Sydney
(z rychlíku)

Moje známá Bridgite je muzikantka. Hraje na violu a na housle na hodně vysoké úrovni. Bydlí v domečku v deštném pralese (jednou o tom místě napíšeme na praseti - je to v redakčním plánu) a občas odjede do Brisbane, Sydney, Melbourne nebo do Anglie a nebo do Kanady na nějaké koncertní turné. Sleduje programy a zajímavosti ze světa klasické hudby, a když je někde nějaká lahůdka, tak si koupí lístek a jede si to poslechnout. Poslední lahůdkou byl Berlínský filharmonický orchestr, který vystupoval v sydneyské Opera house. Protože Austrálie je obří země, je celkem normální za kulturou cestovat. Takže krom vstupenky drahé jako sviňa si Bridgite musela koupit ještě letenku z Gold Coast do Sydney a zpět. Zde v Austrálii prostě kultúrka opravdu stojí za všecky prachy. V pondělí večer tam a ve středu ráno zpět. Jenže pak do toho Brigitte přišly různé trable a ona se rozhodla, že na koncert nepojede.


Gold Coast

Přehrála si v hlavě repertoár svých známých a zarazila se u písmene H... Heleně by se to mohlo líbit. A tak mi do klína přistála vstupenka i s letenkou. Jaké blaho, jaká rozkoš. Simon Rattle, dirigent Berlínského filharmonického orchestru, je krásná charismatická osoba. Sbalila jsem si batůžek, na dno batohu jsem hodila v igelitovém pytlíku večerní šaty, které jsem asi před měsícem ušila. Ušila jsem je z nemačkavého lehkého materiálu, jak praktické na koncerty ve vzdálených městech. Na ně jsem hodila slušné boty, náhradní ponožky, krajíc chleba, jablko, mrkev, svetr, sešit, tužku a foťák. Připadala jsem si jako za starých časů, kdy jsem s batůžkem korzovala po Evropě. Letiště na Gold Coast je hned vedle moře a vedle zástavby, tak se auto dá nechat zaparkované někde na ulici a na letiště se dá dojít pěšky. Musela jsem v autě šikovně zamaskovat věci do školy, které jsem tam potřebovala nechat, protože po návratu ze Sydney musím jet rovnou do školy. Pravítka jsem zatlačila pod přední sedačku a tašku s látkami a se šicími potřebami jsem zamaskovala umělecky vytvořeným bordelem z poházených novin. Skoro jsem na sebe byla pyšná, jak se mi podařilo ten uměle vytvořený čurbes udělat přesvědčivě doopravdický. Na vršek novinové hromádky jsem naaranžovala lákavě plesnivé jablíčko, které jsem našla v Bobíkově sedačce, a na přední sedadlo jsem položila krásně zabahněnou Borískovou holinku. Myslím, že auta by se nikdo nechtěl dotknout ani klacíkem, natož ho krást a hledat v něm hodnotné předměty.


Portrét

Vnitrostátní lety jsou prima, dokonce se smí převážet i lahev s vodou i svačina... Tu jsem totiž zapomněla v batohu a nikomu to nevadilo. Do Sydney jsem přijela v půl jedenácté večer. Číhala na mě tma a novota. Dovezla jsem se vláčkem do centra a pak jsem se snažila najít autobus číslo 208, který mě zaveze k Markovi. Mark je trenér boxu, Milanův kamarád z mládí. U Marka jsem byla jednou autem ve dne asi před sedmi roky. Z okna autobusu půl hodiny před půlnocí to v černotě vypadalo všechno jinak. Černě. Snažila jsem se svýma obrejlenýma očima vykoukat do tmy světlou díru, ale moc se mi to nedařilo. Pak najednou asi po 20ti minutách jízdy, jako by do mě někdo bodl jehlicí, tělo se mi vztyčilo a začalo vystupovat z autobusu ven do tmy. Tak jsem ho poslechla a vystoupila jsem s ním. Jaké bylo mé překvapení, když jsem stála na správné ulici asi 20 metrů od Markova balkónu. Nevím, která woodoo čarodějka v tom má prsty, ale děkuju.


Boxovací pytlíci.


Estetické chrániče zubů.

Ráno jsem vyrazila s Markem do tělocvičny podívat se na boxery. Je to zvláštní, myslela jsem si, že to bude hodně agresivní a zlý sport a že to vydržím tak 5 minut a pak blivně uteču. Ale není to tak. Mark učí boxery správnou techniku úderu, správný postoj, jak uhýbat, a je to docela zajímavý tanec, kde se musí i dost přemýšlet a předvídat a člověk musí být mrštný a bystrý. Nejdřív trénoval nějaké 3 byznysmeny (soudíc podle obleku, ve kterém do tělocvičny přišli) a potom (pořád jsem tam očumovala, ještě jsem neutekla) jednu asi třiadvacetiletou holku. Ta byla moc šikovná. Bylo na ní znát, že ji to hodně baví a v očích jí hrály plamínky. Pak jsem se konečně sebrala a vydala se do města. Za světla je orientace mnohem snazší. Žádné woodoo praktiky už nebyly zapotřebí.

Nejdřív jsem procourala centrum, pak jsem si koupila lístek na loď a odjela jsem do jiné čtvrtě zvané "MANLY".To je taková příjemná lidovější čtvrť s pláží, pár malinkatých příjemných uliček, galerie, krásný antikvariát na knížky – neodolala jsem a dvě jsem si koupila. Doporučuji oba spisovatele čtenářům prasete. John Fowles – Mantissa, a Hanif Kureishi – Buddha of Suburbia.

V jedné uličce jsem našla vietnamkové umění. Někdo nasbíral spoustu vietnamek – sandálků – které moře vyplavilo, různě je dokrášlil a připevnil na plot. Na Austrálii je to počin skoro volnomyšlenkářsky evropský. Ještě návštěva místní prťavé galerie, která stála za starou vietnamku, a pak zase lodí zpátky do centra.

Chtěla jsem stihnout ještě velkou galerii, ale špatně jsem si to načasovala. Když jsem dorazila ke galerii, měla už 10 minut vrata zamknutá. Tak jsem si sedla na schody před galerii vedle jakési zelené sochy a začetla se do knížky. Sydney je krásná, ale neskutečně obrovská. Všichni se furt někam ženou, a když člověk není v běhu nebo ve spěchu, tak vypadá hodně podezřele. Už se pomalu blížil čas koncertu, tak jsem šla do Opera house.


Veselá chobotnice Věra.

Tam mě zaskočila záchodová fronta, která se táhla až skoro ven. Ve frontě na záchod mezi načančanýma a navoněnýma paníma jsem působila jako plesnivá ryngle mezi čerstvýma švestkama. Když jsem si konečně zaslouženě vystála frontu na záchod, který je mimochodem hodně nadčasový – šikmé stěny, kombinace dřeva a železa, záchodová mísa trčí ze stěny jako kráter...., zalovila jsem v batohu a vyměnila propocené triko a gatě a sandálky za večerní šaty a slušné boty, dokonce jsem našla na dně batohu i zapomenutý hřeben. Ze záchodu vylezla švestka, co měla rynglí plesnivý kabátek na dně baťůžku.

Bridgite si koupila lístek na druhé straně podia, takže jsem viděla dirigentovi přímo do tváře. Simon Rattle mě úplně očaroval. A jeho Berlínský filharmonický orchestr též... Hráli Rachmaninova, Haydna, Brahmse a pak nějakého mně neznámého současného autora, který seděl naživo v publiku. Chílema mi kůže na těle vibrovala tak, že by ze mě mohl někdo vyrábět elektřinu. Ten kus od současného skladatele byl hodně jiný než klasická klasika. Takový trochu chaotický, ale jen na první poslech. Jako zvukové efekty byly použity kusy alobalu, různá cinkrlátka, cimbál, marimba, a asi 4 druhy bubnů. (Celej náš Jirka) A dvě harfy a piano a smyčcové nástroje všech velikostí. (To zase už ne náš Jirka). Byl to zážitek, na který budu ještě hodně dlouho vzpomínat. A nepomůže-li mi Alzheimer či rána do palice, tak klidně do konce života.

Veselý stařík.

Pak zase na záchodě změna švestky v plesnivou ryngli a zase nočním autobusem za Markem. Ráno mě vzal i se svou dcerou Naomi na letiště, tak jsem byla ušetřena ranního dopravního ruchu. A za hodinu a půl už jsem odškrabávala návnadu v podobě plesnivého jablíčka, zabahněnou holinku a nánosy novinového papíru z auta. Bylo krásně, tak jsem si ještě stihla dát 5 časných ranních tibeťánků, vykoupat se v moři, smýt nánosy velkoměsta a vyrazit do školy. Děkuju, Bridgite, byl to krásný zážitek.


Smutný pán.

22.10. 2010
V Googlí galerii přibyla další série - Jemen - je to taková analogová nostalgie z fotek, které vznikaly až do konečné podoby klasickou, nedigitální cestou. Až v poslední zatáčce před GOOGLEm jsem je zdigitalizoval. Mám klasické fotky moc rád.

29.8. 2010
Nenápadně jsem změnil vstupní bránu do fotogalerií a přidal jednu australskou výstavku, kam budu pomaličku strkat komentované obrázky, které se mi nebudou hodit pro použití ve fejetonech, ale bylo by mi líto, kdybych vám je nevnucoval. No a také lze vyhledat v archívu všecky předchozí povídánky z Austrálie v sekci "Vyrváno z cestovních deníčků".

3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k nasrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého Štěpána, které mi poslala již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Dr a snad i Jr- Ná návštěvě u poručíka z Inishmoru: (1) (2) (3)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie:
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15)
J
an NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Víc než tři sestry.

  • Zpěvačka Iva Bittová se přestěhovala do Ameriky a v údolí řeky Hudson začíná nový život. Vystupuje v Carnegie Hall. Za poslední dva měsíce odehrála dvacet dva koncertů v Česku, Švýcarsku a Británii. Před několika dny odletěla zpátky domů, do údolí řeky Hudson. Její syn Tonda získal stipendium na Bard College.

  • Vědcům se v Keni v jeskyni nedaleko Nairobi podařilo objevit nejvzácnější a nejspíš nejpodivnější mouchu na světě. V této oblasti byla naposledy nalezena v roce 1948. Znovuobjevení mouchy s latinským názvem Mormotomyia Hirsuta vyvolalo nadšení mezi entomology na celém světě. Moucha, která vypadá jako pavouk, nelétá. Měří kolem jednoho centimetru, má dlouhé nohy porostlé žlutými chlupy a nefunkční křídla. Odborníci si nejsou jistí, zdali ji vůbec zařadit k řádu dvoukřídlých.

  • Vrak Titaniku vydal další ze svých tajemství. Při analýze krápníkovitých útvarů, které rostou na jeho zrezivělém zábradlí, objevili kanadští a španělští vědci nový druh bakterie, která dostala jméno Halomonas titanicae. Výzkum bakterií druhu Halomonas pomáhá vědcům lépe porozumět, jakým způsobem podmořské organismy "recyklují" kovové části lodních vraků.

  • Byli jsme vyluxovat ve Vraném a koupili brambory.
  • Chodníky vesele kloužou.
  • V pátek přijede asi Honza z Irska
  • a na víkend jedu hlídat do Brna.

 

australia

Hell a spol

australia

Surreálný inspektor Zrzek

Bobík snědl trošičku jídla k večeři a pronesl:
„ Ale moje bříško říká, že už je plný špaget. Že už může jenom očoládu, jinak umřu. “


BaselitzÚplně nejprvnější fotka v historii fotografie
Pohled z okna pracovny Josepha Nicèphora Nièpceho je první fotografií v dějinách. Snímek pořízený v roce 1826 na vrstvičku asfaltu se exponoval osm hodin. Prvenství francouzského vynálezce ale zůstávalo dlouhé roky tajemstvím; fotografie byla objevena v roce 1950 na půdě londýnského domu. Teda mimochodem, tahle fotka se mi moc líbí, kam se sere celej World Press Photo se svejma pobulvarizovanejma krvákama pro Novu, Blesk a všecky ostatní normální noviny a televize. Já to těm fotografům nevyčítám, ani nezazlívám, oni jen ochotně vrtí závěrkama jak my, úchyláci, krvavě žadoníme.
Baselitz BMW-Paris Photo Prize 2010
Téma letošního ročníku zmíněné soutěže neslo označení „Electric Vision“. Jedná se o velice zajímavou soutěž, která je snad v přímém rozporu s různými krvavými soutěžemi World Press Photo a podobně. Absolutním vítwzem se stal maďarský fotograf Gábor Ősz , který si vymyslel roztomilou a složitou ptákovinu. Pořídil si karavan a vyrobil z něho dírkovou komoru, musel to všecko utemovat a zacpat, aby mu tam neteklo světlo a vyfotil obrovskej skleník v noci. Expozice mu trvala několik hodin pár dní po sobě. Na protější straně dírkové stěny nalepi papír Cibachrome v roli. Celková velikost fotky je asi 1,5 x1,5 m. Mezi dalšími oceněnými fotografiemi je spousta zajímavých záběrů. Potěší oko i ducha a ignorujou dnešní třeštění a neklid. Doporučuju shlédnout.
BaselitzArtinbox - Galerie fotografie, Jan Švankmajer (do 8.1.2011)
BaselitzGalerie hlavního města Prahy - Městská knihovna, Václav Boštík (do 9.1.2010)
BaselitzGalerie Rudolfinum, Decadence Now!(do - 2.1.2011)
BaselitzGalerie Litera, Ivan Chatrný (do 15.1.2010)
tora

 Jan Divecký: Příběhy Tóry
Kniha Příběhy Tóry (patnáct biblických zamyšlení) Jana Diveckého přibližuje čtenářům základní příběhy Starého zákona s výkladem nejvýznamnějších židovských rabínů-komentátorů (Maimonides, Nachmanides, Raši, …) Kapitoly od Stvoření světa po Mojžíšovo putování pouští seznamují zájemce s obsahem příběhů, důraz je však kladen především na interpretaci významu událostí 
Dílo je v našem kontextu výjimečné nejen židovským úhlem pohledu na „obecně známá“ témata, ale také pedagogickým záměrem díla, které v předmluvě ke knize vyzdvihl vrchní zemský rabín Efraim K. Sidon.
Vydalo nakladatelství P3K.


Baselitz

13. prosince pokřtí Vladimír Mišík v Malostranské besedě druhý díl kolekce Déja vu mapující jeho starší nahrávky s kapelou ETC... Komplet obsahuje více než padesát Mišíkových písniček. Po loni vydané první sérii s alby ze 70. a 80. let si tak mohou Mišíkovi příznivci zkompletovat jeho starší diskografii. Na znovu vydaných skladbách se autorsky podíleli i někteří jeho tehdejší spoluhráči – Stanislav Kubeš, Vladimír „Guma“ Kulhánek či Jaroslav „Olin“ Nejezchleba. Seznam autorů doplňují Jiří Veselý, Petr „Kulich“ Pokorný a Petr Skála, kteří s ním hrají dodnes. Autorem řady textů byl písničkář Jiří Dědeček.
Vydává Supraphon.

  • Přítomnost je králem minulosti a šoférem budoucnosti.“ (nejmenovaný cestovatel)
  • Kina:
    13.12. – Aero – Filmový klub - Kvílení (režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA, 2010, 90 min. Animovaný) (Filmové ztvárnění ústřední básně Allana Ginsberga od jejího vzniku až po recepci, kdy je popsána její geneze, soudní spor, který se jí týkal, autorský komentář v podobě rozhovoru a nakonec i vizualizované dílo. Kvílení je tak průnikem polemiky o umění, fikčního filmu a hraného dokumentu.) (20:30)
    16.12. – Aero – Habermannův mlýn (režie: Juraj Herz, Něm./ČR, 104 min. Drama) (Poválečný odsun Němců mapuje ve svém dramatu Juraj Herz, který se inspiroval osudy německého průmyslníka Habermanna žijícího se svou rodinou na severu Moravy v pohraničí. Bohatý podnikatel dával práci Čechům a Němcům i v čase války, přesto ho neminula šílená doba poválečného zúčtování. Samozvaným soudcům tzv. českým vlastencům, jeho bývalým zaměstnancům, nešlo o spravedlnost, ale spíše o majetek.)
    (18:00)
    17.12 – Aero – Přežít svůj život (režie: Jan Švankmajer, ČSSR, 2010, 105 min.) (Psychoanalytická komedie vychází z jednoduché premisy – Evžen je stárnoucím mužem, který žije dvojí život. Na jedné straně v realitě, na druhé pak ve snech, které mu pomáhá interpretovat jeho psychoanalytička. Po čase dokonce přichází na rituál, jak do svých snů vstupovat a dokáže tak prožít své dětství.)
    (18:00)
    18.12. – Aero – Domů na Vánoce (režie: Bent Hamer, Nor./Švéd./Něm., 2010, 85 min. tragikomedie) (Je Štědrý večer a několik obyvatel zasněženého norského městečka se připravuje na důležitý okamžik v roce. Tradiční rodinné oslavy to zrovna nejsou: milenka chystá romantickou atmosféru pro svého ženatého milence; opuštěný manžel se převleče za Santa Clause, aby mohl strávit chvíli se svými dětmi, zatímco jiný muž upřednostní práci před společným večerem se ženou.) (20:30)
    13.12. – Oko – Imaginární lásky (režie: Xavier Dolan-Tadros, Kan., 2010, 95 min. Romantický) (Okouzlující snímek o paradoxech lásky a lidské osamělosti.) (20:30)
    14.12. – Oko – Holešovický filmový advent – Habermannův mlýn (režie: Juraj Herz, Něm./ČR, 104 min. Drama) (Poválečný odsun Němců mapuje ve svém dramatu Juraj Herz, který se inspiroval osudy německého průmyslníka Habermanna žijícího se svou rodinou na severu Moravy v pohraničí. Bohatý podnikatel dával práci Čechům a Němcům i v čase války, přesto ho neminula šílená doba poválečného zúčtování. Samozvaným soudcům tzv. českým vlastencům, jeho bývalým zaměstnancům, nešlo o spravedlnost, ale spíše o majetek.)
    (18:00)
    16.12. – Oko – Holešovický filmový advent – Čtyři lvi (režie: Christopher Morris, VB, 2009, 94 min. Komedie) (Skupina potenciálních – částečně – pákistánských teroristů by strašně ráda někoho vyhodila do povětří... ale koho vlastně? Jejich neschopnost sahá opravdu k nebesům, jinak by je nevyhodili z výcvikového tábora teroristů, kde je zdánlivě místo pro každé tělo opásané výbušninou. Vyjde jim alespoň hromadná sebevražda na londýnském maratonu?)
    (18:00)
    17.12. – Oko – Holešovický filmový advent – Domů na Vánoce (režie: Bent Hamer, Nor./Švéd./Něm., 2010, 85 min. tragikomedie) (Je Štědrý večer a několik obyvatel zasněženého norského městečka se připravuje na důležitý okamžik v roce. Tradiční rodinné oslavy to zrovna nejsou: milenka chystá romantickou atmosféru pro svého ženatého milence; opuštěný manžel se převleče za Santa Clause, aby mohl strávit chvíli se svými dětmi, zatímco jiný muž upřednostní práci před společným večerem se ženou.) (20:30)
    14.12. – Ponrepo – Aféra z titulní stránky (režie: Marco Bellocchio, It./Fr., 1972, 82 min. Thriller) (Rok 1972, Miláno. Jen několik dní před volbami. Dcera dobře známého profesora je nalezena mrtvá. Šéfredaktor novin "Il Giornale" Bizanti se souhlasem nakladatele Montelliho se rozhodne pověřit sledováním kauzy nováčka Rovedu a seniora Lauri. J jednom okamžiku vedou některé indície k senátoru Bonimu jako pravděpodobnému vrahovi. Všichni staří redaktoři v "Il Giornale" píší články aby poukázali na senátora Boniho, ale mladík Rovenda hledá dále a nevzdává se v hledání pravdy.) (17:30)
    15.12. – Ponrepo – cyklus The Man Who Shot Bonnie and Clyde – Čtyři přátelé (režie: Arthur Penn, USA, 1981, 107 min. Drama) (Dějem, atmosférou i reáliemi seČtyři přátelé odehrávají v šedesátých letech, jež vždy byla pro režiséra Arthura Penna klíčová. Film vznikl na základě zčásti autobiografického scénáře Steva Tesicha. Líčí v rozmezí necelých deseti let vzájemné vztahy a osudy tří mladíků, jež spojuje (mnohdy více než jen) přátelství ke spolužačce ze střední školy Georgii, přičemž jeden z nich vnáší do příběhu příchuť imigrantské jinakosti. Podle Penna se však nejedná o záměrný návrat ke společensko politickým událostem tohoto období, byť některé z nich, jako např. vietnamská válka nebo veřejné vraždy, do vyprávění vstupují nepřímou ozvěnou.) (17:30)
    13.12. – Světozor – Dokumentární pondělí – Bratři v Dharmě (režie: Jenny Phillips, USA, 2007, 57 min. Dokument) (Východ se potkává se západem na hlubokém jihu. Tento inspirativní film zpochybňuje představu o věznicích jako místu trestu spíše než nápravy a nastoluje otázku: Je možné, aby se tito lidé, z nichž někteří spáchali otřesné zločiny, změnili?) (20:30)
  • Filmové festivaly:
    do 31.12. – Minifest: Audrey Hepburn, Praha, Aero (info:
    http://www.kinoaero.cz/cz/festivaly/)
    do 14.12. – Decadence Now!, Praha, kino Aero (info: http://www.kinoaero.cz/cz/festivaly/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    13.12. –
    Agharta – Ondřej Kabrna trio (21:00)
    14.12. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    15.12. – Agharta
    – Matěj Benko Trio (21:00)
    16.-17.12. – Agharta – Atharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    18.12. – Agharta – Jazz Farma (21:00)
    19.12. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    13.12. –
    Blues sklep – Originální Pražský Synkopický Orchestr (21:00)
    14.12. – Blues sklep – St. Johnny, The Sinners, Juwana Jenkins (21:00)
    17.12. – Blues sklep – Letouni Soumraku – Blues Band (21:00)
    18.12. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    13.12. –
    Chodovská tvrz – Jaroslav Svěcený a Julie Svěcená (19:00)
    19.12. –
    Divadlo Archa – Bez ladu a skladu, Dybbuk, Ještě jsme se nedohodli (20:00)
    13.12. –
    Jazz club U staré paní – USP Bigband + Milan Svoboda (20:30)
    14.12. – Jazz club U staré paní – Zeurítia (20:30)
    19.12. – Jazz club U staré paní – Vítek Křišťan Trio (20:30)
    13.12. –
    Jazz Dock – Balzar Robert Trio (19:00)
    15.12. – Jazz Dock – Bucinatores Orchestra (22:00)
    19.12. – Jazz Dock – Ondřej Pivec Organic Quartet (22:00)
    14.12. –
    Jazzboat – Nika Diamant and Voxtory (20:30)
    16.12. – Jazzboat – Matěj Benko Trio (20:30)
    17.12. – Jazzboat – Los quemados (20:30)
    16.12. –
    KC Kaštan – Ty Syčáci (20:00)
    14.-15.12. –
    Lucerna music bar – Support Lesbiens (21:00)
    16.12. – Lucerna music bar –
    Cocotte Minute (21:00)
    13.12. –
    Malostranská beseda – Vladimír Mišík & Etc... (20:30)
    15.12. – Malostranská beseda – Sto zvířat (20:30)
    14.12. –
    Reduta – Emil Viklický Trio (21:30)
    15.12. – Reduta – Metropolitan Jazz Band (21:30)
    16.12. – Reduta – Martin Brunner Trio (21:30)
    17.12. – Reduta – Karel Růžička Quartet (21:30)
    18.12. – Reduta – Milan Svoboda Quartet (21:30)
    19.12. – Reduta – Prague big band (21:30)
    14.12. –
    Stará Pekárna, Brno – Trio de Janeiro (20:00)
    16.12. – Stará Pekárna, Brno – Rubiano + La Patchanka(20:00)
    19.12. – Stará Pekárna, Brno – Květy (20:00)
  • Kluby - cizina:
    „Až se dostaneš nahoru, nezapomeň výtah poslat dolů pro dalšího.“ (Stan Keton)

    14.-11.12. – Blue Note Milano, Itálie – Diane Schuur (21:00, 23:00)
    18.-19.12. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Keiko Matsui (19:00, 21:30)
    13.-19.12. – Blue Note New York, USA – Chris Botti (20:00, 22:30)
    17.12. – Twins Jazz, Washington, USA – Nasar Abadey Trio (21:00, 23:00)
    13.-18.12. - Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Ray Gelato & The Giants (20:00)

  • Hudební festivaly:
    do 20.12. – Alternativa Brno 2010 (info: http://www.jazzdoregionu.cz/alternativabrno/)
    do 6.1.2011 – České doteky hudby, Praha (info: http://www.ceskedotekyhudby.cz/)
    do 31.1.2011 – Festival Play, Praha, Mánes (info: http://www.metoo.cz/14938/unikatni-festival-play-v-manesu)

  • Tanec a experimentální divadlo:
    „Vidět, jak tančíme, znamená slyšet, jak mluví naše srdce.“ (Indické přísloví)

    13.12. – Alfred ve dvoře – PREMIÉRATělovník obecný – corpus vulgaris (19:00)
    14.-15.12. – Alfred ve dvoře
    – Tělovník obecný – corpus vulgaris (19:00)
    17.-18.12. – Divadlo Archa, hostuje Bavorský státní balet a Deja Donne –
    Portrait Series - P.S. Isabel Sévers + PS. Martina La Ragione (choreografie: Simone Sandroni) (Česká premiéra sólových choreografií. Projekt byl inspirován konceptem portrétů Francesca Goyi, který se snažil o zachycení lidské přirozenosti spíše než o konstrukci ideálu krásy.) (20:00)
    15.12. – Divadlo Kampa, hostuje Studio Citadela –
    Cikánská suita (režie: Ivana Hessová, pohybová spolupráce: Božena Nesvačilová) (Realizátoři inscenace se nechali inspirovat dávnověkým putováním Romů z Indie, novověkou anabází evropskou i naší nejčerstvější současností. Inscenace je věnována in memoriam nepostradatelnému spolutvůrci, romskému kytaristovi a zpěvákovi Jánu Slepčíkovi.) (20:00)
    19.12. – Divadlo Kolowrat –
    Emotion Collection (Ojedinělé spojení tanečníků baletu Národního divadla, jazzové zpěvačky Eleny Sonnenshine a písniček Honzy Budaře.) (19:00)
    13.12. – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni –
    Divadlo / The Theater (režie: Viliam Dočolomanský) (Tento projekt vznikal na ose Praha – severní Brazílie. Skupina herců hraje hru o vzkříšení býka odedávna dodnes. Strašlivý a ustrašený pohled se přetlačují a vymezují jeviště a hlediště. Scénická kompozice Farmy v jeskyni vychází z rytmů a tanečních kroků, jimiž brazilští otroci setřásali pouta a vytvářeli svůj svět.) (20:00)
    18.12. – Divadlo Ponec –
    PREMIÉRAShapeless States of Karla (20:00)

  • Divadla:
    Pouhou svou existencí uváděla v pochybnost poučku o všeobecném vývoji.“ (Josef Škvorecký)

    18.12. – ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (19:00)
    14.12. – Činoherní klub – Miroslav Krleža: Léda (Manželskonemanželská povídka) (režie: Ladislav Smoček) (Pronikavá psychologická studie scén z manželského i nemanželského života, přesahující až do grotesky. Hra o vzájemném puzení i nepřekonatelném odporu mezi pohlavími, o nevěře, citové exaltaci i nevraživé vyprahlosti, falešných sebepředstavách a ambicích, uražené ješitnosti; hra o touze, jež přestává být touhou, stane-li se skutečností.)
    (19:30)
    15.12. – Činoherní klub – Jasmina Reza: Bůh masakru (režie: Ondřej Sokol) (Jsme lidé kultury, rozumu anebo jen bezmocné individuální oběti svých pudů? Hra, během níž se bortí očekávané stereotypy chování...)
    (19:30)
    17.12. – Dejvické divadlo – Modrovous/Suovordom (režie: Petra Tejnorová) (Inverze vlády muže a ženy. Žena, měníc se v anděla, mění muže v bestii. Inspirováno filmy tzv. korejského žánrového konstruktu a filmy, pro něž je typická hra s vyprávěními a časovými rovinami.) (19:30)
    13.12. – Divadlo Bez zábradlí – Michael Frayn: Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu (režie: Jiří Menzel) (Komedie světoznámého dramatika o tom, jak těžký je herecký chlebíček, ale zároveň je to veliká legrace. Napsal ji člověk, který divadlo důvěrně zná a má je rád, sám překládá Čechova, a tak dokáže do humorného děje zapojit i soucit s tvrdým hereckým životem.)
    (19:00)
    16.12. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbecm se může rozsvítit i tzv. „inteligentovi“. Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.)
    (19:00)
    16.12. – Divadlo Disk – PREMIÉRA V houštinách měst (19:30)
    13.12. – Divadlo Komedie – Josef Škvorecký: Lvíče (režie: Viktorie Čermáková) (Příběh flirtu mezi sebevědomým redaktorem a záhadnou slečnou se odehrává v atmosféře prázdninové Prahy 60. let.)
    (20:00)
    13.12. – Divadlo Na Fidlovačce – PREMIÉRADvojí hra (19:30)
    17.12. – Divadlo na Vinohradech – PREMIÉRA Na flámu (19:00)
    13.12. – Divadlo Na zábradlí – Dorota Maslowska: Dva chudáci Rumuni, co mluvěj polsky (režie: David Peimer) (Na benzinové pumpě, na dálnici, na opuštěné silnici anebo v hlubokém polském lese se odehrává příběh jednoho večera, který začal kostýmní párty.)
    (19:00)
    14.12. – Divadlo Rokoko – Marie Jones: Plný kapsy šutrů (režie: Jana Kališová) (Dva statisti z malé irské vesnice se účastná natáčení amerického velkofilmu. Co to udělá se dvěma obyčejnými chlapíky, když se octnou na dosah velkého světa, peněz a slávy?)
    (19:00)
    15.12. – Divadlo Rokoko – Lars von Trier, Vivian Nielsen: Prolomit vlny (režie: Ondřej Zajíc) (Adaptace Trierova kultovního filmu, který se stal vlajkovou lodí projektu Dogma 95. Milostný příběh o velké vášni, víře o obětavosti bez hranic. Příběh o tom, že skutečná láska je schopna obětí, které leží za hranicemi lidských možností.)
    (19:00)
    14.12. – Divadlo Ungelt – Jeffrey Hatcher: Picasso (režie: Jiří Svoboda) (Napínavý příběh o Pablu Picassovi předvedeném v okupované Paříži německými vojáky před vyšetřovatelku, která po něm žádá autorizaci tří jeho obrazů. Probuzené vzpomínky, tajemství, která hlavní postavy skrývají dlouhá léta...)
    (19:00)
    15.12. – Divadlo V Dlouhé – Irena Dousková: Oněgin byl rusák (režie: Jan Borna) (Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes.)
    (19:00)

  • Divadelní festivaly:
    do 5.12. – České divadlo 2010, Praha (info:
    http://www.ceskedivadlo.cz/)

Sobotní bouřka v Brně vodou vůbec nešetřila. Přes dokonale osprchovaná okna se fotit moc nedalo a tak jsem musel kvůli tomuto záběru jedno okno otevřít. Ale jen na několik málo vteřin a pak rychle pro hadr ...

obr

MK

No takto tetino

No takto tetino,
situácia mojej euroosoby je takého druhu, že sa čudujem, že vôbec píšem,lebo ma postihol jeden zo smrteľných hriechov - lenivosť! No takto tetino a strécu (ak nemá tiež ten syndróm ako ja), a vidíš, už aj modzog vypína,lebo práve vypla mikrovlnka a posteľ mám na vzdialenosť 146 cm. Zostavujem nové ONÉ, ktoré bude delové, ale práve preto to tak dlho trvá, lebo chcem všetkých prispievateľov "prasáka" tromfnúť. Bude to niečo na štýl p.g. Hrabala, ale ja ku glosám bežných ľudí nebudem pridávať žiadnu fabuľu. A stréc ať už pomalu chladí domácí pívo, ať to do léta stihne,já tentokrát určite přijedu asi i s vnučkou! Keď tak pozerám predchádzajúcu vetu, chybu tam nevidím, aj keď aj čeština od čias, keď som ju bežne používal, sa vyvíjala.
Jedným pozdravom z rangu "Dobrý deň" z budúceho ONÉ sa rozlúčim :
DLHO ŽITE!

p.s.
Ďaľšie odhaľovanie zo skvostného budúceho diela ONÉ je spoplatnené podľa zákona 11.paragraf.5 článok 10,zbierky zákona 568, uverejnený v Novom čase,Čase a Nadčase, schválenom v Slov. parlamente dňa 10.1.2010 jednomyseľne, všetkými Ficoposlancami, a to výške, ktoré určia tabuľky vykonávajúceho predpisu, vydaného najneskôr v marci (březnu) 2020! Odhad legislatívnych expertov je 5€ za vetu. A nerobte si z toho srandu! To je vážne!
Čafte!


Byli jsme navštívit Bratislavu a na vánočních trzích jsme se potkali s Napoleonem.

Foto: Vlado Rončkevič
V neděli 19. prosince v 19:00 v Drnoviccích v kulturním sále účinkujeme v první půlce vánočního koncertu s CKK Bandem a studenty 4. ročníku muzikálu. Ve druhé půlce vystoupí Hana Horká, Míša Horká a Tomáš Novotný, možná přibudou i nějaká překvapení.

POZOR!!
V pondělí 20. 12. ve 20:00 je v brněnském Besedním domě znovu koncert Mozart Group. Bližší informace na http://www.informuji.cz/akce/jhm/5726-mozart-group-vazne-vesele-vanoce/ Vstupenky určitě ještě jsou, neváhejte.

Vážení a milí přátelé,
připravili jsme pro Vás malý dárek v podobě vánočního koncertu Indigo Quartetu. Koncert se uskuteční v pondělí 13. 12. v 19 hod., v Kleinově paláci na nám. Svobody 15. Předpokládaná délka koncertu je 1h 15 min., vstup volný.
S pozdravem a přáním klidného adventního času
za Indigo Quartet
Pavel Borský

A ještě jedna pozvánka od Pavla Borského:

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

12. 12. 2010 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš