Ve znamení červené
(díl druhý)

Arches (něco jako oblouky, klenby)  

– park se nachází v přímém sousedství města Moab, kde jsme poprvé po mostě přejeli řeku Colorado. Ta zde ještě plně neprojevila svoje nadání vydolovat něco tak mimořádně rozměrného jako je Grand Canyon, i když už několik mil dále po proudu se nachází Dead Horse point, taková menší předzvěst – ale o tom jindy. Park je dost rozlehlý a ty zajímavosti jsou soustředěny na různých místech vzdálených od sebe několik (dvacet?) kilometrů. V parku se údajně nachází kolem 2000 přírodních pískovcových oblouků. Jinde píší 500 nebo 600, ale to vyjde nastejno, protože všichni stejně směřují k těm několika nejvyhlášenějším, například k Balanced Rock, což vůbec není oblouk, ale cosi, co drží v rovnováze jen záhadou.

 My jsme nebyli výjimkou až na jednu záležitost, a to nikde nevyslovený, avšak o to více zavazující úkol plynoucí z toho, že Ála krátce před odletem dostala v práci k narozeninám dort, na němž byl Delicate arch vyvedený na jedlém papíře, a tudíž jsme tento oblouk museli nejen navštívit, ale i zdařile ufotit.

Ten jedlý papír je vymoženost, že se na něm dá leccos vyobrazit, ale nevím, jak se posuzuje ta jeho jedlost, jestli je to jako v kapesním atlasu hub Pilát A., Ušák O. například: Kotrč kadeřavý – jedlý a výtečný, Slizák mazlavý – jedlý a chutný, Lakovka laková – jedlá, Čechratka podvinutá – jedlá, ale špatná, Hadovka smrdutá – nejedlá. Tady by mohlo být Papír jedlý – jedlý (ale moc si nepochutnáte), až nejedlý. K Delicate vede asi hodinový trek po holých skalních plotnách, přesto se tu kromě ještěrek vyskytují i hbité žebravé veverky. V závěru je kousek cesty po široké římse a samotný oblouk o světlosti 16 metrů sedí na takové šikmé ploše, celé je to nějak nakloněné a s vodováhou by si tam jeden moc neužil.

 

Ty skalní oblouky vznikají díky zvláštnímu postupu zvětrávání horniny, z celé vrstvy se erozí vypreparuje svislá deska a v slabším místě se vytvoří dirka, která se zvětšuje až do zhroucení oblouku, to ovšem trvá třeba desetitisíce let.

V parku má největší rozpětí Landscape arch 88 metrů

 (fotil Jirka) a je asi největší v USA a druhým až třetím nejdelším přírodním mostem na světě (největší je v Číně – 121 metrů, pak je možná ještě další v Číně, někde – dokonce i na oficiálních stránkách http://www.nps.gov/rabr/index.htm - se uvádí jako největší známý oblouk Rainbow Bridge u Lake Powell v Utahu, ale to je asi chyba nebo, jak se uvádí na http://www.naturalarches.org/big9.htm , je to obtížné z mnoha důvodů objektivně porovnávat). Dalšími lákadly je například dvojitý oblouk, různá okna, velké cosi, útvar zvaný Tři drbny a jiné. 

V parku Arches je také nemnoho zajímavých skalních rytin – petroglyfů, ale o tom podrobněji jindy. Hodně se také píše o tom, jak jsou tyhle parky plné horolezců, my jsme objevili jedinou smyčku na objektu s názvem Organ – v překladu orgán (to není totéž jako výše uvedené velké tamto) nebo spíš varhany.

Monument valley – má s údolím jen málo společného, asi tak jako s cigaretami Marlboro, pro něž se stalo reklamním symbolem. Blížili jsme se k parku od severovýchodu od obce Mexický klobouk

 a bylo dost mizerně. Rozhodně ne na focení do kalendáře. V dálce na obzoru jsme zahlédli jakousi zubatinu v oparu, a byly to některé ty slavné monumenty. Jsou viditelné na více než 70 km i při špatném počasí, takže jaké údolí? Park mají ve správě Indiáni Navajo a byli jsme rádi, že nám nakonec zařídili i sluneční osvětlení a z těch kontrastů opravdu přecházel zrak, jak je možná vidět na jedné z fotek (snaha byla) – vpravo světlo, zleva se blíží tmavý mrak.

 
Jako prémii přikládáme návod, jak si utkat originální kobereček.

Ve znamení červené jsme měli ještě jeden zážitek po návratu doma, když jsme si koupili na ochutnání ve vinařství v Kvíci u Slaného litr červeného burčáku. Při otevírání mi zlehka nekontrolovaně explodoval a zbarvil okolí včetně kuchyňské linky, která přes svoji umělohmotnost vděčně červené barvivo vstřebala, takže tam zůstaly zatím nesmytelné fleky – když to vezmu kostrbatě, připomínají nám nesmazatelné zážitky hned z několika národních parků na jihozápadě Spojených států amerických.

7.1. 2011
A je tu ročník 14. To je roků. Před 14 lety jsem měl připojení k internetu přes telefonní analogovou linku, rychlost neuvěřitelných 14 kb a protože nebyla digitální ústředna na moje číslo, stálo mě to jeden místní hovor. Akorát nikdo nemohl telefonovat ani ven ani dovnitř.

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Honza Amerika Kurka - Americké národní parky (2011): (1) (2) (3) (4) (5)
Hell&Dr - Austrálie (2011): (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)
Dr a snad i Jr- Na návštěvě u poručíka z Inishmoru (2010): (1) (2) (3) (4) (5)
Tatrmani Hell&Dr - Austrálie-Tramtárie (2010):
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24) (25)
J
an NZ Kurka - Nový deník Zélandský (2010):(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) . Jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Specální školní akce - VLEZ STONOŽCE DO PRDELE.

  • Brněnský architekt Marek Štěpán vymyslel dřevěný domek, který nazval freedomek (prototyp o velikosti 4 x 11 m je určen pro 1-2 osoby). Lze jej naložit a převézt, kam jej libo. Díky solárním panelům na střeše je energeticky nezávislý na okolí. Vzorový domek si lidé mohou prohlédnout v areálu koupaliště na Kraví hoře v Brně. Architekt ve spolupráci se společností Bravis reality chystá freedomkovou vesničku pro seniory.
  • Do 11. listopadu potrvá Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR spolu s partnerskými organizacemi. Motem letošního ročníku je „Věda pro život“. Poprvé ve své historii nabízí tento vědecký festival program v každém krajském městě. Podrobnější informace naleznete na http://www.tydenvedy.cz/.
    Od 7. do 13. listopadu se koná Světový týden za mír a nenásilí. Jde o sérii akcí konajících se na stovkách míst po celém světě – u nás převážně v Brně a v Praze (info např. http://www.nenasili.cz/).  Součástí budou i programy pro školy.

  • Byl jsem v Brně u maminky a u sestry
  • Linda nás pozvala v neděli ráno na snídani:


Linda a Leoš.

  • A už jsem zas zpátky.
  • Jirka pořádal v Počernicích festival.
  • Olina dostala od Dany krásnej brazilskej modrej achát.
  • Helča dělá v pondělí záverečné zkoušky, ale protože je to v Austrálii, tak už je má vlastně za sebou. Tak jsme celí zvědaví, jak dopadla na těch zkouškách, které bude mít! Časové zkratky.
  • Podzimní pozdrav z Ostružné čtyřmi obrázky posíla Pepa J.:

 

australia

australia

 

 

Surreálný inspektor Zrzek

Dva důchodci v autobuse č 263:
"Zastřelijó našeho člověka a eště za to dostanó vod Vondry vyznamenání.
A budó se po nich pojmenovávat ulice.
A co ti, co zdrhli na západ a nikoho nezastřelili? Ti nedostanó nic? "


 

BaselitzDOX, HUGHIE O’DONOGHUE: Cesta (do 12.12.2011)
Velkoformátová plátna zachycující figury při skoku či pádu reflektují tragickou souvislost mezi skokanem, symbolizujícím záměrný přechod do „světa na druhé straně“, s mediálními obrazy lidí zoufale vyskakujících z věží World Trade Centre. 

BaselitzDOX, HUGHIE O’DONOGHUE: Cesta (do 12.12.2011)
Velkoformátová plátna zachycující figury při skoku či pádu reflektují tragickou souvislost mezi skokanem, symbolizujícím záměrný přechod do „světa na druhé straně“, s mediálními obrazy lidí zoufale vyskakujících z věží World Trade Centre. 

Baselitz Ostrava, Galerie 7, Výstava fotografií - Petr Sikula  (do 3. prosince 2011)
Petr Sikula, který právě v tuto dobu slaví své 70. narozeniny, se právem zařadil mezi nejvýznamnější české fotografy. V ostravské Galerii 7 se představuje cyklem Jižní Morava z roku 1983.

Mariusz Szczygiel: Udělej si ráj
Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“.
Vedle portrétů známých postav (Egon Bondy, Bohumil Hrabal, Karel Teige, Jan Saudek, Denis Verecký, Halina Pawlowská, David Černý a další) zajímají autora nejvíc Češi, kteří nevěří v Boha. „Jak se vám žije bez Boha?“ je v knize jako refrén nejčastěji pokládaná otázka, ať už přímo nebo skrytě. Ale dočteme se také, jak v Česku (ne)pohřbíváme své blízké, jak bez patosu a hrdinství přistupujeme k vlastní historii, že pro nás smích znamená často masku tragické bezradnosti anebo že kultura funguje v Česku do jisté míry jako antidepresivum.
Kniha je v knihkupectví Kosmas dostupné také v elektronické podobě (díky nově otevřenému oddělení).

Ibrahim Maalouf patří k nejzajímavějším postavám spojujícím jazz s blízkovýchodní hudební tradicí. Jeho otce (také trumpetistu, Nassima Maaloufa) jednoho dne napadlo přidat trubce čtvrtý píst a přiblížit ji tak možnostem vyjádření blízkovýchodní hudby. Tento jeho vynález měl na osud Ibrahima zásadní vliv. Čtvrttónová trubka se čtyřmi písty umožňuje přesněji interpretovat všechny typy hudby postavené na systému makamů (arabských modů). Ibrahim Maalouf je dnes jedním z mála trumpetistů na světě, kteří na tento nástroj hrají jak arabskou hudbu, tak jazz.
Jeho nové album Diagnostic je završením trilogie započaté předchozími nahrávkami Diasporas (2007) a Diachronism (2009), které, stejně jako nové album, vydal pod vlastní značkou Mi’ster Productions, poněvadž ho producenti z velkých firem tlačili do méně autentického projevu. Na desce kromě Maaloufa hrají Frank Woeste (klávesy), Xavier Rogé (bicí), Ben Molinaro (basa), Nenad Gajin (kytara) a mnoho hostů. Skladba Beirut z nové desky i s videoklipem:
http://www.youtube.com/watch?v=x821uJ1Q0ME&feature=player_embedded#!



  • „Nakladatel mě požádal, abych napsal knihu o technice malby. Napsal jsem ji. Když jsem ji přečetl, naučil jsem se malovat.“ (Salvador Dalí)

  • Kina:
    7.11. – Aero – Alois Nebel (režie: Tomáš Luňák, ČR, 2010, 87 min. Animovaný) (Dlouho očekávaná adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší temný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem, k jehož realizaci použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoscoping, unikátní technologii kombinující kreslený a hraný film. Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha.) (20:30)
    8.11. – Aero – Kůže, kterou nosím (režie: Pedro Almodóvar, 2011, Šp., 118 min. Drama) (Dvanáct let po smrti manželky, jež zahynula v explodujícím autě, se renomovanému plastickému chirurgovi Robertu Ledgardovi podařilo vyvinout odolný typ kůže, který by byl býval jeho milovanou zachránil. Šarmantní muž posedlý ideou, jež sahá za hranice bioetiky, se nenechá spoutat skrupulemi ani v okamžiku, kdy se rozhodne svůj vynález testovat. V příběhu, v němž hraje zásadní roli chladně vykalkulovaná a precizně provedená pomsta, Almodóvar za scenáristické pomoci bratra Agustína suverénně kombinuje časové roviny, mezi něž rozpíná svá témata vášně, tělesnosti a pohlavní identity. Jeho devatenáctý film je opět sofistikovanou poctou filmu, tentokrát Hitchcockovi, Buñuelovi či hororu Georgese Franjua Oči bez tváře.) (20:30)
    12.11. – Aero – Pásmo filmů (Pásmo krátkých videí od tvůrců outsider art a na téma mentálního handicapu.) (18:00)
    10.11. – Evald – Půlnoc v Paříži (režie: Woody Allen, Šp./USA, 2011, 94 min. Komedie) (Mladý pár Gil a Inez, který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život.) (17:00, 19:00)
    9.11. – Městská knihovna – Restaurované filmy Jana Špáty (2009, 103 min. Dokument) (Výběr z unikátního projektu HD digitálního restaurování filmů klasika českého dokumentu. V rámci projektu bylo digitálně zrestaurováno a přepsáno do HD formátu osmnáct nejvýznamnějších filmů Jana Špáty, které budou vydány na čtyřech DVD zároveň s uvedením tohoto pásma do kin v distribuci Indies MG Records.) (19:00)
    8.11. – Ponrepo - Ladič pian zemětřesení (režie: bratři Quayové, VB/Něm./Fr., 2005, 99 min. Drama) (Režisérům nejde ani tak o naskicování světa odtrženého od reality jako o spojení různých rovin vnímání. Rozostřením, mnohovrstevnatou světelnou dramaturgií a stále nanovo fragmentovanou narací je budována matná atmosféra nevědomí. Vycizelovaný zvukový design z iritujících zvuků a opulentní hudby tento dojem zesiluje. Člověk má dílem pocit, že se v napůl bdělém stavu noří bezprostředně do světa obrazu.) (20:00)
    10.11. – Ponrepo – Muž z Londýna (režie: Béla Tarr, Fr./Něm./Maď., 2007, 139 min. Drama) (Maloin pracuje jako noční strážce v přístavu, kde ho z pravidelného pracovního rytmu vytrhne zločin a on se stane jeho nepřímým spolupachatelem. Přestože stereotyp jeho rezignovaného žití zůstane nezměněn, do mužova života vstoupí hlodající existenciální otázky. Stojí za to, aby se jeho dcera plahočila, když může nosit kožešinový límec? Znamená mlčení opravdu vždy souhlas? Tarrův snímek dokazuje, že i z žánrového východiska může vzejít spirituální zážitek a že i spirituální zaujetí ponechává dostatek prostoru pro napětí.) (20:00)
    7.11. – Světozor – Dokumentární pondělí – Pozemšťané, koho budete volit? (režie: Linda Jablonská, 2010, 60 min. Dokument) (Dokumentární projekt, jehož autory jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně - mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby měli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost - vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky.) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    Hudební a umělecká akademie Jána Albrechta spustila jazzovou specializaci v rámci svého stávajícího studijního programu „Hudební teorie a interpretace“. V rámci jazzové profilace lze studovat jazzový zpěv nebo konkrétní nástroj (kytara, basa, piano). Na škole vyučují slovenští jazzmani Matúš Jakabčic, Robert Ragan nebo Klaudius Kováč.
    7.11. – Agharta – František Kop Quartet (21:00)
    8.11. – Agharta – Latin Wave (21:00)
    9.11. – Agharta – František Uhlíř Team (21:00)
    10.11. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    11.11. – Agharta – Roman Pokorný Jazz Fusion Band (21:00)
    12.11. – Agharta – Vít Švec Trio (21:00)
    13.11. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    7.11. – Blues sklep – By-pass Jazz Band (21:00)
    8.11. – Blues sklep – Ivan Vávra Blues Band (21:00)
    9.11. – Blues sklep – Smutný Slymák (21:00)
    10.11. – Blues sklep – Juicy Freak (21:00)
    11.11. – Blues sklep – Harry Band (21:00)
    12.11. – Blues sklep – Katia Brown & Tonny Blues Band (21:00)
    13.11. – Blues sklep – Orpheovi Bardi (21:00)
    10.11. – Divadelní klub a čajovna V. kolona  - Triloop (19:00)
    7.11. – Jazz Dock – Leco Deczi & Celula New York fest. Chris DePino (22:00)
    11.11. – Jazz Dock – Soundcolor (19:00)
    12.11. – Jazz Dock – Justin Lavash (19:00)
    13.11. – Jazz Dock – J.J.Jazzmen (17:00)
    9.11. – Jazz klub Ungelt – Blues Bond (21:15)
    10.11. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    11.11. – Jazz klub Ungelt – Marcel Flemr Bend (21:15)
    13.11. – Jazz klub Ungelt – Petra Studená and Big Fun (21:15)
    7.11. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    8.11. – Jazzboat – Jan Smigmator Quartet (20:30)
    9.11. – Jazzboat – Vít Švec Trio (20:30)
    12.11. – Jazzboat – Petr Kroutil Quartet (20:30)
    11.11. – La Fabrika – Conbempuls: Miguel Azguime & Miso Ensemble (20:00)
    7.11. – Lucerna music bar – Airfare (21:00)
    8.11. – Reduta – Traditional Jazz Studio (21:30)
    10.11. – Reduta – Tonny Blues Band & Kaia Brown (21:30)
    8.11. – Salmovská literární kavárna – Jazz Bluffers (19:30)
    8.11. – Stará Pekárna, Brno – Brink Man Ship (20:00)
    9.11. – Stará Pekárna, Brno – Tomáš Kočko & Orchestr (20:00)
    11.11. – Stará Pekárna, Brno – Phil Shoenfelt & Southern Cross (20:00)
  • Kluby - cizina:
    8.-11.11. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Michel Camilo & Tomatito (19:00, 21:30)
    8.-10.11. – Blue Note New York, USA – Chick Corea & Bobby McFerrin (20:00, 22:30)
    11.11. – Twins Jazz, Washington, USA – Michael Thomas Quintet (21:00, 23:00)
    7.-8.11. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Roy Hargrove (19:00, 22:00)
  • Hudební festivaly:
    1.-31.11. – Jazz bez hranic, Plzeň (info: http://www.jazzbezhranic.com/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    8.11. – ABC, hostuje Rinceoirí – Dancing Dream Irish Dance Show (V napínavém příběhu o splněném snu, o lásce, o krásné labutí dívce a hrdinovu, kterého na jeho cestě za snem nic nezastaví, uvidíte vynikající stepařské a taneční výkony, spousty originálních choreografií, půvabnou hru na keltskou harfu, desítky tisíc úderů irských stepek, desítky tisíc výskoků a více než sto kostýmů.) (19:00)
    7.11. – Divadlo Ponec – Do světa II (režie: Dora Hoštová, Lenka Bartůňková) (Hlavním tématem a strukturou představení je síť stanic metra, ve kterých se setkáváme s životními příběhy a osudy jiných lidí. Metro jako neutrální místo, které nás propojuje s ostatními a společně nás převáží do jiného prostoru. Stačí jen nastoupit a odjet s námi o stanici dál.) (20:00)
    9.11. – Divadlo Ponec, hostuje VerTeDance – Transforma (choreografie: Maya Lipsker) (Neustálá změna je naší přirozeností. Pětice žen ve hře proměny a regresivní evoluce si chce vzájemně vyplnit všechny své touhy. Přeměňují se v dítě, nevinnou ženu, muže, zvíře i monstrum.) (20:00)
    10.11. – Divadlo Ponec – Soiré Še3sil (Soiré Še3sil je společenská akce, jejímž cílem je neformální setkání a navázání kontaktů mezi lidmi z komunity Prahy 3 napříč sektory – pracovníky i klienty neziskových organizací, místními podnikateli, zástupci radnice, žižkovskými štamgasty, kulturními stánky a médii.) (19:00)
    Taneční a multimedální festivaly:
    do 13.11. – Festival současného umění TINA B., Praha (info http://ww.tina-b.eu/)
  • Divadla:
    Rozpaky, ale i bouřlivý nesouhlas vyvolalo slavnostní uvedení ruské klasické opery Ruslan a Ludmila na prknech moravského Velkého divadla. První představení pro veřejnost po nákladné rekonstrukci zaujalo odborníky odvážným pojetím, ale mezi stoupenci ruské klasiky vyvolalo skandál. Režisér Dmitrij Čerňakov zasadil klasickou operu Michaila Glinky do reality 21. Století. Agentura AFP označila jeho postmoderní pojetí za „bezprecedentní skandál“, většina obecenstva závěrečnou oponu doprovodila pohoršenými výkřiky. Kritik listu Kommersant označil premiéru za riskantní, ale umělecky zdařilý čin.
    7.11. – Činoherní klub – Milan Kundera: Ptákovina (režie: Ladislav Smoček) (Pravda je ukrytá tak hluboko, že je úplně neškodná a nemusí nám na ní vůbec záležet.) (19:30)
    8.11. – Divadlo Disk – PREMIÉRAPan jezevec (Já nedělám šaška, já hraju divadlo!) (18:00, 20:00)
    7. a 8.11. – Divadlo Komedie – Händl Klaus: Temně lákavý svět (režie: Mélanie Huber) (Temně lákavý svět je obrazem zvláštních vztahů, které jsou postaveny na fikci a téměř chorobném lhaní. Odkrývání nevyslovené pravdy může vést až k odhalení zločinu. Nic však není jednoznačné, a tak nám zůstává pouze pocit svěžesti a upravenosti na povrchu, pod kterým prosakuje „temně lákavý svět“ ne nepodobný světům Alfréda Hitchcocka či Davida Lynche.) (20:00)
    9.11. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
    10.11. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Jana Kališová) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým.) (19:00)
    9.11. – Divadlo Rokoko – Marie Jones: Plný kapsy šutrů (režie: Jana Kališová) (Dva statisti z malé irské vesnice se účastní natáčení amerického velkofilmu. Členové štábu, herecké hvězdy i místní venkovani, ti všichni hrají své role nejen na place, ale i mimo něj, v situacích a vztazích, které natáčení vyvolává. A co to udělá se dvěma obyčejnými chlapíky, když se octnou na dosah velkého světa, peněz a slávy?) (19:00)
    10.11. – Divadlo Viola – PREMIÉRAStařec a moře (20:00)
    7. a 8.11. – Studio Marta, Brno – Líbej mě, líbej… aneb Sen o kostkované košili Jiřího Šlitra (režie: Jana Janěková, písně a testy písní: Jiří Suchý a Jiří Šlitr, choreografie: Hane Litterová, hudební doprovod: Dada Klementová a CKK Band) (Nejkrásnější „zamilovaná“ dueta, některá v nových úpravách.) (19:30)
  • Divadelní festivaly:
    do 11.11. – Redfest, Brno (info: http://www.ndbrno.cz/reduta/festival-redfest)
    12.11. – Mluvící ruce, Praha (info: http://www.cun.cz/?clanek=27)   
    do 20.11. – Pražský divadelní festival německého jazyka (info: http://www.theater.cz/festival-2011/program/)
    do 31.12. – České divadlo 2011 (info: http://www.ceskedivadlo.cz/)


MÁME ZA SEBOU

premiéru třeťáků "Líbej mě, líbej aneb Sen o kostkované košili Jiřího Šlitra". Zdá se, že se líbila!

Škoda, že repríz bude už jen 5 – v pondělí a v úterý 7. a 8. 11 v 19:30 v Martě (Bayerova 5) a pak 16., 17. a 18. 11 ve stejnou dobu tamtéž.

A PAK UŽ ASI NIC!!!!
Poněvadž jsme hráli, vyfotili jsme jen pár obrázků.

Ze zkoušky: takhle se po jevišti rozhání mlhoš – poněvadž se k tomu nikdo nemá, předvádí režisérka Jana Janěková osobně!

Nepatrně víc jsme vyfotili až na popremiérovém dýchánku, ale v době, kdy už někteří z hlavních aktérů byli dávno někde jinde.

A tak se raději přijďte podívat, podle reakcí spřízněných duší je to velmi příjemný divadelní zážitek.

A my to hrajeme fakt rádi!

V
Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

6. 11. 2011 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš