkudsi vyndal slivovici, otevřel ji a připostrčil blízko páníčkových tlapiček. Páníček pil slivovici jako vodu, ani se neotřepal po požití. Páníčka přece nejde opít, páníček vydrží, páníček je hrdina. Ale slivovice umí být zákeřná, například páníčkova kamarádka Dada prý po požití většího množství slivovice ztuhne do podoby dubového prkna, které se dá bez problému opřít o zeď. Neviděl jsem to sice na vlastní oči, ale této historce věřím.


Dana má novej foťáček.

A Máša čokoládu.


Ostružná a ostrov Inishmor mají hodně společného.

Páníček vydrží, panáčka chlast nezlomí. Flaška prázdná, bude skoro 5 hodin. Páníček s překvapením zjišťuje, že je normálně ožralej. Jako prase. Podlaha se točí, vzdálenosti se mění podle jiných zákonů, a když chce něco říct, musí se hodně soustředit. Dejme tomu, že někdy nad ránem se v páníčkově hlavě udělalo mírné temno a nic si nepamatuje. Páníčkovi se přihodilo to, co každýmu obyčejnýmu ožralýmu, ztratil kontinuitu s reálným světem a propadl se do temnot. Co všecko se odehrávalo a jak, to neví a ani vědět nechce. Ožralej člověk je prostě hnusnej, ať už jde o páníčka či kohokoliv jinýho. Někde ztratil botu, pak nějak asi dolezl na půdu do pokojíčku, prý po čtyřech, a tam nastalo naprosté CTRL+A a pak DEL. Musela se o něho postarat chudera panička, jak statečné děvče. Páníčkova sestra z toho byla v depce a nešťastná, protože to nesnáší u kohokoliv, natožpak u svého milovaného bratříčka, kterej tolik roků nevložil do hrdélka jediný doušek alkoholu. Páníček se v neděli probudí, koukne na hodinky a nechápe, co se stalo, je tam divný údaj. Spal až do 12:35. Vstal a smrděl slivovicí, sešel dolu a s úsměvem pozdravil milou společnost. Dívali se na něho pobaveně. To muselo teda vypadat. Ale naštěstí si páníček naprosto nic nepamatuje.


Jeden z účastníků noční pijatiky - osa zla.


No a tady je ten druhej z oné noční glgačky.

Chachá, prý páníčka nelze opít do bezvědomí. Vždycky zvítězí jeho hlava. Nevěřte mu, jsou to kecy, má okno, ví hovno a normálně se po 36 letech ožral jako prase. Krásné je, že zcela bezdůvodně, jen tak. Možná si na něm Martin chtěl vyzkoušet, jestli je pravda to, co o sobě páníček tvrdí. Jestli si to chtěl ověřit, tak už ví, že páníček není nic výjimečnýho, je jako jiní. Hurá. Nemá cenu vyčuhovat.


Kravské hovno modulované traktorem.


A je to tady.

Páníček má ohromnou žízeň, dá si horkej čaj a pak ještě jeden. Nebýt toho hnusnýho slivovicovýho odéru, nebylo by mu v podstatě nic. Smrdí kořalkou a v hlavě má okno. Po cestě domů autem (neřídil) raději páníček ani nemluvil, aby neožral spolujezdce svým slivovicovým dechem.
Jojo, když to tak zesumarizuju, tak chlastat je vlastně otravná činnost. Sedíš na prdeli a piješ kalíšky, kecáš kraviny a pak si nic nepamatuješ, což na jedné straně není špatné, protože není o co stát. Hlavně je to ohromně zbytečná činnost.

Ale díky tomu povedenýmu večírku se podařilo odhalit páníčkovi několik zajímavých myšlenek. Chlast na něho působí naprosto stejně jako na kohokoliv jinýho, a umí i okno. Další "povznášející" závěr je, že jsem tak umožnil Olině, aby páníčka poprvé v životě viděla podroušenýho, protože si ho brala jako abstinenta a za ty poslední tři roky, co si sem tam dal víno nebo pivo, se mu nic podobnýho nepřihodilo. A jak páníčka nikdy takto neviděla, měla chudera strach, že jestli třeba to není infarkt. Ne ne, není, jen opice.
Všechno dopadlo dobře, jen ten jeden pantoflíček někde zmizel.


Loučení.

Jediný mýtus o sobě zatím páníček měnit nemusí,s a sice to, že po probuzení mu není špatně a cítí se v pohodě, přestože si vyzkoušel, co to znamená být na šrot. Opíjet se je nuda.

Páníček byl zatopit v kamnech.

22.10. 2010
V Googlí galerii přibyla další série - Jemen - je to taková analogová nostalgie z fotek, které vznikaly až do konečné podoby klasickou, nedigitální cestou. Až v poslední zatáčce před GOOGLEm jsem je zdigitalizoval. Mám klasické fotky moc rád.

29.8. 2010
Nenápadně jsem změnil vstupní bránu do fotogalerií a přidal jednu australskou výstavku, kam budu pomaličku strkat komentované obrázky, které se mi nebudou hodit pro použití ve fejetonech, ale bylo by mi líto, kdybych vám je nevnucoval. No a také lze vyhledat v archívu všecky předchozí povídánky z Austrálie v sekci "Vyrváno z cestovních deníčků".

3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k nasrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého Štěpána, které mi poslala již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Dr a snad i Jr- U poručíka z Inishmoru: (1) (2) (3)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie:
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15)
J
an NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Lákavý doušek (to není lidské, to je od kravičky)

  • Žhavou oblastí medicínského bádání se v posledních letech stal výzkum bublinek v krvi. Drobné bublinky plynů v krvi jsou postrachem potápěčů – jejich přítomnost totiž způsobuje tzv. dekompresní neboli kesonovou nemoc. Bublinky v krevním řečišti však nemusí být jen špatná věc. Vědci totiž zjistili, že mnohem menší plynové komůrky by totiž mohly být využity k transportu léčiv do mozku. Buňky v blízkosti mikrobublinek totiž reagují podstatně lépe na podané léčivé látky. Tým vědců z londýnské University College začal prověřovat možnost vpravení bublinek do těla současně se stimulací ultrazvukem. První výsledky jsou slibné a napovídají, že by se tímto způsobem skutečně mohla dostat léčiva v mozku přímo na místo určení.
  • Tajwanští vědci se proto nedávno pokusili světlo diod nahradit nečekaným způsobem. Do listů rostlinky Bacopa caroliniana z příbuzenstva našich jitrocelů implantovali zlaté nanočástice, které svým tvarem připomínají mořské ježovky. Tyto částice způsobily, že chlorofyl v listech začal vydávat červené světlo. Tým pod vedením dr. Jen-Hsun Wu se nyní snaží vylepšit účinnost bioluminiscence a upravit systém tak, aby byl využitelný i na rostlinách mnohem větší velikosti. Éra svítících stromů tedy možná není daleko.

  • Drby? nic mě nenapadá.

 

australia


Boris nemá zub.

Hell a spol

australia

 

 

Surreálný inspektor Zrzek

Z internetového tisku:
Už několik dní je tam obtěžoval muž, který je obtěžoval.


BaselitzÚplně nejprvnější fotka v historii fotografie
Pohled z okna pracovny Josepha Nicèphora Nièpceho je první fotografií v dějinách. Snímek pořízený v roce 1826 na vrstvičku asfaltu se exponoval osm hodin. Prvenství francouzského vynálezce ale zůstávalo dlouhé roky tajemstvím; fotografie byla objevena v roce 1950 na půdě londýnského domu. Teda mimochodem, tahle fotka se mi moc líbí, kam se sere celej World Press Photo se svejma pobulvarizovanejma krvákama pro Novu, Blesk a všecky ostatní normální noviny a televize. Já to těm fotografům nevyčítám, ani nezazlívám, oni jen ochotně vrtí závěrkama jak my, úchyláci, krvavě žadoníme.
BaselitzŘecké manuscripty na webu
Jedna z nejvýznamnějších částí starých řeckých rukopisů míří na web. Britská knihovna oznámila, že hodlá online a zdarma zpřístupnit více než čtvrtinu své sbírky řeckých manuskriptů, která čítá více než tisíc položek. Rukopisy, z nichž většina byla nalezena v roce 1844 na hoře Athos, byly ve studovnách knihovny přístupné vědcům už dlouho, jejich zveřejnění na internetu ale otevře starou řeckou civilizaci celému světu. Londýn totiž není zrovna nejlevnějším místem na studium. "Ne každý vědec si může dovolit trávit v Londýně týdny a měsíce," vysvětluje jeden z důvodů zveřejnění rukopisů podle agentury AP kurátor knihovny Scot McKendrick.
BaselitzJosef Váchal v Hradci Králové
Zálibu v knihách a smysl pro humor grafika Josefa Váchala demonstrují exlibris, grafické listy a rarity z Paulusovy sbírky, které představuje královéhradecká Galerie Na Hradě. Váchal v nich kombinoval různé znaky písmen s fragmenty linorytů či kresbu s dřevorytovým rámem. Vedle barevných dřevorytů jsou pro porovnání vystavené zkušební černobílé nátisky. Kurátor navíc konfrontuje Váchalovo dílo s jeho vzory, symbolistou Františkem Bílkem, přáteli Františkem Koblihou, Janem Konůpkem a Annou Mackovou. Výstava Váchalových exlibris umožňuje sledovat více či méně skryté osobní vzkazy v tvorbě významného umělce.
 
 
blbenka

Haruki Murakami: Po otřesech
Roku 1995 postihla Japonsko dvojí katastrofa: v lednu zemětřesení v Kóbe a o dva měsíce později sarinový útok v tokijském metru. Po těchto událostech se Murakami, několik let žijící v ústraní v zahraničí, rozhodl vrátit do Tokia. Povídky tohoto souboru se odehrávají právě v čase mezi zemětřesením a útokem v metru. Setkáme se s mladou idealistickou dívkou, která se zakoukala do staršího muže, máme tu bohatou podnikatelku cestující po Thajsku, kde je konfrontována zároveň s láskou i smrtí, čteme o třech kamarádech, kteří jsou variantou tragického milostného trojúhelníku ve stylu slavného filmu Jules a Jim, v surrealisticky laděné povídce se objeví obří Žabák, který se pokouší zachránit město.  I zde využívá Haruki Murakami stejná témata jako ve svých slavných románech.


Baselitz

Španělské hudební vydavatelství Fresh Sound Record posílá třetí lednový týden na pulty obchodů novou nahrávku českého kytaristy Davida Dorůžky. Album se jmenuje Wandering Song. Dále na něm hrají varhaník Albert Sanz, bubeník Jorge Rossy (bývalý člen tria Brada Mehldaua a někdejší spoluhrát Jaromíra Honzáka). Na jaře roku 2007 přijel Dorůžka na Sanzovo pozvání na koncert do tehdy nového barcelonského klubu Jazz Room, kde dvojici doprovodil práce Rossy. Když pak Dorůžku o několik týdnů později oslovil majitel a výkonný producent všech nahrávek Fresh Soundu Jordi Pujol, nebylo se o čem rozhodovat. Na podzim roku 2007 se proto muzikanti znovu sešli v Barceloně a po společném koncertě se odebrali do studia. Nahrávka nyní konečně putuje do obchodů.

  • Pro myšlenky totiž žádný čas neplatí. Tím se také odlišují od snů. Pro myšlenky není nic nemožného obsáhnout v jediném okamžiku vše. Nebo zakusit věčnost. Anebo vybudovat uzavřený okruh a obíhat po něm dokola. Takové už totiž myšlenky jsou. Na rozdíl od nesouvislých snů.“ (Haruki Murakami: Konec světa & Hard-boiled Wonderland)
  • Kina:
    22.11. – Aero – Filmový klub – Kvílení (režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA, 2010, 90 min. Animovaný) (Filmové ztvárnění ústřední básně Allana Ginsberga od jejího vzniku až po recepci, kdy je popsána její geneze, soudní spor, který se jí týkal, autorský komentář v podobě rozhovoru a nakonec i vizualizované dílo. Kvílení je tak průnikem polemiky o umění, fikčního filmu a hraného dokumentu.) (20:30)
    23.11. – Aero – Mechanický pomeranč (režie: Stanley Kubrick, USA, 1971, 137 min. Krimi) (Adaptace bestselleru Anthonyho Burgesse je nepochybně nejslavnějším Kubrickovým filmem. Tato jakéhokoli sentimentu zbavená ironická vize moderní společnosti zítřka se stala kultovním dílem, ve Velké Británii mimochodem cenzurou zakazovaným.) (20:30)
    22.-24.11. – Evald – Habermannův mlýn (režie: Juraj Herz, Něm./ČR, 104 min. Drama) (Poválečný odsun Němců mapuje ve svém dramatu Juraj Herz, který se inspiroval osudy německého průmyslníka Habermanna žijícího se svou rodinou na severu Moravy v pohraničí. Bohatý podnikatel dával práci Čechům a Němcům i v čase války, přesto ho neminula šílená doba poválečného zúčtování. Samozvaným soudcům tzv. českým vlastencům, jeho bývalým zaměstnancům, nešlo o spravedlnost, ale spíše o majetek.) (17:00, 19:00)
    22.11. – Oko – Poznáš muže svých snů (režie: Woody Allen, USA/Šp., 2010, 98 min. Komedie) (Poté, co Alfie opustí Helenu, aby dohnal své mládí a věnoval se svobodomyslné dívce na telefonu, se Helena odvrací od racionálního přístupu v životu a řídí se praštěnými radami kartářky. Jejich dcera Sally se nudí v manželství s neúspěšným spisovatelem Royem, zatímco Roy pokoutně šmíruje krásnou ženu z domu přes ulici. Woody Allen v klasickém tragickovtipném střihu.) (20:30)
    24.11. – Oko – Přežít svůj život (režie: Jan Švankmajer, ČSSR, 2010, 105 min.) (Psychoanalytická komedie vychází z jednoduché premisy – Evžen je stárnoucím mužem, který žije dvojí život. Na jedné straně v realitě, na druhé pak ve snech, které mu pomáhá interpretovat jeho psychoanalytička. Po čase dokonce přichází na rituál, jak do svých snů vstupovat a dokáže tak prožít své dětství.) (20:30)
    28.11. – Oko – Na cestě (režie: J. Žbanicová, Bosna a Hercegovina/Něm./Rak./Chorv., 2010, 110 min. Drama) ("Na putu" v bosenštině znamená být na cestě někam, má to však i duchovní význam, který odkazuje k hledání vnitřního já nebo k osobě, jež se rozhoduje o něčem velmi důležitém, o zásadním životním kroku.)
    (20:30)
    22.11. – Ponrepo – Oslí kůže (režie: Jacques Demy, Fr., 1970, 91 min. Hudební) (20:00)
    24.11. – Ponrepo – Muž z Londýna (režie: Béla Tarr, Maď., Něm., Fr., 2007, 133 min. Krimi) (Marlon pracuje jako noční strážce v přístavu, kde ho z pravidelného pracovního rytmu vytrhne zločin...)
    25.11. – Ponrepo – Pásmo krátkých filmů – České filmové umění – příští generace (20:00)
    26.11. – Ponrepo – Demarkační čára (režie: Claude Chabrol, Fr., 1966, 122 min. Drama) (Historický film o okupaci. Vedle Maurice Roneta a Jean Seberg uvidíme Chabrolovy stálé herce Stéphane Audran a Jeana Yannea, pravidelného scénáristu Paula Gégauffa nebo v drobné roli režiséra Clauda Berriho.) (17:30)
    22.11. – Světozor – Dokumentární pondělí – Nataša (režie: Ulli Gladik, Rak., 2008, 84 min. Dokument) (Kameramanka a režisérka Ulli Gladik potkává Natašu, která žebrá ve Štýrském Hradci, a po několika rozhovorech ji doprovází domů do Brezniku, bývalého průmyslového města poblíž Sofie. V průběhu dvou let navštěvuje Gladik tuto mladou ženu v Bulharsku i v Rakousku a dokumentuje její život – její cesty i spolucestující, její práci žebračky, domov ve Štýrském Hradci, či její rodinný život a každodenní rutinu v Bulharsku. Klišé o žebrácích z bývalého východního bloku se rozpadají s každým dalším obrazem.) (20:30)
  • Filmové festivaly:
    do 4.12. – Mezinárodní festival outdoorových filmů, 25 měst (info: http://www.mfof.cz/)
    do 14.12. – Decadence Now!, Praha, kino Aero (info: http://www.kinoaero.cz/cz/festivaly/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    22.-23.11. –
    Agharta – Madfinger (21:00)
    24.11. – Agharta
    – Emil Viklický Trio (21:00)
    25.11. – Agharta – Jakub Urban Quintet (21:00)
    26.11. – Agharta – Noční Optika (21:00)
    27.-28.11. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    28.11. –
    Betlémská kaple – Benefiční koncert Nadace Jedličkova ústavu (19:00)
    22.11. –
    Blues sklep – Ploy (21:00)
    24.11. – Blues sklep – Slow Fingers (21:00)
    25.11. – Blues sklep – Bluesberg (21:00)
    26.11. – Blues sklep – Blue Brothers (21:00)
    27.11. – Blues sklep – Zuzana Suchánková Band (21:00)
    22.11. –
    Jazz club U staré paní – Sax Time (20:30)
    24.11. – Jazz club U staré paní – Tomas Jochmann Quartet (20:30)
    25.11. – Jazz club U staré paní – Jonathan Crossley Electric Band (20:30)
    26.11. – Jazz club U staré paní – Kuba Doležal Quartet (20:30)
    21.11. –
    Jazz Dock – Gwyn Ashton Duo (22:00)
    23.11. – Jazz Dock – J.J.Jazzmen (19:00)
    25.11. – Jazz Dock – Jan Spálený trio (19:00)
    26.11. – Jazz Dock – Martin Kratochvíl a Tony Ackerman (19:00)
    27.11. – Jazz Dock – Performing Tomatoes (22:00)
    25.11. –
    Jazzboat – Jakub Zomer Trio (20:30)
    26.11. – Jazzboat – Franta Kop Quartet (20:30)
    28.11. – Jazzboat – Svatobor Macák Quartet (20:30)
    25.11. –
    KC Zahrada – Vladimír Mišík & Etc. (20:00)
    26.11. –
    Kostel sv. Šimona a Judy Na Františku – Harlem Gospel Choir (20:00)
    27.11. –
    La Fabrika – Pavla Shönová & Emil Viklický – Jazzové variace II. (19:30)
    24.11. –
    Metropolitan jazz club – Milan Vítina Trio (21:00)
    25.11. – Metropolitan jazz club – Jazztet Q (21:00)
    26.11. –
    Palác Akropolis – The Syndicate (19:30)
    27.11. – Palác Akropolis – Points, Jakub Doležal Quartet (19:00)
    26.11. –
    Reduta – Jesse Ballard & Band (21:30)
    27.11. – Reduta – Martin Kratochvíl a Tony Ackerman (21:30)
    28.11. – Reduta – Šavle meče (21:30)
    22. a 23.11. –
    Stará Pekárna, Brno – Elena Sonenshine Trio (20:00)
    24.11. – Stará Pekárna, Brno – Hoochie Coochie Band (20:00)
    27.11. – Stará Pekárna, Brno – Gwyn Ashton (20:00)
    28.11. – Stará Pekárna, Brno – Tereza Rajnincová & Groove Inn (20:00)
  • Kluby - cizina:
    „Znalost mluví, ale moudrost naslouchá.“ (Jimi Hendrix)

    23.11. – Blue Note Milano, Itálie – Cedar Walton (21:00, 23:00)
    27.-28.11. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Stanley Clarke Trio with Hiromi & Lennz White (18:00, 20:45)
    26.-28.11. – Blue Note New York, USA – Dave Brubeck (20:00, 22:30)
    24.11. – Twins Jazz, Washington, USA – Aaron Seeber Quartet(20:00, 22:00)
    26.11. - Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Lucinda Belle Orchestra (20:00)

  • Hudební festivaly:
    do 26.11. – XIII. Festival swingové hudby, Praha (info:
    http://www.nardum.cz/produkty-a-sluzby/xiii-festival-swingove-hudby-2010/)
    do 27.11. – Alternativa Festival 2010, Praha (info: http://www.alternativa-festival.cz/)
    do 31.1.2011 – Festival Play, Praha, Mánes (info: http://www.metoo.cz/14938/unikatni-festival-play-v-manesu)

  • Tanec a experimentální divadlo:
    „Dotek, pohyb, nápad. To jsou pravé dary tance.“ (Aubrey Lynch)

    24.11. – Alfred ve dvoře – Podbízivé lákadlo (režie: Tomáš Jeřábek, Petr Reif, Jakub Folvarečný) (Podbízivé lákadlo je přesně tím, čím se být zdá.) (20:00)
    25.11. – Alfred ve dvoře, hostuje Divadlo dobré kávy –
    Ušima podzimu (režie: Jakub Folvarečný) (Finské tango o ženách a mužích v nás bez ohledu na pohlaví.) (20:00)
    26.11. – Alfred ve dvoře –
    Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla (režie: Vojta Švejda) (V historii se o dobytí Severního pólu pokoušel kdekdo, a leckdo se z mrazivé Arktidy vrátil mražený. Před sto čtyřiceti lety se ale v Zábřehu narodil český Honza Welzl, který Severní pól dobyl po svých a zůstal tu třicet let. Jako zámečnický tovaryš hledající práci prošel Balkán, proplul kolem Afriky, a pak se přes oceány dostal až na Sibiř. A tady ho napadlo: „Což kdybych se vydal Sibiří až k Ledovému moři a poznal, jak se tam žije?“ To byly jeho veškeré přípravy. Vyrazil sám, jen s velkým odhodláním, odvahou a instinktem místo mapy.) (20:00)
    27.11. – Afred ve dvoře, hostuje divadlo HoMe –
    Doma (Site-specific odehrávající se v bytě jednoho z diváků. Těšte se na pokračování série představení, které pokaždé vzniká znova podle bytu, v němž se odehrává.) (20:00)
    22.-23.11. – Divadlo Ponec, hostuje DOT 504 –
    PREMIÉRAPerfektní den aneb Mr. Gluteus Maximus (choreografie: Lenka Vágnerová) (Tanečně pohybový kvartet nejen z lázeňského prostředí nahlíží na čtyři osoby, které se navzájem neznají a které se rozhodly příjemně strávit svůj volný den. V tomto tanečně-pohybovém představení vystupuje kromě dlouholetých členů souboru Michaely Ottové, Lenky Vágnerové a Pavla Maška také Václav Janeček, pedagog klasického tance na katedře tance HAMU a dramaturg baletu Národního divadla.) (20:00)
    25.-29.11. – Duncan centre –
    Festival Nové Evropy 2010 – cena Jarmily Jeřábkové (Mezinárodní festival současného tance a tanečního divadla spojený s choreografickou soutěží pro původní taneční tvorbu.) (20:00)
    24.11. – Studio ALT
    @ - Hala 30 Praha, hostuje Taneční divadlo Nanohach – Zločin a trest (režie, choreografie: Jan Komárek) (Nekompromisně intenzivní obrazové taneční sólo s živou hudbou a zpěvy. Teatrální, poetická koláž vsazená do industriálního prostředí, kde se abstrakce a drama prolíná s jemnocitem i lehkou nadsázkou.) (19:00)

  • Divadla:
    „Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi.“ (William Shakespeare)

    22.11. – ABC – Lucinda Coxon: Konečně šťastná? (režie: Petr Svojtka) (Inscenace měla premiéru v roce 2008 v londýnském Národním divadle a stala se doslova hitem tehdejší sezony. Hlavní hrdinky Kitty je úspěšnou manažerkou, která ovšem vedle svých pracovních problémů řeší trápení svého idealistického manžela, rozpady vztahů svých blízkých přátel a také trable své stárnoucí matky.) (19:00)
    24.11. – ABC – William Shakespeare: Král Lear (režie: Petr Svojtka) (Slavná Shakespearova tragédie o pýše, pošetilé otcovské lásce a rozkladu rodiny. V bouři vztahů, živlů a citů se starý král ocitá na pokraji šílenství a teprve tehdy dochází k trpkému poznání o neuchopitelném smyslu všeho pozemského úsilí.) (19:00)
    26.11. – ABC – Saturnin
    (režie: Ondřej Havelka) (Dramatizace slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky o sluhovi, který se stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho poklidném životě řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    23.11. – Činoherní klub – John Millington Synge: Hrdina západu (režie: Ondřej Sokol) (Synge vyprovokoval svou divokou komedií Hrdina západu nejznámější rozbroje v dějinách irského divadla. Příběh mladíka, který se stane hrdinou celé vesnice, když se vychloubá, že zabil svého otce, byl považován za urážku irské národní povahy.) (19:30)
    25.11. – Činoherní klub – Jasmina Reza: Bůh Masakru (režie: Ondřej Sokol) (Jsme lidé kultury, rozumu anebo jen bezmocné individuální oběti svých pudů? Hra, během níž se bortí očekávané stereotypy chování...) (19:30)
    27.11. – Činoherní klub – Miroslav Krleža: Léda (Manželskonemanželská povídka) (režie: Ladislav Smoček) (Pronikavá psychologická studie scén z manželského i nemanželského života, přesahující až do grotesky. Hra o vzájemném puzení i nepřekonatelném odporu mezi pohlavími, o nevěře, citové exaltaci i nevraživé vyprahlosti, falešných sebepředstavách a ambicích, uražené ješitnosti; hra o touze, jež přestává být touhou, stane-li se skutečností.) (19:30)
    24.11. – Divadlo Bez zábradlí – 2x Woody Allen (režie: Karel Heřmánek) (Láska a nevěra: dvě sexy komedie na jedno téma. Představení není vhodné pro děti - ale měly by ho vidět.)
    (19:00)
    22.11. – Divadlo Komedie – Günter Senkel, Feridun Zaimoglu: Černé panny (režie: Dušan D. Pařízek) (Deset monologů desíti muslimských žen.)
    (20:00)
    27.11. – Divadlo Na zábradlí – Kelly McAllister: Cesta hořícího muže (režie: Marie Záchenská) (Příběh rozhádaných bratrů, kteří se na přání nedávno zesnulého otce vydají na cestu k místu, které si vyvolil jako místo posledního odpočinku. „Nechť to pomine s dneškem.“)
    (18:00)
    26.11. – Divadlo Pod Palmovkou – Robert Bolt: Ať žije královna! (režie: Petr Kracík) (Duel dvou královen napsaný podle skutečných událostí. Anglická královna Alžběta I. a skotská královna Marie Stuartovna bojují o moc, čest, lásku a nakonec i o holý život. Tragikomické a nadčasové podobenství o vzestupu a pádu i pomíjivosti pozemských věcí a neuchopitelnosti těch ostatních.)
    (19:00)
    26.11. – Divadlo U Hasičů – PREMIÉRAKen Ludwig: Něžné dámy (19:00)
    27.11. – Divadlo U Hasičů – PREMIĚRA Jean-Claude Carrière: Zápisník (19:00)
    23.11. – Divadlo Ungelt – Pierre Palmade, Christophe Duthuron: Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Jevištní roadmovie o útěku dvou žen.)
    (19:00)
    24.11. – Divadlo Ungelt – Jeffrey Hatcher: Picasso (režie: Jiří Svoboda) (Napínavý příběh o Pablu Picassovi předvedeném v okupované Paříži německými vojáky před vyšetřovatelku, která po něm žádá autorizaci tří jeho obrazů. Probuzené vzpomínky, tajemství, která hlavní postavy skrývají dlouhá léta...)
    (19:00)
    24.11. – Divadlo V Dlouhé – Irena Dousková: Oněgin byl rusák (režie: Jan Borna) (Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes.)
    (19:00)
    26.11. – Divadlo V Dlouhé – Arnošt Goldflam: U Hitlerů v kuchyni (režie: Jan Borna) (Historky z Hitlerovic Kuchyně. Krátká groteskní minidramata Arnošta Goldflama používají zbraň všemi fašisty nenáviděnou – humor.)
    (19:00)
    22.11. – Palác Akropolis – PREMIÉRA David Pokorný: Smrt v růžovém (20:00)
    24.11. – Semafor – PREMIÉRA Jiří Suchý: Dal si růži do polívky (19:00)
    23.11. – Švandovo divadlo na Smíchově – PREMIÉRA – TKde končí pustina (podle Theodora Roszaka) (19:00)

  • Divadelní festivaly:
    do 28.11. – Janáček Brno 2010 (info:http://www.janacek-brno.cz/)
    do 5.12. – České divadlo 2010, Praha (info:
    http://www.ceskedivadlo.cz/)

Sobotní bouřka v Brně vodou vůbec nešetřila. Přes dokonale osprchovaná okna se fotit moc nedalo a tak jsem musel kvůli tomuto záběru jedno okno otevřít. Ale jen na několik málo vteřin a pak rychle pro hadr ...

obr

MK

No takto tetino

No takto tetino,
situácia mojej euroosoby je takého druhu, že sa čudujem, že vôbec píšem,lebo ma postihol jeden zo smrteľných hriechov - lenivosť! No takto tetino a strécu (ak nemá tiež ten syndróm ako ja), a vidíš, už aj modzog vypína,lebo práve vypla mikrovlnka a posteľ mám na vzdialenosť 146 cm. Zostavujem nové ONÉ, ktoré bude delové, ale práve preto to tak dlho trvá, lebo chcem všetkých prispievateľov "prasáka" tromfnúť. Bude to niečo na štýl p.g. Hrabala, ale ja ku glosám bežných ľudí nebudem pridávať žiadnu fabuľu. A stréc ať už pomalu chladí domácí pívo, ať to do léta stihne,já tentokrát určite přijedu asi i s vnučkou! Keď tak pozerám predchádzajúcu vetu, chybu tam nevidím, aj keď aj čeština od čias, keď som ju bežne používal, sa vyvíjala.
Jedným pozdravom z rangu "Dobrý deň" z budúceho ONÉ sa rozlúčim :
DLHO ŽITE!

p.s.
Ďaľšie odhaľovanie zo skvostného budúceho diela ONÉ je spoplatnené podľa zákona 11.paragraf.5 článok 10,zbierky zákona 568, uverejnený v Novom čase,Čase a Nadčase, schválenom v Slov. parlamente dňa 10.1.2010 jednomyseľne, všetkými Ficoposlancami, a to výške, ktoré určia tabuľky vykonávajúceho predpisu, vydaného najneskôr v marci (březnu) 2020! Odhad legislatívnych expertov je 5€ za vetu. A nerobte si z toho srandu! To je vážne!
Čafte!


Ve studiu Pivox natáčel dnes LSDA (Lomnický sbor disharmonických amatérů). Stréc Franta Nečas pořídil dokumentaci:

Pavel fotil minulý týden ve Zbrojovce představení, které ho nadchlo, ale moc nic nám o něm nesdělil, protože o tom skoro nic nevěděl. Ale fotky dovolil uveřejnit:

Ve středu 23. 11. v 19:00 uvádí divadlo Radost (Bratislavská 32) představení Vlastimila Pešky a Jaroslava Wykrenta: „Jak to dělají andělé aneb Stvoření světa“ .


V divadle šansonu (Jamborova 65) ve čtvrtek 25. 11. v 19:00 doprovázíme opět pana Jiřího Suchého a Jitku Molavcovou s Dadatriem (tentokrát ve čtyřech!) v pořadu 5x10 Semaforů – č. 5. Večer bude zároveň poctou Jiřímu Suchému, zazpívat mu přijdou studenti 2. ročníku muzikálového herectví JAMU, Wabi Daněk, Hana a Petr Ulrychovi + Javory.

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

21. 11. 2010 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš