Rodinná setkání třetího druhu
(Nemají konce, zdá se.)

Říjen se stal jakýmsi měsícem rodinných setkání, což je furt daleko lepší, než kdyby to byl měsíc velké říjnové socialistické revoluce, která ani v říjnu nebyla, ale byla v listopadu.
Když jsme se vrátili z podzimní akce "Cestou necestou", jeli jsme za JaJ do Lhotky. Helča se totiž vrátila z Nepálu a slibovala, že udělá malou prezentaci z místa, kam se asi nikdy už nepodíváme. Z Mustangu.

Při rodinných setkáních, protože jsou trošku vzácná, je potřeba zkontrolovat skoro všechno.

Bobík a Bibi se dlouho neviděli.

Alena s Danou se konečně rozhoupaly a přijely k nám do Prahy a pak v sobotu poprvé za JaJ do Lhotky. Konečně to pěkný místo k žití viděly na vlastní oči.

Roušovna.

JaJ.

HaB.

Dana několik let chtěla/nechtěla aplikaci Můj vlak, ale nakonec, nevím, kde se stala chyba, se to podařilo a kromě samotné aplikace se nám podařilo zařídit i kredit, takže se Dana stává plnohodnotným cestovatelem, kterej nemusí k okýnku dohadovat se s nějakou brigádnicí u Českejch drah a místenky má zadarmo. I tu nejsložitější část jsme společně zvládli a Dana si pod odborným dohledem poprvé koupila jakože sama lístek z Prahy do Brna pro sebe i pro Alenu a s místenkama. Dokonce mi pak v neděli odpoledne nadšeně volala, že dokázala jízdenku v mobilu ukázat i paní průvodčí. Tak vítej ve světě chytrejch krabiček a užitečnejch aplikací, co zlehčujou život, i když si někteří myslí, že to je komplikovaný.

BaB.

Společnej oběd.

HaB.

Čága a Václavka.

No a protože je moc hezky, jdeme všichni do lesa na houby.

Berounsko je totiž velmi poetickej kraj.

Západy tu jsou jako z nějakýho kýčovitýho bedekru.

Svinařský potok.

Niagára na Svinařským potoku.

Při západu slunka jsou berounský lesy plný prasátek.

To je místo balkónovky.

Když jsme kdysi byli celá rodina v Austrálii, udělali jsme si tam rodinný setkání na nejvzdálenějším možným místě a obdivovali deštný pralesy a tlustý stromy, pronesl Jirka lhostejně místo áchání: "Jako u nás na Berounce." To ještě ani netušil, že tu jednou bude bydlet.

Úplněk má být sice až zítra, ale tolik odborníků tu není, aby poznalo, že jsem ho vyfotil o den dřív. Olina mě totiž celej večer nutila, ať tu krásu vyfotím.

Večer jsme prokecali, protože jsme věděli, že až bude ráno, připraví Jirka svůj parádní kuchařskej majstrštyk, míchanici z vajíček.

JaJ kupujou zásadně vajíčka z volnýho chovu.

Jirka a Václavka.

Neděli jsme věnovali jablkům. Je jich tu nehorázně moc, ale nás bylo taky dost, tak jsme se vrhli na zpracování.

Dana s Alenou vykrajovaly, Bibi s Helčou se pokoušely udělat na elektrickým strojku pyré a Boris, Bobík a já jsme se snažili mačkat mošt v ručním lisu.

Házet jabka do moštovače v celku byla naprostá blbost, nevytekla ani kapka. Omlouvalo nás snad jen to, že jsme to dělali poprvé, ale pak jsme zjistili, že když z jablek uděláme pořádnou sračku klackem, tak moštovač začne fungovat.

Moštovač je rozmazlenej a žere jen drcený jabka.

Hmyz měl z moštu daleko větší radost než my.

Oběd ve Lhotce. Setkání skončilo. Dana s Alenou odjely do Brna a my jsme se zase rozprskli po okolí. Čeká nás ještě další setkání, tentokrát v Děbolíně. Tentokrát v trošku jiné sestavě.

Jedu sám, protože Olina si ze Lhotky přivezla nějaký kašlání a bere antibiotika. Koupil jsem si jízdenku s místenkou do Děbolína, ale nebylo to přesvědčivé. Můj vagón vůbec nepřistavili, tak mi byla místenka tak trochu k hovnu, ale podařilo se mi přemluvit v kupé paní bez místenky, že to sedátko u okna je moje. Vyšlo to. Slečna průvodčí z celé jízdy měla hlavu jako škopek, protože vlak byl plnej a spousta cestujících byla nasraná. Hezká průvodčí za to samozřejmě nemohla. Vypisovala jednu poukázku za druhou pro zhrzené cestující, kteří si třeba zaplatili první třídu, kterou taky ČD nepřistavili.

Měl jsem v Praze chvilku čas do odjezdu toho insuficientního vlaku, tak jsem si za pět korun koupil krásnou knížku a celou cestu jsem si četl.

Paní, co si zaplatila první třidu, svůj splín řešila čokoládovejma tyčinkama. Z Prahy do Veselí jich sežrala šest. Štěstím bylo, že kupé, ve kterém jsme jeli, mělo jen 6 sedadel. Kdyby jich bylo osm, nevejde se tam.

Vlak byl sice zásadně pokrácen, ale nějakým nedopatřením dojel do Veselí včas. Ten druhej vlak do Děbolína už zpoždění měl, ale to mi nevadilo, protože jsem ho s přehledem stihl. Z Brna dorazila Dana s Alenou a u Áji Báji a Martina se už připravovalo jídlo na slavnostní sobotní oběd.

Už roky jsme se pokoušeli poshánět nás dohromady i se sekcí z Jeseníku, tedy s Věrou a Martinovým bráchou Ivanem. Ivan to většinou kvůli práci musel na poslední chvíli odvolávat. Tentokrát to poprvé po letech vyšlo.

Alena a Dana - brněnská sekce.

Bráchové Martin a Ivan.

Po obědě nás čekal výlet do hospody u Jany. Pršelo a bylo nevlídno, ale nikomu z nás to nevadilo.

Ája Bája zůstala doma jako mobilní rezerva, protože pak do hospody jela autem, aby odvezla ty, kteří už měli pochodu plný pohorky.

Podzim je krásnej.

U Jany bylo celkem narváno a hlučno. Vyfotil jsem si všecky panoramaticky.

Ale pak se paní od vedlejšího stolu, paní s psíkem, nabídla, že nás vyfotí i se mnou. Historické foto. Jednou se bude našim potomkům a prapotomkům hodit.

Věra s Danou asi měly stejnýho stylistu.

Skupina A odjela s Ájou Bájou a psem Betynkou na barák a malá zavilá tříčlenná skupinka B šla pěšky.

A udělala moc dobře, protože bylo krásně.

Ája Bája a Martin. Nedělní ráno.

Abysme byli trošku užiteční, tak jsem chvíli sekal dřevo a holky ho skládaly podél plotu a taky jsme s Martinem zkontrolovali komín. Podařilo se nám i udělat si malý soukromý symposium o řezbářství.

(KKKK) Kafe, kontrola komínu, krása.

Špačci se houfujou. Během neděle dopoledne jsme se zase postupně všichni začali přesouvat do svých domovů. Nejdřív odjela Věra s Ivanem, mají to nejdál, pak já vlakem do Prahy a nakonec si pro Danu a Alenu přijela Evička s Martinem (jiným Martinem) a jeli do Brna. Ája Bája a Martin č. 1 zůstávají doma. Díky za milý setkání, bylo to jako vždycky fajn.

Jsem zase sám, pomalu se loudám na nádraží v Děbolíně a obdivuju podzim.

Podzim musí být barevnej. A je.

Nádraží v Děbolíně.

Do Veselí přijíždí rychlík označený jako pražský, ale hulí se z něho a smrdí jako peklo. Naštěstí to není můj vlak, ten přijede až za deset minut.

Jsem zase doma u nás v Běchovicích. Jdu křovinama a chrochtám nadšením z nehorázně barevnýho podzimu.

Takže děcka, díky za všecka ta krásná rodinná setkání třetího druhu.

podpis


Nehorázně prvoplánová kompozice.

Dvě Roušovny, dvě učitelky angličtiny před 41 lety.

Aleš Juchelka, poslanec za ANO, se nechal slyšet, že jejich prezidentskej kandidát by měl být někdo s velkým Č. Znamená to, že s Alenkou nepočítají?

POPRVÉ V ŽIVOTĚ JSEM SI ZAZPÍVALA VE VELKÉM SBORU A JEŠTĚ
ke všemu s orchestrem!
Když se na JAMU začalo s přípravou koncertu k 75. výročí od založení školy, vypadalo to skoro neuskutečnitelně. Dramaturgové vybrali na zahájení monumentální skladbu Antonína Dvořáka Te Deum. Zpívání ne zrovna jednoduché, zúčastnit jsme se měli dobrovolně - pedagogové i studenti fakulty hudební a divadelní. Řekla jsem si, že bych si to mohla zkusit, ale jedině v tenoru! Zkoušek moc nebylo, něco se dávalo dohromady už na jaře, ale pořádně se začalo zkoušet v říjnu. Kupodivu to vypadalo nadějně! Koncert se konal v neděli 16. 10. v Besedňáku, první zkouška s orchestrem byla naplánovaná až den před tím - v sobotu odpoledne. Sbor o síle asi 90 lidí stál ve čtyřech řadách za orchestrem a když to začalo poprvé fungovat se zpěvem dohromady, byl to docela šok. Nástroje před námi nezněly směrem k nám vůbec přesně spolu a jak jsme byli zvyklí se orientovat pouze podle klavírního doprovodu, chtělo to maximální soustředění. Na vlastní uši i oči jsem si uvědomila, že dirigent před orchestrem je osoba sakramentsky důležitá. Nebýt jeho gest, sypeme se jako brambory. Když člověk sedí v publiku, připadá mu to jako samozřejmost, že to všechno krásně šlape dohromady. Po této vlastní zkušenosti si dirigentů vážím ještě víc! Na nedělní dopolední generálku jsem pozvala Jirku. Rozezpívání proběhlo v hlaholně, kde jsme kdysi zpívávali i s Kantilénou..


Pohled z okna hlaholny vede přímo na Červenej kostel a na pravé straně je vidět hudební fakulta. Jirka si vzal foťák a jal se dokumentovat generálku. Už jen umístit nějak koordinovaně na pódium asi 150 lidí - z toho víc jak 50 muzikantů včetně nástrojů ( i objemných - tympány, kontrabasy atd...), byl docela kumšt.


Vešli jsme se! Sice tam byla tlačenice, ale dalo se to. Neměli jsme zrovna jednoduchou pozici - tenory a basy měly pěkně blízko tympány, těsně vedle mě seděl trombonista a rourácel docela fest! I fagot nám pěkně zvukově zatápěl. Bylo parádní, že se do sboru zařadila i děkanka hudební fakulty Barbara Maria Willi a náš divadelní děkan Petr Francán. Vedle sebe účinkovali studenti i pedagogové a pocit z toho byl dost povznášející! Na balkóně se umístila veškerá technika - nahrávání i osvětlování, všechno to obsluhovali studenti, taktéž pod pedagogickým dozorem!


Sólisté Ivana Pavlů a Tadeáš Hoza, celé to řídí dirigent Jakub Klecker.


Jirka stíhal oběhnout snad 2x přízemí i balkon a zkusil zdokumentovat i technické zázemí.


Generálka dopadla výborně! Vyslechli jsme si připomínky dirigenta a mohli se rozptýlit na nedělní odpoledne dle libosti. Prostě osobní volno.

Nástup v koncertním oblečení určili organizátoři v 16:45, všichni se dostavili odpovědně a včas! Z večerního koncertu zatím žádnej dokument nemám, jen dobrý pocit, protože všechno vyšlo. A jestli se ke mně dostane záznam Te Deum, kterým jsme vlastně celou tu slávu zahajovali,
tak odkaz určitě pověsím do prasete!
DNES SE PAN JIŘÍ OPĚT VĚNOVAL TVŮRČÍ PRÁCI
na budoucím kurníku!
Na programu měl svařování rámu a vytvářel parádní efekty!


Takhle vypadá kotvení rámu.


A je to!

Dada a spol.


Pro další důležité informace o Geniu noci klikněte sem.

Poslední měsíc s výstavami Jana Ambrůze, Jaroslava Pulicara a Omsk Social Club

Říjen se v Domě umění města Brna ponese především ve znamení loučení s aktuálními výstavami. Výstavy Jana Ambrůze, Jaroslava Pulicara i Omsk Social Club dospějí 30. října do svého konce. Skupinová výstava Osobní mytologie bude k vidění až do poloviny listopadu. A jaký doprovodný program je přichystán?

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

středa 19. 10. od 18:00 - Osobní mytologie - výstavou provedou kurátorky Mariana Serranová a Marika Svobodová

DISKUZE A PŘEDNÁŠKY

úterý 25. 10. od 18:00 - diskuzní večer Kultivace krajiny a současné umělecké iniciativy věnovaný tématu kultivace krajiny v kontextu současného umění

Vážení a milí,
máte-li cestu přes střed Brna, dovoluji si připomenout, že od včerejška je výstava sochařské tvorby Miloše Vlčka přístupná.
Denně od 10 do 18 hodin a to až do 20.října 2022 v Křížové chodbě Nové radnice..
Srdečně zveme do nádherných prostor ve středu Brna v bývalém dominikánském klášteře, dnes Nové radnici.Ve středu Brna proběhnou též tři kulturní středy na výstavě:

ve středu 19. října v 17 hodin zazní hudební večer "Král, básník a sochař" v podání Zpívajícího sochaře.
Patrik Vlček

Nad výstavou převzala záštitu paní Primátorka JUDr.Markéta Vaňková.
Výstava se koná za podpory Města Brna.
Mockrát děkujeme
www.vlckovi.cz

Vážení adresáti,
po delší době jsem se opět "rozhoupal" k organizaci hudební akce. V sobotu 10.12.2022 spolupořádám s Městským kulturním střediskem v jeho sále tzv. Den svobodného jazzu v Tišnově, a to na počest 40. výročí prvního tišnovského koncertu Free Jazz Tria Olomouc v roce 1982. Na akci postupně vystoupí: Emil Viklický (piano) & Petr Dvorský (kontrabas), Free Jazz Trio Olomouc a kvartet Wróblewski, Janoušek & Co.
Doufám, že Vás pozvání na tuto akci zaujme a že se při ní osobně potkáme. Budu se samozřejmě ještě připomínat a informovat Vás i o předprodeji, jakmile bude spuštěn.
Těším se na Vás!
Václav Seyfert st.

Ahoj,
pro novou 48. sezonu jsme v HaDivadle zvolili téma Blízkost. Proto jsme se mimo jiné rozhodli pojmout i náš úvodní text k letošní sezoně ne jako manifest, ale jako pohodovější oslovení blízkých přátel, za které vás, naše diváky, považujeme. Naší výchozí motivací k tématu Blízkost je snaha přiblížit se sobě navzájem. A to jak uvnitř vztahů v našem divadle, tak i ve vztahu k vám – našim divákům... více informací zde.

Dům umění města Brna ožije v srpnu novými výstavami


JAN AMBRŮZ
17. 8. - 30. 10.

kurátorka: Marika Svobodová

Po delší odmlce se k výstavní činnosti vrací Jan Ambrůz, významný představitel současného nefigurativního sochařství a vedoucí ateliéru Sochařství 2 na Fakultě výtvarných umění při VUT. Výstava v horním patře Domu umění představí jeho nejnovější tvorbu nejen z oblasti sochařství, ale i z oblasti videa. Opominuty nezůstanou ani některé autorovi starší projekty, jako například rozsáhlý komunitní projekt jiná krajina.

 


JAROSLAV PULICAR
17. 8. - 30. 10.

kurátor: Tomáš Pospěch

Výstava v Galerii Jaroslava Krále bude ohlédnutím za více než čtyřicet let vznikajícím dílem momentního fotografa Jaroslava Pulicara, který patří mezi nejvýraznější současné dokumentaristy a za své dílo obdržel v loňském roce cenu Osobnost roku Asociace profesionálních fotografů.